Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні:
Тәрбиеші: Мұфтахиева Жанна Ғабиденқызы
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Жапсыру
Тақырыбы: «Кесені әшекейлейміз»
Мақсаты:Сабақ барысында балалармен ойын-ойнау, сөйлеу, байқау, есту, көру, қабілеттерін дамыту. Балалардың қазақтың ою-өрнектері туралы түсініктерін қалыптастыру. Кесені әшекейлегенде «тұмарша», «ирексу» ою-өрнек элементтерін пайдаланып жапсыруды үйрету үйрету.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыстар: әңгімелесу, түсіндіру, жапсыру
Әдіс-тәсілдері: Триз технологиясының элементтері, сұрақ- жауап, көрсету, түсіндіру
Көрнекілігі:дайын аппликация үлгілері. Кесенің суреттері
Сөздік жұмыс: кесе, қошқар мүйізді ою, тығылмақ
Билингвальді компонент: ою-аргумент, кесе-пиала
|
Іс-әрекет |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушы |
Кәне, балалар келген қонақтарға амандасайық Жылулық шеңбері. Біз әдепті баламыз, Біз ерекше боламыз. Үйге қонақ келгенде: «Сәлеметсіз бе!»,-деп, Амандасып аламыз. Жарайсыңдар балалар! Іске сәт, сабақтарың көңілді өтсін! Балалар сендердің сабақтарыңды көру үшін көптеген апайлар келіпті. «Антоним» ойыны арқылы балаларға сабақтың тақырыбына сай сұрақтар қояды. Балалар мен бүгін балабақшағы келе жатқанда қатты ыстықтадым , ыстықтағаным соншалық, үстімдегі жеңіл күртемді шешіп тастадым. Балалардың жауабы мінетті түрде күтіледі. -Балалар Біздің ойын алаңында гүлдер ыстықтан қурап тұр, оларды суару қажет. Балалар ойын барысында тәрбиешінің қателіктерін аңғарып, оларды түзету тиіс. |
Балалар шеңберге тұрып педагогтің іс-әрекетін қайталайды. 2-3 балаладан жауап алу Балалар мұқият тыңдайды. Қыста жеңіл күрте кимейміз, қыста гүлдер өспейді |
|
Ұйымдастырушы ізденушілік |
-Ғажайып сәт.Балалар біреу есік қағатын сияқты, ашамыз ба? Балалар, бұл біздің Алмагүл апайымыз ғой. Алмагүл апай: -Балалар, маған қазір алыстан қонақтар келетін еді, үйімдегі кәселерім онша әдемі емес. Сол кәселерді безендіруге көмектесесіңдер ме? -Балалар мына суретке назар аударыңдаршы не көріп тұрсыңдар? -Қандай оюмен безендірілген? -Балалар, қошқар мүйіз-қазақ халқының ою-өрнегінің төркіні деуге болады, өйткені барлық жаңа элементтер соның негізінде жасалып, тек атаулары ғана өзгеріп отырған. Қошқар мүйіз ою өрнегі қойдың төбесі мен екі жаққа иіріле түскен мүйіз бейнесінде келіп, оның қолтық тұсынан құлағын долбарлайтын тағы бір шолақ мүйіз тәрізді екі буын шығып тұрады. Одан байқағанадамға қошқардың тұмсық бейнесі аң,арылады. Ендеше,Алмагүл апайдың үйіндегі кеселерін оюмен әшекейлейік. ою-, кесе-пиала -Балалар оюдың түсі қандай болады? Жұмысымызды бастайық: алдымен кесенің жоғарғы жағына оюды тізіп жапсырамыз. Осылайша оюды рет-ретімен қойып жапсырамыз. Кесеміз өте әдемі болды. Сергіту сәті. -Ал балалар тұрайық Ою-өрнек салайық, Құс қанаты, ирек толқын өрнегін Сәндеп, сәндеп салайық Мынау не? Кесемен не ішеміз? Кесе әр-түрлі болады? Үлкен ксе, орташа кесе, кіші кесе. Кіші кесені –тостаған деп айтады.