Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
3.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Құтты білік» поэмасының композициялық құрылымын анықтайды.Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық маңызын талдайды.Әдеби талдау жасап, сыни ойлау мен топтық жұмыс дағдыларын дамытады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар туралы айту. Қызығушылықты ояту Тапсырма:Мына сұраққа қысқаша жауап бер:«Ақыл мен білім қандай жағдайда адамға бақыт әкеледі?» — Бұл сұрақ арқылы шығарманың негізгі идеясына алдын ала бағытталады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут
|
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. Мағынаны тану кезеңіЖүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы туралы мәлімет беру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды.Автор бейнесінің идеялық рөлін түсіндіреді. Әдеби тілмен өз ойын дәлелдеп жеткізеді.
Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну |
Оқулық
Бағалау парқша сы
https://www.youtube.com/watch?v=FQptFclkVXI
|
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма.Жұппен
жұмыс.Тапсырма: Автор
оқырманға қандай ой тастағысы келген?
Құрал: Автор бейнесін талдауға арналған кесте:
|
1-тапсырмада жұбымен бірігіп, автор бейнесінің рөлін анықтайды. Оқушылар авторды идеялық тұтастырушы ретінде таниды және стилистикалық амалдарын талдайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Оқулық
Бағалау парақша сы
|
||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма.
Топтық
жұмыс Тапсырма:
Бағыт: «Құтты біліктегі» теңдік, әділет, парасат, ізгілік, даналық идеяларын топпен ашу. |
2-тапсырмада топ құрады. 4 адамнан тұратын топтар мынадай сұрақтарға жауап іздеп, шағын презентация дайындайды. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2 Кері байланыс |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. Жеке жұмыс.Берілген үзіндіні оқып, сюжеттік-композициялық құрылым бойынша талдау: Үзінді ұсынысы (мысал):
«Білімді
бол, талапты бол, ізден – Талдау бағыттары:Кіріспе, дамуы, шарықтау шегі, шешімі бар ма?Қандай идея ұсынылған? |
3-тапсырмада жауаптарын кестеге толтырады немесе абзац түрінде жазады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-6 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау |
Сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
3.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Құтты білік» поэмасының композициялық құрылымын анықтайды.Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық маңызын талдайды.Әдеби талдау жасап, сыни ойлау мен топтық жұмыс дағдыларын дамытады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар туралы айту. Қызығушылықты ояту Тапсырма:Мына сұраққа қысқаша жауап бер:«Ақыл мен білім қандай жағдайда адамға бақыт әкеледі?» — Бұл сұрақ арқылы шығарманың негізгі идеясына алдын ала бағытталады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут
|
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. Мағынаны тану кезеңіЖүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы туралы мәлімет беру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды.Автор бейнесінің идеялық рөлін түсіндіреді. Әдеби тілмен өз ойын дәлелдеп жеткізеді.
Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну |
Оқулық
Бағалау парқша сы
https://www.youtube.com/watch?v=FQptFclkVXI
|
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма.Жұппен
жұмыс.Тапсырма: Автор
оқырманға қандай ой тастағысы келген?
Құрал: Автор бейнесін талдауға арналған кесте:
|
1-тапсырмада жұбымен бірігіп, автор бейнесінің рөлін анықтайды. Оқушылар авторды идеялық тұтастырушы ретінде таниды және стилистикалық амалдарын талдайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Оқулық
Бағалау парақша сы
|
||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма.
Топтық
жұмыс Тапсырма:
Бағыт: «Құтты біліктегі» теңдік, әділет, парасат, ізгілік, даналық идеяларын топпен ашу. |
2-тапсырмада топ құрады. 4 адамнан тұратын топтар мынадай сұрақтарға жауап іздеп, шағын презентация дайындайды. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2 Кері байланыс |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. Жеке жұмыс.Берілген үзіндіні оқып, сюжеттік-композициялық құрылым бойынша талдау: Үзінді ұсынысы (мысал):
«Білімді
бол, талапты бол, ізден – Талдау бағыттары:Кіріспе, дамуы, шарықтау шегі, шешімі бар ма?Қандай идея ұсынылған? |
3-тапсырмада жауаптарын кестеге толтырады немесе абзац түрінде жазады. |
Дескриптор:
Жалпы балл-6 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау |
Сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
Әлеумет-тік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз













