|
Бөлім:«Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманыңжанрынақарайфабуласы мен сюжеттікдамуынсипаттау. 5.1.2.1. Әдебишығарманыңтақырыбы мен идеясынанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі:шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар:шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
|||||
|
Бағалаукритерийі |
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлықоғамжәнежоғарыруханият(3-құндылық) |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Хан, арыстан, тақырып, идея, әдебиет, ертегі, эпос. Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тазша бала, алтын құйрықты құлын, жеті басты дәу, жалмауыз кемпір. Талқылауға арналған сұрақтар: Ертегі дегеніміз не?Неліктен «Керқұла атты Кендебай» ертегісі қиял-ғажайып ертегілер түріне жатады? Қиял-ғажайып ертегілеріне тән ерекшеліктерді атаңдар. |
|||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Қазақ тілі, музыка |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке» арқылы оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін айтады. Топқа бөлу. Ертегінің түрлері арқылы топқа бөлу. Ортаға тасталған суреттер бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді
І топ. Қиял-ғажайып ертегілері ІІ топ. Шыншыл ертегілер ІІІ топ. Хайуанаттар туралы ертегілер І. Қызығушылықты ояту. «Бір минут..»әдісі арқылы сұраймын. Бір оқушы ертегі туралы, оның түрлері туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде болады. (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
|
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша теориялық білім алады. - Сюжет дегеніміз не? - Фабула дегеніміз не? - Тақырып дегеніміз не? - Идея дегеніміз не
1.Ертегінің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2. Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз. 3. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. Оқушылар ПАЗЛ әдісі арқылы ертегі мазмұнымен танысады.
Тапсырма.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. 1-топ. Оқиғаның басталуы, байланысуы 2-топ. Оқиғаның шиеленісуі 3-топ. Оқиғаның шарықтау шегі мен шешімі Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Ертегі мазмұны бойынша «Қатені тап» ойынын ойнаңдар. Ойын шарты: Үш топқа өз қалауларың бойынша бөлініңдер. Әр топ өз тапсырмасын алады. 1-топ: Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы беру. Суретте міндетті түрде бір-екі қате болуы керек. 2-топ: Ертегіден бір үзіндіні шашыраңқы сөздер ретінде жазу. Сөздерде бір-екі қате болуы керек. 3-топ: Ертегі мазмұны бойынша бірнеше сұрақтар құрастыру. Сұрақтарда бір-екі қате болуы керек. Тапсырмалар жазылып болған соң, топтар тапсырмаларымен аламсады. Олар бір-бірінің қателерін тауып, түзетулері керек. Түзету лерді арнайы параққа жазуға болады. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша теориялық білім алады. 1.Ертегінің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2. Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз. 3. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. Ертегі мазмұны бойынша «Қатені тап» ойынын ойнайды. Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы береді; •Ертегіден бір үзіндіні шашыраңқы сөздер ретінде жазады; •Ертегі мазмұны бойынша бірнеше сұрақтар құрастырады; •бір-бірінің қателерін тауып, түзетеді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Әдебиет теориясы 5-сынып қазақ әдебиеті |
||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
||||
|
Үй жұмысы |
Кендебайдың еліне жасаған қамқорлығын, өміріндегі маңызды оқиғаларының тізбегін құрыңдар. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі 5 сынып
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі 5 сынып
|
Бөлім:«Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманыңжанрынақарайфабуласы мен сюжеттікдамуынсипаттау. 5.1.2.1. Әдебишығарманыңтақырыбы мен идеясынанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі:шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар:шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
|||||
|
Бағалаукритерийі |
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлықоғамжәнежоғарыруханият(3-құндылық) |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Хан, арыстан, тақырып, идея, әдебиет, ертегі, эпос. Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тазша бала, алтын құйрықты құлын, жеті басты дәу, жалмауыз кемпір. Талқылауға арналған сұрақтар: Ертегі дегеніміз не?Неліктен «Керқұла атты Кендебай» ертегісі қиял-ғажайып ертегілер түріне жатады? Қиял-ғажайып ертегілеріне тән ерекшеліктерді атаңдар. |
|||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Қазақ тілі, музыка |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке» арқылы оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін айтады. Топқа бөлу. Ертегінің түрлері арқылы топқа бөлу. Ортаға тасталған суреттер бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді
І топ. Қиял-ғажайып ертегілері ІІ топ. Шыншыл ертегілер ІІІ топ. Хайуанаттар туралы ертегілер І. Қызығушылықты ояту. «Бір минут..»әдісі арқылы сұраймын. Бір оқушы ертегі туралы, оның түрлері туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде болады. (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
|
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша теориялық білім алады. - Сюжет дегеніміз не? - Фабула дегеніміз не? - Тақырып дегеніміз не? - Идея дегеніміз не
1.Ертегінің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2. Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз. 3. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. Оқушылар ПАЗЛ әдісі арқылы ертегі мазмұнымен танысады.
Тапсырма.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. 1-топ. Оқиғаның басталуы, байланысуы 2-топ. Оқиғаның шиеленісуі 3-топ. Оқиғаның шарықтау шегі мен шешімі Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Ертегі мазмұны бойынша «Қатені тап» ойынын ойнаңдар. Ойын шарты: Үш топқа өз қалауларың бойынша бөлініңдер. Әр топ өз тапсырмасын алады. 1-топ: Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы беру. Суретте міндетті түрде бір-екі қате болуы керек. 2-топ: Ертегіден бір үзіндіні шашыраңқы сөздер ретінде жазу. Сөздерде бір-екі қате болуы керек. 3-топ: Ертегі мазмұны бойынша бірнеше сұрақтар құрастыру. Сұрақтарда бір-екі қате болуы керек. Тапсырмалар жазылып болған соң, топтар тапсырмаларымен аламсады. Олар бір-бірінің қателерін тауып, түзетулері керек. Түзету лерді арнайы параққа жазуға болады. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша теориялық білім алады. 1.Ертегінің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2. Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз. 3. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. Ертегі мазмұны бойынша «Қатені тап» ойынын ойнайды. Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы береді; •Ертегіден бір үзіндіні шашыраңқы сөздер ретінде жазады; •Ертегі мазмұны бойынша бірнеше сұрақтар құрастырады; •бір-бірінің қателерін тауып, түзетеді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Әдебиет теориясы 5-сынып қазақ әдебиеті |
||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
||||
|
Үй жұмысы |
Кендебайдың еліне жасаған қамқорлығын, өміріндегі маңызды оқиғаларының тізбегін құрыңдар. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз


















