Тексерілді__________________
Жармұхамбет ауылындағы №2 орта мектебі КММ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім. Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Қарақұлова Қ.Т |
|||||
|
Күні: |
12.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай» поэмасының кейіпкерлер бейнесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
*Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды *Жырдан дәлел келтіре отырып,кейіпкерге мінездеме береді *Кейіпкерлер әрекетін өмірмен байланыстырады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -мемлекеттің тарихи және мәдени мұрасын, дәстүрлерін, мерекелерін құндылық ретінде бағалау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Бір минут» Бабалардың жолын жалғар, Өр рухты ұрпағымыз Ерлігімен болған мақтан, Тарихымыз мәңгі дастан Сабақ тақырыбы мен мақсаты, таныстырылады. Жебе арқылы топқа бөліну 1.Кенесары тобы 2.Наурызбай тобы 3.Нысанбай жырау тобы 4.Батырлар тобы Алдыңғы білімді еске түсіру Миға шабуыл 1.«Кенесары – Наурызбай» жыры неліктен тарихи жырға жатады? Дастанның тарихи негізі туралы қандай дәлелді пікірлер айтар едіңдер? 2. Шығарма неге «Кенесары – Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер? 3. Осы дастанды жырлаудағы ақынның басты мақсаты не деп ойлайсыңдар? 4. Қазақтардың қырғыздарға соғыс ашу себебі қандай? 5. Наурызбайдың ұсынысын қабыл алған хан Кене шешімінің сыры неде? 6. Қазақтардың қырғыздардан жеңілу себебі қандай? Видеокөрсетілім 1-тапсырма Топтық жұмыс Комикс әдісі Суреттер арқылы оқиға барысына шолу жасайды, жырдан дәлелдер келтіре отырып, кейіпкерлер бейнесін ашу Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Жұптық тапсырма Стоп-кадр әдісі Кадр арқылы кейіпкер бейнесіне талдау жасайды, Жағымды,жағымсыз әрекеттеріне жырдан мысалдар келтіріп,қазіргі өмірмен байланыстырады 3-тапсырма Жеке тапсырма «Бір сөйлем» әдісі Берілген сөз тіркестеріне Бір сөйлеммен жырдан түйген ойын айтады Рефлексия «Торсықты» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Бүгін не үйрендің? 2.Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды? 4.Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек? Үй тапсырмасы: |
Психологиялық ахуал Жағымды
сөздер. Балалар жебелер арқылы топқа бөлінеді Зымыран сұрақтарға толық жасап беріп,белсенділік көрсетеді Видеокөрсетілім көреді Комикс әдісі арқылы суреттерді ретімен орналастырады Жырдан дәлелдер келтіреді Кейіпкерлер бейнесін ашады - Кадрдан кейіпкерлерді анықтайды; Кейіпкер бейнесіне талдау жасайды - Жеке қасиеттерін дастаннан табады; - өз көзқарастарын білдіреді «Кенесары – Наурызбай» жырының тарихи жыр екенін «бір сөйлем» тәсілімен түйінді ойын айтады Жыр мазмұны бойынша бір сөйлеммен пікір жазады. Қорытынды жасайды. Оқушылар өз ойларын білдіріп,шығу парағын толтырады |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жұлдызша арқылы бағалау Дескрипторлар:4- балл -Суреттер арқылы оқиға барысына шолу жасайды-2 балл -Жырдан дәлелдер келтіреді-1 балл -Кейіпкерлер бейнесін ашады-1 балл Дескриптор: 4-балл -Кейіпкер бейнесіне талдау жасайды 2-балл -Жырдан мысалдар келтіреді-1 балл -қазіргі өмірмен байланыстырады -1 балл Дескриптор Білім алушы -жыр мазмұны бойынша пікірін -өз пікірін дәлелдейді, -өмірмен байланысты рып дәлелдейді, -қорытынды шығарады. |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл https://youtu.be/pQ00EbZh2lY?si=5tG9clj0r1bMUgU- https://youtu.be/7bZKkd4_y_E?si=Qal5mRdd2C3qcZ-h Қ Жұлдызшалар
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Кенесары-Наурызбай " жыры .Кейіпкерлер бейнесі
"Кенесары-Наурызбай " жыры .Кейіпкерлер бейнесі
Тексерілді__________________
Жармұхамбет ауылындағы №2 орта мектебі КММ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім. Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Қарақұлова Қ.Т |
|||||
|
Күні: |
12.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай» поэмасының кейіпкерлер бейнесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
*Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды *Жырдан дәлел келтіре отырып,кейіпкерге мінездеме береді *Кейіпкерлер әрекетін өмірмен байланыстырады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -мемлекеттің тарихи және мәдени мұрасын, дәстүрлерін, мерекелерін құндылық ретінде бағалау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Бір минут» Бабалардың жолын жалғар, Өр рухты ұрпағымыз Ерлігімен болған мақтан, Тарихымыз мәңгі дастан Сабақ тақырыбы мен мақсаты, таныстырылады. Жебе арқылы топқа бөліну 1.Кенесары тобы 2.Наурызбай тобы 3.Нысанбай жырау тобы 4.Батырлар тобы Алдыңғы білімді еске түсіру Миға шабуыл 1.«Кенесары – Наурызбай» жыры неліктен тарихи жырға жатады? Дастанның тарихи негізі туралы қандай дәлелді пікірлер айтар едіңдер? 2. Шығарма неге «Кенесары – Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер? 3. Осы дастанды жырлаудағы ақынның басты мақсаты не деп ойлайсыңдар? 4. Қазақтардың қырғыздарға соғыс ашу себебі қандай? 5. Наурызбайдың ұсынысын қабыл алған хан Кене шешімінің сыры неде? 6. Қазақтардың қырғыздардан жеңілу себебі қандай? Видеокөрсетілім 1-тапсырма Топтық жұмыс Комикс әдісі Суреттер арқылы оқиға барысына шолу жасайды, жырдан дәлелдер келтіре отырып, кейіпкерлер бейнесін ашу Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Жұптық тапсырма Стоп-кадр әдісі Кадр арқылы кейіпкер бейнесіне талдау жасайды, Жағымды,жағымсыз әрекеттеріне жырдан мысалдар келтіріп,қазіргі өмірмен байланыстырады 3-тапсырма Жеке тапсырма «Бір сөйлем» әдісі Берілген сөз тіркестеріне Бір сөйлеммен жырдан түйген ойын айтады Рефлексия «Торсықты» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Бүгін не үйрендің? 2.Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды? 4.Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек? Үй тапсырмасы: |
Психологиялық ахуал Жағымды
сөздер. Балалар жебелер арқылы топқа бөлінеді Зымыран сұрақтарға толық жасап беріп,белсенділік көрсетеді Видеокөрсетілім көреді Комикс әдісі арқылы суреттерді ретімен орналастырады Жырдан дәлелдер келтіреді Кейіпкерлер бейнесін ашады - Кадрдан кейіпкерлерді анықтайды; Кейіпкер бейнесіне талдау жасайды - Жеке қасиеттерін дастаннан табады; - өз көзқарастарын білдіреді «Кенесары – Наурызбай» жырының тарихи жыр екенін «бір сөйлем» тәсілімен түйінді ойын айтады Жыр мазмұны бойынша бір сөйлеммен пікір жазады. Қорытынды жасайды. Оқушылар өз ойларын білдіріп,шығу парағын толтырады |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жұлдызша арқылы бағалау Дескрипторлар:4- балл -Суреттер арқылы оқиға барысына шолу жасайды-2 балл -Жырдан дәлелдер келтіреді-1 балл -Кейіпкерлер бейнесін ашады-1 балл Дескриптор: 4-балл -Кейіпкер бейнесіне талдау жасайды 2-балл -Жырдан мысалдар келтіреді-1 балл -қазіргі өмірмен байланыстырады -1 балл Дескриптор Білім алушы -жыр мазмұны бойынша пікірін -өз пікірін дәлелдейді, -өмірмен байланысты рып дәлелдейді, -қорытынды шығарады. |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл https://youtu.be/pQ00EbZh2lY?si=5tG9clj0r1bMUgU- https://youtu.be/7bZKkd4_y_E?si=Qal5mRdd2C3qcZ-h Қ Жұлдызшалар
|
||
шағым қалдыра аласыз
















