Кітап неден жасалады? Т.Дәуренбеков Кітаптар мұңы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Кітап неден жасалады? Т.Дәуренбеков Кітаптар мұңы

Материал туралы қысқаша түсінік
Кітап неден жасалады? Т.Дәуренбеков Кітаптар мұңы Ашық сабақ қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлімі:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:

Нұрабаева А

Күні:

7.03.2023ж

Сыныбы: 4 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кітап неден жасалады? Т.Дәуренбеков Кітаптар мұңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.2.7.1 Шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану.

4.3.2.1 Таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу

Сабақтың мақсаты:


Мәтіннен көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтау.

Мәтінге кейіпкерлер қосып, жаңа оқиға ойлап табу.

Бағалау кретерииі

Мәтіндегі көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды.

Мәтінге кейіпкерлер қосып, жаңа оқиға ойлап табады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10минут










Ұйымдастыру кезеңі: «Жабық картинка» әдісі.

Баланың зейінін сабаққа шоғырландыру.


Топқа бөлу«Таңдау» әдісі

Оқушыларға тақтағады кітаптардан бір кітапты өздері таңдап алады.

1-Қазақ тілі

2-Математика

3-Әдебиеттік оқу

4-Жаратылыстану

Үй тапсырмасы

Жеке жұмыс

«Стоп кадр» әдісі арқылы тізбектей жалғастырып карточкалар бойынша қорғайды.

Психологиялық дайындық

Оқушыларға сынып оқулықтарының суреттері көрсетіліп, қатар бойынша есте сақтау керектігі ескертіледі. 1минуттан кейін суреттердің беті жабылып, оқушылар алдарына берілген кітапртарды ретпен орналастырады.


Таңдап алған кітаптарының кітаптың түрлері бойынша өз тобын анықтайды.


Оқушылар «Ахмет мерген» әңгімесі бойынша әңгіме мазмұнын суретті каточка түрінде айтады Мәтіннің мазмұнын оқушылар «Стоп кадр» әдісі арқылы тізбектей жалғастырып карточкалар бойынша қорғайды











ҚБ: «жарайсың тамаша, талпын» таяқшалары арқылы

Слайд

4-сынып оқулығы



Суретті карточка





Сабақтың ортасы

20минут










Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру


Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

«Миға шабуыл» әдісі

Ұжымдық жұмыс.

Ағаш пен кітап туралы не білетіндерін сұрайды


Видео «Алғашқы кітап қалай шығарылды?» Тыңдалым



Ағаш –ол қозғалмайды.

оның түрі көп......

оның жуан жіңішкесі де болады


Кітап- ол бірнәрсеге салынып жүреді.

-оның пайдасы өте зор

- ол болмаса оқи алмаймыз





ҚБ: «жарайсың тамаша, талпын» таяқшалары арқылы



ДК экраны






Презентация






видео















«Кітаптар мұңы» әңгімесінің авторымен таныстыру



Оқылым

Оқулықтағы «Кітаптар мұңы» әңгімесін тізбектеп оқиды


Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар

Мәтіннен көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтау


Топтық жұмыс

Топтарға тапсырмалар беріледі



Сергіту сәті

Кім жылдам? ойыны


Дәптермен жұмыс

Жазылым

«Кітапты күту ережесін» жазу

-Алған кітапты орнына қою керек

-Кітаптарды қаптап ұстау керек

-Кітапты сызып шимайламау керек

-Кітапты сөмкеге салғанда ұқыптап салу керек


Жұптық жұмыс

Суреттер бойынша мәтін құрастырады









Жеке жұмыс

«Тез ойла сөз ойла» әдісі

Суреттерді кітаппен байланыстыр

Танаш Дәуренбеков -1927-2000) жазушы. Қызылорда облысында туылған. «Бір түйенің әлегі», «Он бес жыл өткен соң», «Сыр балалары» атты шығармалары бар. Ауыл балаларының өмірін шынайы бейнелейді.


Мәтінді оқып,сұрақтарға жауап береді

Мәтіннен көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайды



1-топ: кітаптар мұңы мәтінін сахналау

2-топ: Талдау «SWOT»

3-топ: Жаңа кейіпкерлерді қосу арқылы ертегіні аяқта

4-топ: «Кітапты күту ережесін» жаз






«Кітапты күту ережесін жазып алады

-Алған кітапты орнына қою керек

-Кітаптарды қаптап ұстау керек

-Кітапты сызып шимайламау керек

-Кітапты сөмкеге салғанда ұқыптап салу керек




Құралатын мәтін кітап туралы болу керек

Ағаш, доп, үй, телефон, тау, жұмыртқа, балмұздақ, машина апа, сөмке, мектеп

Мысалы: ағаштан жасалған кітапты оқып отыр едім, доптың тарсылдағаны естідім. Сол сәтте телефоным шыр ете қалды. Тауға барып кітап оқиық деді. Жұмыртқа пісіріп алыпр балмұздағымды сатып алып машинама отырып апам берген сөмкеге кітабымды салып алып мектепке кеттім 4топтың жұмысынан бір толық мәтін шығады


Топтардың арасында бір оқушыны шығып экраннан қандай сурет шығады сол суретті кітаппен байланыстырып сөйлеу керек






Дескриптор

-Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді

-Мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады

2 балл

ҚБ: «Смарт сағат» арқылы


- Дескриптор:

- кітаптар мұңы мәтінін сахналайды

- «SWOT» Талдау жасайды

жаңа кейіпкерлерді қосу арқылы ертегіні аяқтайды

«Кітапты күту ережесін» жаз



Дескриптор:

-Кітапты күту ережесін көркем жазады 1 балл





Дескриптор:

-Суреттер бойынша кітап туралы мәтін құрастырады

-Көркемдегіш сөздерді қолданады


2 балл


Дескриптор:

- Суреттерді кітаппен байланыстырады 1 балл


ҚБ: «Жарайсың, Тамаша, Талпын» әдісі арқылы бағалау




Оқулық

Тамыр сабақ жапырақ суреттері




Қима қағаздар


«Қаламсап ортада» әдісі

Жазушы болсаң қай жанрда кітап жазар едің?

-Ең алғаш жазуды неге қарап ойлап тапқан?

-Рекордтар кітабына енген кітапты білесің бе?

-Қандай баспаларды білесің?

-Сен өзіңді қандай кітапқа теңейсің?

Соңғы оқыған кітабың?

-Кітап туралы бір мақал

-Қандай кітап ойлап табар едің?

Оқушылар өз қаламсаптарын ортаға қояды. Мұғалім бір қаламсапты таңдап қаламсап иесіне сұрақтар қояды


Дескриптор:

- сұраққа жауап береді

1 балл




Сабақтың соңы



Үйге тапсырма


Рефлексия

«Кері байланыс билеті» әдісі арқылы

Бағалау

«Кітаптар мұңы» әңгімесін оқу

-Адырбай мен Сотқарбайға қандай кеңес берер едің? Дәптерге жазбаша орындау


Кері байланыс билетін толтырады






ФБ қойылады.





Билеттер


Кері байланыс жәшігі























«Суретті жинақ»әдісі

1кадр-Ахмет ақсақалға омарташы Оспанның өтініші

2-кадр:-Қоңыр аюдың ұрлығы

3-кадр:-Ахмет ақсақалдың құрған тұзағы

4-кадр:-Қоңыр аюдың тұзаққа ілінуі

5-кадр:-Аюдың тұзақпен әлегі

6-кадр-Ақсақал мен Оспанның мақсаттарына жетуі







Талдау «SWOT»

Кітаптың пайдасы-адамның ақыл ойын дамытады

Зияны-көп оқысаң көзге зиян

Қолданысы-мектепте, универде, балабақшада,ғылымда

Қауіптілігі-кітап өндіру дамыған сайын табиғаттағы ағаштардың азаюына әкеліп соғады. Ал табиғатта ағаш азайса жер бетінде ылғал жойылып құрғақшылық болуы мүмкін

Дескриптор

-видеоны көреді

-кітаптың пайдасын айтады /1ұпай/

Кітаптың зиянын айтады/1ұпай/

-кітаптың қолданысын айтады/1ұпай/

-кітаптың қаіптілігін айтады /1ұпай/

ҚБ. «Күн, бұлт, жауын» әдісі арқылы













әдебиет

2


Қазақ т

1

матем

3

Жаратылыстану

4

Дәуренбек Кәусар

Ғазиз Сүндет

Беркин Мұхамеджан

Арапбай Наргиза

Болат Бағлан

Айдарбек Еркежан

Серік Раушан

Әділбек Әділет

Орынбасар Мөлдір

Ермекұлы Рамазан

Марқаш Шынар

Тулесбай Каусар

Сәрсенбек Асылжан

Амангелді Алинұр

Сәлімбай Нұралы

Алпамыс Інжу

Мұхамеджан Айару

Зиятхан Альфия

Қуаныш Арсен

Жұман Рамазан

Әмірхан Нұрислам
































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2025
138
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі