Қысқа мерзімді жоспар
|
9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Мектеп: Жаңажол ауылы №7 негізгі орта мектебі |
|||||
|
Күні: 24.02.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Нургуль |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм. |
|||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.4.7- жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Барлық оқушылар: жыныспен тіркес тұқым қуалау механизмін түсінеді; - Оқушылардың көпшілігі: жыныспен тіркес тұқым қуалауға мысал келтіреді; - Кейбір оқушылар: гемофилия және дальтонизм ауруларының берілу механизмін ескере отырып, есептер шығарады |
|||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Түсіну, қолдану, талдау |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- «Х» хромосомаға гендердің
тіркесіп, қалай тұқым қуалайтынын сызба арқылы көрсетеді; - Х-хромосомада болатын белгіні әкесінен алуға болмайтынын мысал-есептер арқылы дәлелдейді. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасайды Оқытудың тілдік мақсаты Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі мен жыныспен тіркесіп тұқымқуалауды сипаттай алады (жазылым және оқылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология: Гетерогаметалы, гомогаметалы, аутосомды, гемофилия, дальтонизм, генотип, гамета, доминантты, рецессивті Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Y хромосомада тіршілік үшін маңызды ген болмайды, бірақ ол ... Х хромосомамен тіркесетін гендер .... деп аталады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Оқушыларға қарастылылатын аурулар мысалында салауаты өмір салтының маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (пайыздық мөлшерлер, арақатынас) |
|||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.4.3 - белгілерді анықтаудығы гендердің рөлін түсіндіру; 7.2.4.4 - хромосомадағы генетикалық ақпарат ДНҚ рөлін түсіндіру 9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтың барысы |
ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы: 2 минут
1 минут
1 минут
2 минут |
Ынтымақ атмосферасын құру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне «бір сөзбен бір тілек» айтады. Үй тапсырмасын пысықтау. Белсенді оқыту әдісі: «Допты қағып ал» Шеңбер бойында тұрған оқушыларға доп беріледі. Допты қағып алған оқушы викториналық сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауабына 1 баллдан белгілеп отырады. Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау: Белсенді оқыту әдісі: «Артығын тап» Жаңа тақырыпқа байланысты кілт сөздер тізбесі ұсынылады. Оқушылар артық сөзді табу керек:
Оқушылар ортақ тақырыпты болжап көреді. Жаңа тақырып пен оқу мақсаты айқындалады. Оқушылардың тақырыпқа байланысты алдыңғы білімдерін тексеру үшін БББ кестесі таратылады. Оқушылар білемін ұяшығына өздерінің алдыңғы білімінен 3-5 кілт сөз жазады. Жаңа тақырыпқа байланысты білдім ұяшығын толтыру мақсатында гемофилия мен дальтонизм туралы бейнематериал көрсетіледі. Оқушылар бұрын білетін білімдері мен жаңа ақпаратты теңестіреді. Ойларымен бөліседі. |
https://wordwall.net/resource/10742324 1-үлестірме. БББ кестесі |
||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
5 минут 8 минут |
1-тапсырма Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Мағынаны табу» Оқушылар топтық жұмыстың ресурсы ретінде дайын берілген материалды қолданады. І топ. Дальтонизмнің тұқым қуалау механизмін түсіндіру. ІІ топ. Гемофилияның тұқым қуалау механизмін түсіндіру. Дескриптор: - Сырқат туралы деректер келтіреді; - Емдеу жолдарын айтады; - Ұрпаққа берілу механизмін талдайды. Бағалау. Оқушылар бір-бірін тыңдағаннан кейін топ арасында бағалайды. Бағалауға топтық жұмыстың дескрипторларына сәйкес баға береді. Бағалау парағына бағаны жазады. 2-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тапсырма. Жағдайларға байланысты ұрпақтың ауру немесе сау болу ықтималдығын болжап, сызбасын сызыңыз.
Дескриптор:
ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау 3-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс (АКТ-мен) Белсенді оқыту әдісі: «Жұбын тап» Қан ұйымайтын ауру – гемофилия Түстерді ажырата алмайтын ауру – дальтонизм Бірдей аллельді белгілер – гомозигота Әр түрлі аллельді гендер – гетерозигота ДНҚ-дағы белгілер жиынтығы – ген Белгіні келесі ұрпаққа беретін ағза - тасымалдаушы Дескриптор: Ұғымдарды сәйкестендіреді ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау 4-тапсырма: Тест: 1.Жыныспен тіркес генге қай хромосома жатады? А) Х+ В) Y C) О 2. Дальтонизм ауруын алғаш зерттеген ғалым А) Томас Морган В) Грегор Мендель С) Джон Дальтон+ 3. Гемофилия ауруы қай кезде айқын байқалады? А) Балалық шақта+ В) 40-жастан асқанда С) 60-жастан асқанда 4. Дальтонизмді түзету мақсатында пайдаланады? А) Дәрі-дәрмек В) Арнайы көзілдіріктер+ С) Түймедақ тұнбасы 5. Аталған аурулардың ішіндегі адам денсаулығына ең қауіптісі А) Дальтонизм В) Гемофилия+ С) Тұмау 6. «Патшалардың сырқаты» деп аталатын ауру А) Гемофилия+ В) Дальтонизм С) Несептас ауруы 7. Гемофилия, дальтонизм ауруларының тасымалдаушысы А) Ер адам В) Әйел адам+ С) Бала Сабақты қорытындылау, мақсатқа оралу. |
2-үлестірме. Дальтонизм туралы ақпарат 3-үлестірме. Гемофилия туралы ақпарат Плакат https://wordwall.net/resource/10766149
|
||||
|
Сабақтың соңы: 4 минут |
Рефлексия: БББ кестесінің білдім бөлімін аяқтайды. Білгім келеді бөлімін толтырады. Үй тапсырмасы: «Жыныспен тіркес тұқым қуалайтын белгілер» тақырыбына эссе жазу. |
БББ кестесі |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар жұптық жұмыста басқа оқушыларға қолдау көрсетеді. Есептеуді шығара алады. |
Сұрақтарға жауап, кері байланыс беріп отыру, өзін-өзі тексеру, әр жануар мен өсімдік түрлерін анықтау қалыптастырушы бағалауды қамтамасыз етеді. Ақпараттарды сәйкестендіруде қосымша сұрақтарды қамтуға болады. Мәтінмен жұмыс жазылым дағдыларын қалыптастырады. |
Интербелсенді тақта жұмыс жасауда арақашытық ұстау, жарық мөлшерінің бірқалыпты болуы. Ноутбукпен жұмыста тоқ көздері мен белгілі уақыт аралығында қолдану |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
1: 2: |
||||||
Бағалау парағы ( үлкен параққа шығарылып, тақтаға ілінеді.)
|
Аты-жөні |
Викторина |
Дереккөздермен жұмыс |
Ұрпақтардың сырқат немесе сау болуын болжау |
«Жұбын тап» ойыны |
Тест |
Қорытынды |
|
Биімхан |
|
|
|
|
|
|
|
Еділ |
|
|
|
|
|
|
|
Руслан |
|
|
|
|
|
|
|
Әлішер |
|
|
|
|
|
|
|
Перизат |
|
|
|
|
|
|
|
Сабина |
|
|
|
|
|
|
1-үлестірме
|
БІЛЕМІН |
БІЛДІМ |
БІЛГІМ КЕЛЕДІ |
|
(5 сөзбен) 1. 2. 3. 4. 5. |
( Сабақтың басында бір сөйлем) (Сабақтың соңында бір сөйлем) |
|
2-үлестірме. Дальтонизм туралы ақпарат
Дальтонизм дегеніміз туа біткен кішкене түстерді ажырата алмайтын ауру түрі. Ол көп жағдайда тұқым қуалайды. Көру қабілетінің бір немесе бірнеше түстерді, әсіресе қызыл және жасыл түстерді ажыратуға қабілетсіздігін Дальтонизм дейді. Негізінен ерлерде жиі байқалады. Бұл ауруды 1794 жылы ұлы ғалым Джон Дальтон зерттеді. Дальтонның өзі қызыл түсті айыра алмайтын. Бірақ ол туралы тек 26 жасқа толғанда біле бастады. Оның үш ағасы мен әпкесі де қызыл түсті ажырата алмайды екен. Дальтон кішкентай кітабында өзінің отбасылық көру кемшілігін егжей-тегжейлі сипаттады. Кітаптың жариялануының арқасында көптеген адамның көру аймағы туралы визуалды аномалияларды анықтады. Біртіндеп түсті ажырата алмаушылықты «Дальтонизм» деп атап кетті.
Пайда болу себебі
Аурудың негізгі себебі — генетикалық фактор, ақаулы ген X хромосомасымен байланысты. Сирек жағдайларда аурудың пайда болуы жарақаттар болуы мүмкін. Аурудың берілуі Х хромосома арқылы жүреді. Сондықтан ауруды әрдайым әйел адамдар таратып отырады.
Дальтонизм көздің көру рецепторларында бір немесе бірнеше фотосезгіш пигменттердің бұзылуымен байланысты. Дальтонизмнің тұқым қуалаған түрін емдеу мүмкін емес. Жүре пайда болған кезде оны түзетуге мүмкіндік бар. Бірақ толық қалпына келтіру мүмкін болмайды. Егер аурудың даму себебі катаракта болса, хирургиялық емдеу әдісі қолданылады. Сондай-ақ түзету мақсатында арнайы контактілі линзалар мен көзілдіріктер қолданылады. Дальтонизм адам денсаулығына қауіпті емес. Бірақ ол өмір сүру сапасына айтарлықтай әсер етеді.

3-үлстірме. Гемофилия туралы ақпарат
Гемофилия – қанның ұюына әсер ететін факторлардың жетіспеушілігінен туындайтын және тұқым қуалайтын ауру. Науқастың қаны өте сұйық болғандықтан, адам денесін соғып, ұрып алса, тіс жұлдырғанда қан тоқтамайды. Гемофилияның дамуының негізгі себебі тұқым қуалайтын фактор деп саналды. Аурудың белгілері балалық шақта анықталғанмен есейе келе бәсеңсиді. Гемофилияны емдеудегі басты мақсат – сұйық қанның ағуын тоқтату. Ол үшін құрамында қанның қоюлануына әсер ететін препарат пайдаланылады. Дәрі донорлық плазмадан, генно-инженерлік әдіспен алынады.Қазақстан мұндай препаратты 2010 жылдан пайдалана бастады. Дәрі науқастарға мемлекет есебінен тегін беріледі. Жыл сайын 17 сәуір күні көпшілік ел Дүниежүзілік гемофилиямен күрес күнін атап өтеді.
Тарихта ең атақты гемофилияны тасымалдаушы Виктория патшайым болған. Алайда Викторияның ата-тегінде бұл аурумен ауырған адам болған жоқ. Виктория патшайымның ұлы Леопольд, сонымен қатар қыздарынан туылған бірнеше немересі мен шөбересі ауырған. Сол себепті бұл сырқат «патшалардың сырқаты» немесе «викториандық сырқат» деп аталып кеткен.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жыныс генетикасы
Жыныс генетикасы
Қысқа мерзімді жоспар
|
9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Мектеп: Жаңажол ауылы №7 негізгі орта мектебі |
|||||
|
Күні: 24.02.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Нургуль |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм. |
|||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.4.7- жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Барлық оқушылар: жыныспен тіркес тұқым қуалау механизмін түсінеді; - Оқушылардың көпшілігі: жыныспен тіркес тұқым қуалауға мысал келтіреді; - Кейбір оқушылар: гемофилия және дальтонизм ауруларының берілу механизмін ескере отырып, есептер шығарады |
|||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Түсіну, қолдану, талдау |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- «Х» хромосомаға гендердің
тіркесіп, қалай тұқым қуалайтынын сызба арқылы көрсетеді; - Х-хромосомада болатын белгіні әкесінен алуға болмайтынын мысал-есептер арқылы дәлелдейді. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасайды Оқытудың тілдік мақсаты Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі мен жыныспен тіркесіп тұқымқуалауды сипаттай алады (жазылым және оқылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология: Гетерогаметалы, гомогаметалы, аутосомды, гемофилия, дальтонизм, генотип, гамета, доминантты, рецессивті Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Y хромосомада тіршілік үшін маңызды ген болмайды, бірақ ол ... Х хромосомамен тіркесетін гендер .... деп аталады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Оқушыларға қарастылылатын аурулар мысалында салауаты өмір салтының маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (пайыздық мөлшерлер, арақатынас) |
|||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.4.3 - белгілерді анықтаудығы гендердің рөлін түсіндіру; 7.2.4.4 - хромосомадағы генетикалық ақпарат ДНҚ рөлін түсіндіру 9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтың барысы |
ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы: 2 минут
1 минут
1 минут
2 минут |
