|
Күні: Сынып: 7
|
Мұғалім: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар |
Кері итеруші күш |
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.12 Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. Архимед күші жайлы мағлұмат беру Архимед күшін өмірде қолдана білуге үйрету |
|
Бағалау критерийі |
1.Кері итеруші күш туралы біледі 2. Кері итеруші күштің қалай пайда болатынын түсінеді және оны Архимед күші деп аталатындығын біледі 3. Кері итеруші күштің шамасын есептеп шығара алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Кері итеруші күш, Архимед күші |
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу |
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, математика |
|
Алдыңғы білім |
Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
.Жоспар
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурс |
|
|
|
Ұйымдастыру 3 мин Білу |
1.ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады «Жағымды сөздер» 2. Топқа бөлінуді ұйымдастырады:
3.Үй тапсырмасын сұрайды: «Пазл» ойыны Манометр мен сорғы суреттерінің қиындыларын таратып береді |
1.Шеңбер болып тұрған оқушылар бір-біріне доп лақтырып, жағымды сөздерді айтады 2.Қағазда жазылған формулалар бойынша үш топқа бөлінеді 3.Манометр мен сорғы ның суреттерін қиынды лардан құрастыру |
кішігірім доп, үлестірмелі қағаздар манометр мен сорғы лардың суреттерінің қиындылары |
|
ІІ. Қызығушылығын ояту 5 мин Түсіну демонстрация Жетелеуші сұрақтар |
1.Демонстрац. жасалу жолы жазылған қағаздарды таратып беру: «Цилиндрді динамометрге іліп, динамометрдің көрсеткішін жазып аламыз. Содан кейін цилиндрді сол тұрған күйінде суға батырамыз да, динамоме трдің көрсетуін жазып аламыз. Екі жағдайдағы динамометр көрсеткішін салыстырамыз. Не байқадық? Бұдан қандай қорытынды жасауға болады? Осы жауаптарыңның ішінде қандай жаңа ұғымды байқадыңдар? Сонымен бүгінгі біздің сабағымыз не туралы болады |
Парақшаға жазылған демонстрациялық тапсырманы орындау; Демонстрация бойынша мұғалім сұрақтарына жауап алу: Цилиндрді суға салғанда динамометрдің көрсетуі кемиді. Сұйыққа батырылған денеге кері итеруші күш әсер етеді кері итеруші күш немесе кері итеруші күш |
|
|
|
Мағынаны тану Қолдану 20 мин |
Топтарға тапсырма бөліп беріп, әр топқа постер жасауды тапсырады «Галерея» 1.Ығыстырушы күшті кім және қалай ойлап тапты?(сурет бойынша түсіндіру)
2) «Маршрут картасы» Ығыстырушы күш қалай пайда болады? 3) «Ойла, жұптас, бөліс» Газдағы ығыстырушы күшті түсіндіру АКТ
|
1)Суреттермен жұмыс 2)Сұйық тарапынан денені үстіңгі қабатына түсірілген қысым, төменгі жағына түсіріл ген қысымнан аз. Сондықтан денеге жоғары бағытталған күш әрекет етеді. Бұл күш денені сұйықтан ығыстырады. Сондықтан кері итеруші күш деп аталады. 3) инт.тақтадағы т асырманы орындау |
тапсырма жазылған қағазадар, среттер |
|
|
Ой-толғаныс Талдау Жинақтау |
«Домино» ойыны Кері итеруші күштің тұжырымдамасын құрастырады
1) «Соңғы сөз
менде» Fк.и=
2
|
Тұжырымдаманы оқиды. Формула қорытып шығару 3. топ болып ассосация жасайды
|
А3 парағы, маркерлер |
|
|
Бағалау 2 мин |
Архимед күшін білудің біздің күнделікті тұрмыста маңызы қандай? |
Өз ойларын айтады |
|
|
|
Қорытынды 1) өзін-өзі бағалау 2) топ басшы бағалауы 3) кері байланыс сабақты бағалау 3 мин |
«Алма ағашы» Критерийлер «Шабадан мен себет» |
Өз деңгейін бояп көрсетеді әр оқушының қалай жұмыс жасағанын айтады |
|
|
|
Үйге тапсырма |
7.3.1.12 Кері итеруші күш |
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кері итеруші күш
Кері итеруші күш
|
Күні: Сынып: 7
|
Мұғалім: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар |
Кері итеруші күш |
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.12 Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. Архимед күші жайлы мағлұмат беру Архимед күшін өмірде қолдана білуге үйрету |
|
Бағалау критерийі |
1.Кері итеруші күш туралы біледі 2. Кері итеруші күштің қалай пайда болатынын түсінеді және оны Архимед күші деп аталатындығын біледі 3. Кері итеруші күштің шамасын есептеп шығара алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Кері итеруші күш, Архимед күші |
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу |
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, математика |
|
Алдыңғы білім |
Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
.Жоспар
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурс |
|
|
|
Ұйымдастыру 3 мин Білу |
1.ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады «Жағымды сөздер» 2. Топқа бөлінуді ұйымдастырады:
3.Үй тапсырмасын сұрайды: «Пазл» ойыны Манометр мен сорғы суреттерінің қиындыларын таратып береді |
1.Шеңбер болып тұрған оқушылар бір-біріне доп лақтырып, жағымды сөздерді айтады 2.Қағазда жазылған формулалар бойынша үш топқа бөлінеді 3.Манометр мен сорғы ның суреттерін қиынды лардан құрастыру |
кішігірім доп, үлестірмелі қағаздар манометр мен сорғы лардың суреттерінің қиындылары |
|
ІІ. Қызығушылығын ояту 5 мин Түсіну демонстрация Жетелеуші сұрақтар |
1.Демонстрац. жасалу жолы жазылған қағаздарды таратып беру: «Цилиндрді динамометрге іліп, динамометрдің көрсеткішін жазып аламыз. Содан кейін цилиндрді сол тұрған күйінде суға батырамыз да, динамоме трдің көрсетуін жазып аламыз. Екі жағдайдағы динамометр көрсеткішін салыстырамыз. Не байқадық? Бұдан қандай қорытынды жасауға болады? Осы жауаптарыңның ішінде қандай жаңа ұғымды байқадыңдар? Сонымен бүгінгі біздің сабағымыз не туралы болады |
Парақшаға жазылған демонстрациялық тапсырманы орындау; Демонстрация бойынша мұғалім сұрақтарына жауап алу: Цилиндрді суға салғанда динамометрдің көрсетуі кемиді. Сұйыққа батырылған денеге кері итеруші күш әсер етеді кері итеруші күш немесе кері итеруші күш |
|
|
|
Мағынаны тану Қолдану 20 мин |
Топтарға тапсырма бөліп беріп, әр топқа постер жасауды тапсырады «Галерея» 1.Ығыстырушы күшті кім және қалай ойлап тапты?(сурет бойынша түсіндіру)
2) «Маршрут картасы» Ығыстырушы күш қалай пайда болады? 3) «Ойла, жұптас, бөліс» Газдағы ығыстырушы күшті түсіндіру АКТ
|
1)Суреттермен жұмыс 2)Сұйық тарапынан денені үстіңгі қабатына түсірілген қысым, төменгі жағына түсіріл ген қысымнан аз. Сондықтан денеге жоғары бағытталған күш әрекет етеді. Бұл күш денені сұйықтан ығыстырады. Сондықтан кері итеруші күш деп аталады. 3) инт.тақтадағы т асырманы орындау |
тапсырма жазылған қағазадар, среттер |
|
|
Ой-толғаныс Талдау Жинақтау |
«Домино» ойыны Кері итеруші күштің тұжырымдамасын құрастырады
1) «Соңғы сөз
менде» Fк.и=
2
|
Тұжырымдаманы оқиды. Формула қорытып шығару 3. топ болып ассосация жасайды
|
А3 парағы, маркерлер |
|
|
Бағалау 2 мин |
Архимед күшін білудің біздің күнделікті тұрмыста маңызы қандай? |
Өз ойларын айтады |
|
|
|
Қорытынды 1) өзін-өзі бағалау 2) топ басшы бағалауы 3) кері байланыс сабақты бағалау 3 мин |
«Алма ағашы» Критерийлер «Шабадан мен себет» |
Өз деңгейін бояп көрсетеді әр оқушының қалай жұмыс жасағанын айтады |
|
|
|
Үйге тапсырма |
7.3.1.12 Кері итеруші күш |
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















