Кіріспе. Халық ауыз әдебиеті

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Кіріспе. Халық ауыз әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Кіріспе. Халық ауыз әдебиеті
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кіріспе. Халық ауыз әдебиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: халық ауыз әдебиеті шығармаларының үлгілерімен танысу;

Көпшілігі: халық ауыз әдебиеті үлгілеріндегі көтерілген мәселені анықтау;

Кейбір оқушылар: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау, өз көзқарасын таныту.

Бағалау критерийі

  • Халық ауыз әдебиеті үлгілерінің тақырыбын анықтайды;

  • идеясын анықтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: шығармадан алған әсерін сипаттап айта алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: фольклор, ертегілер, қиял-ғажайып ертегілері, жануарлар туралы ертегілер, шыншыл ертегілер.

Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар

  • Ертегілер қай кезде пайда болған?

  • Ертегі дегеніміз не? Ертегілердің қандай түрлері бар?

  • Ертегілер мазмұны мен тақырыбына байланысты қалай бөлінеді?

  • Ертегілерден нені танып-білеміз?

Пәнаралық байланыс

Тарих, музыка

Алдыңғы білім

Ертегілер туралы бастауыштағы алған білімі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сөзді тап» тәсілі.

Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (тұрмыс, тіршілік, халық, салт-дәстүр). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады.

Кіріспе сұрақтар:

  • Бұл сөздердің біздің сабаққа қандай қатысы бар? Сабақтың тақырыбы қандай?


І. Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» сұрақтары.

1. Ауыз әдебиеті ғылымда қалай деп аталады?

2. «Фольклор» қай елдің сөзі?

3. «Фольклор» сөзі қазақ тіліне аударғанда қандай мағынаны білдіреді?

4. Фольклор қашан туған?

5. Ауыз әдебиеті шығармалары біздің заманымызға дейін қалай жеткен?

6. Ауыз әдебиетінде халық өмірі қалай бейнеленген?

(оқушылар жауабы тыңдалады).


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастыру.








Оқушылар «ой шақыру» сұрақтарын жауап беріп, жаңа тақырыпты анықтайды.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.













ҚБ




5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы





Сабақтың ортасы





















ІІ. Мағынаны тану. Оқушыларға «Қазақ халқының ауыз әдебиеті» бейнеролигі көрсетіледі. Бейнероликтен оқушылар жаңа сабаққа байланысты ақпарат алады.

https://www.youtube.com/watch?v=H9dfAF7cR6Y

Тапсырма. Бейнероликтен тыңдаған мәтіннен алған ақпаратты ИНСЕРТ кестесімен түртіп алу.

Дескриптор:

  • Ақпаратпен танысады;

  • Бұрыннан білетін ақпаратын түртіп алады;

  • Жаңа ақпаратты анықтайды;

  • Келіспейтін ақпараттарды түртіп алады;

  • Мәтінге байланысты сұрақ қояды.

ҚБ

2-тапсырма. Халық ауыз әдебиетінің топтастыруда көрсетілген үлгілеріне түсініктеме беріңдер.

Дескриптор:

  • Халық ауыз әдебиетінің үлгілерімен танысады;

  • Үлгілерін сипаттайды;

  • Халық тұрмысымен байланыстырады.

ҚБ

Тапсырма. «9 алмаз» әдісі. ЖЖ

Халық ауыз әдебиеті үлгілерінің идеясы бойынша МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз. (6 маңызды ақпарат анықтайды,

3 маңызды емес ақпарат анықтайды).


Дескриптор:

-әдебиет үлгілерінен маңызды деп санайтын 6 аспектісін анықтайды;

-3 маңызды емес аспектісін анықтайды;

-анықталған маңызды аспектілер негізінде халық бейнесін

2 сөйлеммен сипаттайды.

ҚБ


Оқушыларға «Қазақ халқының ауыз әдебиеті» бейнеролигі көрсетіледі. Бейнероликтен оқушылар жаңа сабаққа байланысты ақпарат алады.


Бейнероликтен тыңдаған мәтіннен алған ақпаратты ИНСЕРТ кестесімен түртіп алады, ойларын айтады.






Халық ауыз әдебиетінің топтастыруда көрсетілген үлгілеріне түсініктеме береді.



-Халық ауыз әдебиетінің үлгілерімен танысады;

-Үлгілерін сипаттайды;

-Халық тұрмысымен байланыстырады



Халық ауыз әдебиеті үлгілерінің идеясы бойынша МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз. (6 маңызды ақпарат анықтайды,

3 маңызды емес ақпарат анықтайды).
















ҚБ













ҚБ






















ҚБ



https://www.youtube.com/watch?v=H9dfAF7cR6Y



5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы




Халық ауыз әдебиеті үлгілері.

Сабақтың соңы


2 минут

Рефлексия.


Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?


Үй жұмысы

Өлеңді жаттау


Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау






Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?








Жалпы бағалау

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.08.2025
134
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі