Тексерілді: _____________
|
Бөлім: |
5-бөлім. Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильяс А.Д. |
|
Күні: |
18.11.24ж. |
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жұқпалы ауруларды, вирустар және бактериялар арқылы жұғатын ауруларды білу -әртүрлі жұқпалардың (ішек, тері, тыныс алу жүйесінің) жұғу типтері және арасындағы байланысты анықтау -қарапайымдардың, бактериялардың, саңырауқұлақтардың, вирустардың тудыратын аурураларын біледі және ерекшелегін, алдын алу шараларын сипаттай алу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Жағымды орта құру мақсатында оқушылар көңіл күйін реакциямен білдіруі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Көңіл күйлеріңіз қалай? және т.б. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.« Flash cards» арқылы өткен тақырыпқа шолу жасау Сұрақтар:
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Бір-біріне жағымды көңіл-күй сыйлайды Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың бойында тыңдау, сезімдерімен бөлісу дағдыларын дамытуға бағыттау ҚБ:
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
дәптер Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Оқушылармен тақырыпты талқылау. Қысқаша түсінік қалыптастыру... §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Білу және түсіну айдарындағы сұрақтарға жауап береді: 1. Иммунитеттің қандай түрлері бар? 2.Сарысуды не үшін енгізу керек түсіндіріңдер. 3. Өздеріне белгілі иммунитет түрлерін атаңдар. 3. Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және пікір алмасу жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Тақырып бойынша бейнеролик көрсетіледі.
Бейнероликті қорытындылау мақсатында суреттер көрсетіліп талқылау жүреді:
Тапсырма 1: Топтық жұмыс КейсStudy әдісі 1-топтың тапсырмасы: Арман атты бала жексенбі күні далаға ойнауға шықты. Далада жаңбырдан соң лайлар көп болды. Арман соны қызықтап, анасы ескерткеніне қарамастан шалшықпен ойнауын тоқтатпады. Достары келген соң барлығы бірге топырақпен де, шалшықпен де әбден ойнады. БІр сәтте қарны ашып, үйіне қайтты. Үйге келген соң қолын жумастан дастархан басына отырып, тамақ ішуге кірісті. Келесі күні Арман іші өтіп, қызуы көтерілді. Онымен қоймай құсу, бас айналу белгілері де бар. Қалай ойлайсыңдар: Арманның бұлай ауырып қалуына не себеп болды және ауырмас үшін не істеуі керек еді? Аурудың аты қалай? 2-топтың тапсырмасы: Жаздыкүні Асылым су маңында ойнап отырды. Су айналасында масалар өте көп еді, дегенмен Асылым оған мән бермей ойнауын жалғастыра берді. Кенет Асылым ауырсыну сезімін сезінді. Қараса, оны маса шағып алыпты. Біраз күн өткен соң Асылым маса шаққан орынның жараға айнала бастағанын байқады. Бірден анасына айтып, бірге емханаға барды. Дәрігер тексеру жүргізген соң былай деді: ары қарай жалғастырыңыз. Бұның себебі неде, жара неліктен пайда болды? Ауру қалай аталады? Тапсырма 2:Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз (жеке жұмыс) Қарапайымдар туындататын аурулар:_____________________________________ Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:___________________________________ Бактериялар туындататын аурулар:________________________________________ Вирустар қоздыратын: ______________________________ А. Қантышқақ В.Фитофтороз С. Оба D.Күл E. Лейшмания F. Герпес Тапсырма 3: Кестені толтырыңыз (жұптық жұмыс)
Тапсырма 4: «Ашық микрофон» әдісі. Қағаздан жасалған микрофонды ұстап әр оқушыға жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылады. 1.Ауа арқылы мұрын, көз, тері, жұтқыншақты зақымдайды. Бұл қандай ауру? Күл 2.Күл ауруын алдын-алу жолдары? Екпе жасау, гигиена сақтау 3.Өсімдіктерде кең таралған аурудың түрі? Фитофтороз 4.Герпес ауруының зардаптары? Теріде мөлдір сұйықтыққа толы көпіршіктер пайда болады. 5.Лейшманиоз қандай ауру? Теріде ірі жаралар пайда болады.
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар оқиғаны мұқият тыңдап, мәселенің шешімін табады.
Топ болып жағдаяттың жауабын табады.
.
Әр оқушы жеке сәйкестендіреді.
Оқушылар жұптасып кестені толтырады.
Оқушылар өз қалаулары бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
https://youtu.be/lYS3qpWf2-o?feature=shared
Case Study https://youtu.be/RhapoS630Go?feature=shared
https://youtu.be/D8EWjqaZexE?feature=shared Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер АКТ
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Кері байланыс Оқушылар падлет тақтасы арқылы кері байланыс береді. Үйге: Оқу: §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары 85-86-87 беттер Аурудың алдын алу сызбанұсқасын жасау . |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
|
https://padlet.com/ayazhanilyas23_/padlet-jicdmnir47xg95a7 Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
|
Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жұқпалы аурулар 8сынып биология
Жұқпалы аурулар 8сынып биология
Тексерілді: _____________
|
Бөлім: |
5-бөлім. Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильяс А.Д. |
|
Күні: |
18.11.24ж. |
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жұқпалы ауруларды, вирустар және бактериялар арқылы жұғатын ауруларды білу -әртүрлі жұқпалардың (ішек, тері, тыныс алу жүйесінің) жұғу типтері және арасындағы байланысты анықтау -қарапайымдардың, бактериялардың, саңырауқұлақтардың, вирустардың тудыратын аурураларын біледі және ерекшелегін, алдын алу шараларын сипаттай алу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Жағымды орта құру мақсатында оқушылар көңіл күйін реакциямен білдіруі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Көңіл күйлеріңіз қалай? және т.б. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.« Flash cards» арқылы өткен тақырыпқа шолу жасау Сұрақтар:
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Бір-біріне жағымды көңіл-күй сыйлайды Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың бойында тыңдау, сезімдерімен бөлісу дағдыларын дамытуға бағыттау ҚБ:
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
дәптер Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Оқушылармен тақырыпты талқылау. Қысқаша түсінік қалыптастыру... §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Білу және түсіну айдарындағы сұрақтарға жауап береді: 1. Иммунитеттің қандай түрлері бар? 2.Сарысуды не үшін енгізу керек түсіндіріңдер. 3. Өздеріне белгілі иммунитет түрлерін атаңдар. 3. Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және пікір алмасу жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Тақырып бойынша бейнеролик көрсетіледі.
Бейнероликті қорытындылау мақсатында суреттер көрсетіліп талқылау жүреді:
Тапсырма 1: Топтық жұмыс КейсStudy әдісі 1-топтың тапсырмасы: Арман атты бала жексенбі күні далаға ойнауға шықты. Далада жаңбырдан соң лайлар көп болды. Арман соны қызықтап, анасы ескерткеніне қарамастан шалшықпен ойнауын тоқтатпады. Достары келген соң барлығы бірге топырақпен де, шалшықпен де әбден ойнады. БІр сәтте қарны ашып, үйіне қайтты. Үйге келген соң қолын жумастан дастархан басына отырып, тамақ ішуге кірісті. Келесі күні Арман іші өтіп, қызуы көтерілді. Онымен қоймай құсу, бас айналу белгілері де бар. Қалай ойлайсыңдар: Арманның бұлай ауырып қалуына не себеп болды және ауырмас үшін не істеуі керек еді? Аурудың аты қалай? 2-топтың тапсырмасы: Жаздыкүні Асылым су маңында ойнап отырды. Су айналасында масалар өте көп еді, дегенмен Асылым оған мән бермей ойнауын жалғастыра берді. Кенет Асылым ауырсыну сезімін сезінді. Қараса, оны маса шағып алыпты. Біраз күн өткен соң Асылым маса шаққан орынның жараға айнала бастағанын байқады. Бірден анасына айтып, бірге емханаға барды. Дәрігер тексеру жүргізген соң былай деді: ары қарай жалғастырыңыз. Бұның себебі неде, жара неліктен пайда болды? Ауру қалай аталады? Тапсырма 2:Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз (жеке жұмыс) Қарапайымдар туындататын аурулар:_____________________________________ Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:___________________________________ Бактериялар туындататын аурулар:________________________________________ Вирустар қоздыратын: ______________________________ А. Қантышқақ В.Фитофтороз С. Оба D.Күл E. Лейшмания F. Герпес Тапсырма 3: Кестені толтырыңыз (жұптық жұмыс)
Тапсырма 4: «Ашық микрофон» әдісі. Қағаздан жасалған микрофонды ұстап әр оқушыға жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылады. 1.Ауа арқылы мұрын, көз, тері, жұтқыншақты зақымдайды. Бұл қандай ауру? Күл 2.Күл ауруын алдын-алу жолдары? Екпе жасау, гигиена сақтау 3.Өсімдіктерде кең таралған аурудың түрі? Фитофтороз 4.Герпес ауруының зардаптары? Теріде мөлдір сұйықтыққа толы көпіршіктер пайда болады. 5.Лейшманиоз қандай ауру? Теріде ірі жаралар пайда болады.
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар оқиғаны мұқият тыңдап, мәселенің шешімін табады.
Топ болып жағдаяттың жауабын табады.
.
Әр оқушы жеке сәйкестендіреді.
Оқушылар жұптасып кестені толтырады.
Оқушылар өз қалаулары бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
https://youtu.be/lYS3qpWf2-o?feature=shared
Case Study https://youtu.be/RhapoS630Go?feature=shared
https://youtu.be/D8EWjqaZexE?feature=shared Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер АКТ
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Кері байланыс Оқушылар падлет тақтасы арқылы кері байланыс береді. Үйге: Оқу: §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары 85-86-87 беттер Аурудың алдын алу сызбанұсқасын жасау . |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
|
https://padlet.com/ayazhanilyas23_/padlet-jicdmnir47xg95a7 Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
|
Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз















