|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесіндегі типтік бейнелер. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.3.1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды; әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ құндылығы: оқушылардың бірлесіп жұмыс істеуге, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құруға баулу, татулық туралы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру 1.Амандасу 2.Назарларын сабаққа аудару 3.Үй тапсырмасын пысықтау Сұрақ-жауап арқылы өткенді пысықтау.
4. Тақырып және сабақ мақсаттарымен таныстыру Кейіпкер –көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ. Типтік бейне дегеніміз көркем әдебиеттегі жинақталған адам образын айтамыз. Жазушы өз заманында өмір сүріп отырған адамдардың ұқсас мінездерін бір кейіпкердің бойына жинайды. Мысалы:Аян образы арқылы соғыс кезінде өмір сүрген барлық жетім балалардың образын жинақтап беріп тұр. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша кейіпкерлердің типтерін анықтап жазу (Берілген үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескере отырып, оларды сипаттап жазу)
Өзіңді тексер
|
. Дескриптор: -Шығарма үзінділерін түсінеді; -Кейіпкерлердің типтерін сипаттап жазады.
|
ҚБ Мақтау, мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері, слайд
|
|||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. «5 ЖОЛДЫҚ ӨЛЕҢ» әдісі арқылы авторды сипаттап жазу («Бес жолдық өлең» әдісі арқылы автор бейнесін сипаттап жазу)
3-тапсырма. Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
|
Дескриптор: -Шығармадағы автор идеясын ескереді; -Автор бейнесін сипаттайды.
-Әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиеттерін табады; -Әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиеттеріне баға береді.
|
ҚБ
ҚБ |
6-сыныптың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер
Слайд
Үлестірмелер
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма |
Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?
Үй тапсырмасы. Кейіпкерлерге мінездеме жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
1...Аянды ортаға алып, енді жайғасып отыра бергенімізде, есік ашылып, сыртқа Бапайдың кемпірі шықты да:
-
Үйбай, бетім-ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой. Аулақ жүріңдер әрі, өй, өңшең топырлаған немелер! Онысы несі-ай, тап терезенің түбіне кеп үймелегендері! –деп қуып жіберді....
2. .... – Тырнағың қайсы-ей, мысық?-деп Қосымды аяғынан шалып қалды. Қосым жалп етіп, ұшып түсті де, терісі сыдырылған тізесін ұстаған күйі, көзі жасаурап қайта тұрды. Біраз жүргеннен кейін Есікбай оның басынан түйе тоқай ала бастады. Жылап жіберген Қосым тырнамақ боп ызақорлана ұмтылған, Есікбай оны ұзын қолымен тұмсықтата салып жіберді. Қосымның мұрнынан қан дірдектеп, бақырып үйіне кетті.
-
Аян екеуміз бір партаға отырғанбыз. Бірінші күннен-ақ ол зеректігімен көзге түсті. Мұғалімнің тақтаға жазған әріптерін айна-қатесіз қағазға түсіріп, тез жаттап алып жүрді. Тіпті, келе-келе күніне бір-екі әріптен ғана өткенімізге көңілі толмай: -Барлық әріптерді тезірек неге үйретпейді екен? Шіркін, ағама хат жазар едім, - деп күңкілдейтін.
4... Қазір сол Тұржан жүгіріп жеткен бойда, қораның артында төрт бүктеліп шырқырап жатқан Аянды дәу табан керзі етігімен теуіп кеп жіберді. Аян қалпақша қалқып барып, анадай жерге түскен. Тұржан енді қолындағы қамшымен тулақты сабағандай көміп-көміп алды да, тағы да тепті-ай келіп. Бас демей, көз демей былшылдатып тебе берді. Әуелде құлындаған даусы шығып, шырқырап «ағатайлап» шыңғырған Аянның біраздан кейін үні өшті. Керзі етіктің астында жансыз заттай илектеніп жата берді. ...
|
1-үзінді Бапайдың кемпірі |
|
|
2-үзінді Есікбай мен Қосым |
|
|
3-үзінді Аян |
|
|
4-үзінді Бригадир Тұржан |
|
|
1-үзінді Бапайдың кемпірі |
|
|
2-үзінді Есікбай мен Қосым |
|
|
3-үзінді Аян |
|
|
4-үзінді Бригадир Тұржан |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жусан иісі 6-сынып қмж
Жусан иісі 6-сынып қмж
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесіндегі типтік бейнелер. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.3.1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды; әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ құндылығы: оқушылардың бірлесіп жұмыс істеуге, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құруға баулу, татулық туралы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру 1.Амандасу 2.Назарларын сабаққа аудару 3.Үй тапсырмасын пысықтау Сұрақ-жауап арқылы өткенді пысықтау.
4. Тақырып және сабақ мақсаттарымен таныстыру Кейіпкер –көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ. Типтік бейне дегеніміз көркем әдебиеттегі жинақталған адам образын айтамыз. Жазушы өз заманында өмір сүріп отырған адамдардың ұқсас мінездерін бір кейіпкердің бойына жинайды. Мысалы:Аян образы арқылы соғыс кезінде өмір сүрген барлық жетім балалардың образын жинақтап беріп тұр. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша кейіпкерлердің типтерін анықтап жазу (Берілген үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескере отырып, оларды сипаттап жазу)
Өзіңді тексер
|
. Дескриптор: -Шығарма үзінділерін түсінеді; -Кейіпкерлердің типтерін сипаттап жазады.
|
ҚБ Мақтау, мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері, слайд
|
|||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. «5 ЖОЛДЫҚ ӨЛЕҢ» әдісі арқылы авторды сипаттап жазу («Бес жолдық өлең» әдісі арқылы автор бейнесін сипаттап жазу)
3-тапсырма. Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
|
Дескриптор: -Шығармадағы автор идеясын ескереді; -Автор бейнесін сипаттайды.
-Әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиеттерін табады; -Әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиеттеріне баға береді.
|
ҚБ
ҚБ |
6-сыныптың «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Дәптер
Слайд
Үлестірмелер
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма |
Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?
Үй тапсырмасы. Кейіпкерлерге мінездеме жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
1...Аянды ортаға алып, енді жайғасып отыра бергенімізде, есік ашылып, сыртқа Бапайдың кемпірі шықты да:
-
Үйбай, бетім-ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой. Аулақ жүріңдер әрі, өй, өңшең топырлаған немелер! Онысы несі-ай, тап терезенің түбіне кеп үймелегендері! –деп қуып жіберді....
2. .... – Тырнағың қайсы-ей, мысық?-деп Қосымды аяғынан шалып қалды. Қосым жалп етіп, ұшып түсті де, терісі сыдырылған тізесін ұстаған күйі, көзі жасаурап қайта тұрды. Біраз жүргеннен кейін Есікбай оның басынан түйе тоқай ала бастады. Жылап жіберген Қосым тырнамақ боп ызақорлана ұмтылған, Есікбай оны ұзын қолымен тұмсықтата салып жіберді. Қосымның мұрнынан қан дірдектеп, бақырып үйіне кетті.
-
Аян екеуміз бір партаға отырғанбыз. Бірінші күннен-ақ ол зеректігімен көзге түсті. Мұғалімнің тақтаға жазған әріптерін айна-қатесіз қағазға түсіріп, тез жаттап алып жүрді. Тіпті, келе-келе күніне бір-екі әріптен ғана өткенімізге көңілі толмай: -Барлық әріптерді тезірек неге үйретпейді екен? Шіркін, ағама хат жазар едім, - деп күңкілдейтін.
4... Қазір сол Тұржан жүгіріп жеткен бойда, қораның артында төрт бүктеліп шырқырап жатқан Аянды дәу табан керзі етігімен теуіп кеп жіберді. Аян қалпақша қалқып барып, анадай жерге түскен. Тұржан енді қолындағы қамшымен тулақты сабағандай көміп-көміп алды да, тағы да тепті-ай келіп. Бас демей, көз демей былшылдатып тебе берді. Әуелде құлындаған даусы шығып, шырқырап «ағатайлап» шыңғырған Аянның біраздан кейін үні өшті. Керзі етіктің астында жансыз заттай илектеніп жата берді. ...
|
1-үзінді Бапайдың кемпірі |
|
|
2-үзінді Есікбай мен Қосым |
|
|
3-үзінді Аян |
|
|
4-үзінді Бригадир Тұржан |
|
|
1-үзінді Бапайдың кемпірі |
|
|
2-үзінді Есікбай мен Қосым |
|
|
3-үзінді Аян |
|
|
4-үзінді Бригадир Тұржан |
|
шағым қалдыра аласыз














