Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Үлкен ми сыңарлары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерінің арасындағы айырмашылықты табады. Ми бөлімдерінің қызметтері мен құрылыстары арасында байланыс орнатады.Орталық жүйке жүйесінің ағза үшін маңызын тұжырымдайды. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Ою өрнек» арқылы оқушылар топтарға бірігуге нұсқау беріледі |
Оқушылар шеңберге тұрып «Көңіл күй» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Ою өрнек» арқылы оқушылар топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады |
Бүркіт суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Банкомат» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматефора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Оқушылар « Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматефора» тәсілі арқылы видио ролик көріп сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды https://youtu.be/6N5h1BzTACw?si=gnqXqGqsu3COhw5V |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 Мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. 1-топ. Үлкен ми сыңарларының бөлімдері мен қызметін анықтаңыз. 2-топ. Сопақша ми рефлекстерін ажыратыңыз. 3-топ. Аралық ми мен ортаңғы ми бөлімдерінің өзара байланыстарын анықтаңыз. туралы ақпаратты оқып танысып, кестемен жұмыс жасауға нұсқау береді. |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1-топ. Үлкен ми сыңарларының бөлімдері мен қызметін анықтаңыз. 2-топ. Сопақша ми рефлекстерін ажыратыңыз. 3-топ. Аралық ми мен ортаңғы ми бөлімдерінің өзара байланыстарын анықтаңыз.
|
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды Дескриптор: 1. Үлкен ми сыңарлары бөлімдерін атайды және әр бөлімнің қызметін анықтайды. 2. Сопақша ми рефлекстерін бір-бірінен ажыратады. 3. Ми діңінің атқаратын қызметін анықтайды. |
А4 парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL тапсырмасын орындауға нұсқау беріледі.
|
Тапсырма №1 «Сәйкестендіру» әдісі Жұптық жұмыс : Берілген кестедегі ми бөлімдерінің қызметтері арасындағы байланысты сәйкестендіріңіздер.
Тапсырма №2. Жеке жұмыс Жеке жұмыс. «Құпия сандар» әдісін қолдану. Ми бөліктерінің атауларын анықтаңыз және өмірлік маңыздылығын түсіндіріңіз
Тапсырма № 3 Жұптық жұмыс Крестиктер-нөлдіктер әдісі арқылы сұрақтар қою. 1.Мидың салмағы? \1300-1400г\ 2.Ми қайда орналасқан? \бас сүйек қуыысында\ 3.Адам миы неше бөліктен тұрады?\3\ 4.Ми мен жұлын кіретін жүйке жүйесінің бөлімі?\Орталық\ 5.Үлкен ми сыңарлары қыртысының құрылысы қандай? \Сұр заттан түзілген. Ауданы 2200-2500 см2,қалыңдығы 2,5-3 мм.14 млрд астам нейрон бар. Ми қыртысында жүлгелер мен иірімдер пайда болады. 6.Үлкен ми сыңарлары қандай бөліктерден тұрады? \маңдай,төбе,шүйде,самай\ 7.Ми неше қабаттан тұрады?\3\ 8.Көру аймағы үлкен ми сыңарларының қай бөлімінде орналасқан?\шүйде\ 9. Есту аймағы орналасқан бөлік?\есту\ Тапсырма № 4 «Көршіңмен ойлас» тәсілі Жұптық тапсырмалар ұсынады 1-тапсырмары https://wordwall.net/ru/resource/52836425 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/31248055 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/67900713 5-тапсырма а) Қай ми бөліктері ағзадағы қандай қызметтерді реттейді? Сәйкестендіріңіз.
b) Мишығы алынып қалған құс қалай қозғалатынын болжай аласыз ба? |
Дескриптор: - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін басқа бөліктерімен салыстырады. Жалпы балл-2 Кері байланысы Бутерброд әдісі Дескриптор: Оқушылар ми бөлімдерін жазыпп қызметін айтып шығады Жалпы -2 балл Дискриптор Сұрақтарға жауа береді. Тасырмаларды орындайды Жалпы балл-2
Wortwall тапсырмаларын орындау Дескриптор Ми бөлімдері мен қызметтерін сәйкестендіре алады Мишықтың қызметіне байланысты болжамдар ұсынады. Жалпы балл-2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
«Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор Әр топқа тест тапсырмалары беріледі. Жалпы балл-2 |
Оқулық дәптер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқамерзімді
жоспар Бөлім: Координация және реттелу Педагогтің аты-жөні: Күн: Сыныбы : Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Тақырыбы: Үлкен ми сыңарлары Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі
бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру Сабақтың
мақсаты:
Орталық жүйке жүйесі
бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерінің арасындағы айырмашылықты
табады. Ми бөлімдерінің қызметтері мен құрылыстары арасында
байланыс орнатады.Орталық жүйке жүйесінің ағза үшін маңызын
тұжырымдайды.
Сабақ барысы Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар Сабақтың басы 3 мин І.
Ұйымдастыру кезеңі: а) «Көңіл күй»
әдісі
бойынша жағымды психологиялық ахуал
орнатады «Ою
өрнек» арқылы оқушылар
топтарға бірігуге нұсқау беріледі Оқушылар шеңберге тұрып
«Көңіл
күй» әдісі арқылы сыныпта
жағымды ахуал орнатады . «Ою өрнек» арқылы оқушылар топтарға бірігеді. Кері
байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады Бүркіт суреттері 6 мин ІІ Үй
тапсырмасы «
Банкомат» әдісі арқылы сұрақ қояды,
өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске
түсіреді. «Киноматефора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды Оқушылар « Банкомат»
әдісі
арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске
түсіреді. «Киноматефора» тәсілі арқылы видио ролик көріп сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа
тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын
анықтайды https://youtu.be/6N5h1BzTACw?si=gnqXqGqsu3COhw5V Кері
байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б Экран Сабақтың ортасы 15 Мин Жаңа
сабақ. Топтық жұмыс
Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп
береді.
