|
Бөлім: |
«Кәсіп – бақыттың шырағы, еңбек – ырыстың бұлағы» |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Каршалова Акмарал Кайратовна |
|||||
|
Күні: |
19.11.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кәсіп – бақыттың шырағы 1 сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну; 8.5.1.3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді,етістіктің бұйрық рай қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; оқушыларды еңбек етуге баули отырып, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу Психологиялық жағымды ахуал орнату және топқа бөлу. «Жүректен жүрекке» жаттығуы.
|
Саусақпен жүрек суретін ауада салып жақсы тілек айтып жанында тұрған оқушыға жүректі сыйлайды |
ҚБ «Қошеметтеу» |
Бай бол ... |
||
|
5 минут |
І. Үй жұмысын тексеру Өткен тақырыпты Кімге миллион бұйырады? немесе Wordvall платформасымен пысықтау |
Үй жұмысын сұрақтарға жауап беру арқылы айтады. |
ҚБ «Бас бармақ» |
https://wordwall.net/ru/resource/27545371 «Кімге миллион бұйырады» ойыны |
||
|
1 минут |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады |
|
интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Айтылым Жаңа сөздермен жұмыс Кәсіп – жұмыс, еңбек, іс Кәсіпкер – белгілі бір іспен айналысатын адам Серіктес – бірлескен іс-шараға қатысушы адам Шаруа – ауыл шаруашылығында істейтін адам Малшаруашылығы – мал өсірумен айналысатын ауыл шаруашылық саласы Егіншілік –жерді өңдеп, дақылдардан өнім алу жүйесі |
Жаңа сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырады |
Бағалау парағы ҚБ «Смайликтер» |
интербелсенді тақта |
||
|
10 минут |
Дәптерге сабақ тақырыбын жазып қояды. Бейнематериалды көрсету ІІ. 1 Оқылым Мәтінді оқы. Тақырып қой. Қазақ халцының негізгі кәсібі малшаруашылық болған. Қазақ өзінің малын қой-ешкі, жылқы, түйе, сиыр деп төрт түлікке бөлген. Осы төрт түлік малдың әрқайсысын шаруалар барынша өнімді, орынды пайдалана білген. Мал бағудың өзіндік әдістерін, малды күтіп- баптаудың тәсілдерін жете меңгерген. Жайылымдарды жыл мезгілінің төрт мезгіліне байланысты тиімді пайдаланып, көшіп-қонып отырған. Жайылымдар қыстау, көктеу, жайлау, күздеу деп аталған. Қазақ халқы егіншілікпен де айналысқан. Оңтүстік өңірде ежелгі Сауран, Тараз, Отырар қалаларының маңайында ескі арықтардың ізі сақталған. Егінші қазақтың ертеден өсірген дақылдары — тары, күріш, жүгері, арпа, сұлы. Сонымен бірге бау-бақша да еккен.
Дескриптор: Мәтінді оқиды -1 Мәтін тақырыбын анықтайды-1 Мәтін мазмұны бойынша класстер жасайды -1 |
Бейнематералмен танысады. Мәтінді оқиды. Тақырып қояды Мәтін бойынша класстер жасайды. |
өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=vFBYDpqwl5s
|
||
|
5 минут |
96-беттегі БҰЙРЫҚ РАЙдың жасалуын еске
түсіріп, әр топ 1 етістіктікті жіктейді.
Бұйрық райдың жасалу жолын біледі түсінеді |
Берілген етістіктерді жіктейді 1-топ: айналысу 2-топ меңгеру |
өзара бағалау |
тақта |
||
|
7 минут |
Қазақ халқының кәсібін жарнамалау мақсатында постер жасау. «Бес жолды өлең» ой толғау. Дескриптор: «Бес жолды өлең» шығару
|
«Бес жолды өлең» шығару; 1-топ қымыз туралы, 2-топ шұбат туралы постер құрады |
бағалау парағы |
А3 форматты қағаз |
||
|
|
ІІ. 1 Оқылым Қанатты сөздерді жаз. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөлісіңдер.
• Ер айнасы — еңбегі. • Есесі қайтпас еңбек жоқ. • Бір басты асырайтын — екі қол. • Шеберлік — шегі жоқ байлық. • Уақытын есептемеген ұтылады.
• Еңбекке бейім болсаң, Қатарыңнан кейін болмайсың. • Жұмыстың көзін тап, Қисықтың жөнін тап. • Yқсата білген ұтады • Ауыр істен қорықпа, Ауыр сөзден қорық. Дескриптор: Қанатты сөздерді жазады. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөліседі |
Оқылым Қанатты сөздерді жазады. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөліседі. .
