Кемпірқосақ. «Кемпірқосақ» Мұзафар Әлімбаев

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Кемпірқосақ. «Кемпірқосақ» Мұзафар Әлімбаев

Материал туралы қысқаша түсінік
Кемпірқосақ. «Кемпірқосақ» Мұзафар Әлімбаев атты сабаққа ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің аты-жөні

Талғат Тадша Асылқанқызы


Күні:

14.04.025 жыл

Сынып: 2 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кемпірқосақ. «Кемпірқосақ» Мұзафар Әлімбаев

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.5.1 — өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу.

Сабақ мақсаты:

Сұрақтарға жауап береді. Кемпірқосаққа қатысты көркемсөздерді үйренеді. Көркемсөздерді қолданып үйренеді.


Сабақ барысы

Сабақтың

кезең

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

0-3 мин


















4-7 мин

Амандасу. Психологиялық ахуал (Көктем тақырыбында)

Педагог: «Балалар, көктем келді. Қар еріп, күн жылынды. Құстар қайтып келіп, ән салып жатыр. Айнала жап-жасыл түске енуде. Көзімізді жұмып, көктемнің хош иісін, жылы күннің шуағын елестетейік. Көктеммен бірге жаңа көңіл-күй, жаңа білім келеді!»-диді. Музыка қосылады, музыка тындаған сон тақтадағы көрнекілікпен бұлттарды алып тастап күн шуағы мен кемпір қосақты іледі. Балаларға сұрақ қояды:

  1. Көніл күйлерін қалай?

  2. Көздеріне не елестеді?

  3. Тақтада қандай табиғат құбылысын көрдіндер?


Үй тапсырмасын қайталау: Шона Смаханұлының «Бұлбұл мен тоқылдақ» мысалын оқу берілді ортаға 3 бала шығарып тоқылдақ, бұлбұл мен автор деп бөліп оқыту.

Амандасады. Музыканы тыңдап, сезімін айтып береді. Не елестеткенде-рін айтады. Көктем туралы өз ойларымен бөліседі. Табиғат суретіне қарап сипаттама береді.
























«Жұлдыз» әдісі

Ютуб



















Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып

89- бет

2-тап.

Ортасы

8-13 мин





14-22 мин













23-25 мин






























25-30 мин








31-36 мин


Тақырып бойынша жұмақ жасырып сабақтын тақырыбын айтады және кемпірқосақ деп неге аталғанын айтып береді.


Мұзафар Әлімбайды таныстырады. Мұзафар Әлімбайдың «Кемпірқосақ» өленінің аудиосын қосып тындатады. Оқушыларға шумақ шумақпен оқыта отырып шумақтарды талдайды. Шумақтар бойынша суреттер көрсетеді.


Сергіту сәті: "Кемпірқосақ түстері"

Мұғалім нұсқаулық береді:

«Кемпірқосақтың жеті түсі бар. Мен түстің атын айтамын, сендер сол түске сәйкес қимыл жасайсыңдар!»

  • Қызыл- қолды жоғары көтеріп, күн сияқты айналу

  • Қызғылт сары- бір орнында секіру

  • Сары- қолды күн сәулесіндей екі шетке ашу

  • Жасыл- ағаш сияқты тұрып, қолды жоғары қаратып бүгіп бұтақ жасағандай созылу

  • Көк- қолды жүрек тұсына қою

  • Көгілдір- бүйірге иіліп, толқын қозғалысын жасау

  • Күлгін- қолды айқастырып, иыққа қою


3 тапсырманы орындатады. 91 беттегі суретке сай өлен жолын тапқызады және неге ол екенің түсіндіруін сұрайды .





Дизайн без названия.png 4 тапсырманы орындатады. Тақтаға плакат іледі. Өлеңнен кемпірқосаққа қатысты көркемсөздерді тауып айтқызады, тақтаға жабыстырғызады.

Жұмбаққа жауап береді. Мұғалімді тындайды.


Мұғалімді тындайды. Өленді оқиды, талдайды.









Түстерге сай қимылдар жасайды.




























Мұғалімді тындайды. Өлеңнен керек шумақты іздейді, неге ол екенің түсіндіреді.


Көркемсөзді іздейді. Тақтаға жабыстырады.

«Жұлдыз» әдісі

«Жұлдыз» әдісі



































«Жұлдыз» әдісі

«Жұлдыз» әдісі

Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып 90 бет 1- тап.


Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып 90 бет 2- тап.






Ютуб






























Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып 91 бет 3- тап.



Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып 92 бет 4- тап.

Соңы

37-40 мин

Рефлекция: «Бұлттар»

Күлімдеп тұрған бұлт – түсіндім

Ойланып тұрған бұлт – сұрағым бар

Бұртыйып тұрған бұлт – түсінбедім

1.png 2.png 3.png


Үйге: 92 беттегі 5 тапсырма



Тақта








Әдебиет-тік оқу Кабатай Б.Т. 2 сынып 92 бет 5- тап.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі