|
Бөлім: |
Прозадағы көркем ой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Л.К. Досали |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.1.1. Көркем шығарманың композициялық құрылымын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Романның сюжеттік-композициялық құрылымын бөліп талдайды Әр бөлімнің идеялық маңызын түсінеді Автордың идеясын қоғам, заман және адам тағдырымен байланыстырып, сыни көзқарас білдіреді |
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Оқушыларды «Кездейсоқ есім» әдісімен топқа бөлу. «Болжау» әдісі арқылы тақырып пен мақсатты табу Тапсырма:
|
Сабаққа дайындалып, оқу-құралдарын дайындайды. Оқушылар топқа бөлінеді. «Болжау» әдісі сабақ тақырыбын, мақсатын болжайды. Тақырыпты анықтауға бағытталған сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд №1 Интер тақта Слайд №2 |
|
Сабақтың ортасы минут 30 минут |
Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма. «Ақсүйек» әдісі. Жеке жұмыс. Роман желісі бойынша қойылған сұрақтарға жауап бер. «Wordwoll» тақтасымен жұмыс. Саралау тәсілі: Диалог және қарқын (темп) негізінде саралау (мұғалім мен оқушы арасындағы сұхбатқа мән беріледі). Cұрақтар:
Дескриптор: - берілген сұрақтарға жауап береді; - шығарма композициясын еске түсіреді; - өз көзқарасын білдіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Саралау тәсілі: Қарым-қатынас формалары бойынша саралау (Шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар). Берілген ақпараттарға сүйене отырып, тапсырмалар орындайды. І топ: (Романның берілген үзіндісі қай бөлімге жатады (экспозиция, оқиға желісі, шиеленіс, т.б.)? Уақыт ретін анықтаңдар.); ІІ топ: (Автор бұл бөлімде қандай көркемдік тәсілдерді (ішкі монолог, салыстыру, портрет, т.б.) қолданған? Бұл тәсілдер идеяны жеткізуге қалай әсер етіп тұр?); ІІІ топ: (Берілген бөлімде кейіпкер қандай психологиялық жағдайда? Бұл бөлім арқылы автор нені көрсеткісі келді?) Бағалау критерийі:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Еркін таңдау» әдісі Саралау тәсілі: Таңдау бойынша саралау (Оқушылар өзі үшін қызықты және өз мүмкіндігіне сай келетін тапсырманы таңдай алады). 1-тапсырма. «Егер Мамырбай ескі салт-дәстүрді ұстанбағанда ... ?» берілген ойды жалғастырып, сыни пікір білдіріңіз. 2-тапсырма. Өзіңіз таңдаған кейіпкерге баға бере отырып, хат жазыңыз. 3-тапсырма. «Әйел теңдігі – ел өркендеуінің кепілі» деген пікірге сүйеніп, сыни баға беріңіз. Бағалау критерийі: - жаңашылдығына баға беру. Дескриптор: - тапсырма түрін таңдайды; - шығармашылық жұмыстың құрылымын сақтайды; - ойды көркем жеткізеді; - жаңашылдығына баға береді. Құндылық: Өз мүмкіндігіне қарай тапсырма таңдау. Кәсіпкерлік бастама компоненті негізінде мақсат қоя білу және оған қол жеткізу, бастамашылдық, жауапкершілік, табандылық қасиеттері дамиды. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. роман желісі бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс Оқушыларға шығарма кейіпкерлерімен үндесетін қосымша ақпараттар беріледі. Әр топ өз кейіпкеріне талдау жасайды. Дескриптор: - берілген ақпараттармен танысады; - Сюжеттік бөліктерді анықтайды; - Кейіпкердің әрекеті мен сезімі арқылы идеяны байқайды; - өзіндік тұжырымын ұсынады.
3-тапсырма. «Еркін таңдау» әдісі арқылы берілген тапсырманы өз мүмкіндігіне қарай таңдап, орындайды. |
ҚБ. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 2 балл; Қ/Б. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 4 балл; Қ/Б. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 4 балл; |
Слайд №3-4 Интер тақта, ақсүйек. Слайд №5 «домбыра» суреті бар қиындылар, дәптер, қалам. Слайд № 6 Оқулық, дәптер, қалам 7слайд |
|
Сабақтың соңы: 7 минут |
«Сюжет дөңгелегі» әдісімен қорытынды жасайды Үй тапсырмасы:
2. «Ақбілек пен қазіргі қыздар: ұқсастық пен айырмашылық» 3. «Ақбілек маған не үйретті?» тақырыптардың біреуін таңдап, эссе жазу; |
«Сюжет дөңгелегі» әдісімен Оқушы қағазға романның 5 сюжеттік бөлігін жазып, қай бөлім көбірек әсер етті, неге – соны айтып береді. «Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс жасайды – ? –
бәрін түсіндім, |
Ауызша мадақтау |
Слайд № |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы
|
Бөлім: |
Прозадағы көркем ой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Л.К. Досали |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.1.1. Көркем шығарманың композициялық құрылымын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Романның сюжеттік-композициялық құрылымын бөліп талдайды Әр бөлімнің идеялық маңызын түсінеді Автордың идеясын қоғам, заман және адам тағдырымен байланыстырып, сыни көзқарас білдіреді |
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Оқушыларды «Кездейсоқ есім» әдісімен топқа бөлу. «Болжау» әдісі арқылы тақырып пен мақсатты табу Тапсырма:
|
Сабаққа дайындалып, оқу-құралдарын дайындайды. Оқушылар топқа бөлінеді. «Болжау» әдісі сабақ тақырыбын, мақсатын болжайды. Тақырыпты анықтауға бағытталған сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд №1 Интер тақта Слайд №2 |
|
Сабақтың ортасы минут 30 минут |
Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма. «Ақсүйек» әдісі. Жеке жұмыс. Роман желісі бойынша қойылған сұрақтарға жауап бер. «Wordwoll» тақтасымен жұмыс. Саралау тәсілі: Диалог және қарқын (темп) негізінде саралау (мұғалім мен оқушы арасындағы сұхбатқа мән беріледі). Cұрақтар:
Дескриптор: - берілген сұрақтарға жауап береді; - шығарма композициясын еске түсіреді; - өз көзқарасын білдіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Саралау тәсілі: Қарым-қатынас формалары бойынша саралау (Шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар). Берілген ақпараттарға сүйене отырып, тапсырмалар орындайды. І топ: (Романның берілген үзіндісі қай бөлімге жатады (экспозиция, оқиға желісі, шиеленіс, т.б.)? Уақыт ретін анықтаңдар.); ІІ топ: (Автор бұл бөлімде қандай көркемдік тәсілдерді (ішкі монолог, салыстыру, портрет, т.б.) қолданған? Бұл тәсілдер идеяны жеткізуге қалай әсер етіп тұр?); ІІІ топ: (Берілген бөлімде кейіпкер қандай психологиялық жағдайда? Бұл бөлім арқылы автор нені көрсеткісі келді?) Бағалау критерийі:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Еркін таңдау» әдісі Саралау тәсілі: Таңдау бойынша саралау (Оқушылар өзі үшін қызықты және өз мүмкіндігіне сай келетін тапсырманы таңдай алады). 1-тапсырма. «Егер Мамырбай ескі салт-дәстүрді ұстанбағанда ... ?» берілген ойды жалғастырып, сыни пікір білдіріңіз. 2-тапсырма. Өзіңіз таңдаған кейіпкерге баға бере отырып, хат жазыңыз. 3-тапсырма. «Әйел теңдігі – ел өркендеуінің кепілі» деген пікірге сүйеніп, сыни баға беріңіз. Бағалау критерийі: - жаңашылдығына баға беру. Дескриптор: - тапсырма түрін таңдайды; - шығармашылық жұмыстың құрылымын сақтайды; - ойды көркем жеткізеді; - жаңашылдығына баға береді. Құндылық: Өз мүмкіндігіне қарай тапсырма таңдау. Кәсіпкерлік бастама компоненті негізінде мақсат қоя білу және оған қол жеткізу, бастамашылдық, жауапкершілік, табандылық қасиеттері дамиды. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. роман желісі бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс Оқушыларға шығарма кейіпкерлерімен үндесетін қосымша ақпараттар беріледі. Әр топ өз кейіпкеріне талдау жасайды. Дескриптор: - берілген ақпараттармен танысады; - Сюжеттік бөліктерді анықтайды; - Кейіпкердің әрекеті мен сезімі арқылы идеяны байқайды; - өзіндік тұжырымын ұсынады.
3-тапсырма. «Еркін таңдау» әдісі арқылы берілген тапсырманы өз мүмкіндігіне қарай таңдап, орындайды. |
ҚБ. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 2 балл; Қ/Б. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 4 балл; Қ/Б. «Домбыра» әдісімен оқушылар бағаланады. 4 балл; |
Слайд №3-4 Интер тақта, ақсүйек. Слайд №5 «домбыра» суреті бар қиындылар, дәптер, қалам. Слайд № 6 Оқулық, дәптер, қалам 7слайд |
|
Сабақтың соңы: 7 минут |
«Сюжет дөңгелегі» әдісімен қорытынды жасайды Үй тапсырмасы:
2. «Ақбілек пен қазіргі қыздар: ұқсастық пен айырмашылық» 3. «Ақбілек маған не үйретті?» тақырыптардың біреуін таңдап, эссе жазу; |
«Сюжет дөңгелегі» әдісімен Оқушы қағазға романның 5 сюжеттік бөлігін жазып, қай бөлім көбірек әсер етті, неге – соны айтып береді. «Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс жасайды – ? –
бәрін түсіндім, |
Ауызша мадақтау |
Слайд № |
шағым қалдыра аласыз













