Бекітілді ___________
|
Сынып сағаты |
«Жүрегім қазақ» жастарды ынталандыру және кәсіби бағыттау мақсатында кездесулер |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Кәсіптік бағдар- болашаққа бағдар. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
өзін-өзі анықтау және болашақ кәсіби қызмет саласын таңдау процесінде оқушыларға кәсіби бағдар беру. Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өзін-өзі тану аймағын кеңейту, мамандық әлемінен ақпараттар алу: қазіргі заманның тапшы мамандықтарын көрсетіп сол бағытқа бағыттау. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Талап: білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд,бейнежазбалар |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөздер, мақал мәтелдер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Қайырлы күн, оқушылар! Қазақстанның жарқын болашақтары! Ел Президенті Нұрсұлтан Назарбаев айтқандай «Отанның болашағы, мемлекеттің келешегі жастардың қолында, олардың өрісті ойы, өркенді ісі, табанды тіршілігі тек біліммен ұштасқан біліктің арқасында биік белестерге жетеді». Жақын арада әрқайсыңыз мамандық таңдау мәселесіне тап боласыздар, бүгін сабақта біздер осы маңызды тақырыпқа тоқталамыз. Мамандық таңдау-жасөспірім жастағы ең маңызды шешімдердің бірі. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Слайд
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Үлкен өмірге енді ғана аяқ басқан жас ұланның алдында мыңдаған мамандықтан біреуін таңдау міндеті тұрады . Мамандық таңдауда Жүсіпбек Аймауытовтың «Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ оның кез келгеніне икемділік қажет, бұл жай күнелту, тамақ асыраудың ғана жолы емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе»-деген сөзін басшылыққа алу керек. Кейбір жастар мамандық таңдау ережесін білмегендіктен өзі қызықпайтын мамандықты таңдайды. Осыдан өз мамандығына қанағаттанбаушылық, реніш сезімдері болып , тіпті алдарына жоспар да құрғысы келмейді. Жеке өмірге қадам басқан әрбір жас үшін мамандық таңдау мәселесі ең маңызды кезең болып табылады. Психолог мамандардың айтуынща, кез келген жеке тұлға өзі шұғылданғысы келген мамандықты армандағаннан гөрі алға өмірлік мақсат ретінде қойып жоспар құра білгені жөн. Мамандық таңдауда әркім өзінің көңіл қалауына ерік беруі керек.Алайда мамандықтың түрі көбейген сайын оны таңдау да қиынға соғатыны тағы бар.Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500 –ге тарта жаңа түрі қосылып отырады екен.Олардың ішінен өзімізге қажеттісін таңдап алу үшін бізге икем, қабілет және мінез қажет. Сондай-ақ енді-енді өзін тұлға ретінде сезіне бастаған адамға қоғамның өз заманына сай ұсынатын қызметтері бар.Міне адамның мамандыққа, мамандықтың адамға сай болуы, қоғамның сұранысы,тұлғаның қабілеті, осы үш фактор мамандық таңдауда бірін-бірі толықтырады. |
Оқушыларға бейнежазба көрсетіледі Мамандық түрлері
|
презентация
Ютуб каналы
|
|
Ортасы (20 мин) |
«Мамандық» сөзіне анықтама беру. Профессия- латын сөзінен шыққан , “professio”- анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді. Мамандық- қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі. Менен сұрақ, сенен жауап әдісі 1) «Маман
иесі»-дегенді қалай түсінуге болады?
4).Мамандық таңдауда ең бастысы не: қабілет пе, дарын ба әлде мамандықтардың қоғамдағы беделі ме? 5)Белгілі бір кәсіптің иесі болу үшін міндетті түрде жоғары білім алу қажет пе? 6)Әрбір жеке адам бақытты болу үшін, тоқшылықта өмір сүру үшін не істеу керек? 7)Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек? 8)Жақсы маман болу үшін адам нені білуі және үйренуі керек? 9)Адам белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындалуы керек? 10)Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыздар? Осы аталған мамандықтарды игеру үшін кәсіптік білім алуымыз қажет. Мамандықтарды сәйкестендіру 1)қазіргі уақытта жоқ, жойылған 2) ХХ ғасырда пайда болды 3) соңғы 10 жылдықта пайда болды
Суретші, ЭВМ операторы, машинист, программист, егінші, трубочист, редактор, атқосшы, дәрігер, продюсер, экскурсовод, космонавт, аспазшы, гувернер, клоун, дизайнер, педагог. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Презентация Карточкалар |
|
Соңы
|
Әбунасыр әл Фараби «... адам кез-келген жұмысқа жарамды бола бермейді...Жұмысты неғұрлым жетік және жақсы атқарса білгір және шебер болып шығады. Қандай әрекет , қандай іс істесек те, содан рахмет табу, соның рахатын көру біздің мақсатымыз болып табылады» деген. |
Кері байланыс *Көгершіннен хат* |
Конверт карточкалар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Жүрегім қазақ» жастарды ынталандыру және кәсіби бағыттау
«Жүрегім қазақ» жастарды ынталандыру және кәсіби бағыттау
Бекітілді ___________
|
Сынып сағаты |
«Жүрегім қазақ» жастарды ынталандыру және кәсіби бағыттау мақсатында кездесулер |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Кәсіптік бағдар- болашаққа бағдар. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
өзін-өзі анықтау және болашақ кәсіби қызмет саласын таңдау процесінде оқушыларға кәсіби бағдар беру. Мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру, өзін-өзі тану аймағын кеңейту, мамандық әлемінен ақпараттар алу: қазіргі заманның тапшы мамандықтарын көрсетіп сол бағытқа бағыттау. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Талап: білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд,бейнежазбалар |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөздер, мақал мәтелдер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Қайырлы күн, оқушылар! Қазақстанның жарқын болашақтары! Ел Президенті Нұрсұлтан Назарбаев айтқандай «Отанның болашағы, мемлекеттің келешегі жастардың қолында, олардың өрісті ойы, өркенді ісі, табанды тіршілігі тек біліммен ұштасқан біліктің арқасында биік белестерге жетеді». Жақын арада әрқайсыңыз мамандық таңдау мәселесіне тап боласыздар, бүгін сабақта біздер осы маңызды тақырыпқа тоқталамыз. Мамандық таңдау-жасөспірім жастағы ең маңызды шешімдердің бірі. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Слайд
|
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Үлкен өмірге енді ғана аяқ басқан жас ұланның алдында мыңдаған мамандықтан біреуін таңдау міндеті тұрады . Мамандық таңдауда Жүсіпбек Аймауытовтың «Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ оның кез келгеніне икемділік қажет, бұл жай күнелту, тамақ асыраудың ғана жолы емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе»-деген сөзін басшылыққа алу керек. Кейбір жастар мамандық таңдау ережесін білмегендіктен өзі қызықпайтын мамандықты таңдайды. Осыдан өз мамандығына қанағаттанбаушылық, реніш сезімдері болып , тіпті алдарына жоспар да құрғысы келмейді. Жеке өмірге қадам басқан әрбір жас үшін мамандық таңдау мәселесі ең маңызды кезең болып табылады. Психолог мамандардың айтуынща, кез келген жеке тұлға өзі шұғылданғысы келген мамандықты армандағаннан гөрі алға өмірлік мақсат ретінде қойып жоспар құра білгені жөн. Мамандық таңдауда әркім өзінің көңіл қалауына ерік беруі керек.Алайда мамандықтың түрі көбейген сайын оны таңдау да қиынға соғатыны тағы бар.Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500 –ге тарта жаңа түрі қосылып отырады екен.Олардың ішінен өзімізге қажеттісін таңдап алу үшін бізге икем, қабілет және мінез қажет. Сондай-ақ енді-енді өзін тұлға ретінде сезіне бастаған адамға қоғамның өз заманына сай ұсынатын қызметтері бар.Міне адамның мамандыққа, мамандықтың адамға сай болуы, қоғамның сұранысы,тұлғаның қабілеті, осы үш фактор мамандық таңдауда бірін-бірі толықтырады. |
Оқушыларға бейнежазба көрсетіледі Мамандық түрлері
|
презентация
Ютуб каналы
|
|
Ортасы (20 мин) |
«Мамандық» сөзіне анықтама беру. Профессия- латын сөзінен шыққан , “professio”- анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді. Мамандық- қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі. Менен сұрақ, сенен жауап әдісі 1) «Маман
иесі»-дегенді қалай түсінуге болады?
4).Мамандық таңдауда ең бастысы не: қабілет пе, дарын ба әлде мамандықтардың қоғамдағы беделі ме? 5)Белгілі бір кәсіптің иесі болу үшін міндетті түрде жоғары білім алу қажет пе? 6)Әрбір жеке адам бақытты болу үшін, тоқшылықта өмір сүру үшін не істеу керек? 7)Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек? 8)Жақсы маман болу үшін адам нені білуі және үйренуі керек? 9)Адам белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындалуы керек? 10)Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп ойлайсыздар? Осы аталған мамандықтарды игеру үшін кәсіптік білім алуымыз қажет. Мамандықтарды сәйкестендіру 1)қазіргі уақытта жоқ, жойылған 2) ХХ ғасырда пайда болды 3) соңғы 10 жылдықта пайда болды
Суретші, ЭВМ операторы, машинист, программист, егінші, трубочист, редактор, атқосшы, дәрігер, продюсер, экскурсовод, космонавт, аспазшы, гувернер, клоун, дизайнер, педагог. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Презентация Карточкалар |
|
Соңы
|
Әбунасыр әл Фараби «... адам кез-келген жұмысқа жарамды бола бермейді...Жұмысты неғұрлым жетік және жақсы атқарса білгір және шебер болып шығады. Қандай әрекет , қандай іс істесек те, содан рахмет табу, соның рахатын көру біздің мақсатымыз болып табылады» деген. |
Кері байланыс *Көгершіннен хат* |
Конверт карточкалар |
шағым қалдыра аласыз













