Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекжанова Ж |
||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысқандар саны: 10 Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі бұрыштар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын қолданады; Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрышты айтады |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Бірлік және ынтымақ Бірлік: топтық жұмыс барысында ортақ мақсатқа жету үшін өз үлесін қосып, әрбір қатысушының еңбегін құрметтейді. Ынтымақ: бір-біріне қолдау көрсетіп, ойларын еркін бөлісіп, пікірталаста өзара түсіністік пен сыйластық танытады |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс
түрі: топтық -сабақтың мақсатымен таныстыру |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады.
– Достарыммен тату болу
үшін мен …
|
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
|
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш
2. Перпендикуляр түзулер. Кеңістіктегі екі түзу перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш 900 тең.
3. Қиылысатын
түзулер. Қиылысатын екі түзудің
арасындағы бұрыш деп олар анықтайтын бұрыштардың шама жағынан
кішісін айтады. Айқас түзулер арасындағы бұрыш деп осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады. №1. ABCDA1B1C1D1 куб берілген. Екі түзудің арасындағы бұрышты табыңыз
) A1C1 және B1D1 2) AA1 және BC 3) AA1және CD 4) AA1 және B1C1 5) AA1және C1D1 6) AA1 және BC1 7) AA1 және CD1 8) AB1 және BC1 9) AB1 және DA1 10) AB1 және A1C1 11) AB1 және CD1 12) AС1және CA1 |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Есеп
шығару. Ұжымдық
жұмыс 1
есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген.
AD1 және
BD1 түзулердің арасындағы
бұрышты табыңыз. Ізделініп отырған DBC1 бұрышты табайық. Үшбұрыштың әр қабырғасы квадраттың диагоналі болып табылады. Квадраттар бір-біріне тең болғандықтан олардың диагоналі де тең. Сондықтан, BDC1 үшбұрышы теңқабырғалы үшбұрыш => DBC1=60° Дескрипторлар: - Екі түзу арасындағы бұрышты кеңістікте анықтайды (аралық жазықтықты табады). - Куб/квадрат диагональдарының қасиеттерін дұрыс қолданады. - Ізделінді бұрышты градуспен жазады.
2
есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы
берілген. K нүктесі– В1 С1 қырының ортасы,
ал L нүктесі
– С1 D1 қырының
ортасы. AВ1 және KL түзулердің арасындағы бұрышты
табыңыз. Дескриптор: екі түзу арасындағы бұрышты анықтайды; -квадрат диагональдарының қасиетін қолданады; ізделінді бұрышты градуспен жазады |
Өз бетімен жұмыс. 1 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген.
Дескрипторлар: - AD мен BC₁ бағыттарын бір жазықтықта орналастырады. - Бұрышты проекция арқылы немесе диагональ байланыспен табады. - Нәтижені градуспен жазады (күтілетін жауап: 45°).
2
топ. Дескрипторлар: - AD мен CA₁ арасындағы бұрыш үшін ортақ жазықтықты анықтайды. - Кубтың қырлары мен кеңістік диагоналін байланыстырады. - Қорытынды бұрышты нақты градуспен береді.
3
топ. Дескрипторлар: - AD₁ мен A₁B түзулерін бір жазықтыққа келтіреді. - Квадрат/куб симметриясын пайдаланып бұрышты есептейді. - Нәтижені градуспен жазады (күтілетін жауап:
60°). |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық |
|||
|
|
1-тапсырма ABCDA1 B1C1 D1 - куб. AC және B1 D1 кесінділерін қамтитын түзулер арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабын градустық өлшеммен жазыңыз Дескриптор: Білім алушы -AC және B1 D1 түзулерінің өзара орналасуын анықтайды; -екі түзу арасындағы бұрышты анықтайды; -квадрат диагональдарының қасиетін қолданады; ізделінді бұрышты градуспен жазады |
Тапсырма 2 ABCD трапециясының AD табаны жазықтығында жатыр. B және C нүктелері арқылы
а) EF және AB түзулері өзара қалай орналасқан? b) егер ABC = 150° болса, онда EF және AB түзулері арасындағы бұрышты? Дескриптор: Білім алушы есеп шартына сәйкес сызбаны сызады; түзулердің өзара орналасуын анықтайды; түзулер арасындағы бұрышты анықтайды |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқу құрал жабдықтары; Сызғыш. Транспортир; Слайд тақта |
|||
|
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация; |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кеңістіктегі бұрыштар
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекжанова Ж |
||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысқандар саны: 10 Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі бұрыштар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын қолданады; Кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрышты айтады |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Бірлік және ынтымақ Бірлік: топтық жұмыс барысында ортақ мақсатқа жету үшін өз үлесін қосып, әрбір қатысушының еңбегін құрметтейді. Ынтымақ: бір-біріне қолдау көрсетіп, ойларын еркін бөлісіп, пікірталаста өзара түсіністік пен сыйластық танытады |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс
түрі: топтық -сабақтың мақсатымен таныстыру |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады.
