Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
10.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Кірістірілген шарттардың операторлары біледі, Python-да кірістірілген шарттарды жасау жолдарын біледі |
|
|
Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық |
Әр түрлі таным құралдарын қолдану дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдинет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет). |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. "Жақсы қасиеттерді сипаттау" Оқушылардың аты-жөні жазылған парақшалар таратылады. Оқушының аты-жөні жазылған парақша түскен оқушы оның жағымды қасиеттері туралы жазады. Ал басқа оқушылар бұл сипаттам кімге қатысты екенін табу керек 3. Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен тақырыпты қайталау. https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Жаңа тақырыпты меңгеру Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Егер шартты тексеру операторының құрылымында екінші шартты тексеру операторы қолданылса, онда мұндай дизайн кірістірілген шартты дизайн деп аталады. Сондай-ақ, салынған шарттарды пайдаланудың 3 нұсқасы бар. Кірістірілген шарттардың жазба құрылымын және оларды іс жүзінде қалай қолдану керектігін түсінуге көмектесетін мысалдарды қарастырыңыз. Ескерту. Кірістірілген шарттарды пайдалану кезінде әрқайсысы else дизайны оның алдында орналасқан if-ге қатысты. Бір уақытта 2-3-тен көп if операторларын пайдаланбаған жөн. Кірістірілген шарттардың осындай құрылымын пайдалану күрделі бағдарламаға әкеледі, мұндай бағдарламаларды талдау және нәтижелерді шығару қиын болады Білімді бекіту: 1-тапсырма. Кірістірілген шарттардың жазылу құрылымын (1-нұсқасы) қалпына келтір:
2-тапсырма. Берілген есеп бойынша блок-схеманы толтыр: Арманда ақша бар. Егер оның ақшасы 1000 теңгеден артық болса, онда «Ақшасы көп», ал егер 100 теңгеден артық, бірақ 1000 таңгеден кем болса, онда «ақшасы жеткілікті» ал егер 100 теңгеден кем болса, онда «ақшасы жеткіліксіз» хабарламаларын шығаратын бағдарлама құру.
Сергіту сәті
3-тапсырма. Кодтарды ретімен орналастырып, Python бағдарламасында орындап, нәтижесіне талдау жүргіз:
https://wordwall.net/ru/resource/67727882
Тәжірибелік жұмыс: Пернетақтадан енгізілген сан 1 мен 20 аралығында жататын болса, онда “YES” сөзін, кері жағдайда “NO” сөзін шығаратын программа құру қажет. Бос орында толтырып, толық бағдарламаны Python программасында тексер
|
Тапсырмаларды орындайды
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, тірек конспектісін жазады
Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды:
Дескриптор: - кірістірілген шарттардың жазылу құрылымын жазады;
Дескриптор: - блок-схеманы толтырады
Көз жаттығуларын орындайды
Дескриптор: - программа кодын дұрыс ретпен жазады, нәтижесін тексереді;
Дескриптор: - интерактивті тапсырманы орындайды
Дескриптор: - программа кодын толықтырып, нәтижесін тексереді;
|
«Мақтау»
ФБ 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Презентация,
Оқулық, жұмыс дәптерлерікомпьютер
Жұмыс парағы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Үшбқрыш қабырғаларының мәндері берілген. Қабырғаларының енгізілген мәндері бойынша үшбұрыштың теңқабырғалы немесе теңқабырғалы еместігін анықтайтын программа құрыңдар. Рефлексия. Не білдім. Не білгім келеді. |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кірістірілген шарттарды программалау
Кірістірілген шарттарды программалау
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
10.02.2025 ж |
|
|
Сынып:7а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Кірістірілген шарттардың операторлары біледі, Python-да кірістірілген шарттарды жасау жолдарын біледі |
|
|
Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық |
Әр түрлі таным құралдарын қолдану дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдинет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет). |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. "Жақсы қасиеттерді сипаттау" Оқушылардың аты-жөні жазылған парақшалар таратылады. Оқушының аты-жөні жазылған парақша түскен оқушы оның жағымды қасиеттері туралы жазады. Ал басқа оқушылар бұл сипаттам кімге қатысты екенін табу керек 3. Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу. Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен тақырыпты қайталау. https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Жаңа тақырыпты меңгеру Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Егер шартты тексеру операторының құрылымында екінші шартты тексеру операторы қолданылса, онда мұндай дизайн кірістірілген шартты дизайн деп аталады. Сондай-ақ, салынған шарттарды пайдаланудың 3 нұсқасы бар. Кірістірілген шарттардың жазба құрылымын және оларды іс жүзінде қалай қолдану керектігін түсінуге көмектесетін мысалдарды қарастырыңыз. Ескерту. Кірістірілген шарттарды пайдалану кезінде әрқайсысы else дизайны оның алдында орналасқан if-ге қатысты. Бір уақытта 2-3-тен көп if операторларын пайдаланбаған жөн. Кірістірілген шарттардың осындай құрылымын пайдалану күрделі бағдарламаға әкеледі, мұндай бағдарламаларды талдау және нәтижелерді шығару қиын болады Білімді бекіту: 1-тапсырма. Кірістірілген шарттардың жазылу құрылымын (1-нұсқасы) қалпына келтір:
2-тапсырма. Берілген есеп бойынша блок-схеманы толтыр: Арманда ақша бар. Егер оның ақшасы 1000 теңгеден артық болса, онда «Ақшасы көп», ал егер 100 теңгеден артық, бірақ 1000 таңгеден кем болса, онда «ақшасы жеткілікті» ал егер 100 теңгеден кем болса, онда «ақшасы жеткіліксіз» хабарламаларын шығаратын бағдарлама құру.
Сергіту сәті
3-тапсырма. Кодтарды ретімен орналастырып, Python бағдарламасында орындап, нәтижесіне талдау жүргіз:
https://wordwall.net/ru/resource/67727882
Тәжірибелік жұмыс: Пернетақтадан енгізілген сан 1 мен 20 аралығында жататын болса, онда “YES” сөзін, кері жағдайда “NO” сөзін шығаратын программа құру қажет. Бос орында толтырып, толық бағдарламаны Python программасында тексер
|
Тапсырмаларды орындайды
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, тірек конспектісін жазады
Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды:
Дескриптор: - кірістірілген шарттардың жазылу құрылымын жазады;
Дескриптор: - блок-схеманы толтырады
Көз жаттығуларын орындайды
Дескриптор: - программа кодын дұрыс ретпен жазады, нәтижесін тексереді;
Дескриптор: - интерактивті тапсырманы орындайды
Дескриптор: - программа кодын толықтырып, нәтижесін тексереді;
|
«Мақтау»
ФБ 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/28279431
Презентация,
Оқулық, жұмыс дәптерлерікомпьютер
Жұмыс парағы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Үшбқрыш қабырғаларының мәндері берілген. Қабырғаларының енгізілген мәндері бойынша үшбұрыштың теңқабырғалы немесе теңқабырғалы еместігін анықтайтын программа құрыңдар. Рефлексия. Не білдім. Не білгім келеді. |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз

-командалар блогы














