Материалдар / Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Ақпан 2019
1045
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2 А Термодинамика негіздері

Мектеп: Целиноград ауданы, №48 Нұресіл орта мектебі

Күні:27.11.2018

Мұғалімнің аты-жөні:Куралбаева Г.Л.

Сынып: 8 А

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.19 – жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;

8.3.2.21 – жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар : жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін біледі, жылу қозғалтқыштарының ПӘК біледі.

Көпшілік оқушылар: жылу қозғалтқыштарының жетілдіру жолдарын анықтайды .

Кейбір оқушылар: жылу қозғалтқыштарының пайдалы әсер коэффициентін есептейді, формуласын қолданады және жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсынады.

Бағалау критерийі

жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципін біледі, жылу қозғалтқыштарының ПӘК біледі.

-жылу қозғалтқыштарының жетілдіру жолдарын анықтайды .

- жылу қозғалтқыштарының пайдалы әсер коэффициентін есептейді, формуласын қолданады және жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсынады.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану,талдау.

Тілдік мақсаттар


Лексика мен сөзтіркестері:коэффициент, идеал қозғ., Ванкель, роттор,дизель…

Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер:ПӘК, идеал жылулық, максимал шамалар, күн энергиясы

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Жылу мәшинелерінің пайдалы әсер коэффициенті деп…. , жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципі дегеніміз…, Ванкель қозғалтқышы …, Дизель... Болашақ қозғалтқышы....

Құндылықтарға баулу




Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентін анықтай отырып экономикамыздың дамуына үлес қосатын және осы саланы дамытатын азаматтарды тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Есепті шығаруда математикалық амалдар қолданады, тарихи деректемелерге сүйене отырып мысалдар келтіреді .

Алдыңғы білім


Жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципі, құрылысы және ПӘК туралы білімдерін толықтырады


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы






















5 минут

( G )«Сұрақты аялдама»

Оқушылар шеңбер құрып жүрдек пойыз ойынын ойнайды. Кездескен сұрақтарға жауап береді.

1) Тоңазыту қондырғылары дегеніміз не?

2)Тоңазыту құрылғыларының құрылысы және жұмыс істеу принциптері қандай?

3)Тоңазыту құрылғылары қалай пайдаланылады?

Бағалау

Смайликтер арқылы қолпаштау

Топқа бөлу

Барбарис, ирис және карамель конфеттерін пайдаланып бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау

(G)«Интервю» әдісі бойынша

1) Жылу қозғалтқыштарының түрлерін ата. 2)Бензинді қозғалтқыштың құрылысы.

3)ІЖҚ жұмысы қалай іске асырылады.

4) Бу турбиналары туралы не білеміз. 5)Турбина сатысы қандай қызмет атқарады?

Бағалау

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша


Сабақтың ортасы









10 минут







































10 минут



















5 минут




















6 минут

(W) 1-тапсырма «Жылу қозғалтқыштарының жұмысы» атты видео

«Ромбтық жіктелім» әдісі бойынша сабақтың негізгі мәселесін ашу.





ПӘК



Толық жұмыс

Пайдалы жұмыс







Т

А

Q





карбюратор

Дизель



формула







Бағалау. Мадақтау арқылы бағалау







( I ) 2-тапсырма «ойлан тап» әдісі кестені толтыр.



















Бағалау қол шапалағы арқылы жүргізіледі

(I) 3-тапсырма «Есептейік ескерейік»

Жылу машинасы бір цикл ішінде 200Дж жылу шығарып, 300Дж жұмыс атқарады.Жылу машинасының пайдалы әрекет коэффициенті неге тең?

Бағалау критерилері

Дискрипторлар

ПӘК-тің формуласын қолданып пайдалы жұмысты анықтай біледі.

Бірінші циклдегі жұмыс пен жылуды пайдаланып пайдалы әсер коэффициентін анықтай біледі.

ПӘК-тің формуласын қолданып пайдалы жұмысты анықтады

Бірінші циклдегі жұмыс пен жылуды пайдаланып пайдалы әсер коэффициентін анықтай білді.

Берілген есептің формуласын түрлендіре отырып толық нәтижеге қол жеткізді.

(W)4-тапсырма «Суреттер сөйлейді» (әрбір топқа кестелер таратылады және сол кестемен жұмыс жасалады)

Бағалау «Бес саусақ» әдісі бойынша

( І )4- тапсырма

«Адасқан формула» әдісі бойынша білімді пысықтау.

1 . ŋ=Q1 – Q2/ А1

2. Q1 = А/Q + Q2

3. ŋ=Т1 – Т/ Т1

Бағалау Ынталандыру арқылы бағалау

Интернет ресурстары

және 8 сынып оқулығындағы 81 беттегі кесте

Сабақтың соңы

4 минут








Үйге тапсырма

«болашақ көлігі» атты тақырыпта эссе жазу (60 сөз) Рефлексия «БББ» әдісі арқылы кесте толтыру.

Білдім

Білгім келеді

Білемін







Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сабақ барысында бірінші «Сұрақты аялдама» стратегиясын қолдана отырып сынып белсенділігін арттырып алуды көздеймін.

Сыныпты топқа бөлу барысында түрлі конфеттер таратып балаларды топқа бөлемін.

«Интервю» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексере отырып, бекіту мақсатында пайдаландым. Топ бір оқушыны журналист ретінде интервю алу үшін басқа топқа жібереді.

«Ромбтық жіктелім» әдісін сабақтың негізгі мәселесін ашу үшін пайдаландым. Тапсырманың алдында «Жылу қозғалтқыштарының жұмысы» атты видео көрсетілімнен соң әр топта түрлі тапсырмалар орындайды және жүргізілген жұмыстарын дәлелдемелер жасайды.

«ойлан тап» әдісі кестені толтыру және «Есептейік ескерейік» тапсырмасы әрбір оқушының сабақ барысында алған мәлімет деңгейін анықтауға мүмкіндік береді


Бағалау

Смайликтер арқылы қолпаштау

.









«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша







770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!