2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Кәсіпкерлік және бизнес 10 сынып 3 тоқсан

Кәсіпкерлік және бизнес 10 сынып 3 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Кәсіпкерлік және бизнес 10 сынып 3 тоқсан
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні

Күні


Сынып: 10 сабақ 1

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Маркетингіге кіріспе

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.1. Маркетинг және оның қызметін түсіндіреді

10.3.1.2. Өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады.

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

- Маркетинг және оның қызметін түсінуіне

  • - Өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажырата білуіне

Құндылықтарды дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

өзін-өзі ұйымдастыру, міндеттерге басымдық беру, жұмыс уақытын жоспарлау;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Досыңа тілек» тренингін ұйымдастырады. Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрған оқушыға сәттілік тілейді.

2.Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері

3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы, 1-топ: «Бизнес»; 2-топ: «Экономика»; 3-топ: «Кәсіпорын».

4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Мұғалімнің сөзі: Біздің бірінші сабақ «Маркетингіге кіріспе» тақырыбынан басталады. Ол үшін «Бәсекелестік статегиясының түрлері қандай?» сұрағына жауап іздеп көрейік

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Оқушылар құндылық туралы мақал-мәтел, өлең шумақтарын айтады.



Оқушылар бір-біріне бұрылып, алдында тұрңан оқушыңа сәттілік тілейді.




Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Мадақтау

Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім

Сабақтың ортасы


Тақырыпты өз бетімен меңгеру

(15 минут)









































Топтық жұмыс

10 мин







Сергіту сәті.

3 минут



10 минут

Мұғалімнің сөзі: Балалар, тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп, талқылап, талдау жасап, оны іс жүзінде бекіту керек. Енді сабақты бастайық, барлықтарыңызға сәттілік тілеймін!

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.

Жеке жұмыс. Өткен материалдар бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.

  1. Маркетинг дегеніміз не?

  2. Нарық дегеніміз не?

  3. Маркетингтің негізгі қызметтері қандай?

  4. Маркетингтің мақсаттары қандай?

  5. Маркетингтің негізгі қағидалары қандай?

  6. Маркетингілік стратегия дегеніміз не?

  7. Кәсіпорындардың страияларының қандай түрлерін білесіздер?

  8. Өнімнің сұранысқа ие болуын қарай маркетингтің қандай түрлері болады?

  9. Маркетингтің стратигиялық мақсаттары қандай?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.

2.«Ойланып, талқылайық» дағдысы. Жұптасып жұмыс істеңіздер. Сұрақтарға жауап беріңіздер

1.Неліктен маркетингілік стратегияны дайындау ұйым қызметін жоспарлаудағы басты мәселелердің бірі болып табылады?

2.Неліктен маркетингілік стратегияның мақсаттары кәсіпорынның миссиясымен байланысты болуы керек?

3.«Талдап салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс

1-топ: Сұраныс пен қажеттіліктің арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар?

2-топ: Маркетингілік стратегияның мақсаттары мен маркетинг мақсаттарының арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.

Өзіңіз тұратын аймақта сұранысқа ие емес өнімді анықтаңыздар. Осы өнімнің маркетингілік стратигиясын құрастырыңыздар

5.Қолданып көрейік дағдысы. Тапсырманы орындаңыздар

1. «Маркетингтің негізгі қызметтері» тірек-сызбасын құрастырыңыздар

2. Берілген әріптермен басталатын, кәсіпорынды ұйымдастыру және қызмет көрсетуге байланысты ұғымдар мен терминдерді пайдаланып, кестені толтырыңыздар


Әріптер

Сәйкес келетін ұғымдар, терминдер

К

4 термин

Ә

4 термин

С

3 термин

І

2 термин

П

3 термин

К

3 термин

Е

2 термин

Р

3 термин


6.«Ой бөлісейік» дағдысы. «Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар.

1.Тақырыптың негізгі идеясы қандай?

2.Рефлекцивті ринг: Сөйлемшені жалғастырыңыздар

Бүгін мен ..... білдім. Мен ..... үйрендім. Мені..... таңқалдырды. Менде ..... жақсы шықты. Мен ..... жасай алар едім. Маған .... қызық болды.

Шығармашылық тапсырма

Өз сыныптастарыңыз құрастырған, сұранысқа ие емес өнімнің маркетингілік стратигиясына баға беріңіздер. Ең үздік стратегияны анықтаңыздар


Оқушылар сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды







Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.


























Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Оқушылар бірігіп тапсырма орындайды.



Оқушылар кестені толтырады.



Оқушылар сергіу сәтін жасайды.



Оқушылар тапсырма орындайды.


Оқушылар бір- біріне сұрақ қояды.


Оқушылар тапсырма орындайды.







Сабақтың соңы

2 минут

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді






















Бекітемін


Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні

Күні

Сынып: 10 сабақ 2

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Маркетинг-микс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.2.1. 4Р, 4С маркетинг- микс құрамын түсінеді

10.3.2.2. 4Р, 4С қолдану форматын ажыратады

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

  • 4Р, 4С маркетинг- микс құрамын түсінуіне

4Р, 4С қолдану форматын ажыратуына

Құндылықтарды дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

  • еңбек әдебі мен сапа стандарттарын түсіну;

дамуға және оқуға үнемі ұмтылу;


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Басы


1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ....» тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады.

2.Оқулық және дидактикалық материалдар мен танысу: олардың мазмұны, мақсаты, ерекшеліктері

3.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды. Мысалы, 1-топ: «Кәсіпкер»; 2-топ: «Бизнесмен»; 3-топ: «Жалдамалы жұмысшы».

4.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Мұғалім сұрақтар қояды: Маркетинг тарихы немен байланысты? Маркетингтің функциялары қандай?

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

Ой қозғайды, ойларын айтады.


Мадақ тау

Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім

Сабақтың ортасы


Мұғалімнің сөзі: Балалар, тақырыпта берілген мәтіннің соңындағы сұрақтарға сіздер оқулықтағы мәтіннен жауап іздеу арқылы жаңа тақырыпты өздеріңіз меңгере аласыздар. Сабақ барысында ұйымдастырылған топтық жұмыста тақырыптың мазмұнын зерттеп, талқылап, талдау жасап, оны іс жүзінде бекіту керек. Енді сабақты бастайық, барлықтарыңызға сәттілік тілеймін!

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Мына сұрақтарға жауап беріңіздер

1. Маркетинг-микс дегеніміз не?

2. Маркетинг саласының маманы емес адам маркетинг-микс моделін қолдана ала ма?

3. 4С моделінің элементтері қандай?

4. Қызмет көрсету саласындағы маркетинг-микс қандай болады?

5. Convience- тің негізгі ережесі қандай?

6. Компанияның маркетингілік қарым-қатынас саласының құрамына қандай құралдар кіреді?

«Ойланайық, талқылайық» дағдысы. Сабақтағы материалдарды пайдаланып, сұраққа жауап беріңіздер.

Неліктен маркетинг-микс кешенін құрайтын барлық элементті басқаруға болады?

«Талдап, салыстырайық» дағдысы.

  1. 4Р және 4С маркетингілік теориялардың арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар

  2. 4Р және 4С маркетингілік теориялардың арасындағы ұқсастықты анықтаңыздар

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тақырып мазмұнындағы ұғымдардың өзара байланысы бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар

5. «Қолданып көрейік» дағдысы. Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар. 4-5 адамнан топтарға бөліңіздер

Өзіңіз білетін бірнеше фирмаларды таңдап алып, 4Р және 4С қолданудың үлгісін көрсетіңіздер

6. «Ой бөлісейік» дағдысы. «Миға шабуыл» әдісі бойынша пікір алмасыңыздар

1. Маркетингілік теорияларды сәтті қолдануға мысалдар келтіріңіздер

2. Сыныптастарыңыз атап көрсеткен 4Р, 4С үлгісін қолданатын, өздеріңізге таныс фирмаларға баға беріңіздер

Шығармашылық тапсырма.

Қазақстандық компаниялардың маркетинг мысалдарын зерттеңіздер, олардың біреуін таңдап, мына тапсырманы орындаңыздар: 4Р, 4С бойынша маркетинг-микс құрыңыздар

Оқушылар тапсырманы орындайды
















Оқушылар неге осылай ойлайтынын түсіндіру керек.

3 тапсырманы талдайды






Сабақтың соңы

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды.

Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді


























Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні

Күні


Сынып: 10 сабақ 3

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Кабинеттік және далалық зерттеулер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.3.1. Кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі

10.3.3.2. Кабинеттік және далалық зерттеулер әдісін қолданады

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

  • Кабинеттік және далалық зерттеулер айырмашылығын білуіне

  • Кабинеттік және далалық зерттеулер әдістемесін қолдануына

Құндылықтарды дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

  • тапсырмаларды тиімді орындау үшін қажетті академиялық және техникалық, заманауи технологиялар мен әдістер туралы білімінің болуы;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


1.Оқушылармен амандасу.

сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» трегингін ұйымдастырады. ( оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап, мейірімді сөздер айтады, мысалы, «сен әдемісің, ақылдысың» және т.б.)

2.Сыныпты топқа бөлу

Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу. Қолайлы психологиялық ахуалды құру үшін оқушыларды «Досыңды сезін» ойынына шақырады. Оқушылар шеңберде тұр. Мұғалім әр ойыншыға кезек-кезек оның ой-сезімін білдіретін іс-қыймылдар жасауын сұрайды. Қалған оқушылар олардың көрсеткен қыймылдарын қайталап, не сезінгенін айтады

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрағы қойылады:

1.Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қандай кәсіпорындар жатады?

2. Орта кәсіпкерлік субъектісіне кімдер кіреді?

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушылардың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды. Оқушылар оның мақсат, міндеттерін болжайды


Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: кәсіпкерлер кімнің алдында және не үшін жауапты бола алады?

Мадақ тау

Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім

Сабақтың ортасы


1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.жұптасып жұмыс істеңіздер. Өткен материял бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер

1. Маркетингілік зерттеу дегеніміз не?

2. Маркетингілік зерттеудің мақсаты қандай?

3. Маркетингілік зерттеулерде қандай процестер бар?

4. Кабинеттік зерттеулер дегеніміз не?

5. Қосымша ақпараттың артықшылықтары қандай?

6. Қосымша ақпараттың кемшіліктеріқандай?

7. Далалық зерттеулер дегеніміз не?

8. Алғашқы ақпараттың артықшылықтары қандай?

9. Алғашқы ақпараттың кемшіліктері қандай?

10. Әлеуетті талдаудың мақсаты қандай?

11. Бәсекелестердің мүмкіншіліктерін талдаудың қандай тиімді әдістері бар?

12. Маркетингтің микроортасының факторлары қандай?

13. Далалық маркетингілік зерттеулерде ақпарат алудың әдістері қандай?

Мұғалім әрбір тапсырма бойынша нұсқаулар береді, топта жасалған жұмыстың барысын тексереді.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

«Талдап, салыстырайық» дағдысы.

  1. Кабинеттік және далалық зерттеулердің арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар

  2. Алғашқы және қосымша ақпараттың арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы. Тамақ өнеркәсібі саласындағы кабинеттік және далалық зерттеулердің салыстырмалы кестесін құрыңыздар

5.Қолданып көрейік дағдысы. Сабақтағы материалды пйдаланып, өз жобаларыңызды құрастырыңыздпр.

Өзіңіз білетін бірнеше кәсіпорындағы далалық және кеңселік зерттеу әдістерін қолдану мүмкіндіктерін көрсетіңіздер
6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Пікірлеріңізбен бөлісіңіздер

Сабақтан алған ақпараттар пайдалы және қызықты болды ма?

Оларды болашақ кәсіби қызметіңізге пайдалана аласыз ба?

Шығармашылық тапсырма

Сыныптастарыңыздың жұмыстарын бағалап, оларға белгілі кәсіпорында далалық және кабинеттік зерттеулерді пайдалану мүмкіндіктерін анықтап, жақсысын таңдаңыздар.

Оқушылар 2-тапсыр маны орындайды және мұғалімнің сұрақта рына жауап береді

«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар тапсырманы талдайды, бір-біріне түсіндіреді. Топ оқушыларының негізгі міндеті- тапсырмаларға жауап беру және бір ортақ презентация дайындап, оны сынып алдында қорғау. Оқулықтарды пайдалану рұқсат етіледі. Басқа топтағы оқушылар жауаптарын толықтырады.



Оқушылар алған білімдері негізінде дәптерлеріне «Кәсіпкерлік көзқарас» тақырыбы бойынша кластер қорғайды.

орындайды.






Сабақтың соңы

Көңіл-күй мен эмоционалды сезім рефлексиясы:

Партадағы көршіңе арналған сөйлемді таңда:

- Жарайсың,

- Мен сабақтағы жұмысыңа ризамын,

- Өзіңді бүгінгі сабақта одан да жақсы көрсетуіңе болар еді


Оқушылар кері байланыс береді







Бекітемін


Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні

Күні


Сынып: 10 сабақ 4

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

SWOT -талдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;

10.3.4.2 Зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT талдауды тәжірибеде қолданады

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

-SWOT талдауды түсінуде;

  • -зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау SWOT талдауды тәжірибеде қолданауына

Құндылықтарды дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

  • өзін-өзі ұйымдастыру, міндеттерге басымдық беру, жұмыс уақытын жоспарлау;


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі ..... » тренингін ұйымдастырады. Қатар отырған оқушылар бір-бірінің жақсы жақтарын айтады

2.Сыныпты топқа бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай тудыру

Оқушылар назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс» әдісі қолданылады. Төмендегі сұрақтар талданады.

Мұғалімнің сөзі: Сәлеметсіздерме, балалар! Бүгінгі сабақ «SWOT -талдау» тақырыбын зерттеуге арналады. Алдымен, есімізге түсірейік: 1. Кабинеттік және далалық зерттеулер деген не? 2.Алғашқы және қосымша ақпарат деген не?

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды, пікір алмасады. Мұғалім оқушы-лардың жауаптарын тыңдайды, оларды толықтырады. Жеке оқушыларға ауызша ескертулержасайды немесе түсіндіреді.

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді

Мадақ тау

Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім

Сабақтың ортасы

15 минут





















3 минут









10 минут









5 минут

1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.

Өткен материал бойынша сұрақтарға жауап берейік.

  1. SWOT-талдау дегеніміз не?

  2. SWOT абревиатурасы қалай талданады?

  3. Бизнестің күшті жақтарын табу үшін қандай сұрақтарға жауап беру керек?

  4. БСҰ дегеніміз не?

  5. Бірегей сауда ұсынысын әзірлеу қандай кезеңдерден тұрады?

  6. SWOT-талдау қандай сұрақтарға жауап беруге көмектеседі?

2)Оқушылар бірінен соң бірі сұрақтарға жауап береді,оқытушымен бірге негізгі идеяларын талқылайды,оны дәптеріне жазады.

2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы

Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.Берілген сұрақтарды талдаңыздар.

  1. Сыртқы жағдайды талдау кезінде неге ең маңызды факторларды анықтау керек?

  2. Неліктен талдауға тек іске қатысты артықшылықтар мен кемшіліктерді қосу керек?

