Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 8.3А
|
Мектеп: №52 мектеп-лицей
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бедебаева Ж.С
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
§24Жүрек-қан тамырлары
жүйесінің аурулары.
DISEASES OF HUMAN
CIRCULATORY SYSTEM
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.3.12 қантамыр жүйесі
ауруларының себептері мен ауру белгілерін
сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын
түсінеді, жүрек-қан тамырлар жүйесінің ауруларын біледі,
жүйелейді.
Оқушылардыңбасымбөлігі:
жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының туындау себептерін табады, аурудың белгілерін сипаттап
береді, аурулардың алдын алу
шараларын
ұсынады.
Кейбір
оқушылар: жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының алдын алу үшін жаднама жазады, саламатты өмір салтын
ұстанудың маңызына баға
береді.
|
Бағалау критерийі
|
-
Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын біледі, оларды жүйелей алады.
-
Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының
туындау себептерін табады, әрбір
аурудың белгілерін анықтайды.
-
Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын ішіндегі жиі кездесетін ауруларды сипаттап бере алады.
-
Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының
алдын алу шараларын ұсынады.
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын алдын алудағы саламатты өмір салтының маңызына
баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
arteriosclerosis-атеросклероз;
cardiac ischemia-жүректің
ишемиялық ауруы / ишемическая болезнь сердца; confusion-білместік,
түсінбестік/путаница;
dizziness-бас
айналуы/головокружение;
fatigue
-шаршау/усталость;
fever- дене қызуының
көтерілуі/жар;
headache-бас ауруы /головная
боль;
heart rate-жүректің соғу
жиілігі/ ритм сердцебиения;
nausea -жүрек айну/
тошнота;
nosebleed-мұрынның
қанауы/носовое кровотечение;
obesity
-семіру/ожирение;
tachycardia-тахикардия.
|
Құндылықтарға баулу
|
-
Топтық жұмыс арқылы-
белсенділікке, ұжымшылдыққа, ортақ істің нәтижесінде бірін – бірі
толықтырып, сын тұрғысынан ойлауға үйретеді жеке жұмыс өз бетімен
жұмыс орындап, айтылым дағдылары, қарым- қатынас жасау қабілетін
қалыптасады
|
Пәнаралық байланыс
|
Матеметика- тамырдың соғуы
санын, мөлшерін, көлемін есептеу.
|
Алдыңғы
білім
|
8.1.3.10 жануарлар, адам
қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
|
Деңгейлік сұрақтар
беріледі
Қабілеті жоғары оқушылар ой
қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
|
Мұғалімнің мадақтама
сөздері,
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Сыныпта топтық жұмыс ыңғайлы түрде жабдықталады.Оқушыларға түрлі әрекеттермен жұмыс жасау ұсынылады.
|
Ресурстар
|
плакат.оқулық, кеспе
қағаз,
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Сабақтың басы
10
мин
|
Greeting
Good morning
everbody!
How are
you?
Who is on duty
today?
Who is absent
todoy?
What did we learn on the
previous lesson
I think you are ready for our
lesson.
Let’s
remember
Let s start new
lesson!
Let s divide into three
groups
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал
туғызу үшін оқушылар
ІІ.Үй тапсырмасын
сұрау.
«Кім
тапқыр?»
-
Үлкен қан айналым шеңбері қай
жерден басталады?
-
Қан
тамырлардың түрлерін атаңдар.
-
Қолқа қай жерден басталады?
-
Артериялардың қабырғасы неше
қабаттан тұрады?
-
Вена қан тамырларының қабырғасы неше
қабаттан тұрады?
-
Ең
ірі артерия қан тамырын атаңдар.
-
Қанның қозғалысы қай қан тамырларда
баяу?
-
Вена тамырларының ерекшелігін
атаңдар.
-
Өте
жұқа, бір қабаттан тұратын тамырларды атаңдар.
-
Теріге жақын орналасқан қан тамырларын
атаңдар.
-
Кіші қан айналым шеңбері басталатын
жер.
-
Неге үлкен қан айналым шеңбері
деп аталады?
ҚБ: мұғалімнің
мадақтауы
|
Сабақтың ортасы
25
|
Жаңа
білім
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы сұрақ қою арқылы
жаңа тақырыпты ашу.
STQ –Many of the elder people in
Kazakhstan are suffering from hypertension.
Why?
You
will:.
describe the causes and
symptoms of circulatory system diseases.
Key
terms Hypertension - high blood
pressure; Heart attack - blocking of heart arteries which bring to
death of heart muscles; Stroke - the death of brain tissue occurred
as a result of artery blockage.
Facts
While heart beats, it produces
small amounts of electricity.
Electrocardiography (ECG or
EKG) is the process of recording the electrical activity of the
heart over a period using electrodes placed on the
skin.
Today our topic is
Cardiovascular-diseases of the system
Гипертензия –Қан қысымының
жоғарылауы Гипертензия –Высокое кровяное давление Hypertension is
high blood pressure
Инфаркт (жүректалмасы) –Жүрек
бұлшықеттерінің өліміне алып келетін жүрек артерияларының бітеліп
қалуы Инфаркт -это поражение сердечной мышцы, вызванное острым
нарушением ее кровоснабжения из-за закупорки одной из артерий
сердца атеросклеротической бляшкой Heart attack is blocking of
heart arteries which brings to death of heart
muscles
Инсульт –Мидағы артериялардың бітеліп қалуы
салдарынан туындайтын ми ұлпаларының өлімі Инсульт -Острое
нарушение мозгового кровообращения, сопровождающееся внезапной
потерей сознания и параличами. Stroke is the death of brain
tissue occurred as a result of artery
blockage
ІІ. Кестені
толтыр.
«
Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын туғызатын факторлар және оның
әсері»
Факторлар
|
Тигізетін
әсері
|
Туын- дайтын
аурулар
|
Темекі
тарту
|
|
|
Спиртті ішімдіктер
ішу
|
|
|
Стресс
|
|
|
Гиподинамия
|
|
|
Дескрипторлар:
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
5 мин
|
Постер
жасау
І топ: Саламатты өмір салтын
жақтаймыз.
ІІ топ: «Келешек ұрпақ сау
болсын десек» – жаднама жасау.
Дескрипторлар:
Рефлексия. «Екі жұлдыз, бір
тілек»
Learn by heart the
terms
-How was the
lesson?
Was it
clear?
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|