Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.4 Оттекті және азотты органикалық қосылыстар Мектеп: Ш.Батталова атындағы ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Жакманова А.Е. Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Карбон қышқылдары. № 16 зертханалық тәжірибе «Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: карбон қышқылдарының құрамын және сірке қышқылының қасиеттері мен қолданылуын білу және тәжірибе жүзінде зерттеу; Оқушылардың көпшілігі істей алады: сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу нәтижесін арқылы қорытындылау, Pisa тапсырмасын орындай алады; Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: бейорганикалық қышқылдар мен органикалық қышқылдардың қасиеттерін салыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: карбон қышқылдары құрылысы және қолданылуын сипаттайды, моделдерін құрастырады. Терминология: карбоксил тобы, радикал, ацетат, күшсіз қышқыл, күйдіргіш, метан қышқылы, этан қышқылы Сөз тіркестері: Қышқылдармен жұмыс істегенде өте сақ болған жөн, себебі… Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарды дамыту: топта жұмыс істеу арқылы ынтымақтастықта жұмыс істеу, зертханалық жұмыстар орындау арқылы ұқыптылыққа, үнемдеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология пәнімен байланыс-адам организмінде күніне 400гр сірке қышқылы түзіледі, зәрде және тер құрамында болады, өсімдік және жануарлар организмінде кездеседі. Математика пәнімен байланыс - қышқылдардың түрлі концентрациялы сулы ерітінділерін дайындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Жаңа тақырыптың негізіндегі терминдерге негіздеп штрих-код арқылы топтың аттарын жасырып, топқа бөлеміз. 1 топ - «Құмырсқа қышқылы» 2 топ - «Сірке қышқылы» 3 топ - «Май қышқылы» |
Презентация,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
БК №1: Карбон қышқылдарының құрамын біледі. «Джигсо» әдісі 1 - тапсырма (топпен жұмыс) Постер қорғау.
1 топ: («Құмырсқа қышқылы»)
Карбон қышқылдарының жалпы сипаттамасы Оқулықтағы мәтінді постер арқылы қорғайды. Дескриптор:
Карусель стратегиясы бойынша қорғалады. Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер құрып тұрады. Ішкі шеңбер сыртқы шеңберге сұрақ қояды. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі әлді және әлсіз жақтарын айту, кері байланыс жасау дағдыларын қалыптастырады. |
А3 форматы Маркер http://expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9_klass/162973-himija_9_synyp_2_b/1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 15 мин 5 минут |
БК №2: Сірке қышқылының қасиеттері мен қолданылуын сипаттайды. Сәйкестендіру тәсілі. Мақсаты: Сірке қышқылының қасиеттерін ашу. 2- тапсырма (жұптық жұмыс) Сәйкестендіру тәсілі арқылы сірке қышқылының қасиетін ашады. Сәйкесін табыңдар:
«Суреттер сөйлейді» әдісі Мақсаты: Сірке қышқылының қолданылуы туралы айтады.
Дескриптор: 1. Сірке қышқылына тән химиялық қасиеттерін біледі. 2. Сірке қышқылының химиялық қасиеттерін біле отырып, қолданылуын біледі. ҚБ: графикалық тұрғыда кері байланыс. 3 - тапсырма: PISA тапсырмасы: ҚЫШҚЫЛ ЖАУЫНДАР
Төмендегі берілген суретте
Кариатидами деп аталатын, Афинадағы Акрополда 2500 жыл бұрын
тұрғызылған мүсіндер келтірілген. Бұл мүсіндер мрамор деп аталатын
тау жынысынан сымбатталған. Мрамор карбонат пен кальцийден
тұрады. 1890 жылы мүсіндердің түпнұсқасы Акропольдың музейіне ауыстырылып, ал оның орнына көшірмесі тұрғызылды. Мүсіндердің түпнұсқасын қышқыл жауындар жеп қойған. Қышқыл жауындардың мраморға әсерін үлгілеп білу үшін, мраморды бір түнге сірке суына салып қойса болады. Сірке суы мен қышқыл жауынның қышқылдық деңгейі шамамен бірдей. Бір кесек мраморды сірке суына салғанда газдың көпіршіктері пайда болғанын бақылауға болады. Құрғақ мрамордың массасын тәжірибенің басы және аяғында өлшейді. Сұрақ: ҚЫШҚЫЛ ЖАУЫНДАР Осы тәжірибені өткізген оқушылар түнде бір кесек мраморды сірке суына, ал екіншісін жай (тазартылған) суға салды. Оқушылар бұл сынауды өздерінің тәжірибесіне неліктен қосқанын түсіндіріп жазыңыз (ҚБ)Мадақтау Pisa тапсырмасын кіріктірудегі мақсатым: Оқушылардың жаратылыстану-ғылыми сауаттылығы дамиды. Жаратылыстану-ғылыми сауаттылық аспектілері:мәнмәтін, көзқарас, білім, құзыреттілік. БК №3: Тәжірибе жүзінде сірке қышқылының қасиетін зерттейді. №16 зертханалық жұмыс Тақырыбы: Сірке қышқылының индикаторға әсері және металдармен содамен әрекеттесуі. Мақсаты: Сірке қышқылының қасиеттерінмен танысып, олардың бейорганикалық қышқылдадың қасиеттеріне ұқсас екеніне көз жеткізу. Құралдар мен реактивтер: Сынауықтар мен тұрғы, сірке қышқылының ерітіндісі, әмбебап индикатор немесе көк лакмус ерітіндісі (қағазы), мырыш (немесе магнийдің) түйірлері (ұнтақтары), натрий (кальций) карбонаты. Жұмыстың барысы Химия кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауды ескерту. Тәжірибенің
орындалуы: 1.Физикалық қасиеті: Үш сынауық алып, әрқайсысына сірке қышқылының сұйылтылған ерітіндісінен 1-2 мл-ден құйыңдар. Сірке қышқылының ерітіндісінің түсіне көңіл аударыңдар, абайлап иісін байқау. 2 Индикаторға әсері: Сынауықтағы ерітіндігіе берілген индикатор ерітіндісінен тамызу (немесе индикатор қағазымен тексеру). Не байқалды?. 3. Сірке қышқылының химиялық қасиеті: Екінші сынауықтағы сірке қышқылының ерітіндісіне мырыш ұнтағы не түйірін (немесе магнийдің) салу. Реакция баяу жүрген жағдайда аздап қыздырып жіберуге болады. 4. Сірке қышқылының химиялық қасиеті: Үшінші сынауықтағы сірке қышқылының ерітіндісіне аздаған натрий карбонатының ұнтағы (немесе бордың кішкене түйіршігін) салып, газ бөлінуін бақылау. 5.Кестені толтыру. Дескриптор:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





