«Бекітілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары___________Шингисова Ж
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
11-бөлім: «Мәңгілік елдің нұрлы жолы!» Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді). |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 10.04.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Абдикарим Н.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жұлдыздарға жол салған Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 -тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау. 8.3.5.1 - қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу. қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еліміздің мәдениетін дәріптеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру 1. Әр оқушы бір-біріне жылы лебізін білдіреді. 2. «Random generator» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу I топ II топ III топ 3. Үй жұмысын сұрау. «Фортуна дөңгелегі» әдісі. Үйге берілген тапсырма : 5-тапсырма 4.Ұйымдастыру кезеңі. «Досыма менің тілерім» Миға шабуыл «Бұл кім?» әдісі. Т |
«random generator» әдісі «Зымыран » әдісі |
Слайд Таратпа жетондар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 минут Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 7 минут Жеке жұмыс 8 минут |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым 3-тапсырма Топтық жұмыс «Жасанды интеллект» әдісі арқылы мәтінді тыңдау. Сергіту сәті Айтылым Жұптық жұмыс 3-тапсырма. «Жүйрік зымыран» әдісі. Жазылым. Тапсырма «Зымыран ұшқындары» әдісі. |
Айтылым Естелік-воспоминание, память Мығым-веский, крепкий Мәлім-известно Қосымша-дополнительно Салиқалы-почтимый Түбегейлі-значительно 1-топ. 1.Мәтін не туралы? (өз сөздерімен түсіндіреді) 2. Мәтіннен тірек сөздерді табыңдар 3. «Мәңгілік өмір - өнерде» дегенді қалай түсінесіндер. 2-топ. 1.«ПОПС» формуласын қолданып, мәтіндегі ақпарат бойынша өз пікірлеріңді дәлелдеңдер. 2. Мәтін бойынша кластер құрайды. 3.Мәтін бойынша жоспар құрады. 3-топ. 1.Мәтін бойынша диалог құрады. 2. «Жер кіндігі» кластер құрайды. 3. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрайды.
«Байқоңырым» өлеңі қойылады 1.Журналистік зерттеу. Жағдаят: сен өзге қаладан келген тілшімен кездесіп қалдың, ол сенен Байқоңыр қаласы жайлы сұхбат алмақшы. 2.Адасқан сөздер: 1.Байқоңыр заманының ғарыштық болашағы туралы өз жерінде Қорқыт ата көріпкелдікпен айтып кеткен. 2. Бұл бойы-Сырдарияның жер екен. 3. Сөйтіп, қобыздың тебіренісін сыртқа шығара алатын аспапты-жан дүниені ойлап табады. 4. Дәл осы жерінде,қазақ жерде олар «ғарышкер» атанды. 3.Тест 1.Қазақстандық қанша ғарышкер бар? а)5 ә)7 б)3 в)2 2. «Мәңгілік өмір-өнерде» деген тоқтамға кім келген? а)С.П.Королев ә)Қорқыт ата б)Ю.А.Гагарин в)жазушылар 3. Күн жылдың қанша күнінде жарқырап тұрады? а)300 ә)30 б)250 в)120 4.Байқоңырды ғарыш айлағы ретінде кім таңдап алды? а)Қорқыт ата ә)Ғарышкерлер б)С.П.Королев в)Ленин 4.Тиісті сөздерді қойып,жаз: 1. Сақталып қалған аңыздарда,бірен-саран жазбаларда ______________қасиетті жерді,мәңгілік өмірді іздегені айтылады. 2. Аңыз бойынша,Қорқыт ата дарияның ортасына,судың бетіне__________төсеп,қобызын тартатын көрінеді. 3. Бұл-Қорқыт ата жерленген өңірге___________ тұрған жер. 4. Жер-дүниені кезген оның соңынан өзі қатты қорқатын ___________ еріп жүреді. 5. Күн жылдың 300 күнінде _____________ тұрады. 5.Ақпарат (Дұрыс/Бұрыс) 1. Байқоңыр жерінің ғарыштық болашағы туралы өз заманында Қорқыт ата көріпкелдікпен айтып кеткен. 2. Күн жылдың 30 күнінде жарқырап тұрады. 3. Байқоңыр Қорқыт ата жерленген өңірге алыс жерде орналасқан. 4.Қорқыт көз жұмған жерін «Жердің кіндігі» деп атаған көрінеді. 5. Сергей Королев бастаған кеңес ғалымдары ғарыш айлағын салу үшін қазіргі Байқоңырды таңдап алды. 6.Оңай сұрақтар/қиын сұрақтар(5-тапсырма) 7.Сөздердің мағынасын ашып,жаз. Ғайыптан- Тоқтамға келу- Ғарышкерлер бесігі- Тоқтамға келу- 8.Сөздерді сәйкестендір.
9.Суреттерді реттілігімен орналастыр, баяндап айтып бер.
Таратпа материалда берілген мәтіндерді өз сөздерімен өзгеріс еңгізіп жазады.
|
«Қол шапалақтау» әдісі
Дескриптор -тірек сөздерді табады -Түсіндіреді -мағынасын ашады -пікірлерін дәлелдейді -кластер құрады -жоспар құрады -диалог құрады -сұрақ құрайды «Зымыран » әдісі
Дескриптор -сұхбат құрады -сөйлемді ретке келтіреді -тест жұмысын орындайды -тиісті сөздерді қояды -толықтырады -ақпараттың дұрыстығын анықтайды -ақпараттың бұрыстығын анықтайды -оңай сұрақтарға жауап береді -қиын сұрақтарға жауап береді -мағынасын табады -сәйкестендіреді -ретімен орналастырады «Зымыран » әдісі
Дескриптор -мәтінге өзгеріс еңгізеді. «Зымыран » әдісі
|
Оқулық
Сөздік
слайд
Слайд Оқулық
Таратпа материалдары
Оқулық
слайд
үлестірмелер
слайд
Таратпа
Слайд |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Ғарыштағы болашақ» тақырыбында эссе жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
|
«Answer garden» платформасы |
телефон |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
«Зымыран» әдісі. Зымыранға жұлдыздар жабыстыру |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жұлдыздарға жол салған Қазақстан"
"Жұлдыздарға жол салған Қазақстан"
«Бекітілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары___________Шингисова Ж
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
11-бөлім: «Мәңгілік елдің нұрлы жолы!» Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді). |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 10.04.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Абдикарим Н.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жұлдыздарға жол салған Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 -тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау. 8.3.5.1 - қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу. қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еліміздің мәдениетін дәріптеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру 1. Әр оқушы бір-біріне жылы лебізін білдіреді. 2. «Random generator» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу I топ II топ III топ 3. Үй жұмысын сұрау. «Фортуна дөңгелегі» әдісі. Үйге берілген тапсырма : 5-тапсырма 4.Ұйымдастыру кезеңі. «Досыма менің тілерім» Миға шабуыл «Бұл кім?» әдісі. Т |
«random generator» әдісі «Зымыран » әдісі |
Слайд Таратпа жетондар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 минут Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 7 минут Жеке жұмыс 8 минут |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым 3-тапсырма Топтық жұмыс «Жасанды интеллект» әдісі арқылы мәтінді тыңдау. Сергіту сәті Айтылым Жұптық жұмыс 3-тапсырма. «Жүйрік зымыран» әдісі. Жазылым. Тапсырма «Зымыран ұшқындары» әдісі. |
Айтылым Естелік-воспоминание, память Мығым-веский, крепкий Мәлім-известно Қосымша-дополнительно Салиқалы-почтимый Түбегейлі-значительно 1-топ. 1.Мәтін не туралы? (өз сөздерімен түсіндіреді) 2. Мәтіннен тірек сөздерді табыңдар 3. «Мәңгілік өмір - өнерде» дегенді қалай түсінесіндер. 2-топ. 1.«ПОПС» формуласын қолданып, мәтіндегі ақпарат бойынша өз пікірлеріңді дәлелдеңдер. 2. Мәтін бойынша кластер құрайды. 3.Мәтін бойынша жоспар құрады. 3-топ. 1.Мәтін бойынша диалог құрады. 2. «Жер кіндігі» кластер құрайды. 3. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрайды.
«Байқоңырым» өлеңі қойылады 1.Журналистік зерттеу. Жағдаят: сен өзге қаладан келген тілшімен кездесіп қалдың, ол сенен Байқоңыр қаласы жайлы сұхбат алмақшы. 2.Адасқан сөздер: 1.Байқоңыр заманының ғарыштық болашағы туралы өз жерінде Қорқыт ата көріпкелдікпен айтып кеткен. 2. Бұл бойы-Сырдарияның жер екен. 3. Сөйтіп, қобыздың тебіренісін сыртқа шығара алатын аспапты-жан дүниені ойлап табады. 4. Дәл осы жерінде,қазақ жерде олар «ғарышкер» атанды. 3.Тест 1.Қазақстандық қанша ғарышкер бар? а)5 ә)7 б)3 в)2 2. «Мәңгілік өмір-өнерде» деген тоқтамға кім келген? а)С.П.Королев ә)Қорқыт ата б)Ю.А.Гагарин в)жазушылар 3. Күн жылдың қанша күнінде жарқырап тұрады? а)300 ә)30 б)250 в)120 4.Байқоңырды ғарыш айлағы ретінде кім таңдап алды? а)Қорқыт ата ә)Ғарышкерлер б)С.П.Королев в)Ленин 4.Тиісті сөздерді қойып,жаз: 1. Сақталып қалған аңыздарда,бірен-саран жазбаларда ______________қасиетті жерді,мәңгілік өмірді іздегені айтылады. 2. Аңыз бойынша,Қорқыт ата дарияның ортасына,судың бетіне__________төсеп,қобызын тартатын көрінеді. 3. Бұл-Қорқыт ата жерленген өңірге___________ тұрған жер. 4. Жер-дүниені кезген оның соңынан өзі қатты қорқатын ___________ еріп жүреді. 5. Күн жылдың 300 күнінде _____________ тұрады. 5.Ақпарат (Дұрыс/Бұрыс) 1. Байқоңыр жерінің ғарыштық болашағы туралы өз заманында Қорқыт ата көріпкелдікпен айтып кеткен. 2. Күн жылдың 30 күнінде жарқырап тұрады. 3. Байқоңыр Қорқыт ата жерленген өңірге алыс жерде орналасқан. 4.Қорқыт көз жұмған жерін «Жердің кіндігі» деп атаған көрінеді. 5. Сергей Королев бастаған кеңес ғалымдары ғарыш айлағын салу үшін қазіргі Байқоңырды таңдап алды. 6.Оңай сұрақтар/қиын сұрақтар(5-тапсырма) 7.Сөздердің мағынасын ашып,жаз. Ғайыптан- Тоқтамға келу- Ғарышкерлер бесігі- Тоқтамға келу- 8.Сөздерді сәйкестендір.
9.Суреттерді реттілігімен орналастыр, баяндап айтып бер.
Таратпа материалда берілген мәтіндерді өз сөздерімен өзгеріс еңгізіп жазады.
|
«Қол шапалақтау» әдісі
Дескриптор -тірек сөздерді табады -Түсіндіреді -мағынасын ашады -пікірлерін дәлелдейді -кластер құрады -жоспар құрады -диалог құрады -сұрақ құрайды «Зымыран » әдісі
Дескриптор -сұхбат құрады -сөйлемді ретке келтіреді -тест жұмысын орындайды -тиісті сөздерді қояды -толықтырады -ақпараттың дұрыстығын анықтайды -ақпараттың бұрыстығын анықтайды -оңай сұрақтарға жауап береді -қиын сұрақтарға жауап береді -мағынасын табады -сәйкестендіреді -ретімен орналастырады «Зымыран » әдісі
Дескриптор -мәтінге өзгеріс еңгізеді. «Зымыран » әдісі
|
Оқулық
Сөздік
слайд
Слайд Оқулық
Таратпа материалдары
Оқулық
слайд
үлестірмелер
слайд
Таратпа
Слайд |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Ғарыштағы болашақ» тақырыбында эссе жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
|
«Answer garden» платформасы |
телефон |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
«Зымыран» әдісі. Зымыранға жұлдыздар жабыстыру |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















