Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
7-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кемел адам образы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 - автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасай алады. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 7 минут 8 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі «Гүлмен тілек» ( сергіту және топқа біріктіру) 1-топ : «Йассауи» 2- топ : «Абай» Талқылау барысында сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты анықталып, таныстырылады 1.Йассауи хикметтерінде көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыз. 2.Қазіргі өмір құндылықтарымен салыстырыңыз. 1-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ: Шығармадағы құндылықтарды салыстыра талдаңыз .
2-топ:
2-тапсырма Жеке жұмыс Шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдаңыз. Заманауи тұрғыда салыстыру жасаңыз.
3-тапсырма Үзіндідегі кейіпкердің сипатын ашудағы тілдік ерекшелігіне талдау жасаңыз. Зікір салып, мүсәпір-дуана болдым, Хақтан өзег бір сөз де сөйлемес болдым. От іздеген көбелектей шәкірт болдым, Шоқ болып, күйіп-жанып ұштым, міне.
Жалған атақтан арылып, сәби болдым, Алла атын айта-айта, ашық болдым. Аллаға бар жаныммен адал болдым, «Фанафи Алла» мақамына салдым, міне.
Сүннеттерін бекем ұстап, үмбет болдым, Жер астына жалғыз кіріп, нұрға толдым. Сопылардың мақамына жақын болдым, Нәпсіні көңіл пайдасымен шаныштым, міне. 4-тапсырма «Аквариум» әдісі Йассауидің рухани әлемін әр адамның таза ұстауы турасындағы философиялық көзқарасы туралы пікір алмасыңдар.
10-тапсырма.(оқулықтан) Мұғалімнің көмегімен қиямет, мұсылман, мүрит, пір, жамағат, дәруіш, дұға сөздерінің мағынасын анықтап, дәптерлеріңе жазыңдар. Аталған сөздердің бүгінгі күні қолданысына зер салыңдар. Қиямет-Ислам дініндегі 0 дүние туралы ағым. Мұсылман - Ислам дінің қабылдаған, Аллаға мойынсұнған адам. Мүрит- пірге қол беру. Пір - қажы, қазірет, ишан сияқты ірі дін басыларына байланысты қолданылатын ұғым. Жамағат - ең алдымен бірлік, ынтымақ, сабыр мен парасат. Дәруіш-дүниедегі істер мен қызықтардан бас тартқан оқшауланушы адам. Дұға - Аллаға жалбарынып, әр нәрсенің кайырлысын сұрау дегенді білдіреді
Рефлексия :«JNSERT» кестесі
|
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлдерді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған кейіпкер аттары бойынша топқа біріктіріледі.
Оқушылар өз қөзқарастарын мысалдар арқылы жеткізеді.
Шығармадағы құндылықтарды салыстыра талдайды.
Шығармалардың жаңашылдығына баға береді.
Шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдайды. Заманауи тұрғыда салыстыру жасайды.
Үзіндідегі кейіпкердің сипатын ашудағы тілдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Үлгі: Зікір салып, мүсәпір-дуана болдым, Хақтан өзег бір сөз де сөйлемес болдым. Автор өзін зікір салып, дуана болдым деп сипаттауы пәни дүниеден баз кешкенін, Құдайға құлшылық жасап, ел кезіп, ешқандай дүние-мүлік иеленбей өмір сүруге бекінгенін, тақуа адам болғанын бейнелейді.
«Аквариум әдісі» - балаларға мәселені «қоғам алдында» талқылауға ұсынғандағы диалог формасы. Шағын топ белгілі бір мәселе бойынша диалогті жүргізуге кімге сеніп тапсыруға болатынын таңдайды. Кейде тілек білдірушілер бірнеше болуы мүмкін. Қалған барлық оқушылар көрермен рөлін атқарады. Сондықтан да мұны «аквариум» деп атайды.
Мұғалімнің көмегімен қиямет, мұсылман, мүрит, пір, жамағат, дәруіш, дұға сөздерінің мағынасын анықтап, дәптерлеріне жазады..
Оқушылар «JNSERT» кестесі толтырғаннан кейін топ спикері оқушылардың жауаптарын оқып, қорытындылайды. Мұғалім оқушы жауаптарына кері байланыс береді
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы құндылықтарды анықтайды; -құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады -жаңашылды ғына баға береді;
«шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Дескриптор Білім алушы -шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдайды; -заманауи тұрғыда салыстыру жасайды; -материалдық, рухани құндылықтарға баға береді.
Берілген тапсырмалардың барлығын «ноутбук» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Ахмет Йассауи хикметтері, Абай өлеңдері мен 17 қара сөзі http://infoportal.kz/ru/content/1-hikmet
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кемел адам образы
Кемел адам образы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
7-сабақ
|
Бөлім: |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кемел адам образы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 - автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасай алады. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 7 минут 8 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі «Гүлмен тілек» ( сергіту және топқа біріктіру) 1-топ : «Йассауи» 2- топ : «Абай» Талқылау барысында сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты анықталып, таныстырылады 1.Йассауи хикметтерінде көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыз. 2.Қазіргі өмір құндылықтарымен салыстырыңыз. 1-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ: Шығармадағы құндылықтарды салыстыра талдаңыз .
2-топ:
2-тапсырма Жеке жұмыс Шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдаңыз. Заманауи тұрғыда салыстыру жасаңыз.
3-тапсырма Үзіндідегі кейіпкердің сипатын ашудағы тілдік ерекшелігіне талдау жасаңыз. Зікір салып, мүсәпір-дуана болдым, Хақтан өзег бір сөз де сөйлемес болдым. От іздеген көбелектей шәкірт болдым, Шоқ болып, күйіп-жанып ұштым, міне.
Жалған атақтан арылып, сәби болдым, Алла атын айта-айта, ашық болдым. Аллаға бар жаныммен адал болдым, «Фанафи Алла» мақамына салдым, міне.
Сүннеттерін бекем ұстап, үмбет болдым, Жер астына жалғыз кіріп, нұрға толдым. Сопылардың мақамына жақын болдым, Нәпсіні көңіл пайдасымен шаныштым, міне. 4-тапсырма «Аквариум» әдісі Йассауидің рухани әлемін әр адамның таза ұстауы турасындағы философиялық көзқарасы туралы пікір алмасыңдар.
10-тапсырма.(оқулықтан) Мұғалімнің көмегімен қиямет, мұсылман, мүрит, пір, жамағат, дәруіш, дұға сөздерінің мағынасын анықтап, дәптерлеріңе жазыңдар. Аталған сөздердің бүгінгі күні қолданысына зер салыңдар. Қиямет-Ислам дініндегі 0 дүние туралы ағым. Мұсылман - Ислам дінің қабылдаған, Аллаға мойынсұнған адам. Мүрит- пірге қол беру. Пір - қажы, қазірет, ишан сияқты ірі дін басыларына байланысты қолданылатын ұғым. Жамағат - ең алдымен бірлік, ынтымақ, сабыр мен парасат. Дәруіш-дүниедегі істер мен қызықтардан бас тартқан оқшауланушы адам. Дұға - Аллаға жалбарынып, әр нәрсенің кайырлысын сұрау дегенді білдіреді
Рефлексия :«JNSERT» кестесі
|
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлдерді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған кейіпкер аттары бойынша топқа біріктіріледі.
Оқушылар өз қөзқарастарын мысалдар арқылы жеткізеді.
Шығармадағы құндылықтарды салыстыра талдайды.
Шығармалардың жаңашылдығына баға береді.
Шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдайды. Заманауи тұрғыда салыстыру жасайды.
Үзіндідегі кейіпкердің сипатын ашудағы тілдік ерекшелігіне талдау жасайды.
Үлгі: Зікір салып, мүсәпір-дуана болдым, Хақтан өзег бір сөз де сөйлемес болдым. Автор өзін зікір салып, дуана болдым деп сипаттауы пәни дүниеден баз кешкенін, Құдайға құлшылық жасап, ел кезіп, ешқандай дүние-мүлік иеленбей өмір сүруге бекінгенін, тақуа адам болғанын бейнелейді.
«Аквариум әдісі» - балаларға мәселені «қоғам алдында» талқылауға ұсынғандағы диалог формасы. Шағын топ белгілі бір мәселе бойынша диалогті жүргізуге кімге сеніп тапсыруға болатынын таңдайды. Кейде тілек білдірушілер бірнеше болуы мүмкін. Қалған барлық оқушылар көрермен рөлін атқарады. Сондықтан да мұны «аквариум» деп атайды.
Мұғалімнің көмегімен қиямет, мұсылман, мүрит, пір, жамағат, дәруіш, дұға сөздерінің мағынасын анықтап, дәптерлеріне жазады..
Оқушылар «JNSERT» кестесі толтырғаннан кейін топ спикері оқушылардың жауаптарын оқып, қорытындылайды. Мұғалім оқушы жауаптарына кері байланыс береді
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -шығармадағы құндылықтарды анықтайды; -құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады -жаңашылды ғына баға береді;
«шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Дескриптор Білім алушы -шығарма үзінділеріндегі көріністерді талдайды; -заманауи тұрғыда салыстыру жасайды; -материалдық, рухани құндылықтарға баға береді.
Берілген тапсырмалардың барлығын «ноутбук» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Ахмет Йассауи хикметтері, Абай өлеңдері мен 17 қара сөзі http://infoportal.kz/ru/content/1-hikmet
|
шағым қалдыра аласыз
