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
2 минут |
Үйге: 95-беттегі 5 мақал-мәтелді жатта |
|
|
|
||
|
2 минут |
Рефлексия: «ББҮ стратегиясы» бойынша |
Сабақ бойында алған әсерлерін білемін, білгім келеді, үйрендім бойынша аяқтайды. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кәсіп – бақыттың шырағы T2
Кәсіп – бақыттың шырағы T2
|
Бөлім: |
«Кәсіп – бақыттың шырағы, еңбек – ырыстың бұлағы» |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Каршалова Акмарал Кайратовна |
|||||
|
Күні: |
19.11.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кәсіп – бақыттың шырағы 1 сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну; 8.5.1.3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді,етістіктің бұйрық рай қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; оқушыларды еңбек етуге баули отырып, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлемдесу Психологиялық жағымды ахуал орнату және топқа бөлу. «Жүректен жүрекке» жаттығуы.
|
Саусақпен жүрек суретін ауада салып жақсы тілек айтып жанында тұрған оқушыға жүректі сыйлайды |
ҚБ «Қошеметтеу» |
Бай бол ... |
||
|
5 минут |
І. Үй жұмысын тексеру Өткен тақырыпты Кімге миллион бұйырады? немесе Wordvall платформасымен пысықтау |
Үй жұмысын сұрақтарға жауап беру арқылы айтады. |
ҚБ «Бас бармақ» |
https://wordwall.net/ru/resource/27545371 «Кімге миллион бұйырады» ойыны |
||
|
1 минут |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады |
|
интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Айтылым Жаңа сөздермен жұмыс Кәсіп – жұмыс, еңбек, іс Кәсіпкер – белгілі бір іспен айналысатын адам Серіктес – бірлескен іс-шараға қатысушы адам Шаруа – ауыл шаруашылығында істейтін адам Малшаруашылығы – мал өсірумен айналысатын ауыл шаруашылық саласы Егіншілік –жерді өңдеп, дақылдардан өнім алу жүйесі |
Жаңа сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырады |
Бағалау парағы ҚБ «Смайликтер» |
интербелсенді тақта |
||
|
10 минут |
Дәптерге сабақ тақырыбын жазып қояды. Бейнематериалды көрсету ІІ. 1 Оқылым Мәтінді оқы. Тақырып қой. Қазақ халцының негізгі кәсібі малшаруашылық болған. Қазақ өзінің малын қой-ешкі, жылқы, түйе, сиыр деп төрт түлікке бөлген. Осы төрт түлік малдың әрқайсысын шаруалар барынша өнімді, орынды пайдалана білген. Мал бағудың өзіндік әдістерін, малды күтіп- баптаудың тәсілдерін жете меңгерген. Жайылымдарды жыл мезгілінің төрт мезгіліне байланысты тиімді пайдаланып, көшіп-қонып отырған. Жайылымдар қыстау, көктеу, жайлау, күздеу деп аталған. Қазақ халқы егіншілікпен де айналысқан. Оңтүстік өңірде ежелгі Сауран, Тараз, Отырар қалаларының маңайында ескі арықтардың ізі сақталған. Егінші қазақтың ертеден өсірген дақылдары — тары, күріш, жүгері, арпа, сұлы. Сонымен бірге бау-бақша да еккен.
Дескриптор: Мәтінді оқиды -1 Мәтін тақырыбын анықтайды-1 Мәтін мазмұны бойынша класстер жасайды -1 |
Бейнематералмен танысады. Мәтінді оқиды. Тақырып қояды Мәтін бойынша класстер жасайды. |
өзін-өзі бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=vFBYDpqwl5s
|
||
|
5 минут |
96-беттегі БҰЙРЫҚ РАЙдың жасалуын еске
түсіріп, әр топ 1 етістіктікті жіктейді.
Бұйрық райдың жасалу жолын біледі түсінеді |
Берілген етістіктерді жіктейді 1-топ: айналысу 2-топ меңгеру |
өзара бағалау |
тақта |
||
|
7 минут |
Қазақ халқының кәсібін жарнамалау мақсатында постер жасау. «Бес жолды өлең» ой толғау. Дескриптор: «Бес жолды өлең» шығару
|
«Бес жолды өлең» шығару; 1-топ қымыз туралы, 2-топ шұбат туралы постер құрады |
бағалау парағы |
А3 форматты қағаз |
||
|
|
ІІ. 1 Оқылым Қанатты сөздерді жаз. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөлісіңдер.
• Ер айнасы — еңбегі. • Есесі қайтпас еңбек жоқ. • Бір басты асырайтын — екі қол. • Шеберлік — шегі жоқ байлық. • Уақытын есептемеген ұтылады.
• Еңбекке бейім болсаң, Қатарыңнан кейін болмайсың. • Жұмыстың көзін тап, Қисықтың жөнін тап. • Yқсата білген ұтады • Ауыр істен қорықпа, Ауыр сөзден қорық. Дескриптор: Қанатты сөздерді жазады. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөліседі |
Оқылым Қанатты сөздерді жазады. Осы сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөліседі. .
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
2 минут |
Үйге: 95-беттегі 5 мақал-мәтелді жатта |
|
|
|
||
|
2 минут |
Рефлексия: «ББҮ стратегиясы» бойынша |
Сабақ бойында алған әсерлерін білемін, білгім келеді, үйрендім бойынша аяқтайды. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















