Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға әр түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.1 А Жылу құбылыстары


Мектеп: Жамбыл атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жантасова Б.Д.


Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.1 – молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Молекулалы-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын қолдану.

  • Жылулық қозғалыс және Броундық қозғалыс,диффузия құбылыстарына мысалдар жазу.

  • Молекулалы-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін тәжірибелер жасау.

Бағалау критерийі

Білім алушы

  • Молекулалы-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын қолданады

  • Броундық қозғалыс,Жылулық қозғалыс және диффузия құбылыстарының ортақ қасиеттерін және ерекшеліктерін талқылайды.

  • Броундық қозғалысты зерттеуге тәжірибелер жүргізеді.


Тілдік мақсаттар


Терминдерді диалогта және жазуда еркін қолданады.

Пәндік лексика мен терминология

Жылулық қозғалыс, Броундық қозғалыс, Диффузия

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер

  • Молекулалардың соққысының әсерінен сұйықтардағы немесе газдардағы қалқымалы қатты дененің ұсақ бөлшектерінің ретсіз, үздіксіз қозғалысы .... қозғалыс деп аталады.

  • Бір зат молекулаларының басқа зат молекулаларымен өзара араласу процесі..... деп аталады.

  • Молекула мен атомның ретсіз қозғалысы .... деп талады.


Құндылықтарға баулу




Еңбек және шығармашылық өмір бойы білім алуға топтық зертханалық жұмыстар арқылы дамытамын.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Информатика АКТ

Алдыңғы білім


7 сынып: Молекулалардың қозғалыс жылдамдығы артқанда дененің темперературасы көтеріледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут



















Сәлемдесу, түгендеу.

  1. Атомдар мен молекулалар” ойыны: Жүргізуші “атомдар” деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, “молекулалар, төртеуден” немесе “молекулалар, үшеуден” деген кезде, төрт немесе үш адамнан тез арада топтасады.Осылайша з топ құрылады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындату арқылы сынпта жағымды ахуал орнатамын.

  2. « STOP кадр» әдісі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Осы әдіс арқылы алдыңғы білімін еске түсіру. Ашық сұрақтар қою арқылы

Интербелсенді тақтадан оқушыларға видео көрсетіледі. Кадрды тоқтатып, көрсетілген бейне роликтің не туралы болып жатқанын және оның себебін түсіедіреді. Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?

Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын болжап айтады.

Бағалау критерийлері оқушылармен бірлесе отырып жасалады.

https://www.youtube.com/watch?v=cjdbUFFhT78



















https://www.youtube.com/watch?v=cjdbUFFhT78










Сабақтың ортасы

20 минут


















































































Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі қолданамын.

Әр топтан 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаймын. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:

Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.

Топ пікірлерін тыңдау.

Бақылаушының бағалау парағы


Бағалау өлшемдері

Көш

басшы

Хатшы

Баяндамашы

Уақыт сақшысы

1

Тақырыптың ашылуына үлес қосу





2

Міндетін атқару





3

Топтық жұмысқа атсалысуы






Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.

Егер топ мүшелері берілген тапсырманы орындамаған жағдайда диалог әдісін пайдаланып бір біріне талқылау сұрақтары беріледі.

  1. Әтір иісі не себепті бөлмеге тарайды?

  2. Бұл құбылыс нені дәлелдейді? т.б. сұрақтар қойылады.


Тапсырма 1. «Бірге ойлаймыз» әдісі

Топтық жұмыс.

Контейнерлерде бірдей газдың молекулалары берілген. Дөңгелекшелер газ молекулаларын, стрелкалар газ молекулаларының қозғалыс бағытын және жылдамдығын сипаттайды. Ұзын стрелка жоғары жылдамдықты сипаттайды. Қай контейнердегі газдың тығыздығы жоғары және температурасы төмен?











Дескриптор Білім алушы

1.Молекулалы-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын қолданады

2.Тығыздығы жоғары және температурасы төмен газ орналасқан контейнерді анықтайды

Қалыптастырушы бағалау.

«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау

Тапсрыма 2 Жеке жұмыс

«Венн - Эйлер» диаграммасын құрыңдар

Оның дөңгелектеріне А) Жылулық қозғалыс В) Броундық қозғалыс С) Диффузия қасиеттерін жазыңдар.Үш дөңгелектің ортақ АВС аймағында 3 құбылыстың АВ ВС АС аймақтарында сәйкес 2 құбылыстың ортақ қасиеттерін жазады.

А

В

С


Дескриптор Оқушылар Жылулық қозғалыс В) Броундық қозғалыс С) Диффузия қасиеттерін жазады.

Үш дөңгелектің ортақ АВС аймағында 3 құбылыстың АВ ВС АС аймақтарында сәйкес 2 құбылыстың ортақ қасиеттерін жазады

Қалыптастырушы бағалау. Бағалау терезесі.

Тапсырма 3 Топтық жұымс

Эксперименттік тапсыра жасау.


















Дескриптор Білім алушы

Микроскоп арқылы сұйық ішндегі графит үгіндісі бөлшегінің броундық қозғалысын зерттейді.

Қалыптастырушы бағалау.

«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН 


Оқулық 7 бет
























Бақылаушының бағалау парағы














































































Сабақтың соңы

8 минут



Кері - байланыс әдістерінің бірі: «Тазалық» ойыны 
• Қатысушыларға бір парақ беріледі. Онда мыналар салынған: 
1. Чемодан(суреті) 
2. қоқыс жәшігі (суреті) 
3. еттартқыш (Суреті) 
Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

Рефлексия Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?


Не ұнады?

Неліктен?







Үй тапсырмасы  Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс Диффузия. Мына мақалдардың тәрбиелік және физикалық мәнін түсіндіріңдер.

1.Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді.

2.Жұпарды жасырғанмен иісі білінеді.








Дифференциация – Сіз қандай түрде көбірек қолдау көрсетуді жоспарладыңыз? Сіз қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгері деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және техника қауіпсізідігін сақтау



Жаңа сабақты ашу мақсатына жету үшін «Джигсо» әдісі арқылы оқушылардың топта бірлескен оқу ортасын қалыптастырамын және диалогқа түсу арқылы саралау тәсілін пайдаланамын. Себебі, топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді. Диалогқы түсу арқылы ойларын саралап, тиімді шешім қабылдайды.

Мен сабақта оқушыларға тақырыпты толық игертуде түрлі тапсырмалар орындатуға тырысамын. Бұл тапсырмалар арқылы оқушылар тақырыпты толық түсініп қана қоймай, оны өмірде пайдаға асыруларына жағдай жасауға тырысамын.



Сабақ басынан соңына дейін әр орындалған жұмысқа «От шашу» әдісі арқылы керібайланыс ала отырып, оқушылардың алған білімдерін саралай отырып, ары қарай даму, уәжін марапаттау үшін қалыптастырушы бағалау, ауызша бағалау арқылы оқушыларды қолдау менің тарапымнан жүргізіледі. Жаңа сабақты талқылаған соң «Бағалау терезесі» «Табыс сатысы» әдісі арқылы деңгейлерін анықтауға болады. Ал оқушылар критериалды бағалаудын дескрипторын қолдану арқылы өздерінің білім деңгейін анықтайды.




Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабқта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Shape1 Shape2

Shape3 Shape4





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2019
602
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12