жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. 8 сынып
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 8.3. |
№72 О.Есімов жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нартбаев Ә. |
||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатыскандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3. 2.5. Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін есептеу 8.3. 2.6.Заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы, калория және т.б. тақырыпта кездесетін жаңа терминдерді ауызша талқылап түсіндіремін. Мысалы: калория сөзі –калор –жылу, қызу деген латын сөзінен алынған. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда бақылау жүргізуге, зерттеуді жүйелеуге түсінік беруді үйрету. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептер шығару кезінде математикамен байланысады. Калория терминін қарастыру кезінде биология пәнімен байланысады. |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Біледі: Дүниетану пәнінен жылу ұғымын біледі.Өткен сабақтардан жылу берілудің түрлерін біледі. Білуі керек: Жылу мөлшері мен заттың меншікті жылусыйымдылығын Қосымша: Теорияны практикамен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Оқушыларды сандар көмегімен шағын топқа біріктіру (бір таңбалы, екі таңбалы, үш таңбалы, төрт таңбалы) |
Кесте лер, үлестірме материалдар, |
|||||||||||||||||||
Білу, түсіну айтылым тыңдалым |
Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары
А) Сәуле шығару дегеніміз не? Мысал келтіріңдер. Б) Сәуле шығарудың түрлері қандай? В) Қандай денелер сәулені жақсы жұтады? Г) Күннен жерге түсетін жылу алмасудың сәуле шығару жолымен жүзеге асырылатынын нақты пікірлер түрінде түсіндіру. Е) 4 - жаттығу Дескриптор - Сәуле шығарудың физикалық мағынасын түсінеді -Табиғаттағы және техникадағы жылу берілуге мысалдар келтіре алады -Жаттығудағы есептерді шығара алады |
флипчарт. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут білу, түсіну оқылым, айтылым, сын тұрғысынан ойлау Бірлескен жұмыс Оқылым, Тыңдалым, Айтылым Түсіну, Тәжірибе жасау, зерттеу 5мин 5 минут Оқылым, Жазылым, Тыңдалым, талдау 8мин |
Жаңа тақырып Топтарға мозайкалар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларға БББ кестесін таратамын, қолданатын ұғымдар мен тірек сөздер беріп толтыртамын. Бірнеше минут бойында әрбір оқушы тірек сөздер арқылы берілген тақырыпқа байланысты бар білгендерін бағаналарға толтырып жазады. Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемін жылу мөлшері деп атайды және оны Q-мен белгілейді. Басқаша айтқанда, жылу берілу кезінде дененің алатын немесе жоғалтатын энергиясы жылу мөлшері болып табылады. Денені қыздыруға қажетті жылу мөлшерін есептеп шығаруды үйрену үшін оның неге байланысты екенін анықтап алайық.
Белгілі заттың масса бірлігінің температурасын 10С-қа өзгертуге қажет жылу мөлшерін көрсететін физикалық шаманы меншікті жылу сыйымдылық деп атайды.
Жұптық жұмыс: «Пилот - Штурман» (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Жұптар берілген формуланы және өлшем бірлікті түсіндіреді.
1) Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру Дескриптор :
Құрал-жабдықтар: (Қолданылатын құрал-жабдықтарды жазыңдар) Эксперимент барысы: 1)Бір колбаға күнбағыс майын, екінші колбаға су құйылады. 2)Колбаларды қыздырамыз 3)Колбадағы сұйықтың температурасына қарап меншікті жылу сыйымдылықтарын анықтаңдар. Дескриптор: Құрал-жабдықтарды ажырата алады. Судың температурасына қарай заттың меншікті жылу сыйымдылығын анықтай біледі. 2- ЭкспериментҚұрал-жабдықтар: (қолданылатын құралдарды жазыңдар)
Мақсаты: Затқа берілген жылу мөлшерінің сол заттың массасына тәуелділігін анықтау. Эксперименттің барысы:
Дескриптор:
Деңгейлік тапсырмалар: 250г суды 50С-қа дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері кетеді? 0,2кг жезден жасалған бөлшектің температурасы 3650С. Ол 150С-қа дейін суытылғанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін береді? 84кДж жылу мөлшерін бере отырып, қанша мөлшердегі суды100С-қа көтеруге болады? 168кДж жылу мөлшерін алған 4л судың температурасы неше градусқа көтеріледі? Дескриптор:
Әрбір тапсырмадан соң оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп отырамын. «Бұл-жақсы жауап» «Сен жетістіктерге жетудесің!» Сенің тәжірибені сипаттауың нақты және логикалық түрде. Келесі жолы саған өз көзқарасыңа қателіктерің туралы ойлану қажет. «Бұл мен күткен жауап емес»
Үйге: тақырыпты оқу. 6 – жаттығу. №7,8,9,10 |
Мозайкалар, БББ кестесі
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелер н сақтау |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















