Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көмекбай Нұрлан |
||||
|
Күні: |
23.01.2026ж |
||||
|
Сынып: 10 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу, |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі векторды анықтау, оның ұзындығын табу және тең векторларды ажырата білу дағдыларын қалыптастыру. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстыр |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Заң және Тәртіп
– Мектепте
тәртіп болғанда … |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Кеңістіктегі вектордың аныктамасы жазыктыктағы вектордын аныктамасына ұксас болып келеді. Кеңістіктегі вектор деп бағытталған кесіндіні, яғни басы мен ұшы көрсетілген кесіндіні айтады. Басы мен ұшы беттесетін векторлар нөлдік векторлар деп аталады.
20.1-cypeт Басы
Егер кеністіктегі нөлдік емес екі вектор бір жазыктыкта жатса және сол жазыктькта бірдей (карама-карсы) бағыталса, онда оларды бірдей багытталған немесе багыттас (карама-карсы багытталган ) векторлар деп атайды. (7)Егер кеңістіктегі нелдік емес екі векторды бір нуктелен салганда бір түзудін бойында жатса, онда олар коллинеар векторлар болатынын дэтеллендер. Коллинеар векторлар бірдей бағытталған немесе карама-карсы бағыталған болуы мүмкін. Вектордын
ұзындыгы немесе
модулі деп осы
векторды кескіндеп тұрған кесіндінін ұзындығын айтады. Оны
Нөлдік вектордын ұзындығы нелге тен. Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді
20.1.
|
Дескриптор:
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
|
B деңгей 20.7. Келесі кепжактардын кырлары әртүрлі неше векторларды береді: а) куб; ә) үшбұрышты призма : б) дурыс тертбұрышты пирамида (20.10 -cypet )?
|
Дескриптор:
|
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
20.9. |
Дескриптор:
. |
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Қорытынды |
Сұрақтар
|
Сқрақтарға жауап береді |
Мини-дәптер/мини-тақта: барлығы бір уақытта жауабын көтереді. |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар
Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көмекбай Нұрлан |
||||
|
Күні: |
23.01.2026ж |
||||
|
Сынып: 10 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу, |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі векторды анықтау, оның ұзындығын табу және тең векторларды ажырата білу дағдыларын қалыптастыру. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Ж -сабақтың мақсатымен таныстыр |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Заң және Тәртіп
– Мектепте
тәртіп болғанда … |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Кеңістіктегі вектордың аныктамасы жазыктыктағы вектордын аныктамасына ұксас болып келеді. Кеңістіктегі вектор деп бағытталған кесіндіні, яғни басы мен ұшы көрсетілген кесіндіні айтады. Басы мен ұшы беттесетін векторлар нөлдік векторлар деп аталады.
20.1-cypeт Басы
Егер кеністіктегі нөлдік емес екі вектор бір жазыктыкта жатса және сол жазыктькта бірдей (карама-карсы) бағыталса, онда оларды бірдей багытталған немесе багыттас (карама-карсы багытталган ) векторлар деп атайды. (7)Егер кеңістіктегі нелдік емес екі векторды бір нуктелен салганда бір түзудін бойында жатса, онда олар коллинеар векторлар болатынын дэтеллендер. Коллинеар векторлар бірдей бағытталған немесе карама-карсы бағыталған болуы мүмкін. Вектордын
ұзындыгы немесе
модулі деп осы
векторды кескіндеп тұрған кесіндінін ұзындығын айтады. Оны
Нөлдік вектордын ұзындығы нелге тен. Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді
20.1.
|
Дескриптор:
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|
|
|
B деңгей 20.7. Келесі кепжактардын кырлары әртүрлі неше векторларды береді: а) куб; ә) үшбұрышты призма : б) дурыс тертбұрышты пирамида (20.10 -cypet )?
|
Дескриптор:
|
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
20.9. |
Дескриптор:
. |
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Қорытынды |
Сұрақтар
|
Сқрақтарға жауап береді |
Мини-дәптер/мини-тақта: барлығы бір уақытта жауабын көтереді. |
Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
шағым қалдыра аласыз
ұмыс
түрі:
нүктесінде және
ұшы
нүктесінде болатын вектор
деп
белгіленеді және
нұскама кесіндімен бейнеленеді (20.1-сурет). Сонымен бірге вектор
ды латыннын кіші әрпімен
және т.б.
Н
деп бе
немесе
деп
белгілейді.
кубында тебелері
аркылы
үшбрышты призмасында
тебелері аржымы
векторына тен
векторларды көрсетіндер (20.8-сурет) .














