Материалдар / Кенесары-Наурызбай ж.docx

Кенесары-Наурызбай ж.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2024
97
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ:

Қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні: 12.11.24

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Сабақтың тақырыбы

Нысанбай жырау «Кенесары-Наурызбай» жыры

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Сабақтың мақсаттары

Шығармадан құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.

Бағалау критерийі

Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы





Оқушыларға

  • Бөлім атауы;

  • Сабақтың тақырыбы;

  • Оқу мақсаты таныстырылады.

Сынып қабырғаларына шендестіру, қайталау, параллелизм, риторикалық сұрақ, метонимия, синекдоха, метафора, теңеу, гипербола, литота, кейіптеу, ирония сөздері ілінеді. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, сөздерге анықтама береді. Тапсырманы жеке, жұппен, топпен орындауға болады. Өзінен бұрын жазылған анықтамаларға толықтыру, түзету енгізуге рұқсат етіледі.

Сұрақ:

  1. Сынып қабырғасына ілінген көркемдік ерекшеліктерді не біріктіреді?

  2. Көркемдік ерекшеліктерді шартты түрде екі топқа бөлуге бола ма?

  3. Айшықтау деген не? Оның ерекшелігі қандай?

  4. Құбылту деген не? Оның ерекшелігі қандай?



Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар.

Сабақтың

ортасы

Ж/ЖЖ/Т.

«Фишбоун» әдісі арқылы топтар мәтіннің ішінен жазушы қолданған көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.

Орындалу барысы:

Басы – жазушы стилі.

Үстіңгі сүйектері- мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін жазу.

Астыңғы сүйектері – көркемдеуіш сөздерді үзінді арқылы дәлелдеу.

Құйрығы- шығарма жайлы оқушының ойы. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек.

Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.

Дескриптор

  • жазушы стилін анықтайды;

  • мәтін мазмұнынан көркемдік ерекшеліктерді табады;

  • көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды;

  • шығарма туралы қорытынды ой айтады.

«Дәйексөз » тәсілі

ТЖ Жырдан бірнеше үзінді беріліп, топтарға таратылады.

Тапсырма

Сұрақтарға топпен ақылдаса отырып, жауап беріңіз.

1. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?

2. Интерпретация: Үзіндінің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырыбы қандай? Тартыс бар ма?

3. Анализ: Жоғарыдағы сұраққа жауапты автор қолданған әдеби құралдармен байланыстыр.(Айшықтау мен құбылту)

Дескриптор

  • шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін анықтайды;

  • шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдайды;

  • автор стиліне баға береді;

Топтар жұмыстарын алмастырады, топтар арасында өзара бағалау жүзеге асады.








Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды.

Менің түйгенім...

Қиындық туғызған тұсы...

Туындаған сұрақ...






















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