– Достарыммен тату болу
үшін мен …
|
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
|
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш
2. Перпендикуляр түзулер. Кеңістіктегі екі түзу перпендикуляр болса, онда олардың арасындағы бұрыш 900 тең.
3. Қиылысатын
түзулер. Қиылысатын екі түзудің
арасындағы бұрыш деп олар анықтайтын бұрыштардың шама жағынан
кішісін айтады. Айқас түзулер арасындағы бұрыш деп осы айқас түзулерге параллель қиылысатын түзулер арасындағы бұрышты айтады. №1. ABCDA1B1C1D1 куб берілген. Екі түзудің арасындағы бұрышты табыңыз
) A1C1 және B1D1 2) AA1 және BC 3) AA1және CD 4) AA1 және B1C1 5) AA1және C1D1 6) AA1 және BC1 7) AA1 және CD1 8) AB1 және BC1 9) AB1 және DA1 10) AB1 және A1C1 11) AB1 және CD1 12) AС1және CA1 |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Есеп
шығару. Ұжымдық
жұмыс 1
есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы берілген.
AD1 және
BD1 түзулердің арасындағы
бұрышты табыңыз. Ізделініп отырған DBC1 бұрышты табайық. Үшбұрыштың әр қабырғасы квадраттың диагоналі болып табылады. Квадраттар бір-біріне тең болғандықтан олардың диагоналі де тең. Сондықтан, BDC1 үшбұрышы теңқабырғалы үшбұрыш => DBC1=60° Дескрипторлар: - Екі түзу арасындағы бұрышты кеңістікте анықтайды (аралық жазықтықты табады). - Куб/квадрат диагональдарының қасиеттерін дұрыс қолданады. - Ізделінді бұрышты градуспен жазады.
2
есеп. ABCDA1B1C1D1 кубы
берілген. K нүктесі– В1 С1 қырының ортасы,
ал L нүктесі
– С1 D1 қырының
ортасы. AВ1 және KL түзулердің арасындағы бұрышты
табыңыз. Дескриптор: екі түзу арасындағы бұрышты анықтайды; -квадрат диагональдарының қасиетін қолданады; ізделінді бұрышты градуспен жазады |
Өз бетімен жұмыс. 1 топ. ABCDA1B1C1D1 бірлік кубы берілген.
Дескрипторлар: - AD мен BC₁ бағыттарын бір жазықтықта орналастырады. - Бұрышты проекция арқылы немесе диагональ байланыспен табады. - Нәтижені градуспен жазады (күтілетін жауап: 45°).
2
топ. Дескрипторлар: - AD мен CA₁ арасындағы бұрыш үшін ортақ жазықтықты анықтайды. - Кубтың қырлары мен кеңістік диагоналін байланыстырады. - Қорытынды бұрышты нақты градуспен береді.
3
топ. Дескрипторлар: - AD₁ мен A₁B түзулерін бір жазықтыққа келтіреді. - Квадрат/куб симметриясын пайдаланып бұрышты есептейді. - Нәтижені градуспен жазады (күтілетін жауап:
60°). |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық |
|||
|
|
1-тапсырма ABCDA1 B1C1 D1 - куб. AC және B1 D1 кесінділерін қамтитын түзулер арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабын градустық өлшеммен жазыңыз Дескриптор: Білім алушы -AC және B1 D1 түзулерінің өзара орналасуын анықтайды; -екі түзу арасындағы бұрышты анықтайды; -квадрат диагональдарының қасиетін қолданады; ізделінді бұрышты градуспен жазады |
Тапсырма 2 ABCD трапециясының AD табаны жазықтығында жатыр. B және C нүктелері арқылы
а) EF және AB түзулері өзара қалай орналасқан? b) егер ABC = 150° болса, онда EF және AB түзулері арасындағы бұрышты? Дескриптор: Білім алушы есеп шартына сәйкес сызбаны сызады; түзулердің өзара орналасуын анықтайды; түзулер арасындағы бұрышты анықтайды |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқу құрал жабдықтары; Сызғыш. Транспортир; Слайд тақта |
|||
|
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация; |
|||
шағым қалдыра аласыз



















