Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
5.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасында- кейіпкерлер әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Құтты білік» поэмасындағы негізгі кейіпкерлерді таниды, олардың идеямен байланысын түсінеді.Поэманың композициялық құрылымын анықтап, бөліктерге жіктеп, талдау жасайды.Жеке, жұптық және топтық жұмыс арқылы ойларын жүйелейді, дәлелдейді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар туралы айту. «Ой шақыру» сұрағы:«Билік пен әділдік қатар жүргенде қоғамда қандай өзгеріс болады деп ойлайсың?» |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут
|
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. Мағынаны тану кезеңіЖүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы туралы мәлімет беру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: «Құтты білік» поэмасындағы негізгі кейіпкерлерді таниды, олардың идеямен байланысын түсінеді.Поэманың композициялық құрылымын анықтап,бөліктерге жіктеп, талдау жасайды.Жеке, жұптық және топтық жұмыс арқылы ойларын жүйелейді, дәлелдейді. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық
Бағалау парқша сы
ЖИ https://chatgpt.com/
https://www.youtube.com/watch?v=FQptFclkVXI
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
Басталуы – Ел басқару туралы ой, тақырыптың көтерілуіДамуы – Кейіпкерлердің бір-бірімен диалогы арқылы ақыл, бақыт, әділет, қанағат идеяларының ашылуыШиеленіс – Рухани тәрбие мен дүниеқоңыздық арасындағы күресШарықтау шегі – Одғұрмыштың насихаттарыШешімі – Ақыл мен рухани тазалықтың жеңіс |
1-тапсырмада
сынып 3 топқа бөлінеді. Әр топқа композициялық
құрылым беріледі. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2
|
Оқулық
Бағалау парақша сы
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.Кейіпкерлердің қызметі мен қасиеттерін анықтап, идеямен байланысын көрсетіңдер.
|
2-тапсырмада– кестедегі ақпаратты негізге алып,
жұппен кейіпкерлер
жүйесін анықтайды
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
3-тапсырма.
Жеке
жұмыс
.Мәтінмен
жұмыс:
|
|
Бөлім |
Білгенім |
Жаңа мәлімет |
Сұрағым бар |
Қызықты |
|
Үзінді |
… |
… |
… |
… |
3-тапсырмада– Әр оқушы өз INSERT кестесін толтырады.
Дескриптор:
|
мәтіндегі белгілі мәліметті кестеге дұрыс енгізеді; |
1 |
|
жаңа мәліметті дұрыс анықтап көрсетеді; |
1 |
|
кемінде бір орынды сұрақ қояды; |
1 |
|
қызықты деректі жазды; |
1 |
Жалпы балл-4
Оқулық, топтама
Бағалау
парақша
Сабақтың соңы
3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру
Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау
Сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады
Әлеумет-тік желі
оқулық
Бағалау парақша-сы
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасында- кейіпкерлер әлемі
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасында- кейіпкерлер әлемі
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
І тарау. Атадан қалған асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
5.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасында- кейіпкерлер әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Құтты білік» поэмасындағы негізгі кейіпкерлерді таниды, олардың идеямен байланысын түсінеді.Поэманың композициялық құрылымын анықтап, бөліктерге жіктеп, талдау жасайды.Жеке, жұптық және топтық жұмыс арқылы ойларын жүйелейді, дәлелдейді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар туралы айту. «Ой шақыру» сұрағы:«Билік пен әділдік қатар жүргенде қоғамда қандай өзгеріс болады деп ойлайсың?» |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут
|
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. Мағынаны тану кезеңіЖүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дидактикалық поэмасы туралы мәлімет беру. |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. |
Бағалау критерийі: «Құтты білік» поэмасындағы негізгі кейіпкерлерді таниды, олардың идеямен байланысын түсінеді.Поэманың композициялық құрылымын анықтап,бөліктерге жіктеп, талдау жасайды.Жеке, жұптық және топтық жұмыс арқылы ойларын жүйелейді, дәлелдейді. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық
Бағалау парқша сы
ЖИ https://chatgpt.com/
https://www.youtube.com/watch?v=FQptFclkVXI
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
Басталуы – Ел басқару туралы ой, тақырыптың көтерілуіДамуы – Кейіпкерлердің бір-бірімен диалогы арқылы ақыл, бақыт, әділет, қанағат идеяларының ашылуыШиеленіс – Рухани тәрбие мен дүниеқоңыздық арасындағы күресШарықтау шегі – Одғұрмыштың насихаттарыШешімі – Ақыл мен рухани тазалықтың жеңіс |
1-тапсырмада
сынып 3 топқа бөлінеді. Әр топқа композициялық
құрылым беріледі. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2
|
Оқулық
Бағалау парақша сы
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.Кейіпкерлердің қызметі мен қасиеттерін анықтап, идеямен байланысын көрсетіңдер.
|
2-тапсырмада– кестедегі ақпаратты негізге алып,
жұппен кейіпкерлер
жүйесін анықтайды
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 |
Оқулық
Бағалау парақша сы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
3-тапсырма.
Жеке
жұмыс
.Мәтінмен
жұмыс:
|
|
Бөлім |
Білгенім |
Жаңа мәлімет |
Сұрағым бар |
Қызықты |
|
Үзінді |
… |
… |
… |
… |
3-тапсырмада– Әр оқушы өз INSERT кестесін толтырады.
Дескриптор:
|
мәтіндегі белгілі мәліметті кестеге дұрыс енгізеді; |
1 |
|
жаңа мәліметті дұрыс анықтап көрсетеді; |
1 |
|
кемінде бір орынды сұрақ қояды; |
1 |
|
қызықты деректі жазды; |
1 |
Жалпы балл-4
Оқулық, топтама
Бағалау
парақша
Сабақтың соңы
3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру
Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау
Сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі арқылы рефлексия жасайды.
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады
Әлеумет-тік желі
оқулық
Бағалау парақша-сы
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз













