2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Келтіру формуласы ашық сабақ

Келтіру формуласы ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Келтіру формулаларын қорытып шығару тәсілдерін түсіндіру. Келтіру формулаларын нақты мысалдарда қолдандыру. Тригонометриялық функциялардың қатыстарын есептеу кезінде қолдануды меңгерту.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні

Алгебра

Ұзақ мерізмді жоспар

Тригонометрия

Тақырыбы:

Тригонометрия формулалары

Мұғалімнің аты-жөні:


Күні, айы

30.01.2025ж.

Сыныбы 9

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушы саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4. 4келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақ мақсаты

Келтіру формулаларын қорытып шығару тәсілдерін түсіндіру.

Келтіру формулаларын нақты мысалдарда қолдандыру.

Тригонометриялық функциялардың қатыстарын есептеу кезінде қолдануды меңгерту.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

2 минут




1Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеймін.

ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аударамын.

б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудырам.

Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіруін сұраймын.

Амандасады. Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір- біріне жылы лебіздерін білдіреді.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту






Презентация

Оқулық,

жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК

Қима қағаз




Ұжымдық жұмыс.

Топқа бөлу

2 имнут


2 Сандық әдісі. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, Сандықтарды ашып QRкодты сканерлеп топқа бөлінеді.

1. «Косинус», 2. «Синус», 3. «Тангенс» деп үш топқа бөлемін. Топ басшысын сайлап, үш топ басшы «Жылы тілек» әдісі арқылы бір біріне жылы лебіздерін білдіреді. Топ басшысына бағалау парағы беріледі


Сандықтарды ашып QR кодты сканерлеп топқа бөлінеді.







Көрнекілік




Бағалау парақшасы

1 минут


3 «Транспортирмен» әдісімен бағалаймын.

Қай топ көп балл жинаса сол топ ұтады.





Үй тапсырмасын тексеру

Жұптық жұмыс

2 минут




4 « Жұбыңмен алмас» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын интербелсенді тақтаның көмегімен көрсетіп, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын.

Мақсаты: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру.

Оқушылар Үй тапсырмасын интербелсенді тақтадан көрсетілген есептің жауабы арқылы тексереді.




Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі.

Презентация

Оқулық


Өткен сабақты қайталау

Ұжымдық жұмыс.

5 минут


5 «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіреміз. «wheelofnames» палтформасымен дөңгелекті айналдыру арқылы кездейсоқ бір оқушыны таңдаймын. Таңдап алынған оқушы «Superkid.online» платформасында сұраққа жауап береді.

Келтіру формулалары дегеніміз не? Жауабы:

Келтіру формулалары — бұл тригонометриялық функциялардың бұрыштарын түрлендіру және есептеуді жеңілдету үшін қолданылатын формулалар.

Негізгі тригонометриялық формулаларға қайсысы жатады? Жауабы:

Пифагор теоремасы: синус және косинус қосындысының формулалары:Айырма бұрыштар формулалары:Қосымша бұрыштар формулалары:Екі есе аргументті функциялар:тангенс және котангенс формулалары:тангенс және котангенс формулалары.
Есептер шығаруда келтіру формулаларын қай жағдайда қолданамыз? Жауабы:Бұрыштарды түрлендіру:Қосынды және айырма: Айырма бұрыштар:Тригонометриялық теңдеулерді жеңілдету: Тригонометриялық теңдеулерді жеңілдету.

Келтіру формуласын не үшін қолданамыз? Жауабы.

Есептеулерді жеңілдету, Бұрыштарды түрлендіру үшін, Тригонометриялық теңдеулерді жеңілдету үшін, Полярлық координаттар, Функциялардың периодтылығы үшін.




Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Интнербелсенді тақта.

Презентация

https://wheelofnames.com

https://lk.superkid.online/task/45464417-369d-4588-8f00-46c7b8d4d5a4/watch

Ұжымдық жұмыс.

Топпен жұмыс

6 минут

6 «Білімді жаңырту» әдісімен оқушыларға келтіру формулаларымен кесте берем, қай топ тез және дұрыс жауап берсе, сол топқа балл беріледі.

Мақсаты: Оқушылар тез жеңіл түрде келтіру формуласын білуге.

Оқушылар кестеге дұрыс жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздерімен бағалаймын..



Қыйма

қағаз,

Плакат.

Презентация

Жұптық жұмыс

6 минут

7 «Алма әдісі»

Әр оқушыға тапсырма беріледі. Тапсырманың жауабы жасырын түрде алманың ішінде болады.

Әр алмада QR код бар, ол оқушының жауабын тексеруге мүмкіндік береді

Есептерді шығару:

Оқушылар өз есептерін шығарады. Есептер әр түрлі деңгейде болуы мүмкін.

Жауапты тексеру үшін QR кодты қолдану:

Оқушылар өз жауабын алманы жыртып, ішіндегі QR кодты сканерлейді.

QR кодты сканерлеу арқылы оқушының жауабы дұрыс немесе қате екендігі тексеріледі

Балл қою:

Әр дұрыс жауап үшін оқушыға балл беріледі.

Мысалы:Дұрыс жауап үшін 1 балл. Қате жауап үшін 0 балл. Балл саны бойынша оқушылардың жұмысы бағаланады.


Оқушылар дұрыс жауабын табады.

Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.



Нәтижелерді талқылау: Жұппен кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды

Үлестірмелі парақ

Сергіту сәті

2 минут


8 Қозғалыс ойыны

? "Математикалық шапалақ" ойыны

  • Мұғалім сандарды айтады.

  • Егер екіге бөлінетін сан болса – бір рет шапалақтау.

  • Егер үшке бөлінетін сан болса – екі рет шапалақтау.

  • Егер екіге де, үшке де бөлінсе қол соғып, секіру! ?

? Мысал:

  • 4 → ?

  • 6 → ?? + секіру

  • 9 → ??



Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздерді айтамын.

Интербелсен

ді тақта

Сабақтың ортасы

Өздік жұмыс

Оқулықпен жұмыс

7 минут







9 «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы оқулықпен деңгейлік жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беремін.



Деңгейлік тапсырмалар.

І деңгей. №23,1. 9 есебі


 

ІІ деңгей.   №23,9. Өрнектің таңбасын тап 2 есебі

 

ІІІ деңгей. №23,22. Өрнектің мәнін тап1есебі.


 

Дескриптор:    

 Есептің дұрыс шешімін табады.

Формулаларды дұрыс қолдана алады.

Шешімдерін түсіндіреді және талдайды.

Оқушылар оқулықтағы

есепті шығарып болған соң, жауаптрын сәйкестендіреді.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

3 баллмен бағалау

Қаламсап

Оқулық 9 сынып

Алгебра

Ұжымдық жұмыс.

Топпен жұмыс.

7 минут


10«Туды көтеру» ойыны қорытынды

Ойын интерфейсі:

Ойын 7 тапсырмадан тұрады. Оның 3-еуі тест тапсырмалары, 4-еуі сұрақ. Сұрақтың жауабын батырмасын басу арқылы тексеруге болады.

Cұраққа дұрыс жауап беру арқылы қатысушы топ туды жоғары көтереді.

Өрнектің мәнін табыңыз ctg(−1470) Жауабы:

Өрнектің мәнін табыңыз  cos210∘ Жауабы:

Өрнектің мәнін табыңыз tg Жауабы:

Қай ширекте орналасқан? sin1500 Жауабы: Екінші ширек:

90-180

Қай ширекте орналасқан? cos2200 Жауабы: Үшінші ширек: 180-270

Қай ширекте орналасқан? tg5000 Жауабы: Екінші ширек:

90– 180

Өрнекті ықшамдаңыз cos(−90°−α) Жауабы:sinα

Оқушылардың белсенді қатыса отырып сұрақтарға жауап беріп, өзнің тобының туын жоғарй көтереді

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздерімен бағалаймын.


Презентация

Сабақтың соңы

Ұжымдық жұмыс.

5 минут












11 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын.

Рефлекцияны Светофор әдісімен аламын.


12 Үйге тапсырма


13 «Сазсырнай» бағалау әдісімен оқушылар қанша балл жинағанын есептеп, қай топ жеңіске жеткенін есептймін.


14 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылар QR кодпен береді.

Оқушылар Рефлекцияны светофор әдісімен жауап береді.

Кері байланысқа QR кодпен менің жекеме шығып жауап береді.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту


QRcode

Көрнекілік үлестірмелі парақ

Оқулық






































































Shape2 Shape1

02 Ақпан 2025
278
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі