Бекітемін _____________________ Сабақ №10
ЖЖЕ бойынша қысқа
мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың
тақырыбы: «Қан аққан кездегі
алғашқы медициналық көмек көрсету»
|
Құндылық: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету туралы түсінік беру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қамқорлық, мейірімділік, ұқыптылық, жауапкершілік. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
— Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (Амандасу, тізім бойынша тексеру); — Тақтаға назар аударайық, сабақтың тақырыбы: «Жүргіншілер мен велосипедшілердің міндеті және олардың ЖЖЕ-ні бұзғаны үшін жауапкершілігі». |
Сәлемдеседі. Бағдаршам түстері арқылы топқа бөлінеді. Өз ойларын айтады. Сабақтың жоспарымен танысады. |
Жарайсың! Ойыңды керемет жеткіздің! |
Бағдаршам суреті
|
|
Жаңа сабақ |
Қан кету қантармырларымыз-ды жарақаттау себебінен туындайды. Жарақат алып, қансыраған адамға тиісінше алғашқы көмек көрсетіп, міндетті түрде бірден оны таңып тастауы қажет. Жеңіл жарақаттан бастап, күре тамырдан кететін қанды тоқтатудың түрлі жолы бар. 1. Жарақат алушының басын сәл шалқайтып жатқызыңыз, бұл шошынуды азайтады, жүрек соғысын тыңдап, дема алуын қадағалаңыз. 2. Жарақат алған жерін жүректің деңгейімен сәл биіктетіп қойыңыз, егер, «сынды-ау» деген ойыңыз болса, тиіспеңіз. 3. Қан тоқтаған соң, жарақат бетіндегі лас жерлерді мұқият, ауыртпай алыңыз. Егер лас заттар үлкендеу болса (әйнек, ағаш, т.б.), алмаңыз. Бірақ жарақаттың айналасын дәкемен таңып тастаңыз.
Қосымша мәлімет: Сен білесің бе? Қанның құрамы туралы түсінік беру. «Бес жолды өлең» Қан Қан сұйық, қызыл Қан ақты,аралады, ұйыды. Қып –қызыл қан суша сорғалады. Қан ағзадағы сұйық. Тест. 1. Қан айналымдағы негізгі ағза: а) бауыр ә) өкпе б) ми в) жүрек 2.Ең ұсақ қан тамырлары: а) ұсақ қан тамырлары ә) көк тамыр б) артерия в) аорта 3. Жүректен қанды таситын тамырлар: а) ұсақ қан тамырлары ә) артерия б) бұлшық ет в) аорта 4.Жүрекке қан таситын тамырлар: а) бұлшық ет ә) қаңқа б) көк тамыр в) артерия 5.Тыныштық жағдайдағы адамның тамыр соғысы: а) 1минутта 90 рет ә) 1 минутта 60 рет б) 1 минутта 50 рет в) 1 минутта 100 рет |
Слайд арқылы қан аққан кездегі көрсетілетін алғашқы медициналық көмек түрлерімен танысады.
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Қанның құрамы туралы қосымша мәлімет алады.
«Бес жолды өлең» құрастырады.
Тест сұрақтарына жауап береді. Дәптерлерін алмастырып бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
|
Слайд, стикер, маркерлер Слайд, стикер, маркерлер |
|
Сабақтың соңы |
Өтілген тақырыпты қорытындылау. Оқушыларды бағалау. Оқушылардан кері байланыс алу. |
Мұғалімнің қорытынды сұрақтарына жауап береді. Өзін-өзі бағалайды. Сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЖЖЕ №10 «Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету» 8-сынып
ЖЖЕ №10 «Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету» 8-сынып
Бекітемін _____________________ Сабақ №10
ЖЖЕ бойынша қысқа
мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың
тақырыбы: «Қан аққан кездегі
алғашқы медициналық көмек көрсету»
|
Құндылық: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету туралы түсінік беру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қамқорлық, мейірімділік, ұқыптылық, жауапкершілік. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
— Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (Амандасу, тізім бойынша тексеру); — Тақтаға назар аударайық, сабақтың тақырыбы: «Жүргіншілер мен велосипедшілердің міндеті және олардың ЖЖЕ-ні бұзғаны үшін жауапкершілігі». |
Сәлемдеседі. Бағдаршам түстері арқылы топқа бөлінеді. Өз ойларын айтады. Сабақтың жоспарымен танысады. |
Жарайсың! Ойыңды керемет жеткіздің! |
Бағдаршам суреті
|
|
Жаңа сабақ |
Қан кету қантармырларымыз-ды жарақаттау себебінен туындайды. Жарақат алып, қансыраған адамға тиісінше алғашқы көмек көрсетіп, міндетті түрде бірден оны таңып тастауы қажет. Жеңіл жарақаттан бастап, күре тамырдан кететін қанды тоқтатудың түрлі жолы бар. 1. Жарақат алушының басын сәл шалқайтып жатқызыңыз, бұл шошынуды азайтады, жүрек соғысын тыңдап, дема алуын қадағалаңыз. 2. Жарақат алған жерін жүректің деңгейімен сәл биіктетіп қойыңыз, егер, «сынды-ау» деген ойыңыз болса, тиіспеңіз. 3. Қан тоқтаған соң, жарақат бетіндегі лас жерлерді мұқият, ауыртпай алыңыз. Егер лас заттар үлкендеу болса (әйнек, ағаш, т.б.), алмаңыз. Бірақ жарақаттың айналасын дәкемен таңып тастаңыз.
Қосымша мәлімет: Сен білесің бе? Қанның құрамы туралы түсінік беру. «Бес жолды өлең» Қан Қан сұйық, қызыл Қан ақты,аралады, ұйыды. Қып –қызыл қан суша сорғалады. Қан ағзадағы сұйық. Тест. 1. Қан айналымдағы негізгі ағза: а) бауыр ә) өкпе б) ми в) жүрек 2.Ең ұсақ қан тамырлары: а) ұсақ қан тамырлары ә) көк тамыр б) артерия в) аорта 3. Жүректен қанды таситын тамырлар: а) ұсақ қан тамырлары ә) артерия б) бұлшық ет в) аорта 4.Жүрекке қан таситын тамырлар: а) бұлшық ет ә) қаңқа б) көк тамыр в) артерия 5.Тыныштық жағдайдағы адамның тамыр соғысы: а) 1минутта 90 рет ә) 1 минутта 60 рет б) 1 минутта 50 рет в) 1 минутта 100 рет |
Слайд арқылы қан аққан кездегі көрсетілетін алғашқы медициналық көмек түрлерімен танысады.
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Қанның құрамы туралы қосымша мәлімет алады.
«Бес жолды өлең» құрастырады.
Тест сұрақтарына жауап береді. Дәптерлерін алмастырып бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
|
Слайд, стикер, маркерлер Слайд, стикер, маркерлер |
|
Сабақтың соңы |
Өтілген тақырыпты қорытындылау. Оқушыларды бағалау. Оқушылардан кері байланыс алу. |
Мұғалімнің қорытынды сұрақтарына жауап береді. Өзін-өзі бағалайды. Сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















