|
Бөлім: «Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбаев "Жусан иісі" повесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп: оқушылардың құқықтық жауапкершілігін арттырып, тәртіп нормаларына сауатты көзқарас қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды.
Қызығушылықты ояту. - Жусан туралы не білесіңдер? - Жусанды иіскеп көрдіңдер ме? - Жусан қайда өседі? Жусан – түрік баласы үшін қасиет пен киеге ие. Туған жеріңнің, ата мекеніңнің, кіндік қаның тамған топырағыңның символы. Жусан- басқа топырақта өспейді, өзге экожүйені қаламайды, бөтен топырақты жерсінбейтін өсімдік. Қазақстанда жусанның 81 түрі өседі. Ол Қазақстанның көптеген шөлді аймақтарында кездеседі. Жусанның биіктігі 10 -60 см, кейде 1,5 – 2 метрдей болады. Жусан –құнарлы мал азығы, дәрілік, бояуыштық, витаминді, эфир майлы өсімдік.
|
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруға атсалысады. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды. Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Мақтау , мадақтау |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
«Тұлғаны таны» әдісі. Оқушылар үйде ізденіп келген мәліметтері бойынша және оқулықтағы мәліметтер бойынша тұлға тауралы мәліметтер жинайды.
Кім? Қашан? Қайда? Мұғалім 15.10.1936 ж Алматы облысы Жазушы 13.03.2007 ж. Ескелді ауд.туға Аудармашы Алматы қ қайтыс Редактор Әдебиет теориясынан өткендерді еске түсірсек: Жанр- тек, түр 1. Жанр тегі:
2. Фабула -көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет- ретімен жүйелеу. 3. Сюжет- өзара жалғасқан оқиғалар тізбегі, біртұтас желісі .
Шығарма үзіндісін тыңдап болсақ, тапсырмаларды орындайық. 1-тапсырма Шығарманың жанры мен фабуласын анықтаңдар. Сайын Мұратбековтың « Жусан иісі » хикаятына талдау Жанрлық тегі: Жанрлық түрі: Фабуласы: Тапсырманы орындап болсақ; жазғандарымызды тексереміз. Жанрлық тегі: эпос . Жанрлық түрі: хикаят Фабуласы: 1.Балалық шақты еске түсіру. 2. Аянның әжесімен ауылға келуі. 3. Ауыл балаларымен достасуы. 4. Хат тануға деген құлшынысы. 5.Ойнап жүріп тобығын тайдырып алуы. 6. Балаларға ертегі айтуы. 7. Әжесінің қайтыс болуы. 8. Туысқаны Бапайдың үйіне көшіп баруы. 9.Майдандағы ағасынан қаралы хат алуы 10. Аянның қаладағы интернатқа кетуі. 2- тапсырма: Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымына талдау.
2- тапсырманың тексереміз.
3-тапсырма. «ТАЛҚЫЛАУ КЕСТЕСІ»
|
Дескриптор: -шығарманың жанрын анықтайды; -шығарма фабуласымен танысады.
Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымына талдау жасайды.
Дескриптор: - Оқиғаның басталуын, байланысын талдайды; - Оқиғаның дамуы, шиеленісуін талдайды; - Оқиғаның шарықтау шегі, шешімін талдайды.
Дескриптор: -сұраққа жауап береді; -өз ойын дәлелдеу үшін шығармадан мысалдар келтіреді; -сюжеттік желісін толық түсінеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер
Слайд
Үлестірмелер
https://yout https://youtu.be/1IeJMGLj1awu.be/1 https://youtu.be/1IeJMGLj1awIeJMGLj1aw
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс:
«3-2-1» Cабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Үй тапсырмасы: жаттау |
Кері байланыс береді |
Қолдау |
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жусан иісі 6-сынып
Жусан иісі 6-сынып
|
Бөлім: «Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбаев "Жусан иісі" повесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп: оқушылардың құқықтық жауапкершілігін арттырып, тәртіп нормаларына сауатты көзқарас қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
«Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды.
Қызығушылықты ояту. - Жусан туралы не білесіңдер? - Жусанды иіскеп көрдіңдер ме? - Жусан қайда өседі? Жусан – түрік баласы үшін қасиет пен киеге ие. Туған жеріңнің, ата мекеніңнің, кіндік қаның тамған топырағыңның символы. Жусан- басқа топырақта өспейді, өзге экожүйені қаламайды, бөтен топырақты жерсінбейтін өсімдік. Қазақстанда жусанның 81 түрі өседі. Ол Қазақстанның көптеген шөлді аймақтарында кездеседі. Жусанның биіктігі 10 -60 см, кейде 1,5 – 2 метрдей болады. Жусан –құнарлы мал азығы, дәрілік, бояуыштық, витаминді, эфир майлы өсімдік.
|
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруға атсалысады. «Өрмекші торы» әдісі арқылы бір-біріне жіпті лақтырып, үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қояды. Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Мақтау , мадақтау |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
«Тұлғаны таны» әдісі. Оқушылар үйде ізденіп келген мәліметтері бойынша және оқулықтағы мәліметтер бойынша тұлға тауралы мәліметтер жинайды.
Кім? Қашан? Қайда? Мұғалім 15.10.1936 ж Алматы облысы Жазушы 13.03.2007 ж. Ескелді ауд.туға Аудармашы Алматы қ қайтыс Редактор Әдебиет теориясынан өткендерді еске түсірсек: Жанр- тек, түр 1. Жанр тегі:
2. Фабула -көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет- ретімен жүйелеу. 3. Сюжет- өзара жалғасқан оқиғалар тізбегі, біртұтас желісі .
Шығарма үзіндісін тыңдап болсақ, тапсырмаларды орындайық. 1-тапсырма Шығарманың жанры мен фабуласын анықтаңдар. Сайын Мұратбековтың « Жусан иісі » хикаятына талдау Жанрлық тегі: Жанрлық түрі: Фабуласы: Тапсырманы орындап болсақ; жазғандарымызды тексереміз. Жанрлық тегі: эпос . Жанрлық түрі: хикаят Фабуласы: 1.Балалық шақты еске түсіру. 2. Аянның әжесімен ауылға келуі. 3. Ауыл балаларымен достасуы. 4. Хат тануға деген құлшынысы. 5.Ойнап жүріп тобығын тайдырып алуы. 6. Балаларға ертегі айтуы. 7. Әжесінің қайтыс болуы. 8. Туысқаны Бапайдың үйіне көшіп баруы. 9.Майдандағы ағасынан қаралы хат алуы 10. Аянның қаладағы интернатқа кетуі. 2- тапсырма: Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымына талдау.
2- тапсырманың тексереміз.
3-тапсырма. «ТАЛҚЫЛАУ КЕСТЕСІ»
|
Дескриптор: -шығарманың жанрын анықтайды; -шығарма фабуласымен танысады.
Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымына талдау жасайды.
Дескриптор: - Оқиғаның басталуын, байланысын талдайды; - Оқиғаның дамуы, шиеленісуін талдайды; - Оқиғаның шарықтау шегі, шешімін талдайды.
Дескриптор: -сұраққа жауап береді; -өз ойын дәлелдеу үшін шығармадан мысалдар келтіреді; -сюжеттік желісін толық түсінеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер
Слайд
Үлестірмелер
https://yout https://youtu.be/1IeJMGLj1awu.be/1 https://youtu.be/1IeJMGLj1awIeJMGLj1aw
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс:
«3-2-1» Cабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Үй тапсырмасы: жаттау |
Кері байланыс береді |
Қолдау |
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