  3. Неліктен SWOT-талдау жасауды бір адамға тапсыруға болмайды?

3.«Талдап, салыстырайық» дағдысы.

  1. SWOT элементтері:күшті және әлсіз жақтары,мүмкіндіктері,қауіп-қатерлері арасындағы айырмашылықтарды анықтаңыздар.

  1. Жеке адам немесе бір топ құрастырған SWOT -талдаудың айырмашылықтарын анықтаңыздар.

«Жеті шырақ» жаттығуы(жақсы,баяу музыкамен орындалады).Ыңғайлы отырып,көзіңізді жұмыңыз,терең демалыңыз.Сізден шамамен метр қашықтықта бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырақ бар екендігін елестетіп көріңіз...

Мүмкіндігінізше баяу,терең демалыңыз.Енді осы шырақтардың біреуін қажет деп ойлап көріңіз.Деміңізді толығымен шығарып,оның бағытына қарай барынша үрлеңіз.Шырақ жалыны дірілдеп барып,өшеді...Сіз қайтадан баяу тыныс алып қалған алты шырақты біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4. «Дәптерге орындайық» дағдысы.Сабақта өткен материалдарды пайдаланып, орындаңыздар.Фирманың SWOT-талдаудың құрамын сипаттаңыздар.

5.«Қолданып көрейік»дағдысы.

Болашық кәсіпкер ретінде өзіңіздің артықшылықтарыңыз бен кемшіліктеріңізді, сыртқы қауіп-қатерлер мен мүмкіндіктеріңізді ескере отырып, SWOT-талдау жүргізіңіздер.

Менің артықшылықтарым

Менің кемшіліктерім

1.Бәсекелестерім жоқ

2.Ыстық нан-тоқаш өнімдері

1.

2.

Сыртқы қауіп-қатерлер

Мүмкіндіктер

1.Форс-мажорлық қауіп-қатерлер

2.Мәсекелестер санының артуы

1.

2.

Виртуалды фирманың SWOT-талдамасын дайындаңыздар.

6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Пікір алмасу. «Шеңбер бойымен сұрақ қою» әдісі

Топтың ішінде талқылап,сыныптастарыңыздың алдында баяндаңыздар.

1.Алған біліміңізді қандай жағдайда қолдана аласыздар?

2. SWOT-талдама нәтижелері бойынша сыныптастарыңыз дайындаған үздік маркетингілік стратегияны атап өтіңіздер.

Шығармашылық тапсырма.

Қазақстандық компаниялардың маркетинг мысалдарын зерттеңіздер,олардың біреуін таңдап, SWOT-талдау құрастырыңыздар.

Оқушылар тапсырманы орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап береді



Сынып екі топқа бөлінеді.Әр топ өз міндеттері мен пікірін,идеясын бір-біріне айтып,талқылайды.


Олар мәтіннің соңында берілген сұрақтарға қысқаша жауап береді.






Оқушылар сергіту сәтін жасайды.










Оқушылар дәптерге тапсырма орындайды








Сабақтың соңы

2 минут

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді


















Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні

Күні

Сынып: 10 сабақ 5-6

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Мақсатты аудитория,сегменттеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.5.1 Тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;

10.3.5.2 Белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды.

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

-тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінуіне;

  • - мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтауына;

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

  • ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну;


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Басы


1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Қиял әлемі» тренингін ұйымдастырады.

2.Оқушыларды топқа бөлу. Сынып қыздар мен ұлдар топтарына бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдаят тудыру.

Қолайлы психологиялық климатты құру үшін оқушыларды «Досыңды сезін» ойнына шақырады.Оқушылар шеңберде тұр.Мұғалім әр ойыншыға кезек-кезек оның ішкі сезімін білдіетін іс-қимылдар жасауын сұрайды.Қалған оқушылар олардың көрсеткен қимылдарын қайталап,не сезінгенін айтады.

1)Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өткен сабақтан қайталау сұрағы қойылады:SWOT-талдама дегеніміз не?

Жұптасқан оқушылар сұрақтарды талқылайды,пікір алмасады.Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды,оларды толықтырады.Жеке оқушылар-дың жауаптарына ауызша түрде пікірін айтады немесе түзетеді.

Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын нақтылайды.Оқушылар оның мақсат,міндеттерін болжайды.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Оқушылар ой қозғайды, ойларын айтады,

сұрақтарға жауап береді.



Мадақ тау

Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім

Сабақтың ортасы


.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.

Сабақта өткен материалды пайдаланып,мына сұрақтарға жауап беріңіздер:

  1. Нарықты сегменттеу дегеніміз не?

  2. Автор дегеніміз не?

  3. Тұтыну тауарлары нарығын сегментациялау кезінде қандай критерийлер ескеріледі?

  4. Нарықты сегменттеудің географиялық белгілерін сипаттаңыздар.

  5. Нарықты сегметтеудің демографиялық белгілеріне сипаттама беріңіздер.

  6. Нарықты сегменттеудің жеке ерекшеліктері деп нені айтуға болады?

  7. Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай?

5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы.Топтық жұмысты


6.«Талдап, салыстырайық» дағдысы. Топтық жұмыс. «Құндылықтар спектрі» әдісін пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыздар:

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

4.«Дәптерге орындайық».Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрас- тырыңыздар.

5.«Қолданып көрейік» дағдысы.Топтық жұмыс ұйымдастырыңыздар.

Компанияның маркетингілік стратегиясын құру үшін белгілі бір мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін анықтаңыздар.

6.«Ой бөлісейік» дағдысы. Өздеріңіз анықтаған мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен жеңіл өнеркәсіп өндірістің маркетингілік стратегиясын құру үшін көрсетілген мақсатты аудиториясының қажеттіліктерін салысты- рыңыздар.

Шығармашылық тапсырма.Өздеріңіз тұратын елді мекендегі мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін бағалаңыздар,сүт өнімдерін өндіретін кәсіп- орынға арналған маркетингілік стратегияны құрастырыңыздар.

электронды қосымшамен жұмыс («№23 қосымша материал»)



Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды.

Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)


Оқушылар 2-тапсырманы орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап береді..









«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар тапсырмаларды талдайды,бір-біріне түсіндіреді.


Оқушылар кестені толтырады.

Оқушылар сергіту сәтін жасайды.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.






Сабақтың соңы

Көңіл-күй мен эмоционалды сезім рефлексиясы:

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді.

































Пәні:

Кәсіпкерлік және бизнес негіздері

Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні


Күні

Сынып:10 сабақ 7-8

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Бренд

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.6.1 Брендтің негізгі құраушыларын біледі;

10.3.6.2 Брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;

10.3.6.3 Брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады.

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

-брендтің негізгі құраушыларын білуіне;

-брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратуына;

  • -брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолдануына.

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • мемлекеттің тарихи және мәдени мұрасын, дәстүрлерін, мерекелерін құндылық ретінде бағалау;

мемлекеттік тілді жетік меңгеруге және оны белсенді қолдануға ұмтылу;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

2минут

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылды-сың» және т.б.)

2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Мақсатты аудиторияның құндылықтары қандай? Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Оқушылар шағын пікірталас жүргізеді.


Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Тауардың сапасы сіз үшін нені білдіреді? Өнімнің сапасы оны сапалы деп атау үшін қандай болуы керек?

Мадақтау


Сабақтың ортасы


1.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.

  1. Бренд дегніміз не?

  2. Брендтің қандай құрамдас элементтері бар?

  3. Бренд ұраны дегеніміз не?

  4. Брендтің визуалды элементтері қандай?

  5. Бренд платформасы дегеніміз не?

  6. Бренд-платформаға қандай мысалдар келтіруге болады?

2) Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын бере-ді.Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады.

5.«Ойланып, талқылайық» дағдысы

1.Неліктен бренд-платформаның болуы компания қызметкерлерінің жұмысын айтарлықтай жеңілдетеді?

2.Бизнеске неге платформа қажет?

3.Неліктен бренд-платформаның дамуы құрылтайшының шығармашылық жұмысынан басталады?

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

3.«Талдап,салыстырайық»дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар.

1.Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы ұқсастықты анықтаңыздар

2. Pepsi және Coca-Cola брендтерінің нарықтағы ұстанымның арасындағы айырмашылықты анықтаңыздар

3.Тақырыптың негізгі идеясы қандай?

4.«Дәптерге орындайық» дағдысы.Кестеге бренд элементтерін жазып, толтырыңыздар.

Брендті құрауыштар

Вербальды

Визуалды

Идеологиялық

Бренд элементтері

Аңыз,атауы,ұран

Логотип, сауда белгісі, фирмалық түстер

Идея,ұсыну

5.«Қолданып көрейік» дағдысы.

«Менің ойымша...».

Екінші сөйлем (түсіндіру,өз пікіріңді дәлелдеу)«Өйткені...».

Үшінші сөйлем (өз пікіріңді дәлелдеуге бағытталған) «Мен оны мысалмен дәлелдесем...»

Төртінші сөйлем(нәтижесі,қорытынды) «Нәтижесінде мен....деп қорытынды шығарамын».

6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Сіз қалай ойлайсыз,бренд-платформаны жасау кезінде қайдан бастау керек?Мысалдар келтіріңіздер.

Шығармашылық тапсырма.Қалай ойлайсыз,бренд-платформаны құрастыруды неден бастау керек?Өз тауарларыңыздың бренд платформасын құрастырыңыз-дар.Электронды қосымшамен жұмыс («№24 қосымша материал»)

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.

Оқушылар тапсырманы орындайды.























Оқушылар кесте толтырады.














Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.





Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Өзін-өзі және өзара бағалау

Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет.


Оқулық,

Интерактивті тақта, презентациялар





Сабақтың соңы


(Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді













Пәні:

Кәсіпкерлік және бизнес негіздері

Бөлім

Әрекеттегі маркетинг

Педагогтың аты жөні


Күні

Сынып:10 сабақ 9-10

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Маркетингілік коммуникациялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.7.1 ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратылады;

10.3.7.2 ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады

Сабақтың мақсаты:

Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен:

- ATL,BTL маркетингілік коммуникациялар кешені ажыратуына;

  • - ATL,BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынуына.

Құндылықтарды дарыту

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

  • мемлекеттің тарихи және мәдени мұрасын, дәстүрлерін, мерекелерін құндылық ретінде бағалау;

мемлекеттік тілді жетік меңгеруге және оны белсенді қолдануға ұмтылу;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

2минут

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен амандасу. Мұғалім сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Ыстық алақан» тренингін ұйымдастырады.(оқушылар өздерінің алақандарын бір-біріне жақын ұстап,мейірімді сөздер айтады,мысалы,«Сен әдемісің,ақылды-сың» және т.б.)

2.Сыныпты топтарға бөлу. Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің басшысын және топтың атауын таңдайды.

3.Тақырыпқа деген қызығушылықты ояту, проблемалық жағдай туғызу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін «Жұптас-бөліс»әдісін қолданылады. Төмендегі сұрақ талданады:1.Бренд дегеніміз не? 2.Брендтің құрамдас элементте-рін сипаттаңыздар. Оқушылармен әңгімелесу барысында мұғалім сабақтың тақырыбын анықтайды. Олар сабақтың мақсаты мен міндеттерін болжайды.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Оқушылар шағын пікірталас жүргізеді.


Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Тауардың сапасы сіз үшін нені білдіреді? Өнімнің сапасы оны сапалы деп атау үшін қандай болуы керек?

Мадақтау


Сабақтың ортасы


.«Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы.

Топтық жұмысты ұйымдастырыңыздар.Берілген сұрақтарды талқылаңыздар.

1.Мақсатына байланысты жарнаманың қандай түрлері бар?

2.Орналастыру орны мен түрлеріне қарай жарнаманың қандай түрлері болады?

3.Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады?

4.Сыртқы жарнама дегеніміз не?

5.Кездейсоқ жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады?

6.Кәдесыйлық жарнаманың мазмұнын қалай сипаттауға болады?

7. ATL дегеніміз не?

8. BTL дегеніміз не?

2)Оқушылар бірін-бірі толықтыра отырып,жұптар өз кезегінде жауаптарын береді. Олар мұғаліммен негізгі идеяларды талқылайды,оларды дәптерлеріне жазады.

2.«Ойланайық, талқылайық» дағдысы.Топ ішінде талқылаңыздар.ATL және BTL-ге бөлу қалай қалыптасты?Пікір алмасу.

«Жеті шырық» жаттығуы ( жақсы баяу музыкамен орындалады) Ыңғайлы отырып, көзіңізді жұмыңыз, терең демалыңыз. Сізден шамалы бір метр қашықтықта жеті жанып тұрған шырық бар екенін елестетіп көріңіз....мүмкіндігінше баяу, терең дем алаңыз.

Енді осы шырақтардың біреуін өшіру қажет деп ойлап көріңіз.Демді толығымен шығарып, оның бағытына қарай барынша үрлеңіз. Шырақ жалыны дірілдеп барып өшеді. Сіз қайтадан баяу тыныс алып, қалған шырақтарды біртіндеп үрлеп өшіресіз.

3. «Талдап,салыстырайық»дағдысы

Топ ішінде талқылаңыздар. ATL және BTL-дің айырмашылығын анықтаңыздар.

4. «Дәптерге орындайық»дағдысы

Тақырып мазмұны бойынша тірек-сызба құрастырыңыздар.

5.«Қолданып көрейік» дағдысы.

ATL және BTL арқылы ұсынылатын қызметтің құндылығын соңғы пайдаланушыға жеткізу жоспарын құрастырыңыздар.

6.«Ой бөлісейік» дағдысы.Білім беру ұйымының білім беру саласындағы қызмет-терін жүзеге асыруға арналған жарнама құрастырыңыздар.

Шығармашылық тапсырма.

Ұсынылып отырған қызметтің құндылығын ескере отырып,өздеріңіздің өңірлеріңізде пайдалануға болатын туристік фирма жұмысын ұйымдастыру үшін ATL және BTL арқылы дайындалған жарнаманың бірнеше түрін таңдаңыздар.

Электронды қосымшамен жұмыс («№25 қосымша материал»).

Жұмыстарының нәтижесін оқушылар өздері бағалайды. Оларға мағынасы түрлі дәрежедегі смайликтер таратылады. Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Мұғалім сабақтың қорытындысын шығарып, нәтижесін өзінің жеке сынып журналына тіркейді.


Оқушылар тапсырманы орындайды.













Оқушылар кесте толтырады.




Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мұғаліммен бірге талқылайды, дәптеріне негізге идеяларды жазады.





Әр оқушы сабақты қай деңгейде түсінгеніне сәйкес смайликті таңдап, оның теріс жағына өзінің атын жазады да, тақтада ілулі тұрған «Блоб ағашының» суреті бар флипчартқа жапсырады.

Өзін-өзі және өзара бағалау

Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет.


Оқулық,

Интерактивті тақта, презентациялар





Сабақтың соңы


Мұғалім жауаптарды өзінің жеке журналына жазады)

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе?

5.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

6.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

1.Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

3.Сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз

Оқушылар кері байланыс береді











02 Қаңтар 2025
93
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі