Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім. Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мамытбекова Ж.Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.11.24 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Кенесары – Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 10 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Мен басқаның көзімен» Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. 1-тапсырма Сөздікпен жұмыс Әулие – 1) құдай жолын қуып, дін уағыздаушы адам; 2) айтқаны келетін сәуегей адам; 3) ауысп. қадірлі, қасиетті; 4) ауысп. бір нәрсенің ең жақсысы, тәуірі, қымбаты. Мәшһүр – аты әйгілі, даңқты. Қисса – ауыз әдебиетіне тән сюжетті жыр, дастан. Биуатан – панасыздар үйі Жад – адам баласына тән ой, ес, ақыл, қапер. Бұл жерде:жад етті деген құлшылық етті, жалынды, сиынды деген. Месел – көңіл, пейіл, ниет, қалау, яғни, өз ұсынысы деген мағынада. Берен – 1) қымбат, асыл мата; 2) осы матадан тігілген киім; 3) белбеу; 4) пышақ сияқты қару; 5) әскери қызметшілердің жекелеген нысандарының қорғаныс жарағы; 6) ұңғысы ұзын шиті мылтық; 7) ауыспалы мағынада батыр, ер деген. Бұл жерде : алтыншы мағынада. Сыбаға- бұл сөздің мағынасы көп. Бұл жерде: соғыстан түскен олжаны сарбаздарға бөліп беру. Білте – 1) шамның жанатын жерін майға салып тұру үшін мақта не матадан жасалған тілше; 2) ертерек кезде қаруды тұтандыратын зат; 3) ойыққа, қуысқа, тесікке, яғни, жарақатқа салу үшін мақта не матадан жасалған тілік; 4) сына, яғни қатты тілше; 5) тас, бетон бұрғының ұшына салынатын темір тілікше. Бұл жерде: білте мылтық - қару Суат – 1) өзеннің, бұлақтың мал суаратын жері; 2) судың көзі, басталуы, арнасы деген мағынада. Сәуе – көне сөз. Болжау, болатын істі алдын ала білушілік. Қосшы- 1) ертеректе қазақ қоғамында ауқатты, дәулетті топ өкілдеріне жалданып, жеке күтушісі болып жұмыс істеген әлеуметтік топ өкілі, қызметші; 2) батыр қасына ерген сенімді сарбазы, көмекшісі; 3) сенімді серік, қасындағы бірге жүрген жолдасы. 2-тапсырма Берілген үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін көрсет. Кейіпкерді сипаттап жаз.
3-тапсырма Кейіпкерлерді қазіргі замандағы өз кейіпкеріңмен салыстыр. 1-қатар
2-қатар
4-тапсырма Шығарманың көркемдік тіліне талдау жүргіз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Берілген үзіндінің қай көркемдегіш құрал түріне жататынын анықтап, тапсырманы орында. 1. Білмеймісің, Кәрібоз, Мойныңдағы жазаңды? А. Риторикалық сұрау. В. Теңеу С. Эпитет 2. Өлең-жырға Нысанбай Мәшһүр шешен нар еді. А. Эпитет В.Метафора С. Ассонанс 3. Кене Ханның тұсында Қарт бурадай жарадың А.Теңеу В. Метонимия С.Антитеза 4. Қазақтың көбі қырылды, Қанды ма екен табасы?! А.Ассонанс В. Аллитерция С.Анафора 5. Киіміне қыналып, Түрегелді орнынан, Шыбықтай белі бұралып А.Теңеу В. Метонимия С.Антитеза Үйге тапсырма: 2-тапсырма 93-бет Рефлексия «3Қ» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. |
Психологиялық ахуал «Мен басқаның
көзімен»
Сөздікпен жұмыс жасайды. Берілген үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін көрсетеді. Кейіпкерді сипаттап жазады. Кейіпкерлерді қазіргі замандағы өз кейіпкерімен салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығын көрсетеді. Шығарманың көркемдік тіліне талдау жүргізеді. Берілген үзіндінің қай көркемдегіш құрал түріне жататынын анықтап, тест түріндегі тапсырманы орындайды. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы 4 балл -үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін анықтайды, -кейіпкерді сипаттайды. Дескриптор: Білім алушы 6 балл -көркемдегіш құралдарды анықтайды; -идеяны ашудағы орнын талдайды; -автор стиліне пікір білдіреді Фишкалар арқылы бағалау |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кенесары-Наурызбай поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі
Кенесары-Наурызбай поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім. Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мамытбекова Ж.Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.11.24 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Кенесары – Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 10 минут Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Мен басқаның көзімен» Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. 1-тапсырма Сөздікпен жұмыс Әулие – 1) құдай жолын қуып, дін уағыздаушы адам; 2) айтқаны келетін сәуегей адам; 3) ауысп. қадірлі, қасиетті; 4) ауысп. бір нәрсенің ең жақсысы, тәуірі, қымбаты. Мәшһүр – аты әйгілі, даңқты. Қисса – ауыз әдебиетіне тән сюжетті жыр, дастан. Биуатан – панасыздар үйі Жад – адам баласына тән ой, ес, ақыл, қапер. Бұл жерде:жад етті деген құлшылық етті, жалынды, сиынды деген. Месел – көңіл, пейіл, ниет, қалау, яғни, өз ұсынысы деген мағынада. Берен – 1) қымбат, асыл мата; 2) осы матадан тігілген киім; 3) белбеу; 4) пышақ сияқты қару; 5) әскери қызметшілердің жекелеген нысандарының қорғаныс жарағы; 6) ұңғысы ұзын шиті мылтық; 7) ауыспалы мағынада батыр, ер деген. Бұл жерде : алтыншы мағынада. Сыбаға- бұл сөздің мағынасы көп. Бұл жерде: соғыстан түскен олжаны сарбаздарға бөліп беру. Білте – 1) шамның жанатын жерін майға салып тұру үшін мақта не матадан жасалған тілше; 2) ертерек кезде қаруды тұтандыратын зат; 3) ойыққа, қуысқа, тесікке, яғни, жарақатқа салу үшін мақта не матадан жасалған тілік; 4) сына, яғни қатты тілше; 5) тас, бетон бұрғының ұшына салынатын темір тілікше. Бұл жерде: білте мылтық - қару Суат – 1) өзеннің, бұлақтың мал суаратын жері; 2) судың көзі, басталуы, арнасы деген мағынада. Сәуе – көне сөз. Болжау, болатын істі алдын ала білушілік. Қосшы- 1) ертеректе қазақ қоғамында ауқатты, дәулетті топ өкілдеріне жалданып, жеке күтушісі болып жұмыс істеген әлеуметтік топ өкілі, қызметші; 2) батыр қасына ерген сенімді сарбазы, көмекшісі; 3) сенімді серік, қасындағы бірге жүрген жолдасы. 2-тапсырма Берілген үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін көрсет. Кейіпкерді сипаттап жаз.
3-тапсырма Кейіпкерлерді қазіргі замандағы өз кейіпкеріңмен салыстыр. 1-қатар
2-қатар
4-тапсырма Шығарманың көркемдік тіліне талдау жүргіз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Берілген үзіндінің қай көркемдегіш құрал түріне жататынын анықтап, тапсырманы орында. 1. Білмеймісің, Кәрібоз, Мойныңдағы жазаңды? А. Риторикалық сұрау. В. Теңеу С. Эпитет 2. Өлең-жырға Нысанбай Мәшһүр шешен нар еді. А. Эпитет В.Метафора С. Ассонанс 3. Кене Ханның тұсында Қарт бурадай жарадың А.Теңеу В. Метонимия С.Антитеза 4. Қазақтың көбі қырылды, Қанды ма екен табасы?! А.Ассонанс В. Аллитерция С.Анафора 5. Киіміне қыналып, Түрегелді орнынан, Шыбықтай белі бұралып А.Теңеу В. Метонимия С.Антитеза Үйге тапсырма: 2-тапсырма 93-бет Рефлексия «3Қ» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. |
Психологиялық ахуал «Мен басқаның
көзімен»
Сөздікпен жұмыс жасайды. Берілген үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін көрсетеді. Кейіпкерді сипаттап жазады. Кейіпкерлерді қазіргі замандағы өз кейіпкерімен салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығын көрсетеді. Шығарманың көркемдік тіліне талдау жүргізеді. Берілген үзіндінің қай көркемдегіш құрал түріне жататынын анықтап, тест түріндегі тапсырманы орындайды. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы 4 балл -үзіндінің қай кейіпкерге тән екенін анықтайды, -кейіпкерді сипаттайды. Дескриптор: Білім алушы 6 балл -көркемдегіш құралдарды анықтайды; -идеяны ашудағы орнын талдайды; -автор стиліне пікір білдіреді Фишкалар арқылы бағалау |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













