« БЕКІТЕМІН »
Директордың оқу өндірістік жұмыстары
жөніндегі орынбасары: ________
|
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйелік блок |
|
|
Модульдің атауы |
КМ 2. Перифериялық құрылғыларды қосу және олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ету |
|
|
Дайындаған педагог |
Өндірістік оқыту шебері: |
|
|
күні |
«21» Ақпан 2025 ж. |
|
|
Мамандық-біліктілік |
06120100 – «Есептеу техникасы және ақпараттық желілер» 3W06120101 - Компьютерлік аппараттық қамтамасыз ету операторы |
|
|
Курсы- |
І |
|
|
Тобы |
34 |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру әдістерінің орындалу әрекеттері әдістерін меңгеру жұмыстары .Үйге берілген тапсырма бойынша түсіндірме және сұрақтар қою. Жүйелік блоктың құрылысымен танысу және маңыздылығын арттыру.Сонымен қатар ішкі құрылғылармен жекелеп танысу.Әр құрылғаның жұмыс істеу маңыздылығы және орналасуы. Жүйелік блок-бұл барлық бағдарламалар мен қосымшалардың жұмысын қамтамасыз ететін компьютердің ажырамас бөлігі. Ол компьютердің жылдам және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін өзара әрекеттесетін әртүрлі құрылғылар мен компоненттерден тұрады. Жүйелік блоктың негізгі функциялары: Деректерді сақтау және өңдеу. Бағдарламаларды іске қосу және орындау кезінде белсенді қолданылатын қатты диск пен жедел жад бар.Сыртқы құрылғылармен байланысты қамтамасыз ету. Жүйелік блокта мониторды, пернетақтаны, тінтуірді және басқа перифериялық құрылғыларды компьютерге қосуға мүмкіндік беретін әртүрлі порттар мен қосқыштар бар.Компьютердің қуат көзі. Мұнда барлық компоненттердің жұмыс істеуі үшін қажетті кернеу мен қуатты қамтамасыз ететін Қуат көзі орналасқан. |
|
|
Сабақтың міндеттері: |
Жұмыс басталмас бұрын оқушылардың жұмысқа даярлығын қарау, қауіпсіздік ережесін түсіндіру, қауіпсіздік тіркеу журналына қол қойғызу. Оқушыларды звеноға бөліп жұмыс бағытын түсіндіріп өту. Әрбір звеноның жұмыстарын алмастыру. Қолданатын құрылғыларын құралдарымен тексеру жұмыстарын жүргізу. Технологиялық нұсқама картамен жұмыстануға бейімдеу. |
|
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін, күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдылар тізбесі |
Өндірістік шеберханалық жұмысты орындауға таратпаларды алады, жұмыстың мақсатын түсінеді,Өндірістік жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды нақтылайды.Тақырыпша бойынша оқулықтар.Технологиялық нұсқау карталары Көрнекі құрал арқылы жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсініп көреді. Өндірістік жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындайды , және жұмыс сапасын бақылау. |
|
|
Қажетті ресурстар |
Жұмыс орнын, құралдары Технологиялық нұсқау карталары Көрнекілік құралдар 1. Гейн А.Г., Сенокосов А.И. Информатика. - М.: 2. Каталог «Весь компьютерный мир», желтоқсан 1995.3. Кузнецов А.А. и др. Основы информатики. - 4. ”КомпьютерПресс” журналы, №1 1993.Тех-карталар, Видео роликтер, Көрнекілік құрал-саймандар. |
|
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Техникалық қауіпсіздік ережелері.Шеберқаналық оқу жұмыс формалары. Тақырыпша бойынша оқулықтар.Технологиялық нұсқау карталары.Көрнекілік құралғылармен құралдар..Жаңа материлмен тапсырманы орындау. |
|
Сабақтың барысы
|
№ |
Сабақтың барысы |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
І.Кіріспе нұсқау |
70 мин |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
1.Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу; Шеберхананың тазалығын қадағалау; Сабаққа қажетті құралдарын тексеру; Сабаққа назарларын аударту |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс) |
10 мин |
Үй тапсырмасын қайталау; Өткен тақырып бойынша пысықтау және техника қауіпсіздік ережесін сұрау; Қосымша сұрақтар жауап; Өткен тақырыптарды флешка арқылы сұрақтар қойылып білім алушылардың деңгейін тексеру: 1.Монитор не үшін қажет? 2.Ақпараттық процестер бұл? 3.Ақпараттық термині латын тілінің «Informatio»сөзінен аударылғанда қандай ұғымды береді? 4.ДК құрамына кіретін негізгі құрылғылар? 5.Алғашқы компьютердің шыққан жылы? 6.Пернетақта не үшін қажет? 7. Компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы 8. Компьютермен жұмыс істегенде көзге шамадан тыс күш түсірмеу үшін не істеу керек? 9. Көзден экранға дейінгі арақашықтық қанша болу керек? 10. Компьютердегі жұмысты аяқтаған оқушы не істеу керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 Жаңа материалды меңгерту |
20 мин |
Оқушыларға сабақтың тақырыбы
мен мақсатын түсіндіру; Жүйелік блок ішінде компьютердің ең маңызды бөліктері орналасқан негізгі торапты (узел) білдіреді. Бұл тораптың ішінде орналасқан маңызды құрауыштар: · Компьютердің жұмысын басқаратын электрондық схема (микорпроцессор, жедел жад, құрылғылардың бақылаушысы және т.б.); · Компьютердің электрондық схемасына берілетін кернеуі аз тұрақты токтағы электрмен қоректендіретін желілерді қалыптастыратын қоректендіру блогы; · Икемді магнитті дискіге (дискетте) жазылуда және оқуда пайдаланылатын икемді магниттік дискісінің жинақтаушысы (немесе дискжетек – дисковод); Алынбайтын (қозғалмайтын) қатқыл магниттік дискіге (винчестер) жазылуға және оқуға арналған қатқыл магниттік дискідегі жинақтауыш. Жүйелік блоктың ішінде жатқан құрылғылар ішкі құрылғылар, ал сыртына қосылатын құрылғылар сыртқы құрылғылар деп аталады. Жүйелік блок сыртқы түрі бойынша қорабының формасымен айрықшаланады. Дербес компьютердің қорабын деңгейлес (горизонталь) және сатылас (вертикаль) етіп шығарады. Сатылас етіп жасалған қорап габарит бойынша ажыратылып көрсетіледі: көп мөлшерлі, орта мөлшерлі және аз мөлшерлі. Деңгейлес етіп жасалған қораптардың ішінен тегістері және ерекше тегістері бөліп көрсетіледі. Қорап үшін пішіндерден басқа факторлар пішіні (форм-фактор) деп аталатын параметрлердің де маңызы зор. Орналастырушы құрылғыларға қойылатын талаптар параметрлерге байланысты болады. Бүгінгі күні негізінен екі факторлар пішініндегі (форм-фактор) қораптар пайдаланылады: АТ, АТХ. Қораптың факторлық пішіні аналық тақша (материнская плата) деп аталатын компьютердің негізгі (жүйелік) тақташасындағы факторлар пішінімен міндетті түрде келісімде (үйлесімде) болуы керек. Технологиялық нұсқау картасы №1 Компьютердің жүйелік блогы құрамына кіретін құрылғыларды байланысты жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №2 Жұмыс жаттығу арнайы жұмыс барысында құрылғыларды қосу порттары толық жеткізе білу жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №3 Жұмыс жүргізілетін компьютердің ішкі құрылысын тазалау жұмыстарымен жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №4 Жұмыс орнын дайындау жұмыстарын орындау. Желдеткіш,прот,қоректендіргіш өз орындарына орналасытру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 |
ІІ. Ағымдағы нұсқау |
40мин |
Оқушылардың білімділігін арттырып,алған білімдерін жетілдіру,тиянақтау,еске түсіріп,білімдерін,сауаттылыққа ойлау ұшқырлығын дамыту. Нәтиже алуға уақытты үнемдеуге дағдыландыру,өз білімін пайдалану,өз көзқарасын білдіру,шешім қабылдау және ол үшін жауапты болуға,отанға деген сүйіспеншілік пен өзінің және өзгенің қауіпсіздігін сақтай білуге машықтандыру,құрмет сезімдерін нығайтуға тәрбиелеу. Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамытып,қызығушы – лығын ояту,білім-білік дағдыларын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың өндірістік жұмыстары |
|
Жүйелік блоктың құрылысымен танысу және маңыздылығын арттыру.Сонымен қатар ішкі құрылғылармен жекелеп танысу.Әр құрылғаның жұмыс істеу маңыздылығы және орналасуын көрсету.Шеберханалық жұмыста берілген тапсырманы жеке орындауға уақыт береді.Жұмыстарды қайталау бақылау жеке дара кеңес беру жұмыстарын жасау.Технолгиялық картамен жұмыс жасап кері байланысқа шығу. Жұмыстарын орындау т,б операция мақсатында түсіндіріледі.Жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құралдарды көрсетеді. Көрнекі құрал арқылы жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсіндіріп көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 |
ІІІ. Қорытынды нұсқау
|
10 мин |
«Смартфон әдісі» бойынша кері байланыс. Бүгінгі алған білімдерін смартфонға түсіру. Тапсырмалар беру. Не білемін? Не білдім? Нені білгім келеді? Кері байланыс алу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1. Үй тапсырмасын беру
|
5 мин |
Үй тапсырмасын орындау Жүйелік блок бойынша түсініп оқып, қайталап келу. |
Өндірістік оқу шебері: Аққожаева М
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүйелік блок
Жүйелік блок
« БЕКІТЕМІН »
Директордың оқу өндірістік жұмыстары
жөніндегі орынбасары: ________
|
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйелік блок |
|
|
Модульдің атауы |
КМ 2. Перифериялық құрылғыларды қосу және олардың жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ету |
|
|
Дайындаған педагог |
Өндірістік оқыту шебері: |
|
|
күні |
«21» Ақпан 2025 ж. |
|
|
Мамандық-біліктілік |
06120100 – «Есептеу техникасы және ақпараттық желілер» 3W06120101 - Компьютерлік аппараттық қамтамасыз ету операторы |
|
|
Курсы- |
І |
|
|
Тобы |
34 |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру әдістерінің орындалу әрекеттері әдістерін меңгеру жұмыстары .Үйге берілген тапсырма бойынша түсіндірме және сұрақтар қою. Жүйелік блоктың құрылысымен танысу және маңыздылығын арттыру.Сонымен қатар ішкі құрылғылармен жекелеп танысу.Әр құрылғаның жұмыс істеу маңыздылығы және орналасуы. Жүйелік блок-бұл барлық бағдарламалар мен қосымшалардың жұмысын қамтамасыз ететін компьютердің ажырамас бөлігі. Ол компьютердің жылдам және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін өзара әрекеттесетін әртүрлі құрылғылар мен компоненттерден тұрады. Жүйелік блоктың негізгі функциялары: Деректерді сақтау және өңдеу. Бағдарламаларды іске қосу және орындау кезінде белсенді қолданылатын қатты диск пен жедел жад бар.Сыртқы құрылғылармен байланысты қамтамасыз ету. Жүйелік блокта мониторды, пернетақтаны, тінтуірді және басқа перифериялық құрылғыларды компьютерге қосуға мүмкіндік беретін әртүрлі порттар мен қосқыштар бар.Компьютердің қуат көзі. Мұнда барлық компоненттердің жұмыс істеуі үшін қажетті кернеу мен қуатты қамтамасыз ететін Қуат көзі орналасқан. |
|
|
Сабақтың міндеттері: |
Жұмыс басталмас бұрын оқушылардың жұмысқа даярлығын қарау, қауіпсіздік ережесін түсіндіру, қауіпсіздік тіркеу журналына қол қойғызу. Оқушыларды звеноға бөліп жұмыс бағытын түсіндіріп өту. Әрбір звеноның жұмыстарын алмастыру. Қолданатын құрылғыларын құралдарымен тексеру жұмыстарын жүргізу. Технологиялық нұсқама картамен жұмыстануға бейімдеу. |
|
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін, күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдылар тізбесі |
Өндірістік шеберханалық жұмысты орындауға таратпаларды алады, жұмыстың мақсатын түсінеді,Өндірістік жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды нақтылайды.Тақырыпша бойынша оқулықтар.Технологиялық нұсқау карталары Көрнекі құрал арқылы жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсініп көреді. Өндірістік жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындайды , және жұмыс сапасын бақылау. |
|
|
Қажетті ресурстар |
Жұмыс орнын, құралдары Технологиялық нұсқау карталары Көрнекілік құралдар 1. Гейн А.Г., Сенокосов А.И. Информатика. - М.: 2. Каталог «Весь компьютерный мир», желтоқсан 1995.3. Кузнецов А.А. и др. Основы информатики. - 4. ”КомпьютерПресс” журналы, №1 1993.Тех-карталар, Видео роликтер, Көрнекілік құрал-саймандар. |
|
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Техникалық қауіпсіздік ережелері.Шеберқаналық оқу жұмыс формалары. Тақырыпша бойынша оқулықтар.Технологиялық нұсқау карталары.Көрнекілік құралғылармен құралдар..Жаңа материлмен тапсырманы орындау. |
|
Сабақтың барысы
|
№ |
Сабақтың барысы |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
І.Кіріспе нұсқау |
70 мин |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
1.Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу; Шеберхананың тазалығын қадағалау; Сабаққа қажетті құралдарын тексеру; Сабаққа назарларын аударту |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс) |
10 мин |
Үй тапсырмасын қайталау; Өткен тақырып бойынша пысықтау және техника қауіпсіздік ережесін сұрау; Қосымша сұрақтар жауап; Өткен тақырыптарды флешка арқылы сұрақтар қойылып білім алушылардың деңгейін тексеру: 1.Монитор не үшін қажет? 2.Ақпараттық процестер бұл? 3.Ақпараттық термині латын тілінің «Informatio»сөзінен аударылғанда қандай ұғымды береді? 4.ДК құрамына кіретін негізгі құрылғылар? 5.Алғашқы компьютердің шыққан жылы? 6.Пернетақта не үшін қажет? 7. Компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы 8. Компьютермен жұмыс істегенде көзге шамадан тыс күш түсірмеу үшін не істеу керек? 9. Көзден экранға дейінгі арақашықтық қанша болу керек? 10. Компьютердегі жұмысты аяқтаған оқушы не істеу керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3 Жаңа материалды меңгерту |
20 мин |
Оқушыларға сабақтың тақырыбы
мен мақсатын түсіндіру; Жүйелік блок ішінде компьютердің ең маңызды бөліктері орналасқан негізгі торапты (узел) білдіреді. Бұл тораптың ішінде орналасқан маңызды құрауыштар: · Компьютердің жұмысын басқаратын электрондық схема (микорпроцессор, жедел жад, құрылғылардың бақылаушысы және т.б.); · Компьютердің электрондық схемасына берілетін кернеуі аз тұрақты токтағы электрмен қоректендіретін желілерді қалыптастыратын қоректендіру блогы; · Икемді магнитті дискіге (дискетте) жазылуда және оқуда пайдаланылатын икемді магниттік дискісінің жинақтаушысы (немесе дискжетек – дисковод); Алынбайтын (қозғалмайтын) қатқыл магниттік дискіге (винчестер) жазылуға және оқуға арналған қатқыл магниттік дискідегі жинақтауыш. Жүйелік блоктың ішінде жатқан құрылғылар ішкі құрылғылар, ал сыртына қосылатын құрылғылар сыртқы құрылғылар деп аталады. Жүйелік блок сыртқы түрі бойынша қорабының формасымен айрықшаланады. Дербес компьютердің қорабын деңгейлес (горизонталь) және сатылас (вертикаль) етіп шығарады. Сатылас етіп жасалған қорап габарит бойынша ажыратылып көрсетіледі: көп мөлшерлі, орта мөлшерлі және аз мөлшерлі. Деңгейлес етіп жасалған қораптардың ішінен тегістері және ерекше тегістері бөліп көрсетіледі. Қорап үшін пішіндерден басқа факторлар пішіні (форм-фактор) деп аталатын параметрлердің де маңызы зор. Орналастырушы құрылғыларға қойылатын талаптар параметрлерге байланысты болады. Бүгінгі күні негізінен екі факторлар пішініндегі (форм-фактор) қораптар пайдаланылады: АТ, АТХ. Қораптың факторлық пішіні аналық тақша (материнская плата) деп аталатын компьютердің негізгі (жүйелік) тақташасындағы факторлар пішінімен міндетті түрде келісімде (үйлесімде) болуы керек. Технологиялық нұсқау картасы №1 Компьютердің жүйелік блогы құрамына кіретін құрылғыларды байланысты жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №2 Жұмыс жаттығу арнайы жұмыс барысында құрылғыларды қосу порттары толық жеткізе білу жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №3 Жұмыс жүргізілетін компьютердің ішкі құрылысын тазалау жұмыстарымен жұмыс әрекеттерін жүргізу
Технологиялық нұсқау картасы №4 Жұмыс орнын дайындау жұмыстарын орындау. Желдеткіш,прот,қоректендіргіш өз орындарына орналасытру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 |
ІІ. Ағымдағы нұсқау |
40мин |
Оқушылардың білімділігін арттырып,алған білімдерін жетілдіру,тиянақтау,еске түсіріп,білімдерін,сауаттылыққа ойлау ұшқырлығын дамыту. Нәтиже алуға уақытты үнемдеуге дағдыландыру,өз білімін пайдалану,өз көзқарасын білдіру,шешім қабылдау және ол үшін жауапты болуға,отанға деген сүйіспеншілік пен өзінің және өзгенің қауіпсіздігін сақтай білуге машықтандыру,құрмет сезімдерін нығайтуға тәрбиелеу. Оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамытып,қызығушы – лығын ояту,білім-білік дағдыларын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың өндірістік жұмыстары |
|
Жүйелік блоктың құрылысымен танысу және маңыздылығын арттыру.Сонымен қатар ішкі құрылғылармен жекелеп танысу.Әр құрылғаның жұмыс істеу маңыздылығы және орналасуын көрсету.Шеберханалық жұмыста берілген тапсырманы жеке орындауға уақыт береді.Жұмыстарды қайталау бақылау жеке дара кеңес беру жұмыстарын жасау.Технолгиялық картамен жұмыс жасап кері байланысқа шығу. Жұмыстарын орындау т,б операция мақсатында түсіндіріледі.Жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құралдарды көрсетеді. Көрнекі құрал арқылы жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсіндіріп көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 |
ІІІ. Қорытынды нұсқау
|
10 мин |
«Смартфон әдісі» бойынша кері байланыс. Бүгінгі алған білімдерін смартфонға түсіру. Тапсырмалар беру. Не білемін? Не білдім? Нені білгім келеді? Кері байланыс алу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1. Үй тапсырмасын беру
|
5 мин |
Үй тапсырмасын орындау Жүйелік блок бойынша түсініп оқып, қайталап келу. |
Өндірістік оқу шебері: Аққожаева М
шағым қалдыра аласыз


















