Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: ертегідегі екі нәрсені
салыстыра суреттеу, көркем шығармадағы
кейіпкерлер бейнесін талдау;
Көпшілігі: әдеби шығармадағы екі
нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табу, кейіпкердің образға
қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін
талдайды;
Кейбір оқушылар: әдеби шығармадағы екі
нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу,
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы
образын ашу, кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып
бағалау.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылар назарын
сабаққа аудару.
Сыныпта жағымды
психологиялық ахуал орнату. «Мейірімділік шеңбері»
әдісімен ертегі кейіпкерлері туралы
айтады.
Қызығушылықты
ояту.
«Жадыныдамытуға
арналған ойын».
Тақтаға ертегі
кейіпкерлерінің тізімін іліп қоямын, оларды
жаттауға
10 секунд уақыт
беріледі. Шектеулі уақыт ішінде бұл сөздерді есте сақтау керек.
Дұрыс есте сақтай білген оқушыларға арнайы сыйлық
беріледі.
Кендебай
Қазанғап
Қазанғаптың
әйелі
Қойшы бала
Керқұла ат
Хан
Хан балалары
Ханның қызы
«Керқұла атты Кендебай»
ертегісінің орны ауысып
кетткен сюжеттік дамуын
реттеп
жазыңыз.
1. Кендебай және қойшы
бала
2. Хан мен
балалары
3. Керқұла ат пен
Кендебай
4. Кендебайдың өмірге
келуі
5. Малшы Кендебай
6. Қазанғап
кедей.
7. Кендебайдың
ерлігі
Сабақтың тақырыбы
мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын
сабаққа аудару. Тақтаға ертегі
кейіпкерлерінің тізімін іліп қоямын, оларды
жаттауға
10 секунд уақыт
беріледі. Шектеулі уақыт ішінде бұл сөздерді есте сақтау керек.
Дұрыс есте сақтай білген оқушыларға арнайы сыйлық
беріледі.
«Керқұла атты Кендебай»
ертегісінің орны ауысып кетткен сюжеттік дамуын реттеп
жазыңыз.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
ҚБ
«Нысана»
Оқушы
лар
стикер
жапсыру арқылы бағалай
ды.
|
5-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
1-тапсырма. «Үш
қадам» әдісі. Ортаға табан іздері
тасталады. Әр топтан 1 оқушыдан шығады. Әр оқушыға ертегі
бойынша
3 сұрақтан
қойылады.


Дескриптор:
ҚБ
«Кейіпкерді таны» әдісі. Ертегінің
образдар жүйесіне талдау жасау, мінездеме
беру.

Дескриптор:
-
Кендебай образына
талдау жасайды, мінездеме береді;
-
Керқұла образына талдау
жасайды;
-
Қазанғап образына
талдау жасайды, мінездеме береді;
-
Іс-әрекетін анықтайды,
ойын дәлелдейді.
ҚБ
3-тапсырма.
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі.

«Ойлаудың алты қалпағы»
әдісімен Кендебай ертегісін мазмұндай отырып, кейіпкерлерді шынайы
өмірмен салыстырып бағалау.
1-топ: Ханның
балаларына берген тапсырмасы қандай болды
?
2-топ:Кендебай қандай
ерлік жасады?
3-топ:Ханның
тапсырмаларын орындау үшін, Кендебай қандай қандай қиындықтарға
кездесті ?
4-топ:Хан мен Кендебай
татуласып, Мергенбай батырды құтқаруына себеп болған оқиғаны
айтыңдар.
5-топ:Ертегідегі
оқиғаны бүгінгі өмірмен байланысты
салыстырыңдар.
6-топ: Кендебайдың
ерлігіне баға беріңдер.
Дескриптор:
-
Ханның балаларына
берген тапсырмасын айта алады.
-
Кендебай қандай ерлік
жасағанын айта алады.
-
Ханның тапсырмаларын
орындау үшін, Кендебай қандай қандай қиындықтарға кездескенін айта
алады.
-
Хан мен Кендебай
татуласып, Мергенбай батырды құтқаруына себеп болған оқиғаны айта
алады.
-
Ертегідегі оқиғаны
бүгінгі өмірмен байланысты
салыстырады;
-
Кендебайдың ерлігіне
баға бере алады.
ҚБ
|
«Үш қадам» әдісі.
Ортаға табан іздері тасталады. Әр
топтан
1 оқушыдан шығады. Әр
оқушыға ертегі бойынша
3 сұрақтан
қойылады.
Ертегі мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап береді;
•дәлелді жауап
береді.
«Кейіпкерді таны»
әдісі. Ертегінің образдар жүйесіне талдау жасау, мінездеме
беру.
Кендебай образына
талдау жасайды, мінездеме береді;
Керқұла образына талдау
жасайды.
«Ойлаудың алты қалпағы»
әдісі.
Ханның балаларына
берген тапсырмасын айта алады.
Кендебай қандай ерлік
жасағанын айта алады.
Ханның тапсырмаларын
орындау үшін, Кендебай қандай қандай қиындықтарға кездескенін айта
алады.
Хан мен Кендебай
татуласып, Мергенбай батырды құтқаруына себеп болған оқиғаны айта
алады.
Ертегідегі оқиғаны
бүгінгі өмірмен байланысты
салыстырады;
Кендебайдың ерлігіне баға бере
алады.
|
ҚБ
«Нысана»
Оқушы
лар
стикер
жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ
«Нысана»
Оқушы
лар
стикер
жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ
«Нысана»
Оқушы
лар
стикер
жапсыру арқылы бағалай
ды.
|
5-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
«Керқұла атты Кендебай»
ертегісі
|