Жердің құрылысы және қабықтары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жердің құрылысы және қабықтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлығы:Тақырыпты оқып,жердің құрылысы және қабықтарымен танысады. Көбісі: Жердің құрамын анықтап талдай алады ; Кейбірі Материалдардың көмегімен жердің құрамының өзгеруіне болжам жасай алады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар:


Мектебі: «Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ

Күні:30.06.17 ж

Мұғалімнің аты-жөні:Козбагарова Гульнар Мажитовна

Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Бөлім:Ғалам Адам.Жер.

Бөлімше: 2.2.Жер туралы жалпы мағлұматтар

Сабақтың тақырыбы

Жердің құрылысы және қабықтары

Оқу мақсаттары

5.2.2.2.Жердің құрылысы мен құрамын анықтау.

Сабақ мақсаты

Барлығы:Тақырыпты оқып,жердің құрылысы және қабықтарымен танысады.

Көбісі: Жердің құрамын анықтап талдай алады ;

Кейбірі Материалдардың көмегімен жердің құрамының өзгеруіне болжам жасай алады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану, талдау,жинақтау.

Бағалау критерийі

- Тақырыпты өздігінен оқып топ шінде талқылайды.

-Жердің құрылысымен танысып, құрамын анықтайды.

- Жердің ішкі және сыртқы құрылысының сызбасын жасай алады.


Тілдік мақсаттар

Оқылым: Мәтінді жеке, жұппен, топпен оқи отырып зерделейді. Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым, жазылым:жердің ішкі құрылысының кесіндісін және географиялық қабықтың құрамы мен шекарасын ауызша және жазбаша сипаттайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:географиялық қабық,жер қыртысы,мантия, ядро, ,атмосфера, тропосфера, литосфера. Талқылауға арналған тақырыптар:

Жердің құрылысы және қабықтары

Диалогқа арналған сұрақтар:

Литосфера дегеніміз не?

Литосфераның сыртын қандай қабықтар қаптайды?

Жердің ішкі құрылысы қандай қабаттардан тұрады?

Ядроның мантиядан айырмашылығы неде?

Жазылымға арналған тапсырмалар: Басты термин сөздер мен тіркесті сөздерді жазып алу

Құндылықтарға баулу

Айналадағы ортаны қорғау, ластамау,жасыл экономикаға үлес қосу.

Пәнаралық байланыс

Математика, биология,физика,экология

Алдыңғы білім

5.2.2.1 – Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру

Сабақтың барысы

Жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут





7 минут












Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

Топтастыру:

Cыныпты шаттық шеңберіне құрып Оқушыларда жағымды психологиялық ахуал туғызу.Шаттық шеңберін құру арқылы бір-біріне тақырыпқа байланысты термин сөздерді пайдаланып жақсы тілектер айтады.Жер қыртысының тропосфера қабатында қалыптасатын ашық аспанды тлеймін.Ядроның ішкі бөлігінде кездесетін темір мен никель сияқты мықты болуыңа тілектеспін.

1Ядро 2.Мантия, 3Жер қыртысы атты топтарға бөлу

Бастапқы ынталандырушы материал

Ұжымдық жұмыс

«Миға шабуыл» әдісі

1.Жер ғаламшары қалай пайда болды?Шаң мен газдардың сфера құруының нәтижесінде.

2.Жердің жасы қанша? 4,5-4,6 млрд жыл бұрын.

3.Жердің дамуы қандай замандарға бөлінеді?Архей,протерозой,палеозой, мезозой,кайнозой.

4.Динозаврлар қай заманда пайда болған?

5.Динозавлардың Мезозой заманында пайда болуының себебі неде?



Ядро,мантия, жер қыртысының суреттері А3 форматтағы қағаз






Сабақтың ортасы


7минут





























































10мин

1тапсырма

«Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы.

Әр топ төмендегі суретті пайдаланып

1-Ядро тобы Жердің сыртқы қабығы ,

2–Мантия тобы Жердің сыртқы қабығының құрамы

3 –Жер қыртысы тобы Жердің ішкі қабаты тақырыпшаларын топпен оқып, талқылайды









2 тапсырма

Жұппен жұмыс

«Венн диаграммасы» әдісі

Ядро мен мантияның ерекшеліктері мен ұқсастықтарын талдау.


Ядро Мантия









Критерий:

1.Мәтінді оқу арқылы ядро, мантия, жер қыртысының ішкі қабаттарын ажыратады.

2.Ядро мен мантияның ерекшеліктері мен ұқсастықтарына талдау жасайды.

Дескриптор:

1. Мәтінді оқу арқылы ядро, мантия, жер қыртысының ішкі қабаттарын ажырата алады. 2.Ядро мен мантияның ерекшеліктері мен ұқсастықтарына талдау жасай алады;

Қалыптастырушы бағалау Бас бармақ әдісі бойынша бағалайдыоқушылар тапсырманы жақсы меңгергенін,орташа меңгергенін немесе түсінбегенін көрсетеді





план, А4 форматтағы қағаз



Жірдің ішкі құрылысы ның суреті




Географиялық қабықтың суреті







Бас бармақтың суреті




















Географиялық қабықтың құрамы мен шекарасының суреті



9мин











Жеке жұмыс


Жеке жұмыс Кесте толтыру әдісі

Жердің ішкі құрылысы

Ядро

Ядро.

Мантия


Жер қыртысы.





Қалыңды ғы


Сыртқы

Ішкі

2300км

1800км

2800км

5-75км

Температура сы

60000º


3000º





төмен


Құрамы


Алюминий

Никель

темір

Қоймалжың, сұйық зат

Минерал дар

Критерий:Ядро, мантия, жер қыртысының қалыңдығын,температурасын,құрамын анықтайды. Дескриптор:Жердің ішкі құрылысы кестесін толтырады. Ядро, мантия, жер қыртысының қалыңдығын,температурасын,құрамын анықтап,кестеге салып жаза алады. Саралау тапсырмасы:адамдар қай қабатта тіршілік етеді және олар басқа қабатта өмір сүре алама?



Қалыптастырушы бағалау – Бағдаршам әдісі бойынша бағалайды


  • Түсінбеймін, жартылау - Барлығын түсіндім


- Жартылай түсіндім




Үлестірмелі материал

Кесте


















Таратпа материалдар












А-4 қағаз

стикер




Сабақтың соңы


4 минут









Кері байланыс

4мин










1мин


4тапсырма

Жеке жұмыс

Қорытынды журнал стратегиясы

Оқушыларға суреті бар таратпа материал беріледі.


Тақырып бойынша маған белгілі

Мен мәтіннен жаңа не білдім


Жердің ішкі құрылысы немесе ядро, мантия, жер қыртысы


Жер қыртысы, ядро, мантияның құрамы, қалыңдығы, температурасы




Критерий:Суреттер арқылы тақырыпқа қорытынды жасайды.

Дескриптор: Оқушылардың әрқайсысы жекелей тақырыпқа қорытынды таратпа материалдар,суреттер арқылы қорытынды жасай алады.

Қалыптастырушы бағалау

Бағалау кестесімен (+)(+ -)(-)

Критерилер

Жоғары

Орта

Төмен

Оқушыға түсініктіме




Диаграммамен қалай жұмыс жасады




Кестемен жасаған жұмысы қалай





Үйге:Жердің құрылысы және құрамына қосымша мәлімет әкелу.









Кесте, сурет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Адамдар қай қабатта тіршілік етеді және олар басқа қабатта өмір сүре алама?

1.Бас бармақ

2.Бағдаршам

3.Бағалау кестесі

Сабақ кезең бойынша оқушылардың денсаулығы мен өмір қауіпсіздігін қадағалап отыру












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.10.2018
1746
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі