|
Тәрбие сағаты |
Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз |
|
|
Күні |
13-17.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Аты жөні |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға сыбайлас жемқорлық туралы түсінік беру. Сыбайлас жемқорлықтың адам өміріне тигізетін зияны туралы ойландыру. Оқушыларды парақорлық пен адалдықты бағалай білуге тәрбиелеу. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға сыбайлас жемқорлықтың маңыздылығын түсіндіру.Оқушылардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы азаматтық ұстанымын қалыптастыру.Әрбір оқушының өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру. Адалдық пен әділдікті бағалауға, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте белсенді болуға баулу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (17 мин)
|
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы: "Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз". Сыбайлас жемқорлық – бұл қоғамның дамуына кедергі келтіретін, әділдікті бұзатын үлкен проблема. Бұл мәселеге қарсы қалай күресуге болатынын бүгінгі тәрбие сағатында талқылаймыз. Оқушылардан: "Сыбайлас жемқорлық деген не?", "Оны қалай түсінесіздер?" деген сұрақтар арқылы тақырыпқа кіріспе жасау. 4. Видеоматериал көрсету: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы қысқаша бейнемазмұн көрсету (құқық қорғаушылар немесе мемлекет басшыларының сөздері). Сілтеме: https://youtu.be/D-ha918bSaU Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жолдары:
Әр азамат өзінің құқықтарын білуі керек.
Парақорлыққа қарсы үндеу жасау.
Адал әрі әділ болу.
|
1. Сыбайлас жемқорлықтың анықтамасы:
Сыбайлас жемқорлық – бұл билік өкілдері немесе лауазымды тұлғалардың өз қызметін жеке пайда табуға пайдалануы.
Пара беру мен алу, заңсыз артықшылықтарды пайдалану және өз қызметін жеке мүдде үшін қолдану сыбайлас жемқорлыққа жатады. 2. Сыбайлас жемқорлықтың қоғамға тигізетін зияны:
Қоғамда әділетсіздік орнайды.
Мектептер мен жұмыс орындарында теңсіздік пайда болады.
Халықтың сенімін жоғалтады.
Экономиканы дағдарысқа ұшыратады.
|
Құралдар:
Интербелсенді тақта
Слайдтар
Плакаттар
Суреттер мен видеоматериалдар
Құқық қорғаушылар мен қоғам қайраткерлерінің сөздері
|
|
Сабақ ортасы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ (10 минут) ҚАУІПТІ ЖӘНЕ БОЛЖАНБАЙТЫН ЖАҒДАЙЛАРДАН, ЗИЯНСЫЗ ӘЗІЛДЕР МЕН ҰСЫНЫСТАРДЫ ҚАЛАЙ АЖЫРАТУҒА БОЛАДЫ? Сабақтың мақсаты: қауіпті әзілдер мен ұсыныстарды тану және «ЖОҚ!» деп сенімді түрде айту. Негізгі міндеттер: - Әр адамның өзіне және айналасындағыларға зиян келтірмейтін өз хоббиімен хоббиге құқығы бар екенін жеткізу. - Сенімді бас тарту нұсқаларын ұсыныңыз. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан зиянсыз әзілдер мен ұсыныстар. Сіз өзіңізді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласыз. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Негізгі ойларды қайталау. Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/1nEzIuDh1T7LFYC9M3R6p2bDPA2jAEsn-/view
https://drive.google.com/file/d/1AAad82H9CjMQEqBSg3o1qB98wchbGK3g/view https://youtu.be/E_Q2rB3ltmY?si=CNja5zILw6x5AdM0 |
Пайдалы кеңестер: Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды табыңыз. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ болыңыз. Сізге қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр болған кезде «жоқ» деп айтуды үйреніңіз. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміне сеніңіз. Бірдеңе жасамас бұрын өз әрекеттеріңіз туралы ойлануды және мәселелерді шешуді үйреніңіз. Бейтаныс адамдар сіздің жеке өміріңізге қандай жағдайларда араласатыны туралы ойланыңыз. Егер сізді біреу немесе бірдеңе мазаласа, үндемеңіз. Бір жерге бармас бұрын, онда қанша уақыт өткізетініңізді және онда не істейтініңізді шешіңіз. Айналаңыздағы адамдарға жеке хоббиіңіз туралы айтудың жолдарын табыңыз. Қауіпті әзілдер мен ұсыныстарға қалай жауап беруге болады: - «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; - «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; - «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; - «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; - «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Рефлексия. Рольдік ойындар Оқушылар топтарға бөлініп, күмәнді әзілдер мен ұсыныстарға жауап беруі керек сценарийлерді ойнайды. Жағдайды талдау.
