Материалдар / Кел билейік! 2 сынып

Кел билейік! 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар: • қазақ композиторы Дәулеткерейдің шығармашылығымен танысып, «Қосалқа» күйін тыңдайды; • музыкалық шығармаға би қимылдарын шығарып және оны орындайды; • музыкалық үзінді шығарып, өз жұмысын таныстырады; • өз жұмыстарын бағалайды.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



5-бөлім: Дені

Мектеп: Шаған ЖОББМ




саудың –










жаны сау










Күні: 13.01.17



Мұғалімнің аты-жөні: Шындаулетова Нурлы Жомартовна













Сынып:

2в




Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:









Сабақ тақырыбы

Кел, билейік








Осы сабақта қол

2.1.2 1 Екпіні мен ырғағын сақтай отырып, әртүрлі сипатты әндерді

жеткізілетін оқу

музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау.


мақсаттары (оқу







бағдарламасына

2.3.1.1 Өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу.

сілтеме)














2.1.2.2 Екпіні мен ырғағын сақтай отырып, қарапайым шулы





музыкалық және қазақ халық аспаптарында ойнау.


Сабақ




Оқушылар:




мақсаттары

қазақ композиторы Дәулеткерейдің шығармашылығымен





танысып, «Қосалқа» күйін тыңдайды;








музыкалық шығармаға би қимылдарын шығарып және оны





орындайды;








музыкалық үзінді шығарып, өз жұмысын таныстырады;





өз жұмыстарын бағалайды.




Бағалау




берілген тақырыпқа музыкалық үзінді шығарып, оны ұрмалы,

критерийлері

музыкалық және шулы аспаптарды қолдана отырып орындайды;





өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:








Музыканы талдау және талқылау барысына сәйкес терминологияны





қолданады, өз жұмысына түсініктеме беріп, оны жақсарту үшін





ұсыныстар жасай алады.








Талқылауға арналған сұрақтар:








Музыкалық шығарманы тыңдау барысында мен …






Егерде … мен өз жұмысымды жақсартар едім.






Құндылықтарды

Классикалық музыканы тыңдауға үйрету, мәдени құндылықтарды

дарыту




классикалық музыка арқылы оқушыларға дарыту








Пәнаралық

Тарих және хореография




байланыстар







Бастапқы білім

Алдыңғы бөлімде алған білімдері












Сабақ барысы







Сабақтың








жоспарлан-



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

ған кезеңдері


















Сабақтың

1-тапсырма. Тыңдау және талдау. Мәлімет



басы

жинау.

1. Фонохресто-



«Дені саудың – жаны сау» бөлімі бірнеше

матия. Музыка,



тақырыптарды қамтиды. Ол: қозғалыс, тазалық,

2-сынып.



дұрыс тамақтану мен спортпен шұғылдану

Құлманова Ш.,



Сүлеймено-



мәселелері. Сондықтан алғашқы тақырыптардың



ва Б., Мирманов Н.



бірі ретінде «Кел, билейік» тақырыбында оқушылар



2. Қазақша



Дәулеткерейдің шығармашылығымен танысып,



уикипедия.



«Қосалқа» күйін тыңдайды, ақпарат жинақтайды.

Күй қалай орындалып тұр?

Қандай аспапта?

Күйші дегеніміз кім?

Куйді тыңдағанда көз алдарыңызға не елестеді?

Қос алқа дегенді қалай түсінесіз?







Оқулықта суреттегі қыз бейнесімен қатар күй






атауын анықтауда мына түйінді сөздер берілген:






«би, сұлу бейне, алқа сылдыры».






Бұл «Қосалқа» атауының екі алқа таққанының






көрінісі емес, қыздың барлық сәндік әшекейлері






кіретінін көрсетеді.





































Сабақтың

Келесі тапсырмалар импровизациялау, орындау



ортасы

мен талдауға бағдарланған. Мұғалім оқушыларды

Музыка оқулығы



топқа бөліп, «Қосалқа» күйіне би қимылын ойлап

(Музыка,



табуын ұсынады. Оқулықта

2-сынып)



қарапайым би түрінің элементтері енгізілген.




Оқушылар күй кіріспесі мен әуенін анықтағаннан

Нота



кейін би қимылына қозғалыстық түсіндірмелер

хрестоматиясы



ұсынылады. Күй кіріспесінің әуені оқулықта

(Музыка,



ноталық жазылым арқылы берілген. Мұғалім

2-сынып)



оқушылармен бірге оларды әуендетіп, нотамен




қосылып орындайды. Үлгі оқулықта көрсетілген.

Фонохрестоматия.



«Айналма», «толқын» қимылдарына қарапайым

Музыка,



анықтамалар беріледі.

2-сынып.



2. Күйдің келесі әуеніне қыздар сырға, білезік, тарақ,

Құлманова Ш.,



Сүлейменова Б.,



айна, түрлі қимыл қозғалыстар жасайды. Мысалы,



Мирманов Н.



сырғаны көрсету.






Қалған қимыл қозғалыстарын оқушылардың өздері




таңдайды.




Ұлдар күй әуенін дауысымен орындап, ұрмалы




музыкалық аспаптармен сүйемелдейді.




Сонымен қатар ноталық сауаттылық бойынша




балалар соль кілтімен, ре және фа ноталарының




жазылу ережелерімен танысады. Ноталардың




әуендету биіктігін тыңдаған күй мен орындау




арқылы бақылайды.




Талдау.




Мұғалімге оқушылардың шығарған билерін




сыныпта талқылауды ұсынуына болады.




Мұғалім талдау барысында би қозғалыстарын










қазақы ою-өрнектермен байланыстырып, дене




қозғалыстарының қаншылықты денсаулыққа




пайдалы екені жөнінде әңгіме қозғауы керек.




Мысалы, олардың бірінші сыныптағы «Қара жорға»




биімен танысып, оған би қимылдарын





ойластырғанын еске салып өту керек.





5-тапсырма. Орындау.


Музыка оқулығы,



Оқушылар жаңа «Кел, билейік» әнін үйренеді.

үнтаспа



Өлеңін жазған М. Әлімбаев, әнін жазған


(фонорестоматия)



Б. Байқадамов. Ән өте ойнақы, көңілді орын-

Нота



далады. Оқушылар әнді үйренгеннен кейін оған

хрестоматиясы



өздері би қимылдарын ұсынады. Бақытжан





Байқадамов жөнінде қысқаша мәлімет береді немесе




оқушылармен бірге оны ғаламтордан алуына болады




(Бақытжан Байқадамов (1917–1977) – композитор,




Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.




Композитордың «Айгөлек», «Су тасушы қыз», «Он




алты қыз» әндерін халық аса зор сүйіспеншілікпен




орындайды).



Сабақтың


Орындау. Бағалау.


Балаларға арналған

соңы


Сабақ соңында оқушыларға тақырып бойынша

аспаптар



ұрмалы, музыкалық және шулы аспаптарды қолдана




отырып, өздерінің композицияларын орындауды




ұсынуыңызға болады.





Рефлексия:





Мен не білдім?





Бүгін мен не үйрендім?





Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?





Ал қай тапсырманы мен жеңілдікпен орындадым?







ЖИ арқылы жасау
10 Қаңтар 2019
3006
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі