|
Әдебиет |
Мұғалім |
Кабинет |
|||
|
Сабақтың атауы |
Жүсіпбек Аймауытовтың өмір жолы |
||||
|
Мақсаты |
1. Білімділік: Суреткер жазушы
Ж. Аймауытовтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан
– жақты білім беру үшін, жазушының азаматтық биік тұлғасы, туған
халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып –
білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете, іздендіре отырып
меңгерту. |
||||
|
Көрнекілігі |
Әдебиет оқулығы |
||||
|
Топқа бөлу |
Тәтті кәмпиттер арқылы топтарға бөлу
|
||||
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
«Мейірімділік» тренингі. |
||||
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту |
1.
Ж Жүсіпбек Аймауытов туралы не білесіңдер? |
||||
|
Мағынаны тану |
Қазақ әдебиеті
алыптарының бірі – Жүсіпбек Аймауытов. Оның қазақ әдебиетінің жанр
жағынан дамытудағы еңбегі орасан зор.
Ол – ақын, прозашы, публицист, сыншы, театр
режисеры, аудармашы педагог болды. Бір өзі әдебиет пен ғылымның әр
саласында еңбек етті. Қазақ әдебиетін проза, драматургия жанры
жағынан қалыптастыруды және мектептер мен оқу орындарының
оқушыларына арнап бірнеше оқу құралдарын жазуға қатысқан. А |
||||
|
Ой толғаныс |
Екі жақты күнделік
Кітапта жазылған Менің ойым |
||||
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларымен жұмыс |
||||
|
Үйге тапсырма |
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау |
Күнделіктеріне жазады |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
|
Әдебиет |
Мұғалім |
Кабинет |
|||
|
Сабақтың атауы |
Жүсіпбек Аймауытовтың өмір жолы |
||||
|
Мақсаты |
1. Білімділік: Суреткер жазушы
Ж. Аймауытовтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан
– жақты білім беру үшін, жазушының азаматтық биік тұлғасы, туған
халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып –
білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете, іздендіре отырып
меңгерту. |
||||
|
Көрнекілігі |
Әдебиет оқулығы |
||||
|
Топқа бөлу |
Тәтті кәмпиттер арқылы топтарға бөлу
|
||||
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
«Мейірімділік» тренингі. |
||||
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту |
1.
Ж Жүсіпбек Аймауытов туралы не білесіңдер? |
||||
|
Мағынаны тану |
Қазақ әдебиеті
алыптарының бірі – Жүсіпбек Аймауытов. Оның қазақ әдебиетінің жанр
жағынан дамытудағы еңбегі орасан зор.
Ол – ақын, прозашы, публицист, сыншы, театр
режисеры, аудармашы педагог болды. Бір өзі әдебиет пен ғылымның әр
саласында еңбек етті. Қазақ әдебиетін проза, драматургия жанры
жағынан қалыптастыруды және мектептер мен оқу орындарының
оқушыларына арнап бірнеше оқу құралдарын жазуға қатысқан. А |
||||
|
Ой толғаныс |
Екі жақты күнделік
Кітапта жазылған Менің ойым |
||||
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларымен жұмыс |
||||
|
Үйге тапсырма |
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау |
Күнделіктеріне жазады |
|||
шағым қалдыра аласыз
ймауытов
Жүсіпбек (1889-1931)—
қазақтың көрнекті жазушысы, қазақ әдебиетін қалыптастырушылардың
бірі.Туып өскен жері Павлодар облысының Баянауыл ауданына қарасты
бұрынғы «Қызыл ту», қазіргі Жүсіпбек Аймауытов ауылы.Әкесі Аймауыт
кедей болғанымен, арғы аталары Дәндебай мен Қуан атақ-абыройлы,
бай, ел арасында білікті кісілер екен. Жүсіпбек жастайынан арабша
хат тану, оқу үйренген. 1907 ж. бастап Баянауылдағы орысша-қазақша
екі кластық мектебінде, Керекудегі (Павлодар) қазыналық ауыл
шаруашылық мектебінде, Керекудегі екі класты орыс қазақ мектебінде
тиіп-қашып оқиды. Бір жағынан бала оқытып, қаражат табады.
1911—1914 жж. ауылда мұғалім болып істейді.1914 жылы Семейдегі
оқытушылар семинариясына қабылданады. Оны 1918 жылы аяқтап
шығады.Мұнан соң алашордашылардың істеріне араласып, Семейде «Абай»
журналын шығарысып, Қ. Сәтбаевпен, М. Әуезовпен танысады. Кейін
Алашордадан бөлініп, Коммунистік партия қатарына өтеді (1919).
Қазақстан Кеңестерінің Құрылтайы съезіне делегат болып қатысып,
Қазақ АҚСР Халық ағарту комиссариаты комиссарының орынбасары болып
тағайындалады (1920). Мұнан соң Семей губерниялық оқу бөлімінің
меңгерушісі (1921), «Қазақ тілі» газетінің редакторы. Қарқаралыда
мектеп мұғалімі (1922—1924), Ташкентте шығатын «Ақ жол» газетінің
бөлім меңгерушісі (1924—1926), Шымкент педагогикалық техникумының
директоры (1926—1929) қызметтерін атқарады. 1929 ж. басталған
кеңестік қуғын-сүргін кезінде Қазақстандағы ұлтшылдық ұйыммен
байланысы бар деген жаламен тұтқындалып, ұзақ тергеуден кейін 1931
жылы ату жазасына сырттай үкім
шығарылған.