1-топ. Үлкен ми сыңарларының бөлімдері мен
қызметін анықтаңыз.
2-топ. Сопақша ми рефлекстерін
ажыратыңыз.
3-топ. Аралық ми мен ортаңғы ми бөлімдерінің
өзара байланыстарын анықтаңыз.
туралы ақпаратты оқып танысып, кестемен жұмыс
жасауға нұсқау береді. Оқушылар мұғалімнің
түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс
жасайды.
1-топ. Үлкен ми сыңарларының бөлімдері мен
қызметін анықтаңыз.
2-топ. Сопақша ми рефлекстерін
ажыратыңыз.
3-топ. Аралық ми мен ортаңғы ми бөлімдерінің
өзара байланыстарын анықтаңыз.
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы
бағалайды Дескриптор: 1. Үлкен ми сыңарлары бөлімдерін атайды және әр
бөлімнің қызметін анықтайды. 2. Сопақша ми рефлекстерін бір-бірінен
ажыратады. 3. Ми діңінің атқаратын қызметін
анықтайды. А4 парағы 15 мин Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін
жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау
жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау
жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL тапсырмасын орындауға нұсқау беріледі.
Тапсырма
№1 «Сәйкестендіру» әдісі Жұптық жұмыс : Берілген кестедегі ми бөлімдерінің
қызметтері арасындағы байланысты сәйкестендіріңіздер. № Ми бөлімдері атаулары Ми бөлімдерінің қызметтер 1 Жұлын Жоғары жүйке қызметінің үдерістерін:есте сақтау,
ойлау, қиялдау, сөйлеу т.б реттейді. 2 Сопақша ми Дене қимылын үйлестіру, тепе-теңдікті
реттейді 3 Мишық Тыныс алу мен тыныс шығарудың алмасуы , асқорыту,
жүрек-қан тамырлары жүйелерінің қызметін реттейді. 4 Ортаңғы ми эмоциялық сипаттау,дене температурасын реттеу,
қан қысымын, зәр шығару, ұйқы мен сергектік, көңіл күйді
реттейді. 5 Аралық ми көз қарашығының мөлшерін өзгерту, шыққан дыбысқа
басты бұру қызметін реттейді. 6 Үлкен ми сыңарының қыртысы сілекей, жас бездері мен шайнау, ымдау бұлшық
еттерінің жұмысын реттейтін жүйке орталықтары
орналасқан. Тапсырма №2. Жеке жұмыс Жеке жұмыс. «Құпия сандар» әдісін қолдану. Ми
бөліктерінің атауларын анықтаңыз және өмірлік маңыздылығын
түсіндіріңіз Тапсырма № 3 Жұптық жұмыс Крестиктер-нөлдіктер әдісі арқылы сұрақтар
қою. 1.Мидың салмағы? \1300-1400г\ 2.Ми қайда орналасқан? \бас сүйек
қуыысында\ 3.Адам миы неше бөліктен тұрады?\3\ 4.Ми мен
жұлын кіретін жүйке жүйесінің бөлімі?\Орталық\ 5.Үлкен ми сыңарлары қыртысының құрылысы
қандай? \Сұр заттан түзілген.
Ауданы 2200-2500 см2,қалыңдығы 2,5-3 мм.14 млрд астам нейрон бар.
Ми қыртысында жүлгелер мен иірімдер пайда болады. 6.Үлкен ми сыңарлары қандай бөліктерден
тұрады? \маңдай,төбе,шүйде,самай\ 7.Ми неше қабаттан тұрады?\3\ 8.Көру аймағы үлкен ми сыңарларының қай бөлімінде
орналасқан?\шүйде\ 9. Есту аймағы орналасқан бөлік?\есту\ Тапсырма № 4 «Көршіңмен ойлас» тәсілі Жұптық тапсырмалар ұсынады 1-тапсырмары https://wordwall.net/ru/resource/52836425 2 жұп
тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/31248055 3 жұп
тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/67900713 5-тапсырма а) Қай ми бөліктері ағзадағы қандай қызметтерді
реттейді? Сәйкестендіріңіз. Ағзадағы қызметттер Ми бөлімдері Түшкіру Сопақша ми Аралық ми Көңіл – күйді білдіру Ас қорыту Дене температурасы Тыныс алу b) Мишығы алынып қалған құс қалай қозғалатынын
болжай аласыз ба?
Дескриптор: - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің
қызметін басқа бөліктерімен салыстырады. Жалпы балл-2 Кері байланысы Бутерброд әдісі Дескриптор: Оқушылар ми бөлімдерін жазыпп қызметін айтып
шығады Жалпы -2 балл Дискриптор Сұрақтарға жауа береді. Тасырмаларды
орындайды Жалпы балл-2 Wortwall тапсырмаларын
орындау Дескриптор Ми бөлімдері мен қызметтерін сәйкестендіре
алады Мишықтың қызметіне байланысты болжамдар
ұсынады. Жалпы балл-2 Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға
жауап береді
Дескриптор
Әр топқа тест тапсырмалары
беріледі.
Жалпы балл-2
Оқулық дәптер. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















