Бекітемін:________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 22-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыраулар толғауларының бүгінгі таңдағы маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: әділдік және жауапкершілік оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы 2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. 1-тапсырма Топтық жұмыс Берілген үзінділердің мағынасын талдаңдар. Сол арқылы автордың мақсат- мұратын ажыратыңдар. 1-топ: Жақсыңнан мені кем көрдің, Жаманыңмен тең көрдің. Жақсыңнан мені кем көрсең, Жаманыңмен тең көрсең, Ұялы берікке қос артып, Сен есен де, мен сау да, Ырысымды сындайын, Сегіз қиыр шартараптан іздермін! 2-топ: Тобылғының берегі Иіл болып беріш бітсе, Айбар болар тірегі. Атаның ұлы жақсыға Малыңды бер де, басың қос, Бір күні болар керегі. 3-топ: Бар күшіңді сынамай, Балуандармен күреспе- Таң боларсың әлемге, Сөз боларсың күлемге. 2-тапсырма Жеке жұмыс Автор осы үзіндіде қандай қасиетке мән береді? Автор позициясына талдау жаса. Жағасына қыршын біткен тал еді, - Жапырағын жайқалтып, Терек етсе, Тәңірі етті! Тебінгінің астынан Ала балта суырысып, Тепсінісіп келгенде Тең атаның ұлы едің, Дәрежеңді артық етсе, Тәңірі етті! 3-тапсырма Шалкиіз жыраудың«Би Темірге айтқан бірінші толғауының» тақырыбы мен идеясын Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауымен салыстырыңыз
ЕББҚ оқушыға тапсырма
1.Шалкиіз жырау қай кезеңде өмір сүрді? 2. Жиембет Бартоғашұлықай кезеңде өмір сүрді? 3.Екі жыраудың бойында қандай ортақ ұқсастық бар?
4-тапсырма Шалкиіз жырау мен Жиембет жырау толғауларының көркемдік ерекшеліктерін бағалаңыз.
Қорытындылау Толғаудан келешекте қажет болатын қандай қорытынды шығаруға болады? Ой-пікірлеріңді жұптарыңмен талқылап, пікірлесіңдер. Ой-пікірлеріңді сынып алдында жариялаңдар. Рефлексия
«Плюс» – оң әсер еткен жағдайды атаңыз. «Минус»-қай тапсырма түсініксіз болды? «Қызықты» - өздерін таңғалдырған немесе жаңа ақпарат , проблеманы шешу жолдары. |
Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Нұсқау: Ойыншылардың ішінен бір жүргізуші таңдалынады. Ол барлық ойыншыларда кездесетін бір затты байқап, команда береді. «Кімнің киімінде қалтасы бар, солар орын ауыстырсын». Сол кезде осы команданың қатысы бар ойыншылар жылдам орындарын ауыстыруы керек, ал олар ауысып жатқанда жүргізуші бос орындыққа отырып қалу керек. Қай қатысушы орынсыз қалса, сол келесі жүргізуші болып ойынды жалғастырады. Топтық жұмыста берілген үзінділердің мағынасын талдайды. Сол арқылы автордың мақсат- мұратын ажыратады.
Сұрақтарға жауап береді.
Үзіндіде автордың қандай қасиетке мән бергенін анықтап, автор позициясына талдау жасайды.
Шалкиіз жыраудың«Би Темірге айтқан бірінші толғауының» тақырыбы мен идеясын Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауымен салыстырады. Берілген сұрақтарға жауап беріп, екі жыраудың бойындағы ортақ ұқсастықты анықтайды. Толғаудан келешекте қандай қажет болатын құндылықтарды алуға болатынын өз ойлары мен пікірлері арқылы «Ойлан, жұптас, пікірлес» тәсілі бойынша талдау жасайды. Бүгінгі сабақта оң әсер еткен жағдайларды, алған білімін сараптайды. Түсініксіз болған жайттарды мұғаліміне айтады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -үзіндідегі қасиеттерді анықтайды,1 -автор позициясын талдайды,1
Топтың өзара бағалауы
Дескриптор Білім алушы -автордың қандай қасиетке мән бергенін анықтайды,-1 -автор позициясына талдау жасайды, -өз ойын тұжырымдайды.1 Дескриптор Білім алушы -Жиембет жырау мен Шалкиіз жыраудың шығармаларының тақырыбын салыстырады,-1 -идеясын салыстырады,-1 -ортақ үндестігін анықтайды.-1 Дескриптор Білім алушы -екі жыраудың өмір сүрген кезеңін анықтайды, ортақ ұқсастығын табады-1 Дескриптор Білім алушы -Шалкиіз жырау мен Жиембет жырау толғауларының көркемдік тілін салыстырады;-1 -құндылығына баға береді,ортақ ұқсастығын табады.-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жыраулар толғауларының бүгінгі таңдағы маңызы
Жыраулар толғауларының бүгінгі таңдағы маңызы
Бекітемін:________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 22-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыраулар толғауларының бүгінгі таңдағы маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: әділдік және жауапкершілік оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы 2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. 1-тапсырма Топтық жұмыс Берілген үзінділердің мағынасын талдаңдар. Сол арқылы автордың мақсат- мұратын ажыратыңдар. 1-топ: Жақсыңнан мені кем көрдің, Жаманыңмен тең көрдің. Жақсыңнан мені кем көрсең, Жаманыңмен тең көрсең, Ұялы берікке қос артып, Сен есен де, мен сау да, Ырысымды сындайын, Сегіз қиыр шартараптан іздермін! 2-топ: Тобылғының берегі Иіл болып беріш бітсе, Айбар болар тірегі. Атаның ұлы жақсыға Малыңды бер де, басың қос, Бір күні болар керегі. 3-топ: Бар күшіңді сынамай, Балуандармен күреспе- Таң боларсың әлемге, Сөз боларсың күлемге. 2-тапсырма Жеке жұмыс Автор осы үзіндіде қандай қасиетке мән береді? Автор позициясына талдау жаса. Жағасына қыршын біткен тал еді, - Жапырағын жайқалтып, Терек етсе, Тәңірі етті! Тебінгінің астынан Ала балта суырысып, Тепсінісіп келгенде Тең атаның ұлы едің, Дәрежеңді артық етсе, Тәңірі етті! 3-тапсырма Шалкиіз жыраудың«Би Темірге айтқан бірінші толғауының» тақырыбы мен идеясын Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауымен салыстырыңыз
ЕББҚ оқушыға тапсырма
1.Шалкиіз жырау қай кезеңде өмір сүрді? 2. Жиембет Бартоғашұлықай кезеңде өмір сүрді? 3.Екі жыраудың бойында қандай ортақ ұқсастық бар?
4-тапсырма Шалкиіз жырау мен Жиембет жырау толғауларының көркемдік ерекшеліктерін бағалаңыз.
Қорытындылау Толғаудан келешекте қажет болатын қандай қорытынды шығаруға болады? Ой-пікірлеріңді жұптарыңмен талқылап, пікірлесіңдер. Ой-пікірлеріңді сынып алдында жариялаңдар. Рефлексия
«Плюс» – оң әсер еткен жағдайды атаңыз. «Минус»-қай тапсырма түсініксіз болды? «Қызықты» - өздерін таңғалдырған немесе жаңа ақпарат , проблеманы шешу жолдары. |
Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Нұсқау: Ойыншылардың ішінен бір жүргізуші таңдалынады. Ол барлық ойыншыларда кездесетін бір затты байқап, команда береді. «Кімнің киімінде қалтасы бар, солар орын ауыстырсын». Сол кезде осы команданың қатысы бар ойыншылар жылдам орындарын ауыстыруы керек, ал олар ауысып жатқанда жүргізуші бос орындыққа отырып қалу керек. Қай қатысушы орынсыз қалса, сол келесі жүргізуші болып ойынды жалғастырады. Топтық жұмыста берілген үзінділердің мағынасын талдайды. Сол арқылы автордың мақсат- мұратын ажыратады.
Сұрақтарға жауап береді.
Үзіндіде автордың қандай қасиетке мән бергенін анықтап, автор позициясына талдау жасайды.
Шалкиіз жыраудың«Би Темірге айтқан бірінші толғауының» тақырыбы мен идеясын Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауымен салыстырады. Берілген сұрақтарға жауап беріп, екі жыраудың бойындағы ортақ ұқсастықты анықтайды. Толғаудан келешекте қандай қажет болатын құндылықтарды алуға болатынын өз ойлары мен пікірлері арқылы «Ойлан, жұптас, пікірлес» тәсілі бойынша талдау жасайды. Бүгінгі сабақта оң әсер еткен жағдайларды, алған білімін сараптайды. Түсініксіз болған жайттарды мұғаліміне айтады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -үзіндідегі қасиеттерді анықтайды,1 -автор позициясын талдайды,1
Топтың өзара бағалауы
Дескриптор Білім алушы -автордың қандай қасиетке мән бергенін анықтайды,-1 -автор позициясына талдау жасайды, -өз ойын тұжырымдайды.1 Дескриптор Білім алушы -Жиембет жырау мен Шалкиіз жыраудың шығармаларының тақырыбын салыстырады,-1 -идеясын салыстырады,-1 -ортақ үндестігін анықтайды.-1 Дескриптор Білім алушы -екі жыраудың өмір сүрген кезеңін анықтайды, ортақ ұқсастығын табады-1 Дескриптор Білім алушы -Шалкиіз жырау мен Жиембет жырау толғауларының көркемдік тілін салыстырады;-1 -құндылығына баға береді,ортақ ұқсастығын табады.-1
|
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













