Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
__________ Кейіпкерлер __________
(сабақтың
тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
|
Күні: |
28.11 |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кейіпкерлер |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.3 программалау ойын алаңында
бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға бірнеше кейіпкермен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Оқушыларға циклдік алгоритмді енгізіп, оны ойын алаңында қолдануды үйрету. Қосымша өмірмен байланысты құндылықтарды ескеріп, тапсырмаларды шешу арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру |
|
|
Сабақтың барысы
|
Кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
- Оқушыларды сабаққа дайындау. |
- Оқушылар өз орындарына жайғасады, сабаққа дайындалады. |
- Сабаққа белсенді қатысуы. |
- Электронды тақта, слайдтар. |
|
2. Тақырыпқа кіріспе 5мин |
- Кейіпкер деген не екенін түсіндіру. |
- Оқушылар бұрынғы білгендері бойынша пікір алмасады. |
- Әңгіме барысында пікірлерінің дұрыстығы. |
- Оқулық, презентация. |
|
3. Жаңа материалды түсіндіру 10 мин |
- Программалау алаңында кейіпкерлермен жұмыс
жасау алгоритмін түсіндіру. |
- Оқушылар түсінгендерін айтып, сұрақтарға жауап береді. |
- Қосымша сұрақтар қою арқылы түсініктерін тексеру.
|
- Компьютер, интернет. |
|
4. Тапсырма 1: Жеке жұмыс 5 мин |
- Оқушыларға кейіпкерлермен жұмыс істеу үшін
арнайы тапсырма беру. |
- Оқушылар тапсырманы жеке орындап, оны програмалау алаңында жүзеге асырады. |
- Жеке жұмыстарды тексеру, дұрыс шешімдердің берілуі. |
- Программалау алаңы (Scratch, Tynker). |
|
5. Тапсырма 2: Жұптық жұмыс10 мин |
- Оқушыларды жұптарға бөліп, әр жұпқа екі немесе
одан көп кейіпкермен жұмыс жасау тапсырмасын беру. |
- Жұптар бірлесіп жұмыс істеп, кейіпкерлердің әрекеттерін дұрыс реттеп, циклді қолданады. |
- Жұптардың жұмыс нәтижесін бақылау, дұрыс қолданылған алгоритм. |
- Программалау алаңы, үлгілер.
Электроонды карта |
|
6. Тапсырма 3: Топтық жұмыс 10 мин |
- Оқушыларды топтарға бөліп, топтық жұмыс
жүргізу. |
- Топтар бірігіп, тапсырманы талқылап, бірнеше кейіпкермен күрделі ойын құрады. |
- Топтардың жұмыстарын талдау, ұсыныстар беру. |
- Программалау алаңы, материалдар. |
|
7. Қорытынды
5 мин |
- Сабақтың негізгі идеяларын қорытындылау. |
- Оқушылар сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
- Сабақ бойынша белсенді қатысуы. |
- Электронды тақта. |
|
Үйге тапсырма |
Программалау мен циклдік алгоритмнің өмірдегі мысалдарын жазыңыз. Мысалы, мектептегі күнделікті тәртіпке немесе табиғаттағы қайталанатын процестерге ұқсас жағдайларды сипаттаңыз. |
|
|
|
Кейіпкерлер" тақырыбы бойынша
Тапсырма: Оқушыларға бағдарламалауда кейіпкерлерді қолдану бойынша тапсырма беріледі (мысалы, "Кейіпкерлердің қозғалысын жасау").
|
Дискрипторлар |
Бағалау |
|
1. Оқушы кейіпкердің негізгі қозғалысын дұрыс орындайды (қозғалыс тізбегін дұрыс орнату). |
Оқушының бағдарламадағы кейіпкердің қозғалысын орындай алуы. |
|
2. Оқушы кейіпкердің түрлі әрекеттерін орындау үшін бағдарламада цикл қолданады. |
Циклді қолданудағы дұрыс шешімдер. |
|
3. Оқушы бағдарламадағы кейіпкердің қозғалысын және әрекеттерін өз қалауы бойынша өзгерте алады. |
Шығармашылық және жаңашылдықтың көрінісі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кейіпкерлер
Кейіпкерлер
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
__________ Кейіпкерлер __________
(сабақтың
тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
|
Күні: |
28.11 |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кейіпкерлер |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.3 программалау ойын алаңында
бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға бірнеше кейіпкермен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Оқушыларға циклдік алгоритмді енгізіп, оны ойын алаңында қолдануды үйрету. Қосымша өмірмен байланысты құндылықтарды ескеріп, тапсырмаларды шешу арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру |
|
|
Сабақтың барысы
|
Кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
- Оқушыларды сабаққа дайындау. |
- Оқушылар өз орындарына жайғасады, сабаққа дайындалады. |
- Сабаққа белсенді қатысуы. |
- Электронды тақта, слайдтар. |
|
2. Тақырыпқа кіріспе 5мин |
- Кейіпкер деген не екенін түсіндіру. |
- Оқушылар бұрынғы білгендері бойынша пікір алмасады. |
- Әңгіме барысында пікірлерінің дұрыстығы. |
- Оқулық, презентация. |
|
3. Жаңа материалды түсіндіру 10 мин |
- Программалау алаңында кейіпкерлермен жұмыс
жасау алгоритмін түсіндіру. |
- Оқушылар түсінгендерін айтып, сұрақтарға жауап береді. |
- Қосымша сұрақтар қою арқылы түсініктерін тексеру.
|
- Компьютер, интернет. |
|
4. Тапсырма 1: Жеке жұмыс 5 мин |
- Оқушыларға кейіпкерлермен жұмыс істеу үшін
арнайы тапсырма беру. |
- Оқушылар тапсырманы жеке орындап, оны програмалау алаңында жүзеге асырады. |
- Жеке жұмыстарды тексеру, дұрыс шешімдердің берілуі. |
- Программалау алаңы (Scratch, Tynker). |
|
5. Тапсырма 2: Жұптық жұмыс10 мин |
- Оқушыларды жұптарға бөліп, әр жұпқа екі немесе
одан көп кейіпкермен жұмыс жасау тапсырмасын беру. |
- Жұптар бірлесіп жұмыс істеп, кейіпкерлердің әрекеттерін дұрыс реттеп, циклді қолданады. |
- Жұптардың жұмыс нәтижесін бақылау, дұрыс қолданылған алгоритм. |
- Программалау алаңы, үлгілер.
Электроонды карта |
|
6. Тапсырма 3: Топтық жұмыс 10 мин |
- Оқушыларды топтарға бөліп, топтық жұмыс
жүргізу. |
- Топтар бірігіп, тапсырманы талқылап, бірнеше кейіпкермен күрделі ойын құрады. |
- Топтардың жұмыстарын талдау, ұсыныстар беру. |
- Программалау алаңы, материалдар. |
|
7. Қорытынды
5 мин |
- Сабақтың негізгі идеяларын қорытындылау. |
- Оқушылар сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
- Сабақ бойынша белсенді қатысуы. |
- Электронды тақта. |
|
Үйге тапсырма |
Программалау мен циклдік алгоритмнің өмірдегі мысалдарын жазыңыз. Мысалы, мектептегі күнделікті тәртіпке немесе табиғаттағы қайталанатын процестерге ұқсас жағдайларды сипаттаңыз. |
|
|
|
Кейіпкерлер" тақырыбы бойынша
Тапсырма: Оқушыларға бағдарламалауда кейіпкерлерді қолдану бойынша тапсырма беріледі (мысалы, "Кейіпкерлердің қозғалысын жасау").
|
Дискрипторлар |
Бағалау |
|
1. Оқушы кейіпкердің негізгі қозғалысын дұрыс орындайды (қозғалыс тізбегін дұрыс орнату). |
Оқушының бағдарламадағы кейіпкердің қозғалысын орындай алуы. |
|
2. Оқушы кейіпкердің түрлі әрекеттерін орындау үшін бағдарламада цикл қолданады. |
Циклді қолданудағы дұрыс шешімдер. |
|
3. Оқушы бағдарламадағы кейіпкердің қозғалысын және әрекеттерін өз қалауы бойынша өзгерте алады. |
Шығармашылық және жаңашылдықтың көрінісі. |
шағым қалдыра аласыз













