Кітапты күте білесің бе?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Кітапты күте білесің бе?

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларды кітапты күте білуге тәрбиелеу - ол да ұстаздың бір міндеті. Сондықтан мен осы сабағымды оқушылардың кітапқа жанашарлықпен қарауын қарастырдым.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Солтүстік Қазақстан облысы,Мамлют

ауданы,Покровка орта мектебінің

қазақ тілі мұғалімі

Еділбаев Алмас Сәрсенбайұлы

8 "Б" сынып

Сабақтың тақырыбы:"Кітапты таза ұстай білесің бе?"

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Кітапқа байланысты сөздік қорын байыту.Сабақтас

құрмалас сөйлем түрлерін ажырата білгізу.

Дамытушылық:Оқушылардың қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс

айтуға,сауатты жаза білу қабілеттін дамыту. Мәтінді сауатты түрде

құрастыру қабілеттерін дағдыландыру.

Тәрбиелік: ұқыптылық,тазалық дағдыларын қалыптастыру,еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.Кітаптың қажеттілігіне көз жеткізу.Қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмаларман жұмыс.

Сабақтың ресурстары: маркер,плакат,фламастерлер, тапсырма парақтары. Бағалау парақтары. Плакат,грамматикалық кестелер,сөздік.

Күтілетін нәтиже: Сабақты қорытындылай келе, мінсіз топтағы және мінді топтағы оқушылар кітапты күтіп ұстау (еске сақтау) ережесін құраулары қажет. (Памятка)



Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлеметсіздер ме? Бүгін аптаның қай күні? Сыныпта кім кезекші? (1 мин)

2 .Оқушылар , кәне шаттық шеңберін құрайық! (1мин)

Қошемет (комплимент) бір- бірімізге жасайық! (2 мин)

Мысалы: Павлик, сен ерсің. Кристина, сен ақылдысың.

3 . Топқа бөлу.

Әр оқушы дорбадан сөз тіркесін алып,сөз тіркесінің мағынасы арқылы

топқа бөлінеді. Яғни сөз тіркесінің мағынасы не мінсіз, не мінді топқа бөлі-

нуін қажет етіп тұр.Мысалы: кітапты жыртады,кітапты кірлетеді.2-топтікі кітапты жыртпайды.Кітапты кірлетпейді.Осындай сөз тіркесінің мағынасы арқылы оқушыларды

мінді және мінсіз топқа бөліп аламыз.

Қолына тиген сөздерді әрбір оқушы сөздік дәптеріне жазып,аударып,

мағынасын түсініп алады.

Лидер,тайм спикер,секретарь,спикер болып (1 минутта) қызмет тағайындайды, 3 топ ережесін құрады ( 3мин)

4. Миға шабуыл: (4 мин)

Құрмалас сөз қалай орыс тіліне аударылады?

Құрмалас сөйлемнің қандай түрлері болады?

Қыс келсе де,қар жаумады. Бұл қай сөйлем түрі?

Сабақты жақсы оқу үшін,күнде сабаққа дайындалу керек!

5.Жаңа тақырыпқа кіру: Балалар, оқулықтарыңа қараңдаршы! Оқулықтарың қандай жағдайда?

Қалай ойлайсыңдар неліктен мен осының бәрін сұрадым?

Дұрыс айтасыңдар! Бүгінгі тақырыбымыздың аты:

"Кітапты күте білесің бе?" деп тақтаға жазайық!

3 . Үлестірмелі мәтін беріп, оны өздері дауыстап оқып,сөздікпен бірлесіп

жұмыс жасаймыз! Даяр сөздікпен мәтінді оқушылар аударады, содан кейін

оқушылар даяр сөз тіркесті аудармамен мәтінді өздері құрайды. Даяр тұтас

мәтін 2 абзацты болғандықтан, қайшымен бөлемін, жартыға бөлген әр

абзацқа сұрақтар құратам.Мәтіннен сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін

айқындайды. Оны әрбір топ спикері дауыстап оқып,дәлелдеп береді.

Мысалы: «Кітапты таза, ұқыпты ұстағандықтан, келесі жылғы оқушыларға да

жарамды болады. (Себеп-салдар сабақтас құрмалас сөйлем.) (10 мин.).

4.Кітапханашы мен оқушы жайлы шағын сұхбатты әр топ 3 мин. құрап,әр топ

2 мин. көрініс жасайды.барлығы: (4 мин.) көрсетіп шығады.

5. Постер құрау. I топ: Мінді оқушы кітапқа қалай қарайды?

II топ: Мінсіз оқушы кітапқа қалай қарайды? (5 мин .)

Постерді қорғау 3 минуттан , 3 минуттан барлығы (6 минут)

5.Қай топ кітапқа байланысты 4 жолды өлеңді шахматтағы аттың

жүрісімен,дұрыс құрап алады ?! (4 мин.)


1.Кітап



шашады!


береді,






нұрын

айтады,


білім

3.Талай


2.Бізді



жақсы

4.Білім



ақыл


көреді.



Жауыбы: ( Кітап білім береді,

Бізді жақсы көреді.

Талай ақыл айтады,

Білім нұрын шашады!) 5. Оқушылар бір- бірін бағалайды: (2 мин.)

Оқушының аты-

жөні

1

Тапсырманың

бағасы

2

Тапсырманың

бағасы

3

Тапсырма-ның бағасы

Жалпы

баға

1

Бежик Карина

4

3

4

4



























5. Үйге тапсырма беру: Кітапқа байланысты 4 сөйлем құрау.(1 мин.)

Кітапқа байланысты мақал-мәтелдерді қолданып әңгіме құрату.

6.Сабаққа рефлексияны стикерге жазу: «Сабақтың қай кезеңдері ұнады,

қай кезеңдері әлі де қарастыру керек» деп, оқушылар бәйтерек ағашына

стикерді іліп кету қажет.(2 мин.) Барлығы: 45 мин.Сабақ аяқталды,сау болыңыздар!





Оқушылардың ашық сабаққа қатысу дәлелдемесі.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2018
675
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі