|
Пән: физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Термодинамика негіздері |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Жекрдентапканова Дина Турдахуновна |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.19-жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау 8.3.2.21- жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштары туралы түсінік беріп, олардың жұмыс істеу принциптерімен таныстырып, жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффицентін және техниканың дамуындағы жылу қозғалтқыштарының рөлән түсіндіре алады. Көптеген оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін құрылысын түсіне алады. Кейбір оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштарының түрін құрылысын және ПӘК-ті есептей алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1.Оқытудың тілдік мақсаты: Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентінің заңдылықтарын ауызша және жазбаша сипаттай алады. 2.Пәндік лексика және терминалогия: Пайдалы әрекет коэффициенті,Қыздырғыштан алынған жылу мөлшері, Ішкі энергия,Жұмыс,Темпераура, 3.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ортақ түптері бар ыдыстар ..... ыдыстар деп аталады. Кез келген пішінді қатынас ыдыстардағы бдіртекті сұйықтың беттеріне түсетін ауаның атмосфералық қысымы бірдей болады, онда ........ Суқұбырларының жұмыс істеу принципі ...... негізделген. Жаңа тақырып бойынша терминология:
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қоршаған ортаны қорғау негізінде жылу машиналарының маңызы мен жетістіктерін есепке ала отырып,экологиялық тұрғыда білім беру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих – ғылым мен техниканың даму тарихынан,география |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) 4 мин 6 мин |
Сәлемдесіп, оқушылар арасында сыйластықты қалыптастыруға ықпал жасап,сабаққа қатысуын және дайындығын қадағалау. Топтың аттары жазылған стикерді тақтаға жапыстырып,сол стикерлер арқылы сыныпты топқа бөлемін. 1-топ.Жұмыс 2-топ.Жылу мөлшері 3-топ.Температура
«Интервью» әдісі. Микрафон арқылы сұрақ қойылады, 1 топ,2-ші топқа,2-ші 3-ші топ оқушыларына сұрақ қойып, осылай жалғасады. 1.Жылу қозғалтқышы дегеніміз не?Қозғалтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер? 2.Ампен,Вольтметр дегеніміз не?
3.
Изотермиялық процесс кезінде идеал
газдың ішкі энергиясы қалай
өзгереді? Қалыптастырушы бағалаудың түрі «Бас бармақ» тәсілі. Оқушыларды смайликтер беру арқылы бағалаймын.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин 7 мин
8 мин
|
(G) «Ирек» стратегиясы. Оқушыларға жаңа тақырыпты мағынасына қарай бөліктерге бөліп беремін. Әр топ сынып оқушыларға, өздеріне берілген мәтіндерін түсіндіріп шығады. «Бұлар қайдан шықты?» сұрағына жауап іздейді. Мұндағы басты мақсат – әр оқушы осы тақырыпты түгелдей қамтуында.
Қалыптастырушы бағалаудың түрі «Көңілді бауырсақтар» тәсілі.
(G) «Кубизм» стратегиясы Әр топқа 6 жағына есеп жазылған кубик тастау арқылы жүргізіледі. Тақырыпты жан-жақты зерделеуге мүмкіндік туады. Дескрипторлары бойынша топ жетекшісі саралап, талдап мұғалім өзі кері байланыс жасайды.
(I, E) Кейбір оқушылар қолжетімді дерек көздерін пайдалана отырып суқұбырларының жұмыс істеу принципі бойынша «Ғылыми жоба» жұмысын жазады және соны қорғап шығады.
|
|
|||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Тақырыпты SWOT әдісімен қорытындылау. Оқушыларға тақырып бойынша туындайтын мүмкіндіктер мен күдіктер туралы қорытынды жасауына мүмкіндік береді.Оқушылардың өз ойын еркін жеткізуіне итермелейді. Жетістікке ұмтылуға итермелейді.
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы». Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді. Тапсырманы орындай алмадым Аздап қиналдым Тапсырманы орындай алдым Үй жұмысы: қатынас ыдыстарға өз қоршаған ортаңнан 3 мысал келтіру. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффиценті
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффиценті
|
Пән: физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Термодинамика негіздері |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Жекрдентапканова Дина Турдахуновна |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.19-жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау 8.3.2.21- жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштары туралы түсінік беріп, олардың жұмыс істеу принциптерімен таныстырып, жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффицентін және техниканың дамуындағы жылу қозғалтқыштарының рөлән түсіндіре алады. Көптеген оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін құрылысын түсіне алады. Кейбір оқушылар істей алады: жылу қозғалтқыштарының түрін құрылысын және ПӘК-ті есептей алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1.Оқытудың тілдік мақсаты: Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентінің заңдылықтарын ауызша және жазбаша сипаттай алады. 2.Пәндік лексика және терминалогия: Пайдалы әрекет коэффициенті,Қыздырғыштан алынған жылу мөлшері, Ішкі энергия,Жұмыс,Темпераура, 3.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ортақ түптері бар ыдыстар ..... ыдыстар деп аталады. Кез келген пішінді қатынас ыдыстардағы бдіртекті сұйықтың беттеріне түсетін ауаның атмосфералық қысымы бірдей болады, онда ........ Суқұбырларының жұмыс істеу принципі ...... негізделген. Жаңа тақырып бойынша терминология:
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қоршаған ортаны қорғау негізінде жылу машиналарының маңызы мен жетістіктерін есепке ала отырып,экологиялық тұрғыда білім беру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих – ғылым мен техниканың даму тарихынан,география |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) 4 мин 6 мин |
Сәлемдесіп, оқушылар арасында сыйластықты қалыптастыруға ықпал жасап,сабаққа қатысуын және дайындығын қадағалау. Топтың аттары жазылған стикерді тақтаға жапыстырып,сол стикерлер арқылы сыныпты топқа бөлемін. 1-топ.Жұмыс 2-топ.Жылу мөлшері 3-топ.Температура
«Интервью» әдісі. Микрафон арқылы сұрақ қойылады, 1 топ,2-ші топқа,2-ші 3-ші топ оқушыларына сұрақ қойып, осылай жалғасады. 1.Жылу қозғалтқышы дегеніміз не?Қозғалтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер? 2.Ампен,Вольтметр дегеніміз не?
3.
Изотермиялық процесс кезінде идеал
газдың ішкі энергиясы қалай
өзгереді? Қалыптастырушы бағалаудың түрі «Бас бармақ» тәсілі. Оқушыларды смайликтер беру арқылы бағалаймын.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин 7 мин
8 мин
|
(G) «Ирек» стратегиясы. Оқушыларға жаңа тақырыпты мағынасына қарай бөліктерге бөліп беремін. Әр топ сынып оқушыларға, өздеріне берілген мәтіндерін түсіндіріп шығады. «Бұлар қайдан шықты?» сұрағына жауап іздейді. Мұндағы басты мақсат – әр оқушы осы тақырыпты түгелдей қамтуында.
Қалыптастырушы бағалаудың түрі «Көңілді бауырсақтар» тәсілі.
(G) «Кубизм» стратегиясы Әр топқа 6 жағына есеп жазылған кубик тастау арқылы жүргізіледі. Тақырыпты жан-жақты зерделеуге мүмкіндік туады. Дескрипторлары бойынша топ жетекшісі саралап, талдап мұғалім өзі кері байланыс жасайды.
(I, E) Кейбір оқушылар қолжетімді дерек көздерін пайдалана отырып суқұбырларының жұмыс істеу принципі бойынша «Ғылыми жоба» жұмысын жазады және соны қорғап шығады.
|
|
|||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Тақырыпты SWOT әдісімен қорытындылау. Оқушыларға тақырып бойынша туындайтын мүмкіндіктер мен күдіктер туралы қорытынды жасауына мүмкіндік береді.Оқушылардың өз ойын еркін жеткізуіне итермелейді. Жетістікке ұмтылуға итермелейді.
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы». Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді. Тапсырманы орындай алмадым Аздап қиналдым Тапсырманы орындай алдым Үй жұмысы: қатынас ыдыстарға өз қоршаған ортаңнан 3 мысал келтіру. |
|
шағым қалдыра аласыз

























