Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың 2 заңы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың 2 заңы

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға арналған 8 сынып физика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән: физика

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Термодинамика негіздері


Күні:

Мұғалімнің аты жөні: Жердентапканова Д.Т.


Сынып: 8 «а» -сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы;

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты

(оқу жоспарына сілтеме)

8.3.2.18– термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіре алады;

Көптеген оқушылар істей алады: қайтымды және қайтымсыз процестерге мысалдар келтіре алады;

Кейбір оқушылар істей алады: қатынас ыдыстарға негізделіп жасалған қолданыстағы суқұбырларының жұмыс істеу принципін түсіндіре алады

Бағалау критерийі

  • термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіре алады;

  • қайтымды және қайтымсыз процестерге мысалдар келтіре алады;

Тілдік мақсаттар


1.Оқытудың тілдік мақсаты:

Оқушылар қайтымды және қайтымсыз процестерге мысалдар келтіру арқылы термодинамиканың екінші заңын ауызша немесе жазбаша сипаттай алады

2.Пәндік лексика және терминалогия:

Ағылшынша

Қазақша

Орысша

thermodynamics

термодинамика

термодинамика

internal energy

ішкі энергия

внутренная энергия

reversible

қайтымды

обратимый

irreversible

қайтымсыз

необратимый

heat engine

жылу қозғалтқышы

тепловой двигатель

release

шығару

выпускать

absorb

жұту

поглощать


3.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Ортақ түптері бар ыдыстар ..... ыдыстар деп аталады.

Кез келген пішінді қатынас ыдыстардағы бдіртекті сұйықтың беттеріне түсетін ауаның атмосфералық қысымы бірдей болады, онда ........

Суқұбырларының жұмыс істеу принципі ...... негізделген.

Құндылықтарды дарыту



Оқушылар өз бетімен жұмыс істеуге, бірін-бірі сыйлап өзара ынтымақтастықта болуға, өзін - өзі жетілдіруге және алған білімдерін өмірде қолдануға дағдыланады.

Пән аралық байланыс

Математика – есептер шығару (амалдар қолдану)

Тарих – ғылым мен техниканың даму тарихынан

Алдыңғы білім



  • Заттардың молекулаларының құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтардың, газдардың құрылымы

  • Қатты, сұйық, газдардың қысымы

  • Паскаль заңы



Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)


4 мин









6 мин










  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесіп, оқушылар арасында сенімді сыйластықты қалыптастыруға ықпал жасап, көтеріңкі көңіл-күй тілеу. Жағымды орта қалыптастыру.

«Жұлдызша» әдісі бойынша 4 топқа бөлу.


  1. (W) Үй тапсырмасын сұрау.

«Интервью» әдісі.

Микрафон арқылы сұрақ қойылады, сұраққа жауап берген оқушы келесі оқушыға сұрақ қойып, осылай жалғасады.

  1. Қысым деп нені айтады?

  2. Қысымды қалай анықтайды?

  3. Қысымның бірліктері?

  4. Қатты дене қысымды қалай жеткізеді?

  5. Паскаль заңы қалай айтылады?

  6. Сұйықтар мен газдар неліктен қысымды барлық жаққа бірдей жеткізеді?

  7. Заттың қатты, сұйық, газ күйіне тән қасиеттері қандай?

Қалыптастырушы бағалаудың түрі «Бас бармақ» тәсілі.




Сабақтың ортасы

  1. мин




10 мин









7 мин









































8 мин












(G) «Ирек» стратегиясы.

Оқушыларға жаңа тақырыпты мағынасына қарай бөліктерге бөліп беремін. Әр топ сынып оқушыларға, өздеріне берілген мәтіндерін түсіндіріп шығады. «Бұлар қайдан шықты?» сұрағына жауап іздейді. Мұндағы басты мақсат – әр оқушы осы тақырыпты түгелдей қамтуында.



Қалыптастырушы бағалаудың түрі

«Көңілді бауырсақтар» тәсілі.



(G) «Кубизм» стратегиясы

Әр топқа 6 жағына есеп жазылған кубик тастау арқылы жүргізіледі. Тақырыпты жан-жақты зерделеуге мүмкіндік туады. Дескрипторлары бойынша топ жетекшісі саралап, талдап мұғалім өзі кері байланыс жасайды.

  1. Қатынас ыдыстағы бағанының биіктігі 17,2 см су, биіктігі 20 см дизелдік отынның бағанын теңестіретін болса, дизелдік отынның тығыздығы қандай болады? pсу=1000 кг/м3.

  2. Қатынас ыдыстарға су құйылған. Сол жақтағы ыдысқа аздап су құйсақ қандай өзгеріс болады? Неліктен?

  3. Салмақсыздық жағдайында қатынас ыдыстар заңы орындалады ма?

  4. Қатынас ыдыстарың сол тармағына су, ал оң тармағына керосин құйылған. Керосин бағанасының жоғарғы деңгейінің керосиннің жоғарғы деңгейінен қаншалықты төмен екенін есепте.

  5. Қатынас ыдыстардың қасиеттері қандай тұрмыстық бұйымдарда пайдаланылады?

  6. Қатынас ыдыстың ішінде сынап пен су бар. Су бағанының биіктігі 68 см. Сынап деңгейлері бірдей болу үшін, қатынас ыдыстың сол жағына қандай биіктікте керосин құю керек? pсу=1000 кг/м3, pкер=800 кг/м3.



Бағалау критерилері

Дескрипторлар

Қатынас ыдыстардың формуласын пайдалана отырып есептер шығара алады

  1. Берілген жаза алады;

  1. ХБЖ-не келтіреді;

  1. Формуланы жазып, түрлендіре алады;

  1. Математикалық амалдарды орындайды және жауабын дұрыс шығарады



(I, E) Кейбір оқушылар қолжетімді дерек көздерін пайдалана отырып суқұбырларының жұмыс істеу принципі бойынша «Ғылыми жоба» жұмысын жазады және соны қорғап шығады.




































Сабақтың соңы

10 мин

Тақырыпты SWOT әдісімен қорытындылау. Оқушыларға тақырып бойынша туындайтын мүмкіндіктер мен күдіктер туралы қорытынды жасауына мүмкіндік береді.Оқушылардың өз ойын еркін жеткізуіне итермелейді. Жетістікке ұмтылуға итермелейді.





Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы».

Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді.

Тапсырманы орындай алмадым

Аздап қиналдым

Тапсырманы орындай алдым

Үй жұмысы: қатынас ыдыстарға өз қоршаған ортаңнан 3 мысал келтіру.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2019
837
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі