Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: Сабақ: Тақырыбы |
1-бөлім 2-сабақ «Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері. |
Мектеп: Иманов атындағы жом |
||||||||||||
|
Күні |
|
Мұғалім: Оспан Әсия |
||||||||||||
|
Сынып |
5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
5.Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образды ашу; 5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығарма мазмұны мен тақырыбын біледі. Кейіпкерлерді суреттейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгіме кейіпкерлерінің бейнесін ашуға сай берілген тапсырмаларды орындай алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Кендебай образын шынайы өмірмен салыстырады, баға береді. |
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау,бағалау |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркемдік шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образды ашады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Кер,құла, алты кез , торсық шеке, жалақ т.б Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша..., Маған ... әсер етті, Меніңше, ... . Талқылауға арналған сұрақтар: 1) Неліктен Кендебай буаз биенің қарнын жарып, құлынын алады? 2) Неге Кендебай қойшы баланың ата-анасын іздеп шығады? 3) Керқұла атқа тіл біткенін қалай түсінесіңдер? 4) Кендебайдың жеті басты дәу мен арыстанды жеңуі нені білдіреді? |
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6-тармағы Кендебай бойындағы адалдық, жанашырлық, табандылық, төзімділік, еңбекқорлық сияқты құнды қасиеттерге бейімделеді |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ертегінің түрлері және «Керқұла атты Кендебай» ертегісі. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспар- ланған уақыт |
Сабақ кезеңдері |
Әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал орнату. (Оқушылар бір-біріне жылы сөздер, тілектер айтады). Топқа біріктіру.Сынып оқушыларын қазақ ертегілері мен аңыздарындағы кейіпкерлердің есімдері бойынша 3 топқа бірігеді: Топ аттары: «Кендебай», «Ер Төстік», «Ер Тарғын». Үй тапсырмасын сұрау
ҚБ Жұлдызшалар арқылы бағалау.
Миға шабуыл. Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаттары күтетін нәтижемен ақпарат
беру. |
Кейіпкерлердің есімдері арқылы біріктіру «Ашық микрофон» әдісі
Жұлдызшалар арқылы
Таныстырылым |
Ноутбук Суреттер А4 Жұлдызша-лар АКТ |
|||||||||||
|
Ортасы 10 минут 7 минут 8 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Торлы диаграмма» әдісі арқылы көркем шығармадағы кейіпкердің іс-әрекеті арқылы Кендебайдың образын ашыңдар.
Кендебай
Дескриптор - Кендебай бойындағы жақсы қасиеттерді жаза алады; - образын аша алады; ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы оқушылар топты бағалайды.
2-тапсырма Жұптық жұмыс:«Үш шеңбер» әдісі арқылы кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалап, шынайы өмірмен салыстыр.Кейіпкерлерге баға беріңдер.
Дескриптор -Кейіпкерлердің іс-әрекетін атай алады; - Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады; -Кейіпкерлеге баға береді.
ҚБ: Жұптар бірін-бірі «Басбармақ»
әдісі арқылы бағалайды 3-тапсырма Жеке жұмыс. «Екі жақты күнделік» әдісі Берілген тақырыптардың біреуін таңдап, шығармадағы тиісті үзіндіні тауып оқып, Кендебайдың іс-әрекеті бойынша ой өрбітіп, образын ашыңдар.
Дескрипторлар: -Мәтіннен тиісті үзіндіні дұрыс таба алады. -Кейіпкерлердің іс-әрекеті бойынша жүйелі ой өрбітеді. -Өз сөзімен кейіпкерлердің образын ашады
ҚБ Оқушыларды мұғалім смайлик арқылы бағалайды
.
|
«Торлы диаграмма» әдісі
«Үш шеңбер» әдісі
Басбармақ арқылы
«Екі жақты күнделік»
|
Торлы диаграмма, А4
Үш шеңбер
А 4
Смайлик- тер арқылы |
|||||||||||
|
Соңы 7 мин |
Әр топ қарсылас топқа өтілген сабақ бойынша үш сұрақтан дайындау арқылы сабақты қорытындылау: «Кендебай» тобы – «Ер Төстік» тобына; «Ер Төстік» тобы – «Ер Тарғын» тобы на; «Ер Тарғын» тобы – «Кендебай» тобына.
|
«Желпуіш»
әдісі |
Парақша -лар
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ертегіні оқу, өзіне ұнаған кейіпкерлердің суретін салып келу. |
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Жазбаша кері байланыс |
«ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс алу.
|
«ҚҚҚ» әдісі |
Парақша -лар |
|||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|
|||||||||||
|
Әр оқушының қабілетіне байланысты «Торлы диаграмма», «Үш шеңбер», «Екі жақты күнделік» әдістерін таңдадым. Сабақ бойы әр оқушыға көмек көрсетемін Қабілетті оқушыларға тапсырма берілгенде өздері ойланатын , жетелейтін сұрақтар қойып отырамын |
Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын.Оқушыларға жұлдызша, смайлик беріп мақтаулар айтып критерийлер арқылы бағалаймын. Сабақтың соңында кері байланыс беремін. |
Бүгінгі сабақта қазақ тілі,тарих, бейнелеу өнері пәндерімен байланыстырдым.
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Керқұла атты Кендебай ертегісі
Керқұла атты Кендебай ертегісі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: Сабақ: Тақырыбы |
1-бөлім 2-сабақ «Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері. |
Мектеп: Иманов атындағы жом |
||||||||||||
|
Күні |
|
Мұғалім: Оспан Әсия |
||||||||||||
|
Сынып |
5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
5.Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образды ашу; 5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығарма мазмұны мен тақырыбын біледі. Кейіпкерлерді суреттейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әңгіме кейіпкерлерінің бейнесін ашуға сай берілген тапсырмаларды орындай алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Кендебай образын шынайы өмірмен салыстырады, баға береді. |
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау,бағалау |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркемдік шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образды ашады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Кер,құла, алты кез , торсық шеке, жалақ т.б Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша..., Маған ... әсер етті, Меніңше, ... . Талқылауға арналған сұрақтар: 1) Неліктен Кендебай буаз биенің қарнын жарып, құлынын алады? 2) Неге Кендебай қойшы баланың ата-анасын іздеп шығады? 3) Керқұла атқа тіл біткенін қалай түсінесіңдер? 4) Кендебайдың жеті басты дәу мен арыстанды жеңуі нені білдіреді? |
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6-тармағы Кендебай бойындағы адалдық, жанашырлық, табандылық, төзімділік, еңбекқорлық сияқты құнды қасиеттерге бейімделеді |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ертегінің түрлері және «Керқұла атты Кендебай» ертегісі. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспар- ланған уақыт |
Сабақ кезеңдері |
Әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал орнату. (Оқушылар бір-біріне жылы сөздер, тілектер айтады). Топқа біріктіру.Сынып оқушыларын қазақ ертегілері мен аңыздарындағы кейіпкерлердің есімдері бойынша 3 топқа бірігеді: Топ аттары: «Кендебай», «Ер Төстік», «Ер Тарғын». Үй тапсырмасын сұрау
ҚБ Жұлдызшалар арқылы бағалау.
Миға шабуыл. Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаттары күтетін нәтижемен ақпарат
беру. |
Кейіпкерлердің есімдері арқылы біріктіру «Ашық микрофон» әдісі
Жұлдызшалар арқылы
Таныстырылым |
Ноутбук Суреттер А4 Жұлдызша-лар АКТ |
|||||||||||
|
Ортасы 10 минут 7 минут 8 минут |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Торлы диаграмма» әдісі арқылы көркем шығармадағы кейіпкердің іс-әрекеті арқылы Кендебайдың образын ашыңдар.
Кендебай
Дескриптор - Кендебай бойындағы жақсы қасиеттерді жаза алады; - образын аша алады; ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы оқушылар топты бағалайды.
2-тапсырма Жұптық жұмыс:«Үш шеңбер» әдісі арқылы кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалап, шынайы өмірмен салыстыр.Кейіпкерлерге баға беріңдер.
Дескриптор -Кейіпкерлердің іс-әрекетін атай алады; - Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады; -Кейіпкерлеге баға береді.
ҚБ: Жұптар бірін-бірі «Басбармақ»
әдісі арқылы бағалайды 3-тапсырма Жеке жұмыс. «Екі жақты күнделік» әдісі Берілген тақырыптардың біреуін таңдап, шығармадағы тиісті үзіндіні тауып оқып, Кендебайдың іс-әрекеті бойынша ой өрбітіп, образын ашыңдар.
Дескрипторлар: -Мәтіннен тиісті үзіндіні дұрыс таба алады. -Кейіпкерлердің іс-әрекеті бойынша жүйелі ой өрбітеді. -Өз сөзімен кейіпкерлердің образын ашады
ҚБ Оқушыларды мұғалім смайлик арқылы бағалайды
.
|
«Торлы диаграмма» әдісі
«Үш шеңбер» әдісі
Басбармақ арқылы
«Екі жақты күнделік»
|
Торлы диаграмма, А4
Үш шеңбер
А 4
Смайлик- тер арқылы |
|||||||||||
|
Соңы 7 мин |
Әр топ қарсылас топқа өтілген сабақ бойынша үш сұрақтан дайындау арқылы сабақты қорытындылау: «Кендебай» тобы – «Ер Төстік» тобына; «Ер Төстік» тобы – «Ер Тарғын» тобы на; «Ер Тарғын» тобы – «Кендебай» тобына.
|
«Желпуіш»
әдісі |
Парақша -лар
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ертегіні оқу, өзіне ұнаған кейіпкерлердің суретін салып келу. |
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Жазбаша кері байланыс |
«ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс алу.
|
«ҚҚҚ» әдісі |
Парақша -лар |
|||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|
|||||||||||
|
Әр оқушының қабілетіне байланысты «Торлы диаграмма», «Үш шеңбер», «Екі жақты күнделік» әдістерін таңдадым. Сабақ бойы әр оқушыға көмек көрсетемін Қабілетті оқушыларға тапсырма берілгенде өздері ойланатын , жетелейтін сұрақтар қойып отырамын |
Әр тапсырмаға дескриптор құрамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы білімдерін толықтырып отырамын.Оқушыларға жұлдызша, смайлик беріп мақтаулар айтып критерийлер арқылы бағалаймын. Сабақтың соңында кері байланыс беремін. |
Бүгінгі сабақта қазақ тілі,тарих, бейнелеу өнері пәндерімен байланыстырдым.
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