|
|
|
Ортасы (15 мин)
|
Топтық жұмыс: Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа келесі тапсырмаларды беру: 1. Сыбайлас жемқорлықтың зиянын айтып, оны қалай болдырмауға болатыны туралы пікірталас ұйымдастыру. 2. "Әділдік деген не?" деген тақырыпта сурет салу. 3. "Мен сыбайлас жемқорлыққа қарсымын" деген ұранды топ болып құру. |
. "Әділдік деген не?" деген тақырыпта сурет салады.Әр топ өз жұмысын таныстырады. Суреттерін көрсетіп, пікірлерін ортаға салады. |
Құралдар: Интербелсенді тақта Слайдтар Плакаттар |
|
Соңы 3 мин
|
Мұғалімнің қорытынды сөзі:Сыбайлас жемқорлық – қоғамның ең үлкен қауіптерінің бірі. Оған қарсы күресу – әрбір азаматтың міндеті. Әрқайсымыз өзімізден бастауымыз керек, адал және әділ болуымыз қажет. Біз тек білім мен тәрбие арқылы сыбайлас жемқорлықты жоя аламыз.
|
Үй тапсырмасы: "Мен сыбайлас жемқорлыққа қарсымын" тақырыбында эссе жазу. Оқушылардың қатысуы мен топтық жұмыс нәтижелері бойынша бағалау. |
Құралдар: Интернет деректері |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жоспарлар. айлық жылдық апталық
|
Тәрбие сағаты |
Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз |
|
|
Күні |
13-17.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Аты жөні |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға сыбайлас жемқорлық туралы түсінік беру. Сыбайлас жемқорлықтың адам өміріне тигізетін зияны туралы ойландыру. Оқушыларды парақорлық пен адалдықты бағалай білуге тәрбиелеу. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға сыбайлас жемқорлықтың маңыздылығын түсіндіру.Оқушылардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы азаматтық ұстанымын қалыптастыру.Әрбір оқушының өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру. Адалдық пен әділдікті бағалауға, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте белсенді болуға баулу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (17 мин)
|
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы: "Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз". Сыбайлас жемқорлық – бұл қоғамның дамуына кедергі келтіретін, әділдікті бұзатын үлкен проблема. Бұл мәселеге қарсы қалай күресуге болатынын бүгінгі тәрбие сағатында талқылаймыз. Оқушылардан: "Сыбайлас жемқорлық деген не?", "Оны қалай түсінесіздер?" деген сұрақтар арқылы тақырыпқа кіріспе жасау. 4. Видеоматериал көрсету: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы қысқаша бейнемазмұн көрсету (құқық қорғаушылар немесе мемлекет басшыларының сөздері). Сілтеме: https://youtu.be/D-ha918bSaU Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жолдары:
Әр азамат өзінің құқықтарын білуі керек.
Парақорлыққа қарсы үндеу жасау.
Адал әрі әділ болу.
|
1. Сыбайлас жемқорлықтың анықтамасы:
Сыбайлас жемқорлық – бұл билік өкілдері немесе лауазымды тұлғалардың өз қызметін жеке пайда табуға пайдалануы.
Пара беру мен алу, заңсыз артықшылықтарды пайдалану және өз қызметін жеке мүдде үшін қолдану сыбайлас жемқорлыққа жатады. 2. Сыбайлас жемқорлықтың қоғамға тигізетін зияны:
Қоғамда әділетсіздік орнайды.
Мектептер мен жұмыс орындарында теңсіздік пайда болады.
Халықтың сенімін жоғалтады.
Экономиканы дағдарысқа ұшыратады.
|
Құралдар:
Интербелсенді тақта
Слайдтар
Плакаттар
Суреттер мен видеоматериалдар
Құқық қорғаушылар мен қоғам қайраткерлерінің сөздері
|
|
Сабақ ортасы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ (10 минут) ҚАУІПТІ ЖӘНЕ БОЛЖАНБАЙТЫН ЖАҒДАЙЛАРДАН, ЗИЯНСЫЗ ӘЗІЛДЕР МЕН ҰСЫНЫСТАРДЫ ҚАЛАЙ АЖЫРАТУҒА БОЛАДЫ? Сабақтың мақсаты: қауіпті әзілдер мен ұсыныстарды тану және «ЖОҚ!» деп сенімді түрде айту. Негізгі міндеттер: - Әр адамның өзіне және айналасындағыларға зиян келтірмейтін өз хоббиімен хоббиге құқығы бар екенін жеткізу. - Сенімді бас тарту нұсқаларын ұсыныңыз. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан зиянсыз әзілдер мен ұсыныстар. Сіз өзіңізді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласыз. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Негізгі ойларды қайталау. Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/1nEzIuDh1T7LFYC9M3R6p2bDPA2jAEsn-/view
https://drive.google.com/file/d/1AAad82H9CjMQEqBSg3o1qB98wchbGK3g/view https://youtu.be/E_Q2rB3ltmY?si=CNja5zILw6x5AdM0 |
Пайдалы кеңестер: Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды табыңыз. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ болыңыз. Сізге қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр болған кезде «жоқ» деп айтуды үйреніңіз. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміне сеніңіз. Бірдеңе жасамас бұрын өз әрекеттеріңіз туралы ойлануды және мәселелерді шешуді үйреніңіз. Бейтаныс адамдар сіздің жеке өміріңізге қандай жағдайларда араласатыны туралы ойланыңыз. Егер сізді біреу немесе бірдеңе мазаласа, үндемеңіз. Бір жерге бармас бұрын, онда қанша уақыт өткізетініңізді және онда не істейтініңізді шешіңіз. Айналаңыздағы адамдарға жеке хоббиіңіз туралы айтудың жолдарын табыңыз. Қауіпті әзілдер мен ұсыныстарға қалай жауап беруге болады: - «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; - «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; - «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; - «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; - «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Рефлексия. Рольдік ойындар Оқушылар топтарға бөлініп, күмәнді әзілдер мен ұсыныстарға жауап беруі керек сценарийлерді ойнайды. Жағдайды талдау.
|
|
|
Ортасы (15 мин)
|
Топтық жұмыс: Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа келесі тапсырмаларды беру: 1. Сыбайлас жемқорлықтың зиянын айтып, оны қалай болдырмауға болатыны туралы пікірталас ұйымдастыру. 2. "Әділдік деген не?" деген тақырыпта сурет салу. 3. "Мен сыбайлас жемқорлыққа қарсымын" деген ұранды топ болып құру. |
. "Әділдік деген не?" деген тақырыпта сурет салады.Әр топ өз жұмысын таныстырады. Суреттерін көрсетіп, пікірлерін ортаға салады. |
Құралдар: Интербелсенді тақта Слайдтар Плакаттар |
|
Соңы 3 мин
|
Мұғалімнің қорытынды сөзі:Сыбайлас жемқорлық – қоғамның ең үлкен қауіптерінің бірі. Оған қарсы күресу – әрбір азаматтың міндеті. Әрқайсымыз өзімізден бастауымыз керек, адал және әділ болуымыз қажет. Біз тек білім мен тәрбие арқылы сыбайлас жемқорлықты жоя аламыз.
|
Үй тапсырмасы: "Мен сыбайлас жемқорлыққа қарсымын" тақырыбында эссе жазу. Оқушылардың қатысуы мен топтық жұмыс нәтижелері бойынша бағалау. |
Құралдар: Интернет деректері |
шағым қалдыра аласыз



