Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Алматы облысы Іле ауданы №40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
І бөлім. Таза,мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні |
17 қыркүйек |
|
|
Сынып: 5 Қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу 5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады.
Шығармадағы кейіпкерді өзіндік
құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазады. Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
|
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді тексеру. Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
ҚБ. Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру. |
Оқулық 5-сынып, Слайд
|
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгерту
5 минут |
Мұғалім көркемдеуіш құралдары туралы мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады.
Білім алушылардың жаңа сабақты меңгергенін тексеру мақсатында «Мыжылған қағаздар» әдісін пайдалана отырып, «Керқұла атты Кендебай» ертегісі бойынша түсініктерін қалыптастыру мақсатында сұрақ қойып, жауап алады. |
Оқушылар «Мыжылған қағаздар» әдісі арқылы таратылған қағаздарға сұрақтар жазып бір-біріне лақтырады,солай өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады. |
ҚББ: Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру. |
Слайд, Оқулық 10-22-беттер 5-сынып, кесте |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру 15 минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. «РАФТ» стратегиясын негізге ала отырып, шығармадан алған әсеріңмен бөлісіп, авторға хат жазыңдар (100-120 сөз). Р (роль) - болашақ ұрпақ А (аудитория) - автор Ф (форма) - хат Т (тақырып) - досқа деген сүйіспеншілік |
Білім алушылар 1-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. «РАФТ» стратегиясын негізге алады.Ертегіден алған әсерін сипаттап авторға хат жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 Мұғалім дескриптор арқылы бағалайды Кері байланыс |
Оқулық 5-сынып Слайд
|
||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма Автор ертегіде басты кейіпкер Кендебайды ел мақсаты үшін жан аямай күресе алатын ер, батыр ретінде суреттеу себебін немен байланыстырасыңдар? «Ел үміті» тақырыбында эссе жазыңдар (100-120 сөз).
|
Білім алушылар 2-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Ертегідегі кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды.Әдеби эссе жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы-5балл
Кері байланыс |
Жұмыс дәптері Оқулық 23-бет 5-сынып
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
1.«Түйінді ой» әдісі арқылы сабақты қорытындылау,оқушы жауабына кері байланыс беру; 2.Бағалау парақшасындағы оқу тапсырмаларының балымен бағалау 3.Үйге тапсырма беру: 2) Хан мен Кендебайдың татуласып, Мергенбай батырды құтқаруына себеп болған оқиғаны дәптерлеріңе қысқаша жазып шығыңдар. 3) a) Кендебай қолына жүз батпан шоқпарын алып, Керқұла аттың барлық шабысымен дәуге қарсы шаба жөнеледі. Кендебай осы шапқан бетте қандай кедергілерді жеңіп шығады? 4.«Білім поштасы» әдісі арқылы рефлексия жасату; |
1.Үй тапсырмасы бойынша сұрайды, тиісті ақпарат алады. 2.«Білім поштасы» әдісімен рефлексия жасайды;
|
Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру
|
Бағалау
стикері
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы.
Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Алматы облысы Іле ауданы №40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
І бөлім. Таза,мінсіз асыл сөз |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні |
17 қыркүйек |
|
|
Сынып: 5 Қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу 5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады.
Шығармадағы кейіпкерді өзіндік
құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазады. Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
|
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді тексеру. Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
ҚБ. Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру. |
Оқулық 5-сынып, Слайд
|
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгерту
5 минут |
Мұғалім көркемдеуіш құралдары туралы мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады.
Білім алушылардың жаңа сабақты меңгергенін тексеру мақсатында «Мыжылған қағаздар» әдісін пайдалана отырып, «Керқұла атты Кендебай» ертегісі бойынша түсініктерін қалыптастыру мақсатында сұрақ қойып, жауап алады. |
Оқушылар «Мыжылған қағаздар» әдісі арқылы таратылған қағаздарға сұрақтар жазып бір-біріне лақтырады,солай өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады. |
ҚББ: Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру. |
Слайд, Оқулық 10-22-беттер 5-сынып, кесте |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру 15 минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. «РАФТ» стратегиясын негізге ала отырып, шығармадан алған әсеріңмен бөлісіп, авторға хат жазыңдар (100-120 сөз). Р (роль) - болашақ ұрпақ А (аудитория) - автор Ф (форма) - хат Т (тақырып) - досқа деген сүйіспеншілік |
Білім алушылар 1-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. «РАФТ» стратегиясын негізге алады.Ертегіден алған әсерін сипаттап авторға хат жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 Мұғалім дескриптор арқылы бағалайды Кері байланыс |
Оқулық 5-сынып Слайд
|
||||||||||
|
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма Автор ертегіде басты кейіпкер Кендебайды ел мақсаты үшін жан аямай күресе алатын ер, батыр ретінде суреттеу себебін немен байланыстырасыңдар? «Ел үміті» тақырыбында эссе жазыңдар (100-120 сөз).
|
Білім алушылар 2-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Ертегідегі кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды.Әдеби эссе жазады.
|
Дескриптор:
Жалпы-5балл
Кері байланыс |
Жұмыс дәптері Оқулық 23-бет 5-сынып
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
1.«Түйінді ой» әдісі арқылы сабақты қорытындылау,оқушы жауабына кері байланыс беру; 2.Бағалау парақшасындағы оқу тапсырмаларының балымен бағалау 3.Үйге тапсырма беру: 2) Хан мен Кендебайдың татуласып, Мергенбай батырды құтқаруына себеп болған оқиғаны дәптерлеріңе қысқаша жазып шығыңдар. 3) a) Кендебай қолына жүз батпан шоқпарын алып, Керқұла аттың барлық шабысымен дәуге қарсы шаба жөнеледі. Кендебай осы шапқан бетте қандай кедергілерді жеңіп шығады? 4.«Білім поштасы» әдісі арқылы рефлексия жасату; |
1.Үй тапсырмасы бойынша сұрайды, тиісті ақпарат алады. 2.«Білім поштасы» әдісімен рефлексия жасайды;
|
Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру
|
Бағалау
стикері
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