Кесенің сыртқы өрнектері әр-түрлі болады. Кесенің басқа ыдыстан ерекшелігі ұстайтын арнайы жері жоқ, дөңгелек пішінді Балалардың жасаған жұмыстарын талдау. «Эмпатия» әдісі Кесе болсаңдар қандай сезімде боласыңдар? Ою болсаңдар? «Тығылмақ ойыны» Шарты: әуен көмегімен балалар текшелердің арасында тығылған кесе суреттерін табу қажет. Кесе жасырылған текшеге жақындаған сйын әуен қаттырақ ойнайды, алыстаған сайын баяу ойнайды. Балалар тапқан кеселерін тақтаға іле береді Алмагүл апай: «Балалар, сендерге үлкен рақмет. Енді дастарханымның сәнін келтіретін болды. «Сендер өнерлі екенсіңдер»,- деп балалармен қоштасады. |
Балалар есік жаққа қарайды. Көмектесеміз Қайталайды: кесе, ою Педагогтің айтқанын мұқият тыңдайды. -Қайталайды. Түрлі-түсті Балалар мұқият тыңдап алдарындағы кесені қошқар мүйіз оюымен безендіреді. Бойларын жазып сергіп алды. Балалар мұқият тыңдайды 2-3 баладан жауап алу Ойынды ойнайды Балалар Алмагүл апаймен қоштасады. |
|
Рефлексиялық қортындылаушы |
-Балалар, біз бүгінгі оқуіс-әрекетінде не істедік? Қандай әсер алдыңдар? Кесені әдемі, безендіргендерің үшін мен сендерге жұлдызша дайындадым. |
-Кесені қошқар мүйіз оюмен безендірдік. Өте қызық болды.. Балалар жұлдызша алғандарына қуанады. |
Күтілетін нәтиже:
жасайды: кеңістікте бағдарлай отырып, оюды рет-ретімен жапсыруды
түсінеді: жұмысты ұқыпты, реттілікпен жасауды;
қолданады: жапсыру іс-әрекетінде көркемдік талғамды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кесені әшекейлейміз
Кесені әшекейлейміз
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні:
Тәрбиеші: Мұфтахиева Жанна Ғабиденқызы
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Жапсыру
Тақырыбы: «Кесені әшекейлейміз»
Мақсаты:Сабақ барысында балалармен ойын-ойнау, сөйлеу, байқау, есту, көру, қабілеттерін дамыту. Балалардың қазақтың ою-өрнектері туралы түсініктерін қалыптастыру. Кесені әшекейлегенде «тұмарша», «ирексу» ою-өрнек элементтерін пайдаланып жапсыруды үйрету үйрету.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыстар: әңгімелесу, түсіндіру, жапсыру
Әдіс-тәсілдері: Триз технологиясының элементтері, сұрақ- жауап, көрсету, түсіндіру
Көрнекілігі:дайын аппликация үлгілері. Кесенің суреттері
Сөздік жұмыс: кесе, қошқар мүйізді ою, тығылмақ
Билингвальді компонент: ою-аргумент, кесе-пиала
|
Іс-әрекет |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушы |
Кәне, балалар келген қонақтарға амандасайық Жылулық шеңбері. Біз әдепті баламыз, Біз ерекше боламыз. Үйге қонақ келгенде: «Сәлеметсіз бе!»,-деп, Амандасып аламыз. Жарайсыңдар балалар! Іске сәт, сабақтарың көңілді өтсін! Балалар сендердің сабақтарыңды көру үшін көптеген апайлар келіпті. «Антоним» ойыны арқылы балаларға сабақтың тақырыбына сай сұрақтар қояды. Балалар мен бүгін балабақшағы келе жатқанда қатты ыстықтадым , ыстықтағаным соншалық, үстімдегі жеңіл күртемді шешіп тастадым. Балалардың жауабы мінетті түрде күтіледі. -Балалар Біздің ойын алаңында гүлдер ыстықтан қурап тұр, оларды суару қажет. Балалар ойын барысында тәрбиешінің қателіктерін аңғарып, оларды түзету тиіс. |
Балалар шеңберге тұрып педагогтің іс-әрекетін қайталайды. 2-3 балаладан жауап алу Балалар мұқият тыңдайды. Қыста жеңіл күрте кимейміз, қыста гүлдер өспейді |
|
Ұйымдастырушы ізденушілік |
-Ғажайып сәт.Балалар біреу есік қағатын сияқты, ашамыз ба? Балалар, бұл біздің Алмагүл апайымыз ғой. Алмагүл апай: -Балалар, маған қазір алыстан қонақтар келетін еді, үйімдегі кәселерім онша әдемі емес. Сол кәселерді безендіруге көмектесесіңдер ме? -Балалар мына суретке назар аударыңдаршы не көріп тұрсыңдар? -Қандай оюмен безендірілген? -Балалар, қошқар мүйіз-қазақ халқының ою-өрнегінің төркіні деуге болады, өйткені барлық жаңа элементтер соның негізінде жасалып, тек атаулары ғана өзгеріп отырған. Қошқар мүйіз ою өрнегі қойдың төбесі мен екі жаққа иіріле түскен мүйіз бейнесінде келіп, оның қолтық тұсынан құлағын долбарлайтын тағы бір шолақ мүйіз тәрізді екі буын шығып тұрады. Одан байқағанадамға қошқардың тұмсық бейнесі аң,арылады. Ендеше,Алмагүл апайдың үйіндегі кеселерін оюмен әшекейлейік. ою-, кесе-пиала -Балалар оюдың түсі қандай болады? Жұмысымызды бастайық: алдымен кесенің жоғарғы жағына оюды тізіп жапсырамыз. Осылайша оюды рет-ретімен қойып жапсырамыз. Кесеміз өте әдемі болды. Сергіту сәті. -Ал балалар тұрайық Ою-өрнек салайық, Құс қанаты, ирек толқын өрнегін Сәндеп, сәндеп салайық Мынау не? Кесемен не ішеміз? Кесе әр-түрлі болады? Үлкен ксе, орташа кесе, кіші кесе. Кіші кесені –тостаған деп айтады.Кесенің сыртқы өрнектері әр-түрлі болады. Кесенің басқа ыдыстан ерекшелігі ұстайтын арнайы жері жоқ, дөңгелек пішінді Балалардың жасаған жұмыстарын талдау. «Эмпатия» әдісі Кесе болсаңдар қандай сезімде боласыңдар? Ою болсаңдар? «Тығылмақ ойыны» Шарты: әуен көмегімен балалар текшелердің арасында тығылған кесе суреттерін табу қажет. Кесе жасырылған текшеге жақындаған сйын әуен қаттырақ ойнайды, алыстаған сайын баяу ойнайды. Балалар тапқан кеселерін тақтаға іле береді Алмагүл апай: «Балалар, сендерге үлкен рақмет. Енді дастарханымның сәнін келтіретін болды. «Сендер өнерлі екенсіңдер»,- деп балалармен қоштасады. |
Балалар есік жаққа қарайды. Көмектесеміз Қайталайды: кесе, ою Педагогтің айтқанын мұқият тыңдайды. -Қайталайды. Түрлі-түсті Балалар мұқият тыңдап алдарындағы кесені қошқар мүйіз оюымен безендіреді. Бойларын жазып сергіп алды. Балалар мұқият тыңдайды 2-3 баладан жауап алу Ойынды ойнайды Балалар Алмагүл апаймен қоштасады. |
|
Рефлексиялық қортындылаушы |
-Балалар, біз бүгінгі оқуіс-әрекетінде не істедік? Қандай әсер алдыңдар? Кесені әдемі, безендіргендерің үшін мен сендерге жұлдызша дайындадым. |
-Кесені қошқар мүйіз оюмен безендірдік. Өте қызық болды.. Балалар жұлдызша алғандарына қуанады. |
Күтілетін нәтиже:
жасайды: кеңістікте бағдарлай отырып, оюды рет-ретімен жапсыруды
түсінеді: жұмысты ұқыпты, реттілікпен жасауды;
қолданады: жапсыру іс-әрекетінде көркемдік талғамды.
шағым қалдыра аласыз













