|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калияскарова Айгерим Буркиткызы |
|||||
|
Күні: |
29.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Елтаңбасы елімнің. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жаңа білімді меңгереді. Елтаңбада көрсетілген бейнелердің атауларын жаттайды. Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі; Ширату жаттығуы: Балардың зейінін сабаққа аударып үшін ми жаттығуын жасатады. |
Мұғалім көрсеткен жаттығуларды қайталап жасайды |
|
|
||
|
Ортасы |
Өткенді қайталау. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Балалар сендермен қазір «Жұбын тап» ойынын ойнаймыз. Оқушыларға ойын ережесін түсіндіреді. Ойын соңында шыққан сурет арқылы Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Еліміздің рәміздері туралы не білетіндерін сұрап өтеді.
Елтаңбаның авторлары – Ж. Мәлібеков пен Ш. Уәлиханов. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы көгілдір түс аясындағы шаңырақ түрінде бейнеленген, одан жан-жаққа аңыздардағы жылқының қанатымен жиектелген Күн сәулесі түріндегі уықтар шаншылған. Елтаңбаның төменгі бөлігіне «Қазақстан» деген жазу жазылған. Шаңырақ – Елтаңбаның жүрегі. Шаңырақ – мемлекеттің тірегі болып саналатын Отбасының нышаны. Қанатты тұлпар өз бойына Уақыт пен Кеңістікті біріктіреді. Ол – мәңгілік өмір үлгісі және біздің Елтаңбамызда шексіз даму, рухани байлық және Қазақстанда бір шаңырақ астында тұрып жатқан ұлттар мен ұлыстардың әртүрлілігін бейнелеп тұрады. Бес бұрышты жұлдыз Елтаңбаның тәжі іспетті. Әрбір адамның жол көрсетіп отыратын өз жұлдызы бар. Мұндай жұлдыз мемлекетте де болуы керек. |
Оқушылар тақтаға шығып дауысты дыбыстардың жұбын табады. Өлеңнің авторы жайлы мағлұматты естеріне түсіреді.
|
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Интьеративті тақта. https://learningapps.org/watch?v=pdzqcophc25
Слайд. |
||
|
|
Мұғалім Елтаңба туралы мағлұматты бала тіліне жақын, түсінікті тілмен түсіндіріп айтады.
Оқулықпен жұмыс:
Мұғалім өлеңді өзі мәнерлеп оқып береді. Мазмұнын түсіндіреді, талдау жасайды. Өлеңнін авторы жайлы мағлұмат береді. Оқушыларға 1 минутта ызыңдап оқытады. Тізбектей оқытапды. Барлық оқушыға оқытуы тиіс. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім н дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады. Жазубарысындағы ережелерді оқушылардың есіне салады. 2-жаттығу жазбаша орындалады. Дескриптор:
Сергіту сәті. Өлеңді бірге дауыстап оқу. |
Оқушылар өлеңді тыңдайды. Сосын мәнерлеп оқиды. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Әйбат – әдемі, әсем. Құт-береке – байлық, мол қазына. Өлеңнің не туралы екені, Елтаңбада қандай бейнелер суреттелгені жайында әңгімелейді.
Оқушылар тізбектей және ызыңдап оқиды.
Көркем жазу Н Н Н Н Н Н н н н н н н
2-жаттығуды сауатты, көркем көшіріп жазады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
Оқулық
Дәптер ttps://learningapps.org/view38871233 |
|
–Балалар біз сіздермен қазір сергіту сәтінде ұлттық оюларымызды көрсетеміз |
Сергіту сәті “Ұлттық ойындар” |
|
||
|
3-жаттығу. Сөз жұптарын меңзермен көрсету. |
|
|
||
|
4-жаттығуда жатқа жазу тапсырмасы берілген. Алдымен жаңылтпашты мұқият түсініп оқып, жаттайды, содан кейін жатқа жазады. |
құз он тұр сұр сүр үш ұш түр өн күз
|
|
||
|
Соңы |
«Менен сұрақ, сізден жауап». Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не? |
«Менен сұрақ, сізден жауап» Жаңа сабақты бекіту мақсатында қойылған сұрақтарға жауап береді. |
«Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
слайд |
|
|
Сөздердің жуан айтылуы неге байланысты? Жуан және жіңішке дыбыстарды ата. Жіңішке айтылатын сөздерге мысал келтір. Жұп дауыстыларды ата. Жуан және жіңішке дауысты сөздерге мысал келтір. |
|
|
|
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: «Бағдаршам » арқылы кері байланыс береді. Мұғалім сабаққа белсене қатысқан барлық оқушыны мадақтап, қалған оқушыларды да белсенділік танытуға шақырады. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім.
|
Тақтаға шығып бағдаршамның түстерін басады |
|
Интерактивті тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Елтаңбасы елімнің.
Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Елтаңбасы елімнің.
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калияскарова Айгерим Буркиткызы |
|||||
|
Күні: |
29.01.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Елтаңбасы елімнің. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жаңа білімді меңгереді. Елтаңбада көрсетілген бейнелердің атауларын жаттайды. Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі; Ширату жаттығуы: Балардың зейінін сабаққа аударып үшін ми жаттығуын жасатады. |
Мұғалім көрсеткен жаттығуларды қайталап жасайды |
|
|
||
|
Ортасы |
Өткенді қайталау. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Балалар сендермен қазір «Жұбын тап» ойынын ойнаймыз. Оқушыларға ойын ережесін түсіндіреді. Ойын соңында шыққан сурет арқылы Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Еліміздің рәміздері туралы не білетіндерін сұрап өтеді.
Елтаңбаның авторлары – Ж. Мәлібеков пен Ш. Уәлиханов. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы көгілдір түс аясындағы шаңырақ түрінде бейнеленген, одан жан-жаққа аңыздардағы жылқының қанатымен жиектелген Күн сәулесі түріндегі уықтар шаншылған. Елтаңбаның төменгі бөлігіне «Қазақстан» деген жазу жазылған. Шаңырақ – Елтаңбаның жүрегі. Шаңырақ – мемлекеттің тірегі болып саналатын Отбасының нышаны. Қанатты тұлпар өз бойына Уақыт пен Кеңістікті біріктіреді. Ол – мәңгілік өмір үлгісі және біздің Елтаңбамызда шексіз даму, рухани байлық және Қазақстанда бір шаңырақ астында тұрып жатқан ұлттар мен ұлыстардың әртүрлілігін бейнелеп тұрады. Бес бұрышты жұлдыз Елтаңбаның тәжі іспетті. Әрбір адамның жол көрсетіп отыратын өз жұлдызы бар. Мұндай жұлдыз мемлекетте де болуы керек. |
Оқушылар тақтаға шығып дауысты дыбыстардың жұбын табады. Өлеңнің авторы жайлы мағлұматты естеріне түсіреді.
|
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Интьеративті тақта. https://learningapps.org/watch?v=pdzqcophc25
Слайд. |
||
|
|
Мұғалім Елтаңба туралы мағлұматты бала тіліне жақын, түсінікті тілмен түсіндіріп айтады.
Оқулықпен жұмыс:
Мұғалім өлеңді өзі мәнерлеп оқып береді. Мазмұнын түсіндіреді, талдау жасайды. Өлеңнін авторы жайлы мағлұмат береді. Оқушыларға 1 минутта ызыңдап оқытады. Тізбектей оқытапды. Барлық оқушыға оқытуы тиіс. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім н дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады. Жазубарысындағы ережелерді оқушылардың есіне салады. 2-жаттығу жазбаша орындалады. Дескриптор:
Сергіту сәті. Өлеңді бірге дауыстап оқу. |
Оқушылар өлеңді тыңдайды. Сосын мәнерлеп оқиды. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Әйбат – әдемі, әсем. Құт-береке – байлық, мол қазына. Өлеңнің не туралы екені, Елтаңбада қандай бейнелер суреттелгені жайында әңгімелейді.
Оқушылар тізбектей және ызыңдап оқиды.
Көркем жазу Н Н Н Н Н Н н н н н н н
2-жаттығуды сауатты, көркем көшіріп жазады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
Оқулық
Дәптер ttps://learningapps.org/view38871233 |
|
–Балалар біз сіздермен қазір сергіту сәтінде ұлттық оюларымызды көрсетеміз |
Сергіту сәті “Ұлттық ойындар” |
|
||
|
3-жаттығу. Сөз жұптарын меңзермен көрсету. |
|
|
||
|
4-жаттығуда жатқа жазу тапсырмасы берілген. Алдымен жаңылтпашты мұқият түсініп оқып, жаттайды, содан кейін жатқа жазады. |
құз он тұр сұр сүр үш ұш түр өн күз
|
|
||
|
Соңы |
«Менен сұрақ, сізден жауап». Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не? |
«Менен сұрақ, сізден жауап» Жаңа сабақты бекіту мақсатында қойылған сұрақтарға жауап береді. |
«Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
слайд |
|
|
Сөздердің жуан айтылуы неге байланысты? Жуан және жіңішке дыбыстарды ата. Жіңішке айтылатын сөздерге мысал келтір. Жұп дауыстыларды ата. Жуан және жіңішке дауысты сөздерге мысал келтір. |
|
|
|
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: «Бағдаршам » арқылы кері байланыс береді. Мұғалім сабаққа белсене қатысқан барлық оқушыны мадақтап, қалған оқушыларды да белсенділік танытуға шақырады. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім.
|
Тақтаға шығып бағдаршамның түстерін басады |
|
Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз














