Сабақтың
тақырыбы: «Жолда жүру ережесін сақтаймыз!»
Сабақтың
мақсаты: 1.Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру
.
2. Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол
ережесінің
белгілерімен таныстыру
3.Оқушыларды көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін
сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері салынған суреттер
, интерактивті тақта, жол
ережесіне арналған кітаптар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе : «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие
сағатын бастағалы отырмыз.
Жол заңы дұрыс жүріп , абай болуды
талап етеді. Жол тәртібін бұзба , ол қатер
тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында
қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы
тебетіні , жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны
,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады.
Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина
дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері жарақат алады .
Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып
қалады.
Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда
жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан
қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті оқушы көшеде,
жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды.
Сонымен қандай бала жол ережесін
бұзбайды ?
Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала .
Мұғалім : Ал енді » Жолда жүру ережесін
сақтаймыз! » атты тәрбие сағатымызды ашық деп
жариялаймын .
ІІ. Негізгі бөлім:
Тақтадағы жұмбақтарды
шешу:
Жұмбақтар
1.
Ала таяқ
ұстаған,
2.
Көше бойлап аяңдайды,
Жол тәртібін
нұсқаған.
Адам тасып аялайды.
Өміріңді күзеткен, (Автобус)
Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер)
3. Көліктің
қаншасын үстінен өткізген ,
Іргеден басталып , алысқа
жеткізген. (Жол)
4. Жоқ өзінде бас та ,
ауызда да , құлақ та ,
Бақырайған үш көзі бар бірақ
та.
(Бағдаршам)
5. Арқаным бар тым
ұзын,
Ала-алмайсың бір үзім.
Табыңдаршы, балалар,
Бұл жұмбақтың
шешуін. (Жол)
6. Өзі сөйлей
білмейді,
Бірақ «Тоқта, жүр !»
дейді. «Бағдаршам»
Мұғалім
: Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын
көмекшіміз . Оның сырын біліп , тіліп алу
баршамызға керек.
1. Неге
?
Біздің қаламызда , сол сияқты біздің
еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақ
көше қатынас ережесі енгізілген. Бұл ережені оқушылар
да , үлкендер де , яғни барлық жүргізушілер ,
көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай
орындауы керек.
2. Балалар, сендер көшеде
жүру ережесін білесіңдер ме екен , көрейік . Мынадай
сұрақтарға жауап беріңдерші.
3. Жиек жол деген не ?
Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол
.
4. Жаяу адамға қай
жермен жүруге болмайды ? Көлік жүретін көшенің
ортасымен жүруге рұқсат етілмейді.
Тақтада
Қызыл – Тоқта !
Сары
– Сақтан !
Жасыл – Жол
ашық!
Құндызай : Қызыл көзін ашқанда
,
Сынық сүйем баспа алға
!
Диана :
Сары көзін ашқанда
,
Қарап қалма аспанға !
Сұлупан: Жасыл көзін ашқанда
,
Өте бергін , жасқанба !
Оқушылар бағдаршам сигналдарын
қолдарына ұстап , кезегі келгенде көрсетіп
тұрады.
Ән: Бағдаршам
1. Көшеде біз сақ болайық
,
Қаймықпасын ата – ана .
Жолда сен бол лайық,
Жас ұлан деген атқа
Қ- сы :
Әрқашан күн сөнбесін,
Аспаннан бұлт төнбесін .
Қасымда болсын анам,
Болайын мен де аман !
2. Жолда жүру әліппесін
Білген жөн бес саусақтай.
Сонда ғана жүре аласың ,
Сен өзіңді сау сақтап
Сахналық
көрініс: «Маймақ аюдың достары»
Инспектор :
Медбике апамыз бәрімізді емдейді
,
Ауырса адамды, аңды да емдейді
.
Отырған мынау Медбике апаға
Айтыңдаршы , кане кімдер келмейді
?
(Осы
кезде басын ақ шүберекпен таңған , сыртынан қан шып – шып
шыққан аю өкіріп келе жатады)
Инспектор :
Апа, қараңыз мына сұмдықты
,
Маймақты кім қыңжылтты ?
Мед.бике:
Маймағым, не болған
өзіңе,
Көкпеңбек ісінген бас – көзіңде
?
Аю:
Айтайын мен жасырмай шынымды –
ай,
Сақтап қал , апа жанымды
шыбындай.
Жармасып бал тасыр машина
үстіне
Домалап түсіп шыңғырдым
құлындай.
Мед.бике:
Бір асар тәтті бал үшін,
Тәртіпті бұздың қарынның қамы
үшін.
Міне, енді еңіреп тұрғаның ұят –
ақ,
Тәртіп керек , біліп ал , жан үшін
!
Аю.
Медбике апа, инспектор жолдас , енді
тәртіпті бұзбаймын.Кешіріңіздер мені!
Мұғалім : – Бағдаршам жоқ көшелерден
қалай өтеміз ?
Егер өтетін жерде бағдаршам
болмаса көшеден өте бере әуелі сол жаққа
қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде , оң жағымызға
көз саламыз. Егер ол жақтан машина
келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте
тұрамыз. Ендеше, мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай
жүретінімізді көрейік.\
Оқушы қалай өтетінін көр
сетеді.
Инспектор Рақымжан:
Көреген, дәу қырағы.
Көшемізде тұрады.
Оның аты – бағдаршам,
Жол сілтейді әрқашан.
Ол бергенде команда,
Бағынамыз әмәнда.
Бағдаршам Қалдымұрат:
Тұрамын көшенің қиылысын
тұрақтап,
Қашпаймын мүдіріп , ешқандай
сұрақтан.
Белгісі жолдардың төрт топтан
тұрады,
Жарқырап көрінер түнде де
жырақтан.
Бағдаршам Дәурен:
Ашса кезек үш көзін,
Айтты деп ұқ үш сөзін.
«Тоқта, сақтан, жол ашық!»
Жүрме жолға таласып.
Диана:
Төрт топтан құралған,
Белгілер туыстай.
Жол сілтеп тұрады.
У-шусыз ұрыспай.
Сақтандыру , ескерту белгісі Манар
:
Қып – қызыл үшбұрыш,
Қауіптен сақ бол деп сәт – сапар
жолдаған.
Аман – сау жүреді жаяу да , көлік те
,
Мен берген белгіні сақтаған ,
қолдаған.
Тыйым салу
белгісі Қасымхан:
Қызылмен боялған , шеңбермін
аумақты,
Тыйымшыл белгімін , қаталмын салмақты
.
Мен тұрған жерлерде хақың жоқ
жүруге,
Қауіп бар , бағдарла көз салып
жан – жақты.
Міндеттеу белгісі Томирис
:
Белгімін көрсетер жылдамдық
бағытты,
Міндетті бұрылыс , әйтпесе
қауіпті.
Барлығын анықтап тұрамын
жолыңда,
Абай бол , шартыңды міндетті орында
!
Ңұсқау белгісі Ислам:
Баратын жеріңнің бағытын ,
тұрағын,
Үн – түнсіз жол сілтеп , жол
нұсқап тұрамын.
Күндіз де , түнде де от болып
жанады,
Көк түске боялған төрт бұрыш
шырағым.
Мұғалім: Балалар, біз әр белгінің не мақсатта
қолданылатынын білдік.
Қорытындылау :
Мұғалім : Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе «Жас
дәуірдің балалары» әнін айтайық. Деніміз сау, еліміз тыныш, жол
тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорыта
келе:
Ирек – ирек көшелер,
Көше деген мың ирек.
Қиындыққа әйтсе де,
Үйренесің біртіндеп.
Барар жерге асықпа,
Бәйге алмайсың бұрын кеп.