Пәні:қазақ тілі мен
әдебеиеті
|
Мектебі:Қонысбай ауылының
ЖОББМ
|
Мұғалім:Майданова
Н.Б.
|
Күні:
16.04.2024
|
6 -
сынып
|
7 –
сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақтың
ұлттық қолөнері
|
Еліміздің
келешегі жастардың қолында
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
6.2.2.1 -
тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз
әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу;
|
7.3.3.1 прозалық және
поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық
кейіпкердің образын талдау
|
Сабақтың мақсаты:
|
жазба
жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
|
прозадғы
және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе
лирикалық кейіпкердің образын талдау. тақырып бойынша сөздердің
маңызды бөліктерін дұрыс жазу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
7
мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а)
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды
ахуал туғызу
үй
жұмысын тексеру
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
|
«Миға
шабуыл» әдісі
Берілген
суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжау
|
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген
мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Қима
қағазадар, суреттер
|
Мағынаны
ашу.
26
мин.
|
Сөздік
жұмысы
|
Айтылым
6сынып
Білезік-браслет
Сақина-кольцо
Әйел-женщина
Сақтайды-сохраняет
Тағады-ношение
|
7сынып
Тағайындау-назначение
Белсенді-активный
Отаншыл-патирот
Назар аудару-обратить
внимание
Нығайту-укрепление
|
|
6,7 -
сынып оқулықтары жұмыс дәптері
|
6 – сынып
7 – сынып
|
2-тапсырма.
Оқулықтағы жаңа сабақтың
мәтінін оқып түсіндіріп береді, жаттығуларды
орындатады.
7-
тапсырма
Жеке
жұмыс
|
Айтылым
Суреттегі әшекей бұйымдарды
атайды.
Сөздерді пайдаланып, мәтін
жазады. Өз ойын «ПОПС формуласы» арқылы
толықтырады.
Айтылым
Берілген сөйлемдерге үш
нұсқада сұрақ қояды.
|
Дескриптор: Жалпы – 3
балл.
- Тапсырмаларды
орындайды.
Смайликтерді қолданып, көңіл
күйімен бөліседі.
Дескриптор
4
балл
-Сұрақ қояды
-Жауап
береді
«смайликтер» тәсілі
|
6-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
Қосымша
карточкалар
7-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
|
6-сынып
7-сынып
|
4-тапсырма.
Топтық
жұмыс
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
9-тапсырма
Жұптық
жұмыс
|
Тыңдалым
Оқылым
Топқа бөлініп жұмыс
жасайды.
1-топ: Мәтін мазмұны бойынша
сырға мен жүзікті «Вен диаграммасы» арқылы
салыстырады.
2-топ: «Тұжырымдамалық карта»
тәсілі бойынша мәтінді талдайды.
Айтылым
«Сен болашақта кім боласың?»
тақырыбында сұрақтарды кірістіріп, жауап береді.
|
Дескриптор: Жалпы – 5
балл.
-Тапсырма
орындайды
-Топқа
бөлінеді
-Тұжырымдайды
-Салыстырады
-Мәтінді
талдайды
-Мәтіннің негізгі ойын
ашады
«Шапалақтау» тәсілі арқылы
топтық тапсырманы бағалап , кері байланыс
жасалады.
Дескриптор
4
балл
-Сұрақ қояды
-Жауап
береді
«Бағдаршам»
тәсілі.
|
6-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
Парақтар,
стикерлер
6-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
|
7 – сынып
|
8-
тапсырма
Жеке
жұмыс
|
Жазылым
«Мен елімнің болашағымын»
тақырыбына синквейн құрастырады.
|
Дескриптор
4
балл
-өлең
құрастырады
«Шапалақтау» тәсілі
арқылы
|
7-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
|
Сабақтың
соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
|
«өзін-өзі бағалау» әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Үй
тапсырмасы
|
Оқушылар
бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша тірек
сөздер
6 –
6-тапсырма
7 – сынып
11-тапсырма
|
Мұғалім
оқушыларды «Жапондық
бағалау» әдісі арқылы бағалайды.
Яғни «Дұрыс келісемін»,
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым
бар».
|
|