Ынтымақ атмосферасын құру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне «бір сөзбен бір тілек» айтады. Үй тапсырмасын пысықтау. Белсенді оқыту әдісі: «Допты қағып ал» Шеңбер бойында тұрған оқушыларға доп беріледі. Допты қағып алған оқушы викториналық сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауабына 1 баллдан белгілеп отырады. Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау: Белсенді оқыту әдісі: «Артығын тап» Жаңа тақырыпқа байланысты кілт сөздер тізбесі ұсынылады. Оқушылар артық сөзді табу керек:
Оқушылар ортақ тақырыпты болжап көреді. Жаңа тақырып пен оқу мақсаты айқындалады. Оқушылардың тақырыпқа байланысты алдыңғы білімдерін тексеру үшін БББ кестесі таратылады. Оқушылар білемін ұяшығына өздерінің алдыңғы білімінен 3-5 кілт сөз жазады. Жаңа тақырыпқа байланысты білдім ұяшығын толтыру мақсатында гемофилия мен дальтонизм туралы бейнематериал көрсетіледі. Оқушылар бұрын білетін білімдері мен жаңа ақпаратты теңестіреді. Ойларымен бөліседі. |
https://wordwall.net/resource/10742324 1-үлестірме. БББ кестесі |
||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
5 минут 8 минут |
1-тапсырма Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Мағынаны табу» Оқушылар топтық жұмыстың ресурсы ретінде дайын берілген материалды қолданады. І топ. Дальтонизмнің тұқым қуалау механизмін түсіндіру. ІІ топ. Гемофилияның тұқым қуалау механизмін түсіндіру. Дескриптор: - Сырқат туралы деректер келтіреді; - Емдеу жолдарын айтады; - Ұрпаққа берілу механизмін талдайды. Бағалау. Оқушылар бір-бірін тыңдағаннан кейін топ арасында бағалайды. Бағалауға топтық жұмыстың дескрипторларына сәйкес баға береді. Бағалау парағына бағаны жазады. 2-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау» Тапсырма. Жағдайларға байланысты ұрпақтың ауру немесе сау болу ықтималдығын болжап, сызбасын сызыңыз.
Дескриптор:
ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау 3-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс (АКТ-мен) Белсенді оқыту әдісі: «Жұбын тап» Қан ұйымайтын ауру – гемофилия Түстерді ажырата алмайтын ауру – дальтонизм Бірдей аллельді белгілер – гомозигота Әр түрлі аллельді гендер – гетерозигота ДНҚ-дағы белгілер жиынтығы – ген Белгіні келесі ұрпаққа беретін ағза - тасымалдаушы Дескриптор: Ұғымдарды сәйкестендіреді ҚБ: Бағалау парағы Кері байланыс: Мадақтау 4-тапсырма: Тест: 1.Жыныспен тіркес генге қай хромосома жатады? А) Х+ В) Y C) О 2. Дальтонизм ауруын алғаш зерттеген ғалым А) Томас Морган В) Грегор Мендель С) Джон Дальтон+ 3. Гемофилия ауруы қай кезде айқын байқалады? А) Балалық шақта+ В) 40-жастан асқанда С) 60-жастан асқанда 4. Дальтонизмді түзету мақсатында пайдаланады? А) Дәрі-дәрмек В) Арнайы көзілдіріктер+ С) Түймедақ тұнбасы 5. Аталған аурулардың ішіндегі адам денсаулығына ең қауіптісі А) Дальтонизм В) Гемофилия+ С) Тұмау 6. «Патшалардың сырқаты» деп аталатын ауру А) Гемофилия+ В) Дальтонизм С) Несептас ауруы 7. Гемофилия, дальтонизм ауруларының тасымалдаушысы А) Ер адам В) Әйел адам+ С) Бала Сабақты қорытындылау, мақсатқа оралу. |
2-үлестірме. Дальтонизм туралы ақпарат 3-үлестірме. Гемофилия туралы ақпарат Плакат https://wordwall.net/resource/10766149
|
||||
|
Сабақтың соңы: 4 минут |
Рефлексия: БББ кестесінің білдім бөлімін аяқтайды. Білгім келеді бөлімін толтырады. Үй тапсырмасы: «Жыныспен тіркес тұқым қуалайтын белгілер» тақырыбына эссе жазу. |
БББ кестесі |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар жұптық жұмыста басқа оқушыларға қолдау көрсетеді. Есептеуді шығара алады. |
Сұрақтарға жауап, кері байланыс беріп отыру, өзін-өзі тексеру, әр жануар мен өсімдік түрлерін анықтау қалыптастырушы бағалауды қамтамасыз етеді. Ақпараттарды сәйкестендіруде қосымша сұрақтарды қамтуға болады. Мәтінмен жұмыс жазылым дағдыларын қалыптастырады. |
Интербелсенді тақта жұмыс жасауда арақашытық ұстау, жарық мөлшерінің бірқалыпты болуы. Ноутбукпен жұмыста тоқ көздері мен белгілі уақыт аралығында қолдану |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
1: 2: |
||||||
Бағалау парағы ( үлкен параққа шығарылып, тақтаға ілінеді.)
|
Аты-жөні |
Викторина |
Дереккөздермен жұмыс |
Ұрпақтардың сырқат немесе сау болуын болжау |
«Жұбын тап» ойыны |
Тест |
Қорытынды |
|
Биімхан |
|
|
|
|
|
|
|
Еділ |
|
|
|
|
|
|
|
Руслан |
|
|
|
|
|
|
|
Әлішер |
|
|
|
|
|
|
|
Перизат |
|
|
|
|
|
|
|
Сабина |
|
|
|
|
|
|
1-үлестірме
|
БІЛЕМІН |
БІЛДІМ |
БІЛГІМ КЕЛЕДІ |
|
(5 сөзбен) 1. 2. 3. 4. 5. |
( Сабақтың басында бір сөйлем) (Сабақтың соңында бір сөйлем) |
|
2-үлестірме. Дальтонизм туралы ақпарат
Дальтонизм дегеніміз туа біткен кішкене түстерді ажырата алмайтын ауру түрі. Ол көп жағдайда тұқым қуалайды. Көру қабілетінің бір немесе бірнеше түстерді, әсіресе қызыл және жасыл түстерді ажыратуға қабілетсіздігін Дальтонизм дейді. Негізінен ерлерде жиі байқалады. Бұл ауруды 1794 жылы ұлы ғалым Джон Дальтон зерттеді. Дальтонның өзі қызыл түсті айыра алмайтын. Бірақ ол туралы тек 26 жасқа толғанда біле бастады. Оның үш ағасы мен әпкесі де қызыл түсті ажырата алмайды екен. Дальтон кішкентай кітабында өзінің отбасылық көру кемшілігін егжей-тегжейлі сипаттады. Кітаптың жариялануының арқасында көптеген адамның көру аймағы туралы визуалды аномалияларды анықтады. Біртіндеп түсті ажырата алмаушылықты «Дальтонизм» деп атап кетті.
Пайда болу себебі
Аурудың негізгі себебі — генетикалық фактор, ақаулы ген X хромосомасымен байланысты. Сирек жағдайларда аурудың пайда болуы жарақаттар болуы мүмкін. Аурудың берілуі Х хромосома арқылы жүреді. Сондықтан ауруды әрдайым әйел адамдар таратып отырады.
Дальтонизм көздің көру рецепторларында бір немесе бірнеше фотосезгіш пигменттердің бұзылуымен байланысты. Дальтонизмнің тұқым қуалаған түрін емдеу мүмкін емес. Жүре пайда болған кезде оны түзетуге мүмкіндік бар. Бірақ толық қалпына келтіру мүмкін болмайды. Егер аурудың даму себебі катаракта болса, хирургиялық емдеу әдісі қолданылады. Сондай-ақ түзету мақсатында арнайы контактілі линзалар мен көзілдіріктер қолданылады. Дальтонизм адам денсаулығына қауіпті емес. Бірақ ол өмір сүру сапасына айтарлықтай әсер етеді.

3-үлстірме. Гемофилия туралы ақпарат
Гемофилия – қанның ұюына әсер ететін факторлардың жетіспеушілігінен туындайтын және тұқым қуалайтын ауру. Науқастың қаны өте сұйық болғандықтан, адам денесін соғып, ұрып алса, тіс жұлдырғанда қан тоқтамайды. Гемофилияның дамуының негізгі себебі тұқым қуалайтын фактор деп саналды. Аурудың белгілері балалық шақта анықталғанмен есейе келе бәсеңсиді. Гемофилияны емдеудегі басты мақсат – сұйық қанның ағуын тоқтату. Ол үшін құрамында қанның қоюлануына әсер ететін препарат пайдаланылады. Дәрі донорлық плазмадан, генно-инженерлік әдіспен алынады.Қазақстан мұндай препаратты 2010 жылдан пайдалана бастады. Дәрі науқастарға мемлекет есебінен тегін беріледі. Жыл сайын 17 сәуір күні көпшілік ел Дүниежүзілік гемофилиямен күрес күнін атап өтеді.
Тарихта ең атақты гемофилияны тасымалдаушы Виктория патшайым болған. Алайда Викторияның ата-тегінде бұл аурумен ауырған адам болған жоқ. Виктория патшайымның ұлы Леопольд, сонымен қатар қыздарынан туылған бірнеше немересі мен шөбересі ауырған. Сол себепті бұл сырқат «патшалардың сырқаты» немесе «викториандық сырқат» деп аталып кеткен.
шағым қалдыра аласыз













