№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
І бөлім:Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
5.09.24 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кендебайдың ерліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың басы 5минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді тексеру. «Сұрақтар алаңы» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Керқұла атты Кендебай» ертегісі не туралы? 2.Ертегіде қандай құндылық дәріптелген? 3.Ертегінің тәрбиелік мәні неде деп ойлайсыңдар? Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. «Сұрақтар алаңы» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; Әр оқушыны сөз маржандарымен марапаттау. ҚБ 1-10 балл. |
Күн.кз Смарт-фон |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Жаңа сабақты түсіндіру 5минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады. Шығарманың тақырыбы дегеніміз көркем шығармаға негіз, арқау болған өмір құбылыстарының түйіні. Шығарманың идеясы (грекше іdea – түсінік, елес, бейне) – шығарманы жазған автордың айтайын деген негізгі ойы. «Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады.
Білім алушылардың жаңа сабақты меңгергенін тексеру мақсатында «Саған сұрақ,маған жауап» әдісін пайдалана отырып, «Керқұла атты Кендебай» ертегісі бойынша түсініктерін қалыптастыру мақсатында сұрақ қойып, жауап алады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады «Саған сұрақ, маған жауап» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. |
Бағалау критерийі: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
Оқулық 10-22-беттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. А)Жеке жұмыс. Ертегіге сай тақырыпты белгілеңдер. А. Ердің атын ел шығарады. В. Көз – қорқақ, қол - батыр. С. Батыр туса, ел ырысы. Д. Еңбек ерлікке жеткізер. Ертегіге сай тақырыпты белгілеңіз. А. Ердің атын ел шығарады. В. Көз – қорқақ, қол - батыр. С. Батыр туса, ел ырысы. Д. Еңбек ерлікке жеткізер.
Ә)Шығарманың идеясын анықтаңдар. Анықтаған идеяңды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңдер.
|
Білім алушылар 1-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Ертегіге сай тақырыпты белгілеп, шығарманың идеясын анықтайды. Анықтаған идеясын «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіреді. . |
Дескриптор:
Жалпы балл-6 кері байланыс |
Оқулық
10-22-беттер
Топтама
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма Жұппен жұмыс.Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтаңдар.
|
Білім алушылар 2-тапсырмада кестемен, жұппен жұмыс жасайды. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 Кері байланыс |
Оқулық, топтама
10-22-беттер оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2минут
3.Бекіту. 3минут |
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту
Үйге тапсырма беру 8-тапсырма 22-бет
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді.
Рефлексия. «Құндылықтар терегі» әдісі. Pollie қосымшасы арқылы немесе парақшада орындаңдар Жемісі: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтадым Жапырағы: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табуда қиындық туындады. |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл Күнделік кз баға қойылады
ҚБ құндылық терегі
|
22-бет оқулық
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кендебайдың ерліктері
Кендебайдың ерліктері
№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
І бөлім:Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
5.09.24 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кендебайдың ерліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың басы 5минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді тексеру. «Сұрақтар алаңы» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Керқұла атты Кендебай» ертегісі не туралы? 2.Ертегіде қандай құндылық дәріптелген? 3.Ертегінің тәрбиелік мәні неде деп ойлайсыңдар? Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. «Сұрақтар алаңы» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; Әр оқушыны сөз маржандарымен марапаттау. ҚБ 1-10 балл. |
Күн.кз Смарт-фон |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Жаңа сабақты түсіндіру 5минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады. Шығарманың тақырыбы дегеніміз көркем шығармаға негіз, арқау болған өмір құбылыстарының түйіні. Шығарманың идеясы (грекше іdea – түсінік, елес, бейне) – шығарманы жазған автордың айтайын деген негізгі ойы. «Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады.
Білім алушылардың жаңа сабақты меңгергенін тексеру мақсатында «Саған сұрақ,маған жауап» әдісін пайдалана отырып, «Керқұла атты Кендебай» ертегісі бойынша түсініктерін қалыптастыру мақсатында сұрақ қойып, жауап алады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады «Саған сұрақ, маған жауап» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. |
Бағалау критерийі: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
Оқулық 10-22-беттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. А)Жеке жұмыс. Ертегіге сай тақырыпты белгілеңдер. А. Ердің атын ел шығарады. В. Көз – қорқақ, қол - батыр. С. Батыр туса, ел ырысы. Д. Еңбек ерлікке жеткізер. Ертегіге сай тақырыпты белгілеңіз. А. Ердің атын ел шығарады. В. Көз – қорқақ, қол - батыр. С. Батыр туса, ел ырысы. Д. Еңбек ерлікке жеткізер.
Ә)Шығарманың идеясын анықтаңдар. Анықтаған идеяңды «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңдер.
|
Білім алушылар 1-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Ертегіге сай тақырыпты белгілеп, шығарманың идеясын анықтайды. Анықтаған идеясын «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіреді. . |
Дескриптор:
Жалпы балл-6 кері байланыс |
Оқулық
10-22-беттер
Топтама
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма Жұппен жұмыс.Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтаңдар.
|
Білім алушылар 2-тапсырмада кестемен, жұппен жұмыс жасайды. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты 5 қарама-қарсы немесе салыстыра суреттеуді тауып, көркемдік түрін анықтайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 Кері байланыс |
Оқулық, топтама
10-22-беттер оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2минут
3.Бекіту. 3минут |
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту
Үйге тапсырма беру 8-тапсырма 22-бет
Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді.
Рефлексия. «Құндылықтар терегі» әдісі. Pollie қосымшасы арқылы немесе парақшада орындаңдар Жемісі: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтадым Жапырағы: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табуда қиындық туындады. |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма алады.
Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл Күнделік кз баға қойылады
ҚБ құндылық терегі
|
22-бет оқулық
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз














