Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Жаратылыстану
Апталық тақырып:«Құстар біздің досымыз»
ҰОҚ тақырыбы: «Жыл құстары және қыстайтын құстар»
Мақсаты: Жыл құстары, күз мезгілінде олардың тіршілігіндегі өзгерістер туралы түсінік беру. Құстардың қыс мезгілінде табиғи жағдайлардағы тіршілігі туралы түсініктерін кеңейту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Қажетті құрал жабдықтар: Құстар туралы суреттер,жұмбақтар, слайд ,құстардың дыбысы кеңійту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: қызығушылығын ояту, сұрақ-жауап,жұмбақ шешу, топтастыру.
Сөздік жұмыс: мамық,зиянкес,орман дәрігері.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс -әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық
шеңбері
Тәрбиеші: Егер менің
қолыма құс келіп оны мен аялап, мәпелер едім. |
Қайталап айтады, іс-қимылын жасайды. -Мен оны жуындырар
едім. |
|
Ұйымдастыру-шылық ізденістік |
- Қандай құстарды
білесіңдер? |
Балалардың жауабы Зейін қойып тыңдайды. Үкі Тоқылдақ сауысқан Қарға Көкек Тұмсығы, қанаты,екі аяғы, құйрығы,
мойны,құлағы бар. Жұмырқалайды,дәнмен,
жәндіктермен, Балалардың жауабы Балалар сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды. Тыңдайды. Сергіту іс-қимылын жасайды. Топтастырады. |
|
Рефлексиялық-түзетушілік |
ҮІ. Зымыран
сұрақтар Балаларды мадақтау. |
-терекке -көгершін -көкек -бүркіт -көкек -сүт -тоқылдақ -бұлбұл -қарлығаш -қарға Қызығушылықпен қатысады. Жақсы көңілде болады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Құстарды ажырата біледі.
Игереді: Құстардың ортақ қасиеттерін мен айырмашылықтарын игереді.
Меңгереді: Суретпен жұмыс жасауды,сұраққа жауап беруді меңгереді.
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Жаратылыстану
ҰОҚ тақырыбы: Құстар ауласында.
Мақсаты: Үй құстары туралы түсініктерін нақтылау. Балаларды себеп-салдарлық сипаттағы сұрақтарды қоюға ынталандыру. Үй құстарына күтім жасау туралы түсініктерін кеңейту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: қызығушылығын ояту, сұрақ-жауап,жаңылтпаштар айту топқа бөлу,мадақтау.
Сөздік жұмыс: шөже,үй құстары,
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс -әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық
шеңбері 2-топ/көк/ «шөже» |
Өз ойларын ортаға
салады. Балалар жауабы Түстер арқылы топқа бөлінеді
|
|
Ұйымдастыру-шылық ізденістік |
Құстар және
олардың пайдасы туралы әңгімелеу. Құстар- жан-жануарлардың ең көп
және маңызды тобы. Олар мекен ету орнына қарай үй және дала құстары
болып бөлінеді. Үй құстарына: әтеш, тауық, қаз, үйрек, күркетауық
жатады. Тауық баласы: шөже, қаз баласы: ақүрпек, үйрек баласы:
шүрегей және күркетауық балапаны. Үй құстары
адам көмегімен
өсіріледі. Адамдар азығын, суын, қорасын дайындайды. Ал, дала
құстары азығын өздері тауып тіршілік
етеді. *«Кім жылдам?» құстардың суретін құрастыру.
Сергіту сәті.
*
Жаңылтпаш
айту. Қай топ тез жаттайды? * «Сенің ойың» топтар сурет бойынша бір- біріне сұрақ қояды |
Зейін қойып тыңдайды. Дала құстарын үй құстарынан ажыратады. Суретті құрастырады Тары теру қимылын
жасайды Балалар жатқа айтады Балалар сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды. |
|
Рефлексиялық-түзетушілік |
Р.Өтегеновтың “Құстар” өлеңі Оқу іс- әрекеті
барысында балалардың жинаған жұмыртқа пішіндер санымен топтардың
белсенді әрекеттерін
мадақтау. |
Шеңберге жиналып Р.Өтегеновтың “Құстар” өлеңін хормен айтады. Жақсы көңілде болады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Үй құстарын ажырата біледі.
Игереді: Құстардың ортақ қасиеттерін мен айырмашылықтарын игереді.
Меңгереді: Суретпен жұмыс жасауды,сұраққа жауап беруді,топпен бірлесе жұмыс жасауды меңгереді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Жыл құстары және қыстайтын құстар»
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Жаратылыстану
Апталық тақырып:«Құстар біздің досымыз»
ҰОҚ тақырыбы: «Жыл құстары және қыстайтын құстар»
Мақсаты: Жыл құстары, күз мезгілінде олардың тіршілігіндегі өзгерістер туралы түсінік беру. Құстардың қыс мезгілінде табиғи жағдайлардағы тіршілігі туралы түсініктерін кеңейту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Қажетті құрал жабдықтар: Құстар туралы суреттер,жұмбақтар, слайд ,құстардың дыбысы кеңійту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: қызығушылығын ояту, сұрақ-жауап,жұмбақ шешу, топтастыру.
Сөздік жұмыс: мамық,зиянкес,орман дәрігері.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс -әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық
шеңбері
Тәрбиеші: Егер менің
қолыма құс келіп оны мен аялап, мәпелер едім. |
Қайталап айтады, іс-қимылын жасайды. -Мен оны жуындырар
едім. |
|
Ұйымдастыру-шылық ізденістік |
- Қандай құстарды
білесіңдер? |
Балалардың жауабы Зейін қойып тыңдайды. Үкі Тоқылдақ сауысқан Қарға Көкек Тұмсығы, қанаты,екі аяғы, құйрығы,
мойны,құлағы бар. Жұмырқалайды,дәнмен,
жәндіктермен, Балалардың жауабы Балалар сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды. Тыңдайды. Сергіту іс-қимылын жасайды. Топтастырады. |
|
Рефлексиялық-түзетушілік |
ҮІ. Зымыран
сұрақтар Балаларды мадақтау. |
-терекке -көгершін -көкек -бүркіт -көкек -сүт -тоқылдақ -бұлбұл -қарлығаш -қарға Қызығушылықпен қатысады. Жақсы көңілде болады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Құстарды ажырата біледі.
Игереді: Құстардың ортақ қасиеттерін мен айырмашылықтарын игереді.
Меңгереді: Суретпен жұмыс жасауды,сұраққа жауап беруді меңгереді.
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Жаратылыстану
ҰОҚ тақырыбы: Құстар ауласында.
Мақсаты: Үй құстары туралы түсініктерін нақтылау. Балаларды себеп-салдарлық сипаттағы сұрақтарды қоюға ынталандыру. Үй құстарына күтім жасау туралы түсініктерін кеңейту. Құстарға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: қызығушылығын ояту, сұрақ-жауап,жаңылтпаштар айту топқа бөлу,мадақтау.
Сөздік жұмыс: шөже,үй құстары,
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс -әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық
шеңбері 2-топ/көк/ «шөже» |
Өз ойларын ортаға
салады. Балалар жауабы Түстер арқылы топқа бөлінеді
|
|
Ұйымдастыру-шылық ізденістік |
Құстар және
олардың пайдасы туралы әңгімелеу. Құстар- жан-жануарлардың ең көп
және маңызды тобы. Олар мекен ету орнына қарай үй және дала құстары
болып бөлінеді. Үй құстарына: әтеш, тауық, қаз, үйрек, күркетауық
жатады. Тауық баласы: шөже, қаз баласы: ақүрпек, үйрек баласы:
шүрегей және күркетауық балапаны. Үй құстары
адам көмегімен
өсіріледі. Адамдар азығын, суын, қорасын дайындайды. Ал, дала
құстары азығын өздері тауып тіршілік
етеді. *«Кім жылдам?» құстардың суретін құрастыру.
Сергіту сәті.
*
Жаңылтпаш
айту. Қай топ тез жаттайды? * «Сенің ойың» топтар сурет бойынша бір- біріне сұрақ қояды |
Зейін қойып тыңдайды. Дала құстарын үй құстарынан ажыратады. Суретті құрастырады Тары теру қимылын
жасайды Балалар жатқа айтады Балалар сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды. |
|
Рефлексиялық-түзетушілік |
Р.Өтегеновтың “Құстар” өлеңі Оқу іс- әрекеті
барысында балалардың жинаған жұмыртқа пішіндер санымен топтардың
белсенді әрекеттерін
мадақтау. |
Шеңберге жиналып Р.Өтегеновтың “Құстар” өлеңін хормен айтады. Жақсы көңілде болады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Үй құстарын ажырата біледі.
Игереді: Құстардың ортақ қасиеттерін мен айырмашылықтарын игереді.
Меңгереді: Суретпен жұмыс жасауды,сұраққа жауап беруді,топпен бірлесе жұмыс жасауды меңгереді.
шағым қалдыра аласыз